Προς το περιεχόμενο

Libreelec k irqbalance


crashnburn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους τους Linuxers του forum

 

Εχω ενα Ζ8350 (x86 64bit 4πυρηνος atom) κουτακι με 2 gb ram κ 32gb eMmc δισκο στο οποιο εχω εγκαταστησει το Libreelec 8.1.2 beta 64bit κ ολα καλα

 

στο librelec συνδεεομαι με ssh οποτε κ μπορω να του περασω οτι αρχεια θελω η κ να τρεξω κονσολα κ εντολες

 

αυτο που θελω να κανω ειναι να του εγκαταστησω το πακετο irqbalance κ να το εκκινησω ως service

 

οκ το δευτερο ειναι ευκολο

 

systemctl start irqbalance.service

systemctl enable irqbalance.service

 

αλλα δεν βρισκω καποιο τροπο να του κανω install το πακετο

 

μαλιστα δοκιμαζοντας apt-get install irqbalance το libreelec με πληροφορει οτι δεν υπαρχει η δυνατοτητα εγκαταστασης πακετων ουτε package manager κλπ k οτι τα πακετα του debian μαλλον δεν ειναι συμβατα κλπ

 

θελω να περασω το irqbalance γιατι ο atom ειναι μεν 4πυρυνος αλλα με αδυναμους πυρηνες οποτε θα ειχα καλυτερη χρηση της cpu

 

σκεφτηκα οτι ισως θα ηταν δυνατο να περασω χειροκινητα τα πακετα αντιγραφοντας τα ως αρχεια αλλα δεν ξερω αν παιζει ως λυση αυτο ουτε ποια πακετα ειναι συμβατα

 

επισης φυσικα κ googlαρα αλλα δεν βρηκα κατι

 

καμια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο...

Εγω παλι δε μπορω με τιποτα να συνδεθω με ssh.

Moνο samba.

Μου εχει σπασει τα νευρα.

Μηνες.... χρονια ταλαιποριεμαι ο καψερος.

 

Καποιος να φτιαξει εναν οδηγο και να τον κανουμε sticky, ρε παιδια. Δηλαδη ελεος!

Θελετε λεφτα?

Δεν εχω φραγκο (γαλλικο νομισμα). :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.bitvise.com/download-area

 

I want to connect from my computer to an SSH server that's already set up:

Download Bitvise SSH Client (Tunnelier)

 
login κ βαζεις την ip του μηχανηματος που εχει ssh enabled
 
username root
password libreelec
θυρα 22 νομιζω
 
κ εχεις κ file manager k κονσολα
 
 
σε linux δεν το εψαξα αν υπαρχει καποιο gui γιατι το ειχα στησει απο πριν στα win
 
edit να κ για linux
 
Επεξ/σία από crashnburn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους τους Linuxers του forum

 

Εχω ενα Ζ8350 (x86 64bit 4πυρηνος atom) κουτακι με 2 gb ram κ 32gb eMmc δισκο στο οποιο εχω εγκαταστησει το Libreelec 8.1.2 beta 64bit κ ολα καλα

 

στο librelec συνδεεομαι με ssh οποτε κ μπορω να του περασω οτι αρχεια θελω η κ να τρεξω κονσολα κ εντολες

 

αυτο που θελω να κανω ειναι να του εγκαταστησω το πακετο irqbalance κ να το εκκινησω ως service

 

οκ το δευτερο ειναι ευκολο

 

systemctl start irqbalance.service

systemctl enable irqbalance.service

 

αλλα δεν βρισκω καποιο τροπο να του κανω install το πακετο

 

μαλιστα δοκιμαζοντας apt-get install irqbalance το libreelec με πληροφορει οτι δεν υπαρχει η δυνατοτητα εγκαταστασης πακετων ουτε package manager κλπ k οτι τα πακετα του debian μαλλον δεν ειναι συμβατα κλπ

 

θελω να περασω το irqbalance γιατι ο atom ειναι μεν 4πυρυνος αλλα με αδυναμους πυρηνες οποτε θα ειχα καλυτερη χρηση της cpu

 

σκεφτηκα οτι ισως θα ηταν δυνατο να περασω χειροκινητα τα πακετα αντιγραφοντας τα ως αρχεια αλλα δεν ξερω αν παιζει ως λυση αυτο ουτε ποια πακετα ειναι συμβατα

 

επισης φυσικα κ googlαρα αλλα δεν βρηκα κατι

 

καμια ιδεα?

https://www.artembutusov.com/libreelec-entware-ng-installation/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω 

 

το προβλημα ειναι οτι το libreelec ειναι εγκατεστημενο στην emmc η οποια ειναι κολλημενη στην πλακετα του μηχανηματος ,δεν ειναι sd δλδ να την παρεις κ να την κανεις mount σε αλλο pc να κανεις τα κολπα σου οπως προυποθετει το link σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τότε κάνε ένα νέο build το image του libreelec με κάποιον package manager και το irqbalance χτισμένα ήδη και προεγκατεστημένα. Εγω πάντως δε θα έμπαινα στο κόπο, θα εβαζα μια απλή διανομή με κάποιο lightweight DE ή κάτι σε kodi που θες αλλά με package manager.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τότε κάνε ένα νέο build το image του libreelec με κάποιον package manager και το irqbalance χτισμένα ήδη και προεγκατεστημένα. Εγω πάντως δε θα έμπαινα στο κόπο, θα εβαζα μια απλή διανομή με κάποιο lightweight DE ή κάτι σε kodi που θες αλλά με package manager.

 

ναι αυτο βλεπω κ εγω ,μαλλον δεν αξιζει τον κοπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 10 μερες ειχα πει στο adslgr
https://www.adslgr.com/forum/threads/279969-XBMC-Media-Center-for-Linux-(kodi)?p=6247660&viewfull=1#post6247660

 

Τα *elec ειανι εντελως ανεξαρτητες διανομες, δεν βασιζονται σε debian, ubuntu κλπ.

 

@crashnburn
Υπαρχει καποιος σοβαρος λογος που θες το irqbalance? Το kodi τρεχει μια χαρα σε επεξεργαστες με 2+ πυρηνες, μοιραζοντας το φορτο ωστε να τρεχουν ολοι με το ιδιο load (εικονα απο το δικο μου netbook με τον atom n270 να παιζει ενα stream σε 720p).
Και ναι, ειναι καλο το οτι δεν εχουν τα *elec package manager. Λιγοτερες εξαρτησεις > λιγοτερος χωρος για το / και λιγοτερη καταναλωση μνημης > περισσοτερος χωρος για πραγματα του χρηστη. Imho, δεν θα επρεπε να εχουν ουτε το pulseaudio που εχουν εδω και λιγα χρονια, μονο alsa.

 

@Le Perv

Για να συνδεθεις μεσω ssh πρεπει πρωτα να το ενεργοποιησεις απο το openelec/libreelec configuration > υπηρεσιες > ssh > ενεργο, εφοσον δεν το ενεργοποιησες στον wizard που πεταχτηκε την 1η φορα που ετρεξες το *elec.

post-124002-0-43134800-1507390647_thumb.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ξερω το ποσο minimal ειναι τα elec κ ποσο λιγους πορους χρειαζονται

 

κ ναι μαλλον δεν μου χρειαζεται το irqbalance αλλα κ να χρειαζοταν δεν αξιζει τον κοπο τελικα

 

σας ευχαριστω ολους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλημα ειναι οτι το libreelec ειναι εγκατεστημενο στην emmc η οποια ειναι κολλημενη στην πλακετα του μηχανηματος ,δεν ειναι sd δλδ να την παρεις κ να την κανεις mount σε αλλο pc να κανεις τα κολπα σου οπως προυποθετει το link σου 

To προβλημα ΔΕΝ ειναι μονο αυτο.

Το δικο μου ειναι σε SD card. To βγαζω, μπαινει στο πισι (με linux) κι αρχιζουν τα οργανα...

Αλλαζει (αυτοματα) τους χρηστες που μπορουν να γραψουν στους φακελους και ξαφνικα βρισκομαι με καρτα που δε μπορει να αποθηκευτουν ρυθμισεις κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωπα κατσε 

 

εκανες log in στο linux που ειχες στο σταθερο σου pc κ μετα εκανες mount την sd card με το libreelec k αυτοματα σου αλλαξε τα δικαιωματα των χρηστων του libreelec που δεν υπαρχουν αφου ο μονος χρηστης στο libreelec ειναι ο root?

 

πες μας αναλυτικα τα βηματα που εκανες κ τις εντολες που ετρεξες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...