Προς το περιεχόμενο

Πρωτη φορα "DSLR"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ πολύ.Απίστευτες φωτο.Δυστυχώς ξεφεύγει απο το budget η 750.Πραγματικα έχω μπερδευτεί λίγο, αλλά σαν επιλογες η 700 και η 3300,μου καθονται κάπως καλυτερα,δηλαδή λογικά μάλλον θα πάω σε dslr.Απ'οτι διάβασα αυτές τις δύο δεν μπορώ να τις συγκρινω μεταξύ τους.Κατάλαβα όμως απο τα λιγα που διάβασα,οτι η 700 είναι καλη σειρα και συγκρίνεται μονο με τις σειρές 5χοο της Νικον.Νομιζω το πακέτο της Canon με τον δεύτερο φακό στα 550 είναι μια πολύ καλη επιλογή για τα δικά μου θέματα,όχι οτι η Nikon 3300 δεν είναι κι αυτή μια πολύ καλη κάμερα.Πραγματικα δεν ξέρω.Βέβαια μέχρι τις γιορτές έχω χρονο για μια απόφαση και ίσως βγει κάποια καλη προσφορά.Ευχαριστώ και παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαιρετικες φωτο η πανασονικ,σχεδον επαγγελματικες

 

μπορει ο φιλος να ψαξει επισης για την πανασονικ fz1000 με μεγαλυτερο αισθητηρα και 10χ ζουμ...οποτε εχεις πολυ καλες φωτο με λιγο συμβιβασμο στο ζουμ

 

εγω ειμαι αναμεσα σε fz1000 και canon g3x αλλα τα οικονομικα δεν το επιτρεπουν ακομα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για φωτογραφια ο αισθητηρας της D3300 ειναι καλυτερος απο τον αισθητηρα της Canon. Θα κοιτουσα την Canon μονο εαν σκοπευα να βρω τον 80-200 f/1.8L που ανεφερα για χρηση σε σπορ. Παρολα αυτα εαν βαλεις στο παιχνιδι και το θεμα βιντεο η 700D ειναι πιο ολοκληρωμενη επιλογη. Δεν μιλαμε για τεραστιες διαγορες οποτε επελεξε οποια σου κανει κλικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω και παλι.Το τοπιο εχει ξεκαθαρισει οσον αφορα το θεμα dslr.Επισης το budget εχει ανεβει μονο για καμερα με τον κιτ φακο στα 600+.Αυτα που κοιταω μεχρι στιγμης ειναι.

CANON EOS 700 D + EF 18-55DCIII + EF 50mm f/1.8 STM στα 549 CANON EOS 750D + Φακός 18-55 IS STM στα640  NIKON D5300 + AF-P 18-55 VR .
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Canon 750D εχει touch screen, εχει λιγότερα AF points αλλα περισσοτερα cross type AF points (χρησιμα εαν τραβας κινουμενα θεματα κυριως), εχει πολυ καλυτερα μενου, εχει πολυ καλυτερη δυνατοτητα πληρους τηλεχειρισμού και καλυτερο AF στο βίντεο. Επισης γενικα η Canon εχει καλυτερο skin tones σε πορτρετα.

 

Η Nikon D5300 εχει καλυτερο αισθητήρα. Καλυτερο dynamic range, καλυτερη σε low light, καλυτερη ποιοτητα εικονας γενικως, χωρις AA filter αρα και ελαχιστα πιο sharp.

 

Η D3300 ειναι πιο πισω απο την D5300 σαν μοντελο στην σειρα. Με λιγοτερα AF points και με με λιγοτερα features γενικως. Σαν αισθητηρας ισως ειναι καλυτερη απο την 750D αλλα σαν συνολο νομιζω οτι υπολειπεται μισο κλικ.

 

Ισχυει οτι ειπα πιο πανω. Για σπορ φωτογραφησεις και για βιντεο θα επελεγα Canon. Για καθαρη φωτογραφια θα επελεγα Nikon.

 

Οι διαφορες στο τελικο αποτελεσμα θα προελθουν περισσοτερο απο την επιλογη των φακων και απο την τεχνική σου ως φωτογραφος παρα απο το σωμα της μηχανης σου.

 

Πιο value for money η D3300 με 18-55mm & 35mm f/1.8 και η 700D που εβαλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ευχαριστω πολυ για τις αμμεσες απαντησεις που μου εδωσες,οπως και τα υπολοιπα παιδια και καποια πραγματα τα εχω ξεκαθαρισει.Κλεινω προς την 5300.

Επεξ/σία από vangelis2696
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης φαίνεται ενδιαφέρον και ο κιτ φακός 18-105 στην nikon d3300 με τιμή 550.Αξίζει αυτό 'η να πάω τελικά στην 5300 με τον κιτ 18-55?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες το ζουμ, και θα το χρειάζεσαι στο κολυμβητήριο, πάρε τον 18-105.

Εγώ σε ορκομωσία με τον 18-55 τα αποτελέσματα ήταν μέτρια. Κυρίως γιατί ήθελαν κροπάρισμα οι φώτο άρα φαίνονταν πολύ οι όποιες ατέλειες. Σε ορκομωσία με χαμηλό σχετικά φωτισμό οι φώτο ήταν άχρηστες. Μόνο γενικές φώτο του χώρου μπορούσες να κρατήσεις χωρίς να εστιάζεις σε κάποιο πρόσωπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης φαίνεται ενδιαφέρον και ο κιτ φακός 18-105 στην nikon d3300 με τιμή 550.Αξίζει αυτό 'η να πάω τελικά στην 5300 με τον κιτ 18-55?

Εκανα ενα λαθος.Εννουσα την D3300

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 18-105mm ειναι στο ιδιο επιπεδο με τον 18-55mm AF-S. Ο πιο καινουργιος 18-55mm AF-P ειναι μισο κλικ καλυτερος βεβαια. Βολικός all around. Παρολα αυτα για σπορ θα προτιμουσα το διπλο κιτ με τον 18-55mm και τον 55-200mm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...