Προς το περιεχόμενο

ΟAΣΑ: Σε πλήρη λειτουργία το ηλεκτρονικό εισιτήριο και η ηλεκτρονική κάρτα


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 740
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλός μακάκας και εγώ που δεν πήγα χθες και πήγα σήμερα στον σταθμό συγγρου-φιξ. Περίμενα 4 ώρες από 16:15 μέχρι 20:20!

Και σαν να μην έφτανε αυτό δεν μου την ενεργοποίησαν όταν πήγα την φορτίσω στο μηχάνημα και όταν ρώτησα ξανά στο ταμείο που είπανε ότι πρέπει να πληρώσω 15 ευρώ για να βγάλω το μηνιαίο εισιτήριο ώστε να ενεργοποιηθεί και μετά τον πρώτο μήνα μπορώ να βγάζω ότι θέλω. Τους λέω ότι πουθενά δεν αναφέρεται αυτό το πράγμα και με τα πολλά μου την ενεργοποίησαν και πήγα στο μηχάνημα να την φορτίσω με 10 διαδρομές. Απίστευτο να θέλουν με το ζόρι να σε βάλουν να πληρώσεις για μήνα. Το νου σας!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια διευκρίνιση ζητάω γιατί από τις πολλές ανακοινώσεις και δηλώσεις του Σπίρτζη δεν φαίνεται καθαρό το τοπίο.

 

1. Η 15/11 είναι τελική προθεσμία για την έκδοση προσωποποιημένης κάρτας για όλες τις κατηγορίες (παλιές απεριόριστες, νέοι, άνεργοι, ηλικιωμένοι, φοιτητές κλπ) ή μόνο για όσους είχαν παλιές απεριόριστες;

 

2. Την 15/11 σταματάει και η αγορά χάρτινων εισιτηρίων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια διευκρίνιση ζητάω γιατί από τις πολλές ανακοινώσεις και δηλώσεις του Σπίρτζη δεν φαίνεται καθαρό το τοπίο.

 

1. Η 15/11 είναι τελική προθεσμία για την έκδοση προσωποποιημένης κάρτας για όλες τις κατηγορίες (παλιές απεριόριστες, νέοι, άνεργοι, ηλικιωμένοι, φοιτητές κλπ) ή μόνο για όσους είχαν παλιές απεριόριστες;

 

2. Την 15/11 σταματάει και η αγορά χάρτινων εισιτηρίων;

1. Μέχρι 15/11 ουσιαστικά επεκτείνεται η ισχύς των χάρτινων καρτών απεριορίστων διαδρομών του Οκτωβρίου. Προσωποποιημένη ηλεκτρονική κάρτα μπορεί να βγάλει κανείς όποια μέρα του χρόνου θέλει, δεν υπάρχουν ''προθεσμίες'' και περιορισμοί σε αυτό...

Όσον αφορά τους ανέργους, τα ΑΜΕΑ και τους κατόχους ετήσιων χάρτινων καρτών απεριορίστων διαδρομών, δεν έχει ακόμη ανακοινωθεί το πότε θα δοθεί η δυνατότητα να βγάλουν προσωποποιημένη κάρτα. Προς το παρόν, θα μετακινούνται όπως σήμερα.

 

2. Η αγορά και η επικύρωση των χάρτινων εισιτηρίων θα είναι δυνατή μέχρι 31/10. Από 1/11 θα πωλούνται και θα επικυρώνονται μόνο ηλεκτρονικά εισιτήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή εμένα που μου έχουν περισσέψει 4 χάρτινα εισιτήρια δεν θα μπορώ από 1/11 να τα χρησιμοποιήσω;

Όχι. Σύμφωνα με ανακοίνωση του ΟΑΣΑ στις αρχές Οκτωβρίου, από 1/11 δεν θα μπορούν να χρησιμοποιηθούν χάρτινα εισιτήρια. Το ίδιο αναφέρει και σημερινό ρεπορτάζ της ΕΡΤ.

Επεξ/σία από pluss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15/11 η 5/11 ειναι η παραταση?

 

Η διαδικασία για την έκδοση προσωποποιημένων καρτών στα εκδοτήρια του ΟΑΣΑ έχει λάβει παράταση έως την ερχόμενη Κυριακή 5 Νοεμβρίου. Για όσους υποβάλλουν ανοικτό φάκελο για την έκδοση προσωποποιημένης κάρτας η οποία θα τους αποστέλλεται ταχυδρομικά, η παράταση θα είναι έως τις 10 Νοεμβρίου.

 

http://news247.gr/eidiseis/koinonia/hlektronikh-karta-oasa-ola-osa-prepei-na-gnwrizete.4914006.html

 

15/11 απο οτι διαβασα αλλου, ειναι για όλους όσους επιθυμούν να καταθέσουν με φάκελο τα δικαιολογητικά 

 

Να πω οτι σημερα απο  Συνταγμα και Δαφνη που περασα πρωι και Αττικη και Δαφνη το απογευμα ειχε πολυ περισσοτερο κοσμο απο καθε αλλη φορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ΕΡΤ είπαν μέχρι 15/11 για αυτούς που έχουν υποβάλει ανοιχτό φάκελο, αλλά ουσιαστικά η παράταση αυτή αφορά άτυπα όλους τους κατόχους χάρτινης μηνιαίας κάρτας απεριορίστων διαδρομών Οκτωβρίου, δεδομένου ότι σε περίπτωση ελέγχου, ο ελεγκτής δεν είναι σε θέση να γνωρίζει εάν ο επιβάτης έχει υποβάλει φάκελο ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15/11 η 5/11 ειναι η παραταση?

 

Η διαδικασία για την έκδοση προσωποποιημένων καρτών στα εκδοτήρια του ΟΑΣΑ έχει λάβει παράταση έως την ερχόμενη Κυριακή 5 Νοεμβρίου. Για όσους υποβάλλουν ανοικτό φάκελο για την έκδοση προσωποποιημένης κάρτας η οποία θα τους αποστέλλεται ταχυδρομικά, η παράταση θα είναι έως τις 10 Νοεμβρίου.

 

http://news247.gr/eidiseis/koinonia/hlektronikh-karta-oasa-ola-osa-prepei-na-gnwrizete.4914006.html

 

15/11 απο οτι διαβασα αλλου, ειναι για όλους όσους επιθυμούν να καταθέσουν με φάκελο τα δικαιολογητικά 

 

Να πω οτι σημερα απο  Συνταγμα και Δαφνη που περασα πρωι και Αττικη και Δαφνη το απογευμα ειχε πολυ περισσοτερο κοσμο απο καθε αλλη φορα.

 

1. Μέχρι 15/11 ουσιαστικά επεκτείνεται η ισχύς των χάρτινων καρτών απεριορίστων διαδρομών του Οκτωβρίου. Προσωποποιημένη ηλεκτρονική κάρτα μπορεί να βγάλει κανείς όποια μέρα του χρόνου θέλει, δεν υπάρχουν ''προθεσμίες'' και περιορισμοί σε αυτό...

Όσον αφορά τους ανέργους, τα ΑΜΕΑ και τους κατόχους ετήσιων χάρτινων καρτών απεριορίστων διαδρομών, δεν έχει ακόμη ανακοινωθεί το πότε θα δοθεί η δυνατότητα να βγάλουν προσωποποιημένη κάρτα. Προς το παρόν, θα μετακινούνται όπως σήμερα.

 

2. Η αγορά και η επικύρωση των χάρτινων εισιτηρίων θα είναι δυνατή μέχρι 31/10. Από 1/11 θα πωλούνται και θα επικυρώνονται μόνο ηλεκτρονικά εισιτήρια.

 

Τελικά τι ισχύει βρε παιδιά; Εγώ που είμαι σε μια φάση περίεργη και έχω ήδη μηνιαία Οκτωβρίου, αλλά από μεθαύριο θα έχω και κάρτα ανεργίας , τι στην ευχή κάνω; Ανεβαίνω με την βεβαίωση ανεργίας όπως παλιότερα; 

Την ρημαδοπροσωποποιημένη ΜΗΝΙΑΙΑ απεριορίστων που ΘΑ χρειαστώ από Δεκέμβρη, μπορώ να την βγάλω ΟΤΑΝ την χρειαστώ ή θα πρέπει να πάω μέχρι 5 (ή 15) Νοέμβρη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα μπορώ να πάω τέλη Νοέμβρη ας πούμε για προσωποποιημένη κάρτα, μιας και δεν έχει ξεκαθαρίσει το τι θα γίνεται με τις αντίστοιχες προσωποποιημένες για ανέργους. Σωστά; Να αποφύγω και τον πανικό. Αν και από πάνω το παιδί έχει δίκιο (γίνεται και με το φάκελο). Βέβαια η κοπέλα μου που έβγαλε από το εκδοτήριο κάρτα, είπε ότι για φάκελο περίμεναν στην ουρά. Τι στην ευχή;

Μόνο τον μήνα Νοέμβριο θα έχω κάρτα ανεργίας. Μετά θα χρειαστώ την μηνιαία απεριορίστων (τέτοια διαθέτω για Οκτώβριο και το μήνυμα παραπάνω είναι σαφές - άσχετα που θα έχω και κάρτα ανεργίας - τις 5 μέρες θα ισχύει και η χάρτινη που έχω κοινώς!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...