Προς το περιεχόμενο

Πρωτη φορα "DSLR"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε αυτα τα χρηματα βεβαιως παιζουν πια και οι mirrorless οπως οι εξαιρετικές Sony A6000, Lumix GX80, Olympus OMD-EM10ii

http://www.insomnia.gr/topic/657704-mirrorless-olympus-em10-mark-ii-kit-14-42-iir-500-ευρω-φωτοδεσμος/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρά είναι,αλλά θα πάω σε dslr(Αν και ειδα απο κοντα την Sony A6000 και ειναι τουμπανο)

Επεξ/σία από vangelis2696
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξαρταται απο το τι κανεις. Ο AF-P σαν οπτικα ειναι ο ιδιος με τομ AF-S. Λογω μοτέρ εχει ελαχιστα πιο γρηγορο AF και σαφως πιο υσυχο για χρηση βιντεο.

 

Για τις δικες μου αναγκες δεν θα εδινα τα +90€. Για τις δικες σου αποφασιζεις εσυ.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ. Τελικά αυτή η τιμή και χωρίς να το γνωρίζει ο χθεσινος πωλητής,ηταν της εκθεσιακής.Πλαισιο Περιστεριου για κάποιον που τον ενδιαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκθεσιακη σε αυτη την τιμη δεν παιρνω. Πες του να κοψει -100€ εαν θελει.

 

Μεγαλος καλός ελεγχος στον φακο και ζητα καινουργια μπαταρια εαν μπορεις. Εαν ειναι δυνατον να περασει απο service για ελεγχο καθαρισμα πρωτα.

 

Προσοχη στα εκθεσιακα επιπλεον γιατι συνηθως δεν τα δινουν με πληρη εγγυηση. Μην το δεχτεις με τιποτε. Δεν αξιζει.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρίξε μια ματιά στο  mediamarkt αν θέλεις. Η Nikon επειδή γιορτάζει τα 100 χρόνια της, έβαλε σε προσφορά κάποια bodies και φακούς και επιπλέον αν έχεις κάρτα πειραιώς κτλ μπορείς να εκμεταλλευτείς τα yellows :)

Επεξ/σία από L-Griever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, επειδή ψάχνομαι και εγώ αυτό το διάστημα για μία καλή φωτογραφική σκέφτηκα να κοιτάξω τις entry level D-SLR και είμαι ανάμεσα στις Nikon 3300-3400 και τον 18-55mm VR φακό. 

 

Η διαφορά τιμής είναι μικρή περίπου 40 ευρώ αλλά βλέπω ότι η 3400 δεν είναι απλά σε όλα καλύτερη και έχει διαφορές.

 

Ποια από τις δύο είναι καλύτερη επιλογή για έναν ερασιτέχνη φωτογράφο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, επειδή ψάχνομαι και εγώ αυτό το διάστημα για μία καλή φωτογραφική σκέφτηκα να κοιτάξω τις entry level D-SLR και είμαι ανάμεσα στις Nikon 3300-3400 και τον 18-55mm VR φακό. 

 

Η διαφορά τιμής είναι μικρή περίπου 40 ευρώ αλλά βλέπω ότι η 3400 δεν είναι απλά σε όλα καλύτερη και έχει διαφορές.

 

Ποια από τις δύο είναι καλύτερη επιλογή για έναν ερασιτέχνη φωτογράφο;

 

Δες εδώ https://versus.com/en/nikon-d3300-vs-nikon-d3400-vs-nikon-d5300 και αποφάσισε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι τις διαφορές λίγο πολύ τις γνωρίζω, απλά δεν ξέρω πόσο σημαντικές είναι. Π.χ. το wi-fi ή διάρκεια της μπαταρίας το gps τα 24 fps βίντεο, η πανοραμική, το εξωτερικό μικρόφωνο και η φλιπ οθόνη.

 

Σαν main stream χρήστης που μπορεί να ασχοληθώ με την φωτογραφία, μπορεί και απλά να μείνω με μία καλή φωτογραφική τι θα μου λείψει περισσότερο;

 

Η 3300 νομίζω είναι vfm αλλά είναι πίσω πιστεύω από το 2017 σε δευτερεύοντα χαρακτηριστικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η D3300 ειναι στην πραξη ίδια με την D3400. Κανονικα δεν θα επρεπε καν να υπαρχει D3400. Εαν θεωρεις την D3300 παρωχημενη ως μοντελο και χαρακτηριστικα τοτε το ιδιο παρωχημενη ειναι και η D3400.

Σαφέστατα δεν περιμένεις να βρεις τα features των μεγαλύτερων μοντελων το πιο entry level μοντέλο DSLR.

Η D3400 δεν εχει wifi. Εχει το snapbridge της Nikon και μαλιστα μια πετσοκομμενη του εκδοση που μεσω bluetooth στελνει μονο ενα χαμηλης αναλυσης αντιγραφο της φωτογραφιας για χρηση social media και οχι την κανονικη φωτο.

 

Ο αισθητηρας ειναι ο ιδιος με αυτον της D3300 με την διαφοροποιηση οτι το ISO 25.600 ειναι πια native και οχι extended αλλα δεν εχει νοημα να φτασεις καν σε ISO 12.800. Οποτε δεν υπαρχει στην πραξη διαφορα.

 

Εχει και μερικα γραμμαρια λιγοτερα η D3400

 

Και εδω τελειώνουνα τα θετικα

 

Αντιθετως η D3400 εχει πολυ πιο αδύναμο φλας στα 7 μετρα αντι των 12 μετρων της D3300 κατι που της επιτρεπει να φαινεται οτι εχει μεγαλυτερη διαρκεια μπαταριας πραγμα που στον τυπικο κυκλο του τεστ μετρησης ωφειλεται στο πολυ πιο αδυναμο φλας στην ουσια (πολυ μικροτερη καταναλωση σε καθε φλασιά).

 

Η D3400 ΔΕΝ εχει επισης το συστημα δονησης για καθαρισμο του αισθητηρα απο τις σκονες.

 

H D3400 δεν εχει επισης υποδοχη για external microphone

 

Εαν θες πιο πολλα features τοτε πας σε αλλη σειρα η οποια ειναι η D5xxx.

 

Εαν παλι θελεις πολυ περισσοτερα features τοτε πας σε καποια μεσαια mirrorless επιλογη.

 

Για να σου λειψει πραγματικα κατι θα πρεπει να ασχοληθεις πραγματικα με το θεμα φωτογραφιας.

 

Σε κοβω παντως οτι σου ταιριαζει πιο πολυ μια mirrorless.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...