Προς το περιεχόμενο

ΟAΣΑ: Σε πλήρη λειτουργία το ηλεκτρονικό εισιτήριο και η ηλεκτρονική κάρτα


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να προσθέσουμε εισιτήρια ή ποσό στη κάρτα ηλεκτρονικά μέσω του ιστότοπου athena card.gr, γίνεται και για τις ανώνυμες κάρτες ή όχι;

Δεν υπάρχει η δυνατότητα αυτή για τις ανώνυμες κάρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 740
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι μηνιαίες κάρτες πρέπει να επικυρώνονται κάθε φορά που επιβιβαζομαστε σε λεωφορείο / τρόλλευ και σε κάθε επιβίβαση και αποβίβαση στα μεσα σταθερής τροχιάς.

 

Δεν αρκεί μια ενεργοποίηση και τέλος..

Δε ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό.

Όταν πάω την κάρτα μου στο μηχάνημα λεωφορείου μου γράφει πως είναι ήδη επικυρωμένη και λήγει την τάδε του μηνός. Οπότε βασικά είναι σα να μου λέει πως δε χρειάζεται να την χτυπάω.

Όταν πάω σε μετρό όμως μου δείχνει πως χτυπήθηκε και ασφαλώς ο λόγος είναι πως σε λίγο καιρό θα υπάρχουν οι μπάρες εκεί, γι αυτό πρέπει να χτυπήσουμε κάρτα για να ανοίξουν.

Όμως άπαξ και η κάρτα είναι μηνιαία και γράφει πως λήγει την τάδε του μηνός, και ελεγκτής να έρθει και να μην την έχω χτυπήσει δε νομίζω πως μπορεί ποτέ να υπάρξει πρόβλημα. Αφού γράφει ξεκάθαρα πως έχω πληρώσει κανονικά και πως η κάρτα μου είναι ακόμα ενεργοποιημένη και δεν έχει λήξει. Γι αυτό τώρα που είναι ανοιχτές οι μπάρες δε χτυπάω ποτέ κάρτα σε όποιο μέσο κι αν μπω, παρά μόνο την πρώτη φορά για να την ενεργοποιήσω και να αρχίσουν να μετρούν οι τριάντα μέρες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν ξέρουμε τι ακριβώς διαβάζει το μηχανάκι που έχουν μαζί τους οι ελεγκτές καλό θα ήταν να την χτυπάμε, δεν νομίζω οτι είναι μεγαλος κόπος..

 

Μιλάω για τα λεωφορεία καθότι στα τραίνα θα το κάνουμε αναγκαστικά όταν θα κλείσουν οι πύλες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αυτο που δεν καταλαβαινω (ακαδημαϊκη ερώτηση) ειναι το τι θα γινει με τις ηδη υπαρχουσες ετησιες. Απο τη στιγμή που θα κλείσουν οι πυλες, εκεινοι πως θα τις ανοίγουν αφου ισχύουν μεχρι Φεβρουάριο ξερωγω?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που δεν καταλαβαινω (ακαδημαϊκη ερώτηση) ειναι το τι θα γινει με τις ηδη υπαρχουσες ετησιες. Απο τη στιγμή που θα κλείσουν οι πυλες, εκεινοι πως θα τις ανοίγουν αφου ισχύουν μεχρι Φεβρουάριο ξερωγω?

Μυρίζει παράταση νομίζω. 

 

Για το τυπικό πάντως, δεν έχουν πει κάτι, περιμένουμε ανακοίνωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς θα αφήσουν 1 πύλη εισόδου/εξοδου ανοιχτή σε κάθε σταθμο για αυτές τις περιπτώσεις με κάποιον υπάλληλο να ελέγχει (λέμε τώρα...)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αυτο που δεν καταλαβαινω (ακαδημαϊκη ερώτηση) ειναι το τι θα γινει με τις ηδη υπαρχουσες ετησιες. Απο τη στιγμή που θα κλείσουν οι πυλες, εκεινοι πως θα τις ανοίγουν αφου ισχύουν μεχρι Φεβρουάριο ξερωγω?

 

Θα αντικατασταθούν με ath.ena cards

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιπτόντως όσοι θέλουν να εκδώσουν προσωποποιημένη κάρτα, πριν πάνε σε εκδοτήριο ας κανουν την αιτηση από το site για να πάρουν QR code

 

https://athenacard.gr/request.dev

 

Mε τυπωμένο το QR code, ταυτότητα και έγγραφο για ΑΜΚΑ η διαδικασια παιρνει λιγότερο από 2 λεπτά.

 

Επίσης επαναλαμβάνω οτι υπάρχουν "ησυχα" εκδοτήρια με λίγο κόσμο όπου μπορείτε να ξεμπλέξετε σε 15-20 λεπτά το πολύ 

 

Μην το αναβάλλετε για τις τελευταίες μέρες γιατί αυτοί που λαμβάνουν τις αποφάσεις μπορεί και να μην δώσουν την αναμενόμενη παράταση ..  (δεν θα ειναι η πρώτη φορά που θα μας εκπλήξουν δυσάρεστα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αιτηση στο site , το PIN(8 ψηφιων) τι ειναι ;
Ενα δικο μας σαν password ας πουμε ;

 

 

Edit: Λεει απο κατω απο το πεδιο το εξης (ημουν απο κινητο και δεν το εβγαζε):

 

"Παρακαλούμε φυλάξτε τον προσωπικό κωδικό σας για την περίπτωση που θα χρειαστεί επανέκδοση της κάρτας σας"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Στην αιτηση στο site , το PIN(8 ψηφιων) τι ειναι ;

Ενα δικο μας σαν password ας πουμε ;

 

 

Edit: Λεει απο κατω απο το πεδιο το εξης (ημουν απο κινητο και δεν το εβγαζε):

 

"Παρακαλούμε φυλάξτε τον προσωπικό κωδικό σας για την περίπτωση που θα χρειαστεί επανέκδοση της κάρτας σας"

 

Ναι ειναι το pin για να συνδέεσαι και στο site με τα στοιχεία της κάρτας κλπ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ειναι το pin για να συνδέεσαι και στο site με τα στοιχεία της κάρτας κλπ. 

Δεν είναι για το site, εκεί διαλέγεις password.

Το pin έχει να κάνει με ακύρωση/ επανέκδοση κάρτας και μεταφορά υπολοίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν είναι για το site, εκεί διαλέγεις password.

Το pin έχει να κάνει με ακύρωση/ επανέκδοση κάρτας και μεταφορά υπολοίπου.

 

Α λέμε για το αρχικό. Στην αρχή έβαζαν σε όλους όσους πήγαιναν στα εκδοτήρια (πριν αρχίσουν οι ουρές) ένα 8ψηφιο σε σχέση με την ημερομηνία γέννησης (ΗΗΜΜΕΕΕΕ) για να μην περιμένουν τον πελάτη να σκεφτεί ένα δικό του... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Α λέμε για το αρχικό. Στην αρχή έβαζαν σε όλους όσους πήγαιναν στα εκδοτήρια (πριν αρχίσουν οι ουρές) ένα 8ψηφιο σε σχέση με την ημερομηνία γέννησης (ΗΗΜΜΕΕΕΕ) για να μην περιμένουν τον πελάτη να σκεφτεί ένα δικό του...

 

Και χθες το ιδιο εκαναν σε μένα που εβγαλα :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση : Ανώνυμη κάρτα απο που βγάζουμε ?? Απο τα ίδια εκδοτήρια με την προσωποιημένη ?? Γιατί πράγματι οι ουρές είναι μεγάλες και ΔΕΝ λειτουργούν σε όλους τους σταθμούς τα εκδοτήρια (πχ Άγιος Ιωάννης)

 

Κάτι ακόμα σε σχέση με την λειτουργία της.

Έστω πρώτο πέρασμα 11.00 (αρχίζει και μετρά η μιάμιση ώρα). Κατεβαίνω στον σταθμό μετά απο 20 λεπτά και ξαναπερνάω την κάρτα για να ανοίξει η μπαρα να περάσω. Στις 12.10 επιστρέφω στον ίδιο σταθμό για να κάνω ανάποδα την διαδρομή.

 

Πρώτη ερώτηση : Στο πρώτο πέρασμα (της επιστοφής) για να ανοίξουν οι μπαρες για να κατέβω , θεωρητικά δεν χρεώνει αφου είναι μέσα στο 90λεπτο . Σωστό ??

 

Δεύτερη : Φτάνω στον σταθμό προορισμού και χρησιμοποιώ την κάρτα για να ανοίξουν οι μπαρες. Αν είμαι μέσα στο 90λεπτο , πάλι δεν χρεώνει . Σωστό ??

Αν έχει περάσει όμως έστω και 30 δεύτερα πέραν του 90λεπτου θα χρεώσει εισητήριο , έστω και είναι στην επιστροφή (έξοδο απο τον σταθμό).

 

Έχω κάπου λάθος ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...