Προς το περιεχόμενο

Πρωτη φορα "DSLR"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολο το φορουμ.Με ενδιαφερει η αγορα μιας μηχανης dslr(οχι mirrorless),με ελαχιστη εμπειρια σε θεμα φωτογραφιας με παλιες μηχανες τυπου Ζενιτ.Οι αναγκες της φωτογραφησης ειναι με τα παιδια σε διαφορες δραστηριοτητες(κολυμβητηριο-εκδρομες-χωριο καλοκαιρι)και ισως καποιων τοπιων σε δικα μου χομπυ οπως το παρακτιο ψαρεμα(ουρανος-θαλασσα)και ενυδρειων.Το budget ειναι στα 600 ευρω.Την μηχανη που εχω δει και μου αρεσε χωρις ομως να ξερω και τι σημαινουν τα περισσοτερα ειναι η Nikon D3300(το κιτακι με δευτερο φακο,τριποδο και τσαντα) και γι αυτο θα ηθελα την γνωμη σας να με κατατοπησετε(ανιδεος) για να μην με ποιασουν και κοτσο.Σας ευχαριστω πολυ και ελπιζω να μην κουρασα.

ΥΓ.Ποια καρτα μνημης μου προτεινετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριστω πολυ.Ολα ειναι θεμα κοστους.Τα 600 που εγραψα αφορουν ολο το σετ της Nikon,αλλιως σαν σκετη μηχανη θα εβαζα ταβανι τα 400.Εαν παω σε mirrorless θα υπερβει το κοστος που εχω στο μυαλο μου,σαν full πακετο.Επισης μου αρεσει πιο πολυ και στο θεμα κρατηματος,παρ' ολο που ειναι πιο βαρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το ποσο που διαθετεις ειναι μια χαρα επιλογη.

 

Παρολα αυτα οι καθημερινες φωτογραφησεις δεν ειναι οτι ευκολοτερο με μια DSLR. Γενικα μια μικρων διαστασεων μηχανη ειναι πιο ταιριαστη. Αλλα αυτο ειναι κατι που το αποφασιζεις εσυ.

 

Στα αθληματα των παιδιων και γενικα σε θεματα με εντονη κινηση θα σε εξυπηρετήσει οσο ο φωτισμός ειναι καλός ή εστω επαρκής. Οταν ο φωτισμός ειναι χαμηλός οπως σε ενα κλειστό κολυμβητήριο τότε θα εχεις προβλημα. Δεν φταίει η μηχανή αλλα ο φωτισμός και οι φακοι. Και οι δυο ειναι μετριας φωτεινοτητας. Το ιδιο προβλημα θα ειχε και οποια αλλη μηχανη. Σε αυτο το θεμα θα χρειαζοσουν ενα φακό με f/1.8-f/2.8 σταθερο (το πολύ). Αλλα τετοιοι τηλεφακοι ειναι κατι παραπανω απο πανάκριβοι.

 

Εναλλακτικα ενας prime φωτεινός f/1.8 με πολυ λογική τιμη θα σε βολέψει και για καθημερινες καταστασεις οπως γεννεθλια με το μειονεκτημα οτι θα χρειαστεις να κανεις ψηφιακό ζουμ.

 

Κάρτα μνήμης καποια Class10 & U3 με ταχυτητα εγγραφής (οχι αναγνωσης) κοντα στα 60-80mbs θα ηταν προτιμοτερη μιας και η διαφορα τιμης με τις πιο αργες ειναι ελαχιστη. Η ταχυτητα εγγραφης θα σε βολεψει οταν χρησιμοποιεις το burst mode αλλιως δεν παιζει μεγαλη σημασια.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστω πολυ.Αρα σαν επιλογη η Nikon D3300 ειναι ενταξει?Η αγορα θα γινει στις γιορτες των Χριστουγεννων και εδω και μερικες μερες,παρακολουθω μερικα intrenετικα μαθηματα για τις Dslr και ειναι πολυ ενδιαφερων.Αυτο που σκεφτομαι ειναι:

Nikon D3300=419 με τον κιτ φακο

Τσαντα μεταφορας=30

Καρτα μνημης=30-35

Τριποδο=35

...και αυτο τον φακο(Nikon Prime 35mm f/1.8=220)μεχρι να μαθω καλα να χρησιμοποιω τον φακο μετα απο καποιον χρονο.Πως σου φενεται το σκεπτικο μου ή αν εχεις να μου προτεινεις κατι αλλο?Και παλι ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει και φθηνότερη επιλογη. Θα κοιτουσα σε mirrorless λογω μεγεθους αλλα θα κοστισει τουλαχιστον +200€ κατι αντιστοιχο. Εκτος κι αν μιλαμε για μεταχειρισμενες επιλογες. Εφοσον εισαι οκ με τον ογκο τοτε ολα καλα. Οπως σου ειπα βεβαια το μοναδικο που δεν θα κανεις ειναι κοντινη φωτογραφηση σε κλειστο κολυμβητηριο αλλα εκει πρεπει να σκασεις χιλιαρικα για κατι τετοιο ουτως ή αλλως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χιλια ευχαριστω για τις απαντησεις.Τωρα μια μηχανη Compact συμφωνα με τις απαιτησεις μου θα μπορουσε να ανταγωνιστει την D300 ή μονο mirrorless?Ισως να κοιτουσα και προς αυτην την κατευθηνση(Compact).Να υπενθυμισω το budget μονο για μηχανη 400-450.Ευχαριστω.

Επεξ/σία από vangelis2696
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χιλια ευχαριστω για τις απαντησεις.Τωρα μια μηχανη Compact συμφωνα με τις απαιτησεις μου θα μπορουσε να ανταγωνιστει την D300 ή μονο mirrorless?Ισως να κοιτουσα και προς αυτην την κατευθηνση(Compact).Να υπενθυμισω το budget μονο για μηχανη 400-450.Ευχαριστω.

αν ειναι να παρεις κατι χωρις φακους,παρε την πανασονικ fz300.24x zoom και φωτεινος φακος.οι φωτογραφιες που βγαζει ειναι ανωτερες απ'την κατηγορια της,επισης θα εχεις  4k video...την nikon τι θα την κανεις στο κολυμβητηριο με τοσο μικρο ζουμ?θες μεγαλο ζουμ εκει(700 ευρω επιπλεον τουλαχιστον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολυ ωραια ειναι αυτη.Θα εχει menu ή extra οπως μια dslr?Γιατι θελω να μαθαινω πανω στο manual.Οπως ειπα και πιο πανω ειμαι ανιδεος και θελω να αρχισω να ασχολειθω ερασιτεχνικα.Επειδη ξεφευγει λιγο απο το budget,αλλα θα δουμε πως θα εξελιχθει τελικα μεχρι την τελικη αποφαση,κοιταζω και τις εξης δυο ακομα.Nikon B700 και Canon Powershot SX60HS.Ευχαριστω και παλι.

Επεξ/σία από vangelis2696
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η FZ300 ειναι bridge. Εχει τον ιδιο μικρο αισθητηρα με τις compact αλλα πολυ περισσοτερες δυνατοτητες απο αυτες. Δεν ειναι τοσο μικρη αλλα σαφεστατα μικρότερη απο τις DSLR. Ουσιαστικα οι bridge παρεχουν μεγαλο και φθηνο zoom για οσους το χρειαζονται. Το μεγάλο της πλεονεκτημα συγκριτικα με ολες τις αλλες bridge ειναι το σταθερο f/2.8 του φακού της. Αυτο θα σε βολεψει πολυ σε δυσκολες συνθηκες φωτισμου. Ο μικρος αισθητηρας υπολειπεται σαφεστατα αρκετα απο τους μεγαλους των DSLR αλλα το full zoom στα 600mm με f/2.8 δεν θα το βρεις πουθενα σε DSLR με τα 300mm με f/2.8 να κοστιζουν σε φακο DSLR πανω απο 2.000€. Ουσιαστικα σε βοηθαει να κρατησεις την ταχυτητα κλειστρου σε υψηλα επιπεδα για σπορ. Δυστυχως ακομη και ετσι σε κλειστο κολυμβητηριο χωρις ολους τους προβολεις αναμενους παιζει κατα περισταση και να μην ειναι αρκετο και να χρειαζεσαι αλχημιες και αρκετο post processing των φωτο σου (σε raw) για να παρεις καποιο αποδεκτο αποτελεσμα. Σε αυτη την περιπτωση μια DSLR θα σου εδινε καλυτερο αποτελεσμα εαν και εφοσον ειχες τον πανακριβο φακο πανω φυσικα.

 

Εχω την FZ200 ακριβως για αυτο τον λογο (φθηνο zoom με f/2.8) και θα ελεγα οτι ειμαι υπερευχαριστημενος απο την ποιοτητα των φωτο σε καλες εως μετριες συνθηκες σε κολυμβητηρια. Τα μενου ειναι πληρη και φυσικα manual ή οποια αλλη επιλογη. Και το βιντεο ειναι μια χαρα για ερασιτεχνικη χρηση.

 

Το zoom των 600mm ειναι αρκετο για κολυμβητηριο. Θα ελεγα οτι κανεις δουλεια και με τα 300mm με καποιο cropping. Οποτε ο 55-200mm που στην ουσια ειναι 82-300mm πανω στην D3300 δεν ειναι κακος. Απλα στα 200mm ειναι πολυ σκοτεινος φακος και σε κλειστο κολυμβητηριο απλα δεν θα βγαζει τιποτε σε κινηση.

 

Για compact αξιολογη πας μονο σε Sony RX100 ή Lumix LX100 αλλα εκει ξεχνας για παντα την επιλογη μεγαλου zoom με την Sony να ειναι pocket με αργο AF αλλα την LX100 να εχει μεγαλυτερο αισθητηρα.

 

Για mirrorless πας σιγουρα σε budget τουλαχιστον +200€ μιας και το viewfinder ειναι απαραιτητο σε μεγαλα zoom. Με τις Sony A6000, Lumix G7 και Olympus OMD-EM10ii να ειναι εξαιρετικες.

 

Δεν υπαρχει η τελεια επιλογη. Οι συμβιβασμοι θα ειναι αρκετοι. Εσυ επιλεγεις ποιους θα κανεις.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεχασα να γραψω οτι η πανασονικ εχει εντυπωσιακο burst shooting, πολυ σημαντικο μιας και τη θες για action σε καποιο βαθμο.Νομιζω τραβαει πανω απο 10 καρε το δευτερολεπτο,ενω η powershot οπως και οι αλλες κομπακτ ειναι γυρω στα 4 με 5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ.Την Panasonic την γλυκοκοιταζω,οποτε μεχρι τις γιορτες εχω καιρο για μια πληρης ενημερωση πανω στις Bridge μηχανες.Και παλι ευχαριστω για τον χρονο που αφιερωσατε πανω στις δικιες μου αποριες.Επισης μπορειτε να μου προτεινετε και κατι αλλο,που συμφωνα με την εμπειρια σας,εχει αποδεικτει οτι αξιζει η αγορα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ξεχασα να γραψω οτι η πανασονικ εχει εντυπωσιακο burst shooting, πολυ σημαντικο μιας και τη θες για action σε καποιο βαθμο.Νομιζω τραβαει πανω απο 10 καρε το δευτερολεπτο,ενω η powershot οπως και οι αλλες κομπακτ ειναι γυρω στα 4 με 5

Οι mirrorless γενικως εχουν καλυτερο burst shooting ειδικα με την χρηση του ηλεκτρονικου κλειστρου. Αλλα και παλι στην ουσια εχει σημασια το burst με AF σε καθε σταση οπου εκει πεφτει η ταχυτητα και φυσικα το buffer της μηχανης που ειναι ο περιοριστικός παραγοντας. Σε μηχανες αυτου του επιπεδου δεν αναμενεις κατι ιδιαιτερο φυσικαμε τις mirrorless να ειναι οπως ειπα καλυτερες. Παρολα αυτα η FZ300 με μια γρηγορη καρτα ειναι αρκετα ικανοποιητικη. Μην ξεχνας βεβαια οτι ο αισθητηρας της ειναι πολυ μικρος οποτε για τις δικες σου φωτογραφησεις χομπι σε χαμηλους φωτισμους θα εχεις μεγαλη διαφορα σε σχεση με τις DSLR ή τις mirrorless.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βαζω αυτες τις τρεις τις οποιες για τις δυο μου ειπατε πολλα πραγματα(3300),κλεινω ομως προς FZ300.Αυτη που μπηκε σφηνα ειναι η Canon 700d με δευτερο φακο 50mm f/1,8 στα 550 ευρω.

Επεξ/σία από vangelis2696
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα προτιμούσα να δωσω κατι παραπανω για την πραγματικα καλύτερη 750D.

 

Παρολα αυτα η Canon ειναι μια καλη επιλογη και ειδικα εαν μπορεσεις να βρεις εναν 80-200mm f/2.8L non IS φακό (120-300mm στην πραξη) που μπορεις να τον βρεις μεταχειρισμενο σχετικα φθηνα (για τετοιο φακο) για να την σετάρεις για τις αθλητικές εκδηλώσεις των μικρων. Δεν εχει Image Stabilizer αλλα δεν το χρειαζεσαι για τα σπορ οταν εχεις μεγαλες ταχυτητες κλειστρου ουτως ή αλλως.

 

Μερικές με την FZ200 απο κλειστο κολυμβητηριο:

https://www.flickr.com/photos/140968316@N06/

 

Με την FZ200 αλλα καλοκαιρι σε ανοιχτο:

https://www.flickr.com/photos/143477954@N05/albums/72157687652996454

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...