Προς το περιεχόμενο

Εγκατασταση linux σε W10 και προβλημα με bootloader


kekopis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα εγκατεστησα linux σε συστημα με windows 10(dual boot) η εγκατασταση εγινε με χαρα, αλλα ο bootloader των linux δεν μπορουσε να εκκινησει. Η οθονη που εβλεπα ητανε αυτη http://imagebin.ubuntu-gr.org/files/1361629941.png

 

Παρολα αυτα, μεσω του F9 πληκτρου(σε hp) μπορουσα να επιλεξω ενα απο τα 2 εγκατεστημενα συστηματα, αλλα αυτο σημαινε πως ο linux bootloader δεν ειχε εγκατασταθει στον υπολογιστη. Πριν κανω την εγκατασταση σε live cd εννοειται πως ειχα απενεργοποιησει το secure boot & ενεργοποιησει το legacy mode. Με ολα αυτα διεγραψα τη διανομη και θελω να ξαναπροσπαθησω απο την αρχη. Εγω αυτο που επιθυμω ειναι να βλεπω μια εικονα οπως αυτη εδω http://imagebin.ubuntu-gr.org/files/1352423231.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οθόνη που έβλεπες σημαίνει οτι είχες ξεχάσει να βγάλεις το cd απο το drive και κάθε φορά εκκινούσε το cd λόγω του bios boot order...

Όταν ξαναεγκαταστήσεις το linux να επιλέξεις automatic partitioning και θα σου εγκαταστήσει τον grub μόνο του. Μόνο να προσέξεις μην σβήσει το windows partition.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οθόνη που έβλεπες σημαίνει οτι είχες ξεχάσει να βγάλεις το cd απο το drive και κάθε φορά εκκινούσε το cd λόγω του bios boot order...

Όταν ξαναεγκαταστήσεις το linux να επιλέξεις automatic partitioning και θα σου εγκαταστήσει τον grub μόνο του. Μόνο να προσέξεις μην σβήσει το windows partition.

Με usb το εκανα, την πρωτη φορα μετα την εγκατασταση δεν εβγαλα το usb και εγινε αυτο που ανεφερες. Στην δευτερη προσπαθεια μου μετα την εγκατασταση αφαιρεσα αμεσως το στικακι και ο υπολογιστης μου εβγαλε προβλημα, πατησα επιδιορθωση και κατοπιν αλλαξε στον windows bootloader. Μηπως το προβλημα οφειλεται στην επιλογη αναμεσα σε efi η legacy mode?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην 2η προσπάθεια έσβησες μαλλον τον grub, έπρεπε να κάνεις ενα απλο reset. Δε ξέρω για uefi/legacy αν θες ακολουθησε καποιο σοβαρο tutorial. Π.χ το fedora project εχει καλο documentation γύρω απο το uefi/legacy(google it).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην 2η προσπάθεια έσβησες μαλλον τον grub, έπρεπε να κάνεις ενα απλο reset. Δε ξέρω για uefi/legacy αν θες ακολουθησε καποιο σοβαρο tutorial. Π.χ το fedora project εχει καλο documentation γύρω απο το uefi/legacy(google it).

Εγω το ubuntu προσπαθησα να εγκαταστησω γιατι δεν ειμαι και τοσο εξοικειωμενος με τα λινουξ. Για τον αν εσβησα τον grub μπορει να το εκανα και να μην το καταλαβα(αν και εχω τις αμφιβολιες μου για αυτο) Χωρις να ειμαι γνωστης του λινουξ νομιζω οτι αλλου βρισκεται το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το ubuntu προσπαθησα να εγκαταστησω γιατι δεν ειμαι και τοσο εξοικειωμενος με τα λινουξ. Για τον αν εσβησα τον grub μπορει να το εκανα και να μην το καταλαβα(αν και εχω τις αμφιβολιες μου για αυτο) Χωρις να ειμαι γνωστης του λινουξ νομιζω οτι αλλου βρισκεται το προβλημα.

Αυτό που είπες «πατησα επιδιορθωση και κατοπιν αλλαξε στον windows bootloader» σημαίνει ότι τα windows έσβησαν τον grub.

Αφού μπορείς και μπαίνεις στα windows μπορείς να κατεβάσεις την ελεύθερη έκδοση του easybcd,με αυτό το πρόγραμμα μπορείς εύκολα να προσθέσεις το linux στο μενού εκκίνησης τον windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που είπες «πατησα επιδιορθωση και κατοπιν αλλαξε στον windows bootloader» σημαίνει ότι τα windows έσβησαν τον grub.

Αφού μπορείς και μπαίνεις στα windows μπορείς να κατεβάσεις την ελεύθερη έκδοση του easybcd,με αυτό το πρόγραμμα μπορείς εύκολα να προσθέσεις το linux στο μενού εκκίνησης τον windows.

Ωραια, οποτε κατεβαζω το easycd και μεσα στο περιβαλλον των windows επιλεγω το ubuntu ως δευτερο λειτουργικο συστημα. Με αυτον τον τροπο ομως θα μου παρεχεται η δυνατοτητα κατα την εναρξη να επιλεγω ποιο απο τα 2 συστηματα θελω να εκκινησω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κάνεις και το εξής:

Μέσα από τα Windows να απενεργοποιήσεις secure boot και fast boot, να κάνεις ανασυγκρότηση δίσκων.

Μετά από το live μέσο της διανομή σου, να φτιάξεις με το gparted, το διαμέρισμα ext4 στον χώρο που επιθυμείς εσύ γιατί τα Windows δεν θα σου επιτρέψουν μέσα από αυτό να το κάνεις πάνω από κάποιο όριο.

Θα ξεκινήσεις τον εγκαταστάτη και εκεί που λέει που να κάνει την εγκατάσταση του λες κάτι άλλο, όπου επιλέγεις το διαμέρισμα που έφτιαξες.

Μετά θα σου ζητήσει που να βάλεις τον grub σε επιλογή uefi, όπου συνήθως στο έχει ως προεπιλογή και μπορεί να είναι το /dev/sda2

Εάν μετά την εγκατάσταση κάτι δεν πάει καλά και δεν ξεκινάει λόγο grub, από το live μέσο στο Ubuntu και συγγενικές διανομές  θα πας να εγκαταστήσεις το boot repair, όπου θα σου φτιάξει τον grub.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μπορείς να κάνεις και το εξής:
Μέσα από τα Windows να απενεργοποιήσεις secure boot και fast boot, να κάνεις ανασυγκρότηση δίσκων.
Μετά από το live μέσο της διανομή σου, να φτιάξεις με το gparted, το διαμέρισμα ext4 στον χώρο που επιθυμείς εσύ γιατί τα Windows δεν θα σου επιτρέψουν μέσα από αυτό να το κάνεις πάνω από κάποιο όριο.
Θα ξεκινήσεις τον εγκαταστάτη και εκεί που λέει που να κάνει την εγκατάσταση του λες κάτι άλλο, όπου επιλέγεις το διαμέρισμα που έφτιαξες.
Μετά θα σου ζητήσει που να βάλεις τον grub σε επιλογή uefi, όπου συνήθως στο έχει ως προεπιλογή και μπορεί να είναι το /dev/sda2
Εάν μετά την εγκατάσταση κάτι δεν πάει καλά και δεν ξεκινάει λόγο grub, από το live μέσο στο Ubuntu και συγγενικές διανομές  θα πας να εγκαταστήσεις το boot repair, όπου θα σου φτιάξει τον grub.

 

Θα το προσπαθησω, αν ξερεις καποιον οδηγο ειναι ευπροσδεκτος. Σε περιπτωση που κατι στραβωσει, μπορω να επιλεγω το ubuntu μεσα απο τον bootloader των windows??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το προσπαθησω, αν ξερεις καποιον οδηγο ειναι ευπροσδεκτος. Σε περιπτωση που κατι στραβωσει, μπορω να επιλεγω το ubuntu μεσα απο τον bootloader των windows??

 

Δοκίμασε αυτόν τον τρόπο εγκατάστασης εάν ο κλασσικός αποτύχει.

Είναι παλαιός οδηγός αλλά τα βήματα είναι τα ίδια για Windows 10.

Θα έχεις τον grub του Ubuntu και από εκεί θα επιλέγεις τα Windows 10.

https://linuxmint.gr/index.php/topic,3490.msg29247.html#msg29247

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε αυτόν τον τρόπο εγκατάστασης εάν ο κλασσικός αποτύχει.

Είναι παλαιός οδηγός αλλά τα βήματα είναι τα ίδια για Windows 10.

Θα έχεις τον grub του Ubuntu και από εκεί θα επιλέγεις τα Windows 10.

https://linuxmint.gr/index.php/topic,3490.msg29247.html#msg29247

 

Διαβαζοντας τον παραπανω οδηγο, παρατηρησα οτι ακολουθησα τα ιδια βηματα. Μηπως πρεπει να αλλαξω το efi mode σε legacy? Υπαρχει καποιος τροπος να βαλω τον bootloader των ubuntu manually? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζοντας τον παραπανω οδηγο, παρατηρησα οτι ακολουθησα τα ιδια βηματα. Μηπως πρεπει να αλλαξω το efi mode σε legacy? Υπαρχει καποιος τροπος να βαλω τον bootloader των ubuntu manually? 

 

Εάν έχεις εγκαταστημένο το Ubuntu τον φτιάχνεις τον εκκινητή με αυτό:

https://www.howtogeek.com/114884/how-to-repair-grub2-when-ubuntu-wont-boot/

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα φιλε.

Πριν μπεις σε διαδικασιες, τσεκαρε οτι η εικονα .iso του Ubuntu (η οποιασδηποτε Διανομης αποφασισεις να εγκαταστησεις μελλοντικα), που κατεβασες και εκαψες στο στικακι, ειναι ενταξει και οχι corrupt.

(check md5sum, sha1sum)

Αν δεν ξερεις για τι πραγμα μιλαω, γκουγκλαρε το, στα γρηγορα.

 

Αν ειναι οκ, δοκιμασε την τυχη σου με μια αλλη Διανομη, οπως το Linux Mint (οποια εκδοση Γραφικου Περιβαλλοντος νομιζεις οτι σου αρεσει περισσοτερο, εχει αρκετες..)

Καλως ηλθες στον κοσμο του (των) Linux!

Μην αφησεις τις πρωτες αυτες εντυπωσεις να σε απογοητευσουν.

Καθε Διανομη, καθε Πυρηνας (Kernel) και καποιες αλλες μικρο-λεπτομερειες, παιζουν μεγαλο ρολο στο αν το συστημα σου θα δουλεψει κατ'ευθειαν η οχι.

Εισαι ηδη διαβασμενος, αφου απενεργοποιησες Secure Boot στο  UEFI.

Σιγουρεψου οτι η επιλογη αυτη (secure boot=OFF), εχει παραμεινει Ενεργη ακομη και ΜΕΤΑ το περας της εγκαταστασης, γιατι αν οχι, το pc σου δεν εγκρινει το boot αλλου λειτουργικου, εκτος των windows.

Εχει τυχει να το δω και αυτο.

Επισης, απενεργοποιησε (αν υπαρχουν) οποιες επιλογες τυπου Fast Boot / windows compatibility modes ειναι ενεργες στο UEFI μενου.

Ασε το pc να εκκινησει σωστα, ολοκληρωμενα, οπως πρεπει, ωστε να βοηθησεις το Ubuntu να ανιχνευσει τα παντα.

To EFI Boot mode δε χρειαζεται να μπει σε Legacy λειτουργια, ειδικοτερα σε μια τεραστια Διανομη, οπως το Ubuntu, το οποιο υποστηριζει εγκατασταση σε UEFI συστηματα.

Ασε που αν δεν απατωμαι, αν το βαλεις σε Legacy mode, μπορει να εχεις θεμα με τα windows  μετα.

Ειναι προτιμοτερο να βρεις το λογο που δεν ολoκληρωνεται η εγκατασταση του Ubuntu bootloader η εστω, να κατεβασεις μια αλλη Διανομη και να δοκιμασεις εγκατασταση, αν -υποθετικα- το pc σου δεν τα παει και πολυ καλα με το Ubuntu.

Οπως και να εχει, μην απογοητευεσαι και μη βιαζεσαι.. !

Νεο λειτουργικο πας να βαλεις, και ως νεος χρηστης πρεπει να το ψαξεις λιγακι.

Ολοι ετσι κανουμε.

 

Edit: Οσο εισαι σε Windows περιβαλλον, απενεργοποιησε την "Γρηγορη Εκκινηση" απο το μενου Ρυθμισεις Ενεργειας, στον Πινακα Ελεγχου.

Δημιουργει προβληματα με το Linux.

 

Edit2: Στον παραπανω οδηγο του Linux Mint, ο Δισκος ειναι μορφοποιημενος σε GPT/GUID partition scheme, αφου εχει 12 διαμερισματα και ειναι UEFI συστημα, και προτεινει εγκατασταση bootloader στο dev/sda???

Οχι στο ESP (fat32) που ενδυκνειται για τα UEFI συστηματα?

Δηλαδη, προτεινει εγκατασταση οπως σε MBR-Bios ??

Ειναι ο σωστος τροπος του Grub αυτος? (δεν εχω Grub σε uEFI)

Η ερωτηση αυτη απευθυνεται στα υπολοιπα παιδια του φορουμ, εννοειται..

Επεξ/σία από N.A.S.A.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν έχεις εγκαταστημένο το Ubuntu τον φτιάχνεις τον εκκινητή με αυτό:

https://www.howtogeek.com/114884/how-to-repair-grub2-when-ubuntu-wont-boot/

 

 

 

 

 

Καλησπερα φιλε.

Πριν μπεις σε διαδικασιες, τσεκαρε οτι η εικονα .iso του Ubuntu (η οποιασδηποτε Διανομης αποφασισεις να εγκαταστησεις μελλοντικα), που κατεβασες και εκαψες στο στικακι, ειναι ενταξει και οχι corrupt.

(check md5sum, sha1sum)

Αν δεν ξερεις για τι πραγμα μιλαω, γκουγκλαρε το, στα γρηγορα.

 

Αν ειναι οκ, δοκιμασε την τυχη σου με μια αλλη Διανομη, οπως το Linux Mint (οποια εκδοση Γραφικου Περιβαλλοντος νομιζεις οτι σου αρεσει περισσοτερο, εχει αρκετες..)

Καλως ηλθες στον κοσμο του (των) Linux!

Μην αφησεις τις πρωτες αυτες εντυπωσεις να σε απογοητευσουν.

Καθε Διανομη, καθε Πυρηνας (Kernel) και καποιες αλλες μικρο-λεπτομερειες, παιζουν μεγαλο ρολο στο αν το συστημα σου θα δουλεψει κατ'ευθειαν η οχι.

Εισαι ηδη διαβασμενος, αφου απενεργοποιησες Secure Boot στο  UEFI.

Σιγουρεψου οτι η επιλογη αυτη (secure boot=OFF), εχει παραμεινει Ενεργη ακομη και ΜΕΤΑ το περας της εγκαταστασης, γιατι αν οχι, το pc σου δεν εγκρινει το boot αλλου λειτουργικου, εκτος των windows.

Εχει τυχει να το δω και αυτο.

Επισης, απενεργοποιησε (αν υπαρχουν) οποιες επιλογες τυπου Fast Boot / windows compatibility modes ειναι ενεργες στο UEFI μενου.

Ασε το pc να εκκινησει σωστα, ολοκληρωμενα, οπως πρεπει, ωστε να βοηθησεις το Ubuntu να ανιχνευσει τα παντα.

To EFI Boot mode δε χρειαζεται να μπει σε Legacy λειτουργια, ειδικοτερα σε μια τεραστια Διανομη, οπως το Ubuntu, το οποιο υποστηριζει εγκατασταση σε UEFI συστηματα.

Ασε που αν δεν απατωμαι, αν το βαλεις σε Legacy mode, μπορει να εχεις θεμα με τα windows  μετα.

Ειναι προτιμοτερο να βρεις το λογο που δεν ολoκληρωνεται η εγκατασταση του Ubuntu bootloader η εστω, να κατεβασεις μια αλλη Διανομη και να δοκιμασεις εγκατασταση, αν -υποθετικα- το pc σου δεν τα παει και πολυ καλα με το Ubuntu.

Οπως και να εχει, μην απογοητευεσαι και μη βιαζεσαι.. !

Νεο λειτουργικο πας να βαλεις, και ως νεος χρηστης πρεπει να το ψαξεις λιγακι.

Ολοι ετσι κανουμε.

 

Edit: Οσο εισαι σε Windows περιβαλλον, απενεργοποιησε την "Γρηγορη Εκκινηση" απο το μενου Ρυθμισεις Ενεργειας, στον Πινακα Ελεγχου.

Δημιουργει προβληματα με το Linux.

 

Edit2: Στον παραπανω οδηγο του Linux Mint, ο Δισκος ειναι μορφοποιημενος σε GPT/GUID partition scheme, αφου εχει 12 διαμερισματα και ειναι UEFI συστημα, και προτεινει εγκατασταση bootloader στο dev/sda???

Οχι στο ESP (fat32) που ενδυκνειται για τα UEFI συστηματα?

Δηλαδη, προτεινει εγκατασταση οπως σε MBR-Bios ??

Ειναι ο σωστος τροπος του Grub αυτος? (δεν εχω Grub σε uEFI)

Η ερωτηση αυτη απευθυνεται στα υπολοιπα παιδια του φορουμ, εννοειται..

 

Εννοειται πως δεν τα παραταω παιδια, εχω ξαναπερασει linux σε windows 7, αλλα οπως διαπιστωσα απο τα 8 και επειτα αλλαξαν καποια πραγματα.  Φιλε nasa τσεκαρα το iso του ubuntu ειναι μια χαρα, αλλαξα και το legacy mode οπως μου ειπες, και λεω να ξαναπροσπαθησω με αλλη διανομη οπως μου προτεινεις. Τη γρηγορη εκκινηση και το fast boot τα εχω απενεργοποιησει εδω και καιρο. 

 

Υ.Γ. Σε εναν ελληνικο οδηγο για ubuntu γραφει οτι για τα windows 8 και τις νεοτερες εκδοσεις, χρειαζεται να δημιουργηθει ενα EFI partition. Συγκεκριμενα αναφερει τα εξης:

 

Για να εγκαταστήσετε το Ubuntu σε EFI mode:

  • Χρησιμοποιείστε μια έκδοση Ubuntu 64bit (οι εκδόσεις 32bit δεν αναγνωρίζουν EFI)
  • Χρησιμοποιείστε μια νέα έκδοση Ubuntu. Οι εκδόσεις Ubuntu που υποστηρίζουν καλύτερα το UEFI είναι από την έκδοση Ubuntu 12.04.2 και μετά.
  • Καθορίστε το firmware (BIOS) έτσι ώστε να γίνει boot το Ubuntu σε EFI mode (βλ => Καθορίστε το BIOS σε EFI ή Legacy mode.)

    Τότε:

    1. Δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο αν χρησιμοποιήσετε τον απλό-αυτόματο intaller (εγκαταστάτη). Δηλαδή αν χρησιμοποιήσετε μια από τις δυο επιλογές: "Εγκαταστήστε το Ubuntu παράλληλα με τα Windows"(Install Ubuntu alongside Windows) ή "Αντικατάσταση των Windows με το Ubuntu".(Replace Windows with Ubuntu)
    2. Αν χρησιμοποιήστε την επιλογή "κάτι άλλο"(something else) , τότε θα πρέπει να δημιουργήσετε ένα EFI partition(κατάτμηση)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...