Προς το περιεχόμενο

Πρωτη φορα "DSLR"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήγα σήμερα μια βόλτα σε δυο αλυσίδες καταστημάτων και δοκίμασα μερικές κάμερες.Αυτές που μου εκατσαν πολύ καλά στο χερι και με ομορφο μενού ηταν της Canon(750d). Είχε όμως ενα παλιό μοντελο της Nikon(D5200) με φακό 18-105,αλλά για 600 μου φάνηκε ακριβή.Πειραματίστηκα με δυο μοντέλα αρκετή ωρα και νομιζω οτι είμαι αναμεσα σε αυτά(750d & 5300).Ελαφρυες και λίγο καλυτερο κράτημα όπως είπα και πιο πανω η 750d.(για τα δικά μου χερια).Αλλα....είναι και αυτή η ρημαδα η 700d με τους δυο φακούς που αν προσθέσω τσαντακι,κάρτα,τρίποδο είναι μέσα στα χρήματα που σκέφτομαι.

Επίσης να αναφέρω οτι όλα τα συγκριτικά τεστ που έχω δει,δίνουν ενα κλικ καλύτερη την Νικον και σαφως και πιο οικονομική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα σήμερα μια βόλτα σε δυο αλυσίδες καταστημάτων και δοκίμασα μερικές κάμερες.Αυτές που μου εκατσαν πολύ καλά στο χερι και με ομορφο μενού ηταν της Canon(750d). Είχε όμως ενα παλιό μοντελο της Nikon(D5200) με φακό 18-105,αλλά για 600 μου φάνηκε ακριβή.Πειραματίστηκα με δυο μοντέλα αρκετή ωρα και νομιζω οτι είμαι αναμεσα σε αυτά(750d & 5300).Ελαφρυες και λίγο καλυτερο κράτημα όπως είπα και πιο πανω η 750d.(για τα δικά μου χερια).Αλλα....είναι και αυτή η ρημαδα η 700d με τους δυο φακούς που αν προσθέσω τσαντακι,κάρτα,τρίποδο είναι μέσα στα χρήματα που σκέφτομαι.

Επίσης να αναφέρω οτι όλα τα συγκριτικά τεστ που έχω δει,δίνουν ενα κλικ καλύτερη την Νικον και σαφως και πιο οικονομική.

Σε ποια καταστηματα πηγες?

 

Λεω να περασω και εγω απο media markt να τσεκαρω την mark 2 απο κοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπως τα λες ειναι. Συνολικά καλύτερο το συνολο της 700D λογω του εξτρα prime φακού. Θα σου δωσει καλυτερες φωτο και θα βοηθησει και σε low light. Εχε υποψην ομως οτι ο 50mm ειναι στην ουσια 80mm οποτε σε εσωτερικους χωρους θα σε ζορισει. Για πορτρετα ομως ειναι μια χαρα.

 

Η 750D λογω σαφεστατα καλύτερου και πιο γρηγορου συστήματος AF καθως και με αισθητηρα που αποδιδει καλυτερα σε low light ειναι πιο σωστη επιλογη ομως για σπορ. Ειδικα εαν καποια στιγμη βρεις και μεταχειρισμενο τον 80-200mm f2.8L που σου ειπα.

 

Βεβαια εκει η D5300 ειναι ακομη καλυτερη αλλα δεν θα βρεις αντιστοιχο τηλεφακο σε τετοια τιμη.

 

Για γενική φωτογραφηση σε καλυπτουν και οι τρεις. Επιλεγεις αναλογα τις προτεραιοτητες σου και το τι σκεφτεσαι για το μελλον.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποια καταστηματα πηγες?

 

Λεω να περασω και εγω απο media markt να τσεκαρω την mark 2 απο κοντα.

Πήγα στα Media markt,Κωτσοβολο και πλαίσιο.

 

Οπως τα λες ειναι. Συνολικά καλύτερο το συνολο της 700D λογω του εξτρα prime φακού. Θα σου δωσει καλυτερες φωτο και θα βοηθησει και σε low light. Εχε υποψην ομως οτι ο 50mm ειναι στην ουσια 80mm οποτε σε εσωτερικους χωρους θα σε ζορισει. Για πορτρετα ομως ειναι μια χαρα.

 

Η 750D λογω σαφεστατα καλύτερου και πιο γρηγορου συστήματος AF καθως και με αισθητηρα που αποδιδει καλυτερα σε low light ειναι πιο σωστη επιλογη ομως για σπορ. Ειδικα εαν καποια στιγμη βρεις και μεταχειρισμενο τον 80-200mm f2.8L που σου ειπα.

 

Βεβαια εκει η D5300 ειναι ακομη καλυτερη αλλα δεν θα βρεις αντιστοιχο τηλεφακο σε τετοια τιμη.

 

Για γενική φωτογραφηση σε καλυπτουν και οι τρεις. Επιλεγεις αναλογα τις προτεραιοτητες σου και το τι σκεφτεσαι για το μελλον.[/quot

 

Σε ευχαριστώ παρα πολυ για όλες αυτές τις πληροφορίες που μου εχεις δώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως στο ebay αγοραζεις την 750d με 520 ευρω ενω την 800d με  640 ευρω παντα με τους κιτ φακους.

 

https://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=canon+750d&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xcanon+eos750d.TRS0&_nkw=canon+eos750d&_sacat=0

 

 

Eπισης παλι απο το ebay αλλη μια εξαιρετικη επιλογη η pentax ks2 (ξεχνα τις πλαστικουρες των canonikon)με δυο αδιαβροχους φακους οπως και η μηχανη φυσικα που ειδικα ο 50-200 απ' οτι εχω διαβασει μεχρι στιγμης θα σου ηταν πολυ χρησιμος.Στα 635 ευρω απο γερμανια μαζι με τα μεταφορικα.

 

http://www.ebay.com/itm/Pentax-K-S2-18-50-WR-50-200-WR-schwarz-neu-org-verpackt-/132353648639?hash=item1ed0e467ff:g:mtYAAOSw409Z13iW

Επεξ/σία από kostas.b
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστω και τους δυο.Για μεταχειρισμενη ουτε καν μιας και οταν γινει η αγορα θα μπει σε πιστωτικη γι αυτο και δεν θα κανω αγορα απο εξω.


Επισης μην ξεχνατε και τις αλλες δυο δραστηριοτητες οπως παρακτιο ψαρεμα(βραδινο και πρωινο) και ενυδρεια(Aquascapes) με κοντινες κυριως αποστασεις.Οικογενειακες φωτο μεσα στο σπιτι,(πορτρετα),υπαιθρος και γενικα οταν παμε διακοπες.Τωρα για τοπια και γενικα landscapes δεν ξερω κατα ποσο θα ασχοληθω,που σιγουρα οταν βρω μηχανη θα θελησω και αυτο.Αυτες που ειναι πιο κοντα μου,οπως εγραψα και πιο πανω ειναι η 700d με το δευτερο φακο,αλλα ομως με τρωει και το χερι μου για την καλυτερη 750d και την 5300.Εκει ειμαι.Τωρα θα περιμενω το πολυ μεχρι τελη Νοεμβρη,αρχες Δεκεμβρη μεχρι την τελικη αγορα.Με εχετε παντως βοηθησει παρα πολυ στις επιλογες μου ως αρχαριος και εχω ριξει τρελη μελετη πριν καν μαθω να κραταω την καμερα.Εδω στον πωλητη του ελεγα για iso,  aperture και  shutter speed και μου ελεγε αν ειμαι επαγγελματιας και αλλα διαφορα.χαχα

 

Αντε να θεσω ακομα ενα διλημμα:D5200 18-105 vs D5300 18-50.

Καλησπερα και παλι.Κατα 90% εχω κατασταλαξει στην d5300.

Επεξ/σία από vangelis2696
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Ενημερώνω μιας και είχα ξεχάσει να κλείσω την αγγελία, πως δώθηκε η συγκεκριμένη.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αντε να θεσω ακομα ενα διλημμα:D5200 18-105 vs D5300 18-50.

Καλησπερα και παλι.Κατα 90% εχω κατασταλαξει στην d5300.

Δεν εχουν μεγαλες διαφορες. Η D5300 εχει επομενης γενιας αισθητηρα της D7100 χωρις το ΑΑ filter, με επομενης γενιας επεξεργαστη. Οποτε αναμένεις μισο κλικ καλυτερη συμπεριφορα σε υψηλα ISO, λιγο γρηγοροτερα επεξεργασια και βιντεο 60p αντι 60i.

 

Σε καθημερινες σου φωτογραφησεις η διαφορα δεν θα φαινεται καν. Οποτε επιλεγεις και λογω φακου αναλογα τις αναγκες σου.

 

Ο 18-105mm ειναι στο ιδιο περιπου επιπεδο με τον 18-55mm AF-S αλλα ο πιο νεος 18-55mm AF-P ειναι ελαχιστα μαλλον καλυτερος. Ολοι τους entry level.

 

Εαν θελεις ενα μόνο travel φακο all around τοτε ο 18-105mm ειναι βολικότατος. Εαν οπως ειναι λογικο αγορασεις και ενα επιπλεον τηλεφακο για τις αναγκες σου στα σπορ τοτε μαλλον ειναι περιττός.

 

Προσωπικα θα πηγαινα στην D5300 κυριως γιατι θα αγοραζα οπωσδηποτε και ενα τηλεφακο και κατα δευτερον θα μου ηταν χρησιμο το μισο κλικ καλυτερο low light ISO performance του αισθητηρα σε indoor. Αλλα αυτο αφορα εμενα και τις δικες μου αναγκες και εκτιμήσεις.

 

Στην πραξη δεν θα δεις πραγματικες διαφορες αναμεσα στις μηχανες με τους κιτ φακους. Θα δεις μικρες διαφορες οταν παιξεις στα ορια των μηχανων με αντιστοιχους φακους.

 

Υ.Γ.

Μπερδευτικα τωρα. Νομιζα οτι εκλεινες προς Canon μερια...

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα.Την απεριψα την Κανον και θα παω στην D5300.Να ρωτησω κάτι? Βρήκα την 5300 στα 530 με φακό 18-55 και γράφει Af-p, αλλά όχι vr.Είναι κάτι σημαντικό το vr?

Επεξ/σία από vangelis2696
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατα περιπτωση μπορει να ειναι και πολυ σημαντική η οπτικη σταθεροποιηση. Οταν εχεις αργες ταχυτητες κλειστρου και τραβας στο χερι φυσικα και ειναι. Η διαφορά των δυο φακων (με VR & χωρις) ειναι μικρή. Δεν αξιζει να παρεις τον απλο.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο skroutz ξεκιναει παντως απο 560€ με τον VR

 

https://www.skroutz.gr/s/6732714/Nikon-D5300-Kit-AF-P-18-55-VR.html

 

Στα γνωστα φωτογραφικα μαγαζια της Αθηνας μπορει να το παζαρεψεις απ οσο ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Καλησπερα και παλι.Μιας και τελικα η αποφαση μου σε καμερα ειναι αυτη 

D5300 Kit black + AF-P 18-55 VR,οι παρακατω καρτες ειναι οι καταλληλες για την συγκεκριμενη μηχανη?   KINGSTON SDCA3/64GB 64GB MICRO SDXC UHS-I U3 WITH ADAPTER και σε 32 αυτη 

SAMSUNG MB-MD32GA/EU PRO PLUS 32GB MICRO SDHC U3 CLASS 10 + ADAPTER

Επεξ/σία από vangelis2696
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...