Προς το περιεχόμενο

Intel DDX vs Modesetting


thomasG4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά το τελευταίο διάστημα υπάρχει η τάση να μην χρησιμοποιείτε ο Intel DDX Driver (αυτός που πάει πακέτο με xorg) αλλά να δουλεύει το σύστημα μόνο με τον driver του kernel, λόγω του ότι έχει μείνει πολύ πίσω σε ανάπτυξη και δεν αναβαθμίζεται συχνά.

 

Προσωπικά οι επιδόσεις μου φαίνονται καλύτερες με modesetting και προτείνω σε όλους να το δοκιμάσουν. Υπόψιν είμαι με 4.13 kernel. Παίζει ρόλο για αυτό το αναφέρω. Όσο πιο καινούριος kernel τόσο πιο πιθανό είναι να λειτουργεί καλύτερα ο modesetting driver.

 

Για περισσότερο διάβασμα τα wiki των Arch και Gentoo καλύπτουν τυχόν απορίες:

 

https://wiki.archlinux.org/index.php/intel_graphics

 

https://wiki.gentoo.org/wiki/Intel#Modesetting_DDX

 

Για να κάνει κάποιος force τον Modesetting, δημιουργεί ένα αρχείο στο παρακάτω προορισμό: 

/etc/X11/xorg.conf.d/20-modesetting.conf

και γράφει μέσα στο αρχείο

Section "Device"
    Identifier  "Intel Graphics"
    Driver      "modesetting"
    Option      "AccelMethod"    "glamor"
    Option      "DRI"            "3"
EndSection

Σώζουμε το αρχείο και μετά επανεκκίνηση

 

Προσοχή: Πρέπει πρώτα να έχουμε αφαιρέσει τον Intel DDX driver και το αρχείο που τον φορτώνει στην εκκίνηση (/etc/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf), σε περίπτωση που υπάρχει.

 

Ποιες είναι εντυπώσεις σας; Ποια λύση προτιμάτε από τις δυο;

Επεξ/σία από thomasG4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά οι επιδόσεις μου φαίνονται καλύτερες με modesetting και προτείνω σε όλους να το δοκιμάσουν. Υπόψιν είμαι με 4.13 kernel. Παίζει ρόλο για αυτό το αναφέρω. Όσο πιο καινούριος kernel τόσο πιο πιθανό είναι να λειτουργεί καλύτερα ο modesetting driver.

 

Και εμενα μου φαινεται το πουλι μου 30 εκατοστα :) Εχεις κανει δοκιμες?Να δεις αποδοσεις?fps? μια με τον εναν μια με τον αλλον ? 

Αυτο θα ειχε ενδιαφερον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει το phoronix ενα benchmark φετινο αν θες να τσεκαρεις κατι. Απ' οτι βλεπω, δεν υπαρχει καλυτερος, ο καθενας εχει τα υπερ και τα κατα του αναλογα με την περιπτωση

 

https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=intel-modesetting-2017&num=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει το phoronix ενα benchmark φετινο αν θες να τσεκαρεις κατι. Απ' οτι βλεπω, δεν υπαρχει καλυτερος, ο καθενας εχει τα υπερ και τα κατα του αναλογα με την περιπτωση

 

https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=intel-modesetting-2017&num=1

 

Το benchmark είναι πολύ παλιό. Οι επιδόσεις σίγουρα θα έχουν αλλάξει από τότε. Συνεχώς βελτιώνεται ο modesetting σε αντίθεση με τον Intel DDX.

 

Γενικά το θέμα το άνοιξα για να πούμε προσωπικές εμπειρίες, όχι για να μετράμε τα ms σε benchmark. Πχ ποιο απο τα δυο χρησιμοποιούμε και άμα έχει αλλάξει στο καλύτερο ή στο χειρότερο η εμπειρία μας μετά από αλλαγή σε κάποια από τις δυο επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το benchmark είναι πολύ παλιό. Οι επιδόσεις σίγουρα θα έχουν αλλάξει από τότε. Συνεχώς βελτιώνεται ο modesetting σε αντίθεση με τον Intel DDX.

Αυτό είναι ψιλο-μύθος. Ο modesetting έχει την πάρα πολύ απλή δουλειά να "μιλάει glamor" δηλαδή (πολύ μπακάλικη περιγραφή με ανακρίβειες) εκμεταλλεύεται την 3D μηχανή της κάρτας και το OpenGL για να σχεδιάζει 2D γραφικά. Για αυτό παίζει ομοιόμορφα σε όλες τις κάρτες. Αν εξαιρέσεις τα αρχικά στάδια που του έλειπαν κάποια πράγματα, από ένα σημείο και πέρα δεν μπορείς να πεις ότι είχε τρομερή βελτίωση απλά γιατί δεν μένει να βελτιωθεί κάτι.

 

Αν ως βελτίωση εννοούμε τα commits, τότε και ο intel έχει βελτίωση και συνεχώς διορθώνονται μικρά bugs.

 

Και εμενα μου φαινεται το πουλι μου 30 εκατοστα :) Εχεις κανει δοκιμες?Να δεις αποδοσεις?fps? μια με τον εναν μια με τον αλλον ? 

Αυτο θα ειχε ενδιαφερον...

Εχει το phoronix ενα benchmark φετινο αν θες να τσεκαρεις κατι. Απ' οτι βλεπω, δεν υπαρχει καλυτερος, ο καθενας εχει τα υπερ και τα κατα του αναλογα με την περιπτωση

 

https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=intel-modesetting-2017&num=1

Συμφωνώ με τον jim_p. Κανένας από τους δύο δεν είναι νικητής. Τα benchmarks του phoronix δεν λένε όλη την εικόνα. Αν σε ενδιαφέρει ένα απλό desktop χωρίς ή με λίγα εφέ, τότε ναι ο modesetting είναι αρκετός στις περισσότερες περιπτώσεις. Εξαρτάται όμως από το HW. Σε skylake υπολογιστή φίλου, ο modesetting δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί με τίποτα (υποθέτω πως το πρόβλημα δεν είναι αυτό καθεαυτό του modesetting αλλά της υποστήριξης 3D της mesa).

 

Κατά σύμπτωση και χωρίς να έχω δει το νήμα, σήμερα γύρισα σε modesetting λόγω του firefox. Η δική μου εμπειρία σε Haswell είναι η εξής:

 

Intel (τελευταίο -git) με default SNA: Οι καλύτερες επιδόσεις και η μεγαλύτερη αποκρισιμότητα του desktop αλλά τεράστια προβλήματα latency στον firefox. Οποιαδήποτε αλλαγή όπως δημιουργία νέας καρτέλας ή και απλά εναλλαγή μεταξύ καρτελών οδηγεί σε 100+% τον firefox για 10-15sec και κρέμασμα όλου του συστήματος για αυτό το διάστημα με συνέπεια η κατάσταση να είναι ανυπόφορη. Το DRI3 βοηθάει αλλά όχι πολύ.

 

Έδωσα σήμερα την AMD κάρτα μου στον αδερφό μου και έτσι έχω πρόσφατη την εμπειρία από τον radeon και η διαφορά είναι η μέρα με την νύχτα. Ο radeon (τον οποίον κράζουν και αυτόν και έχουν αντικαταστήσει μερικοί με τον modesetting) έχει τεράστια αποκρισιμότητα στα πάντα.

 

Intel με UXA: Πιο χάλια επιδόσεις στο desktop, το γνωστό πρόβλημα με την διαχείριση ενέργειας (όταν ενεργοποιηθεί η DPMS και μπει σε standby η οθόνη, όσο και να πατάς πλήκτρα δεν ξυπνάει με τίποτα. Πληκτρολογείς ctrl-alt-Fx και γυρνάς σε κονσόλα, ξυπνάει τζάμι και μετά απλά γυρνάς με ctrl-alt-f7 στο γραφικό όπου βλέπεις κανονικά το screensaver. τώρα γιατί πρέπει να γίνει αυτό και δεν ξυπνάει κατευθείαν, ποιος ξέρει), η κατάσταση με τον firefox λίγο καλύτερη αλλά πάλι χάλια.

 

Modesetting: Οι χειρότερες επιδόσεις αλλά ο firefox παίζει τζάμι χωρίς καμμία καθυστέρηση οπότε και έμεινα σε αυτόν για την ώρα.

 

Edit: Εννοείται πως και τα δικά μου δεν είναι επιστημονικά απλά πώς αποκρίνεται το σύστημα στα διάφορα εφέ, κανένα glxgears και άλλα τέτοια χαζά τεστ.

 

Edit2: Όταν θέλεις να δείξεις κάτι, ποτέ δεν πάει όπως θέλεις. Γύρισα σε SNA τώρα για να ποστάρω screenshot από το κόλλημα και (για την ώρα) παίζει τζάμι ο Firefox.

 

Edit3: Κάτι κατάφερα τελικά.

post-84828-0-23846800-1507655640_thumb.jpg

Το πρωί ήταν σε πολύ χειρότερα χάλια η κατάσταση με την οθόνη να γεμίζει ολόκληρη από παράθυρα. Τώρα είναι λίγο καλύτερα αλλά και πάλι το latency και το κρέμασμα υπάρχει. Αυτά που γράφω τώρα για παράδειγμα, τα γράφω στα τυφλά και εμφανίζονται σε ριπές κάθε τόσο που ξεκολλάει (όπως παλιά που κάναμε telnet σε κάποιο server με 28K modem :) )

Επεξ/σία από imitheos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκυρο τελικά. Μετά από 2 ημέρες με τον modesetting, η κατάσταση είναι ακριβώς η ίδια από θέμα latency στον FF. Ίσως γίνεται πιο δύσκολα trigger και έτσι θεώρησα ότι ο modesetting ήταν καλύτερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκυρο τελικά. Μετά από 2 ημέρες με τον modesetting, η κατάσταση είναι ακριβώς η ίδια από θέμα latency στον FF. Ίσως γίνεται πιο δύσκολα trigger και έτσι θεώρησα ότι ο modesetting ήταν καλύτερος.

 

Έχεις ενεργοποιημένο το DRI3; Νομίζω πάει πιο κάλα όταν είναι ενεργοποιημένο.

 

Για να το δεις δώσε αυτή την εντολή:

LIBGL_DEBUG=verbose glxinfo | grep libgl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις ενεργοποιημένο το DRI3; Νομίζω πάει πιο κάλα όταν είναι ενεργοποιημένο.

 

Για να το δεις δώσε αυτή την εντολή:

LIBGL_DEBUG=verbose glxinfo | grep libgl

 

Ναι το έχω εννοείται. Βασικά δοκίμασα και τα δύο καθώς και όλους τους συνδυασμούς με UXA, SNA. Τώρα γύρισα σε intel με SNA (μπήκαν 4-5 νέα commits σε σχέση με εκείνον που είχα οπότε έκανα και την αναβάθμιση παράλληλα).

 

Τώρα παίζει τζάμι και θα συνεχίσει να παίζει τζάμι μέχρι να γίνει trigger κάτι. Από εκεί και πέρα (και σε όλες τις περιπτώσεις modesetting, intel-uxa, intel-sna), θα ανεβάσει load 90-110% CPU το οποίο θα παραμείνει συνέχεια ακόμη και να κλείσουν τα tabs που το ξεκίνησαν. Η μόνη λύση είναι να κλείσει εντελώς ο FF και να ανοίξει πάλι.

 

Σίγουρα είναι κάποια βλακεία του FF αλλά η πλάκα είναι πως με τον radeon δεν γινόταν ποτέ trigger. Κοίταξα να πάρω μια AMD RX550 ή RX560 αλλά μας έχει πηδήξει το κωλο-mining. Όλοι πάνε και παίρνουν 3 και 4 κάρτες για mining και δεν μένουν κομμάτια στα μαγαζιά (και όσα μένουν, πηγαίνουν διπλή τιμή). Στο νήμα των προσφορών βέβαια έχει συχνά-πυκνά προσφορές από amazon αλλά είναι για τα μεγάλα μοντέλα στα 250+€ που θα πάρει κάποιος gamer.

 

Τέλος πάντων, όλα αυτά είναι offtopic σε σχέση με το θέμα σου. Τελικά, αλλάζω λίγο την άποψή μου από εκεί που έλεγα ότι υπό συνθήκες ο modesetting είναι καλός και την κάνω ότι δεν έχεις να κερδίσεις τίποτα με τον modesetting και ότι ο intel είναι καντάρια ανώτερος σε όλες τις περιπτώσεις.

 

Αυτό φυσικά στο δικό μου hardware. Κοτζάμ διανομές με τεράστιο αριθμό χρηστών όπως debian, fedora για να επέλεξαν να πάνε στον modesetting κάτι θα ξέρουν. Θα έκαναν κάποια έρευνα πρώτα και είδαν ότι αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...