Προς το περιεχόμενο

ΟAΣΑ: Σε πλήρη λειτουργία το ηλεκτρονικό εισιτήριο και η ηλεκτρονική κάρτα


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 740
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα athena.ticket με τις athena.card (απρόσωπες) πρέπει να εκδοθούν από γκισέ/ταμείο; Δύσκολο ήταν να βγαίνουν από το μηχάνημα;

To Athena ticket (το χάρτινο) εκδίδεται και από τα αυτοματα μηχανήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα athena.ticket με τις athena.card (απρόσωπες) πρέπει να εκδοθούν από γκισέ/ταμείο; Δύσκολο ήταν να βγαίνουν από το μηχάνημα;

 

Ερώτηση : Ανώνυμη κάρτα απο που βγάζουμε ?? Απο τα ίδια εκδοτήρια με την προσωποιημένη ?? Γιατί πράγματι οι ουρές είναι μεγάλες και ΔΕΝ λειτουργούν σε όλους τους σταθμούς τα εκδοτήρια (πχ Άγιος Ιωάννης)

 

Ticket από τα μηχανήματα (άμα θες και από γκισέ).

Κάρτα ανώνυμη, Link.png Site: σχεδόν από όλους τους σταθμούς (εκτός Ειρήνη, Χαλάνδρι) 

 

 

Κάτι ακόμα σε σχέση με την λειτουργία της.

Έστω πρώτο πέρασμα 11.00 (αρχίζει και μετρά η μιάμιση ώρα). Κατεβαίνω στον σταθμό μετά απο 20 λεπτά και ξαναπερνάω την κάρτα για να ανοίξει η μπαρα να περάσω. Στις 12.10 επιστρέφω στον ίδιο σταθμό για να κάνω ανάποδα την διαδρομή.

 

Πρώτη ερώτηση : Στο πρώτο πέρασμα (της επιστοφής) για να ανοίξουν οι μπαρες για να κατέβω , θεωρητικά δεν χρεώνει αφου είναι μέσα στο 90λεπτο . Σωστό ??

 

Δεύτερη : Φτάνω στον σταθμό προορισμού και χρησιμοποιώ την κάρτα για να ανοίξουν οι μπαρες. Αν είμαι μέσα στο 90λεπτο , πάλι δεν χρεώνει . Σωστό ??

Αν έχει περάσει όμως έστω και 30 δεύτερα πέραν του 90λεπτου θα χρεώσει εισητήριο , έστω και είναι στην επιστροφή (έξοδο απο τον σταθμό).

 

Έχω κάπου λάθος ???

Σωστά τα λες
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση : Ανώνυμη κάρτα απο που βγάζουμε ?? Απο τα ίδια εκδοτήρια με την προσωποιημένη ?? Γιατί πράγματι οι ουρές είναι μεγάλες και ΔΕΝ λειτουργούν σε όλους τους σταθμούς τα εκδοτήρια (πχ Άγιος Ιωάννης)

 

Κάτι ακόμα σε σχέση με την λειτουργία της.

Έστω πρώτο πέρασμα 11.00 (αρχίζει και μετρά η μιάμιση ώρα). Κατεβαίνω στον σταθμό μετά απο 20 λεπτά και ξαναπερνάω την κάρτα για να ανοίξει η μπαρα να περάσω. Στις 12.10 επιστρέφω στον ίδιο σταθμό για να κάνω ανάποδα την διαδρομή.

 

Πρώτη ερώτηση : Στο πρώτο πέρασμα (της επιστοφής) για να ανοίξουν οι μπαρες για να κατέβω , θεωρητικά δεν χρεώνει αφου είναι μέσα στο 90λεπτο . Σωστό ??

 

Δεύτερη : Φτάνω στον σταθμό προορισμού και χρησιμοποιώ την κάρτα για να ανοίξουν οι μπαρες. Αν είμαι μέσα στο 90λεπτο , πάλι δεν χρεώνει . Σωστό ??

Αν έχει περάσει όμως έστω και 30 δεύτερα πέραν του 90λεπτου θα χρεώσει εισητήριο , έστω και είναι στην επιστροφή (έξοδο απο τον σταθμό).

 

Έχω κάπου λάθος ???

 

Καλά τα λές.

 

Ανώνυμη Athena Card εκδίδουν όλοι οι σταθμοί. Δύο λεπτά δουλειά είναι.

 

Μπείτε λίγο και στο www.athenacard.gr έχει καμποση πληροφορία

 

Για τις ουρές το έχω ξαναπεί οτι σε καποιους σταθμους δεν εχει πολύ κόσμο. Αλλά αν περιμένετε  να παει 30 Οκτωβρίου για να βγάλετε κάρτα, έ θα ταλαιπωρηθείτε .....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα έβγαλε η κοπέλα μου μηνιαία (προσωποποιημένη εννοείται) κάρτα. Είχε βγάλει το QR Code πιο πριν και δε χρειάστηκε τίποτα, ούτε αμκα ούτε φώτο (σε βγάζουν επί τόπου αν δεν έχεις). 2 λεπτά έκανε. Φόρτισε την κάρτα, την χτύπησε στο λεωφορείο, και της έγραψε ότι λήγει 23/11 στις 23:59. 

Περίμενε όμως 2 ώρες στον ΗΣΑΠ Καλλιθέας. Αφού έχει ένα σωρό ηλικιωμένους που δεν σκαμπάζουν οι άνθρωποι, λογικό να δημιουργούνται τεράστιες ουρές. 

 

Εγώ έχω κάρτα χάρτινη. Μηνιαία και εγώ αλλά επειδή θα ξέρω την Πέμπτη αν θα χρειαστώ μηνιαία ή τριμηνιαία, θα πάω Παρασκευή απόγευμα. Θα οπλιστώ με υπομονή και βλέπουμε :P

Φαντάζομαι ότι θα αντικαταστήσω την υπάρχουσα με ath.ena card ή θα μου βγάλουν απευθείας για Νοέμβρη; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σου αντικαθιστουν κάτι. Σου βγάζουν την κάρτα, φορτώνεις τις 30 ή 90 μέρες και αρχίζει να τις τρώει από την πρώτη επικύρωση σε ακυρωτικο ή πυλη (οπότε μη την "δοκιμάσεις" πριν τη χρειαστείς).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν και λίγο off topic με το αρχικό θέμα, την Πέμπτη θα έχει απεργία.

Ναι, στις γραμμές 2&3 του μέτρο. Διότι το χάος το λύνεις με ...επιπλέον χάος! :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάρτες εκδίδονται κανονικά όλες τις ημέρες (και Σάββατο προφανώς)

 

Αλλά επαναλαμβάνω μην το αφήνετε για το τέλος γιατι θα γίνει τρελλό πανηγύρι (ακόμα και αν δοθεί παράταση..)

Επεξ/σία από prometheas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ναι, στις γραμμές 2&3 του μέτρο. Διότι το χάος το λύνεις με ...επιπλέον χάος! :/

Μια φάση i fuck for virginity...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...