Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με πτυχιο lower


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω παρόμοιο "πρόβλημα" ... Έχω χάσει το cpe . Το έχω μόνο σκαναρισμενο.

 

Νομίζω από ότι είχα δει

 

Μπορείς να ζητήσεις αντίγραφο αλλά

 

-χρειαζεται ο αριθμός του πτυχίου

- δε πρέπει να έχουν περάσει 10 χρόνια από τότε που το πήρες

- το κόστος είναι όντως μεγάλο.

 

Δώσε για cpe αν δε το βιάζεσαι και αν τα αγγλικά σου έχουν βελτιωθεί από τοτε

 

Άρα μετά από πχ 10 χρόνια, παίζει να βγαίνει πιο φθηνά να ξαναδώσεις τις εξετάσεις παρά να ψάχνεις για αντίγραφο. Γελάω.

 

afentiko επικοινώνησε με το βρετανικό συμβούλιο. Νομίζω από εκεί βγάζουν τα αντίγραφα. Αν το κάνεις μέσω φροντιστηρίου, εννοείται θα σου βγει πιο ακριβά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι θα το τσεκαρω απο δευτερα και οχι τηλεφωνικα, θα παω απο εκει.
Επειδη ειμαι σε δημοσιο τομεα το θελω απλα για να "μπει" στο φακελο μου και να φαινεται. Το ξερω οτι ρεαλιστικα το επιπεδο του lower δεν προσδιδει κατι αλλα στο δημοσιο μετραει να φαινεται οτι εχεις το "χαρτι" σε σχεση με καποιον που δεν το εχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θα το τσεκαρω απο δευτερα και οχι τηλεφωνικα, θα παω απο εκει.

Επειδη ειμαι σε δημοσιο τομεα το θελω απλα για να "μπει" στο φακελο μου και να φαινεται. Το ξερω οτι ρεαλιστικα το επιπεδο του lower δεν προσδιδει κατι αλλα στο δημοσιο μετραει να φαινεται οτι εχεις το "χαρτι" σε σχεση με καποιον που δεν το εχει

 

Αν μένεις μακριά, μπορείς απλά να πάρεις τηλέφωνο. Δεν ξέρω βέβαια πόσο εύκολα απαντάνε εκεί (σε ξένες πρεσβείες, εξωτερικό πάντως απαντάνε σχετικά εύκολα).

 

Μια χαρά ρεαλιστικά γλωσσικά προσόντα δίνει το lower. Κατηγορία Β2 είναι και αν κάποιος το πάρει με βαθμό Α, μπαίνει στο C1. Σαν επίπεδο πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που βοηθουσα την αδερφή μου να βρει αγγλόφωνη σχολή στο εξωτερικο, στα περισσότερα ζητούσαν να μην έχεις πάρει την πιιστοποίηση πάνω απο 4 χρόνια.. Τωρα δεν ξέρω αν για την εργασία είναι το ίδιο. 

 

Δεν μιλάω εγώ για σχολή και σπουδές στο εξωτερικό, εκεί χρειάζεσαι IELTS, αναφέρομαι για αναζήτηση εργασίας στον ιδιωτικό τομέα. Σε σχολές του εξωτερικού ισχύει μια τριετία αλλά απ΄ οτι ξέρω μόνο αν έχεις του Cambridge και θέλεις να πας σε αγγλικό πανεπιστήμιο, αν περάσει η τριετία τότε IELTS/TOEFL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια χαρα τα λεει. Της κακιας ωρας πιστοποιηση ειναι το lower. Οι λογοι ειναι οτι την πιστοποιηση αυτη την παρεχουν 10δες οργανισμοι, με ποσοστο επιτυχιας στις "εξετασεις" τους ανω του 95%. Το αυτο συμβαινει τα τελευταια χρονια και με πιο "αξιοπιστους" οργανισμους σαν το cambridge ή το michigan, λογω του ανταγωνισμου.

Απο εκει και μονο καταλαβαινει κανεις ποσο αξιοπιστη πιστοποιηση ειναι.

 

Μοναδικη της χρησιμοτητα ειναι τα μορια για οποιον ανεπροκοπο εχει μοναδικο στοχο ζωης να εργοδοτηθει απο το ελληνικο δημοσιο. Bεβαια αυτοι ουτως ή αλλως εχουν επιδοθει σε συλλογη κωλοχαρτων οποτε προφανως δεν θα εχουν μεινει στο lower, αλλα θα εχουν φτασει σε ανωτερο (τυπικο) επιπεδο για τα μορια, αρα και σε αυτην την περιπτωση το lower παραμενει πιστοποιηση της πλακας.

 

ΥΓ. Αν ειχα μεινει στο lower, δεν υπαρχει περιπτωση να το εδειχνα στο CV που θα εστελνα σε επιχειρηση που θα ζηταγε καλα αγγλικα (οι περισσοτερες). Το θεωρω πιο πολυ αρνητικο να εισαι πχ 30 ετων και να δηλωνεις επιπεδο αγγλικων lower που ουσιαστικα σημαινει οτι εισαι ντιπ για ντιπ.

 

Ναι εντάξει κύριε έξυπνε βάλτε στο βιογραφικό σας και πτυχίο αγγλικής φιλολογίας να σας καμαρώνουν οι εργοδότες και να σπάσει το τηλέφωνο από τις κλήσεις για interview.

 

Εγώ οτι πιστοποίηση καταφέρω να πάρω θα την βάλω στο βιογραφικό μου και δεν θα ντρέπομαι καθόλου γι' αυτό. Συγνώμη που δεν είμαστε όλοι τόσο αγγλόφιλοι για να ασχολούμαστε με αγγλικά όλη την ημέρα, ούτε το έχουμε το ίδιο εύκολα με την ικανότητα εκμάθησης ξένων γλωσσών, έχω φίλους που έφτυσαν αίμα για να πάρουν έστω ένα ΚΠΓ Β2.

 

Τα περι 95% ποσοστών επιτυχίας στις εξετάσεις cambridge/michigan δεν ισχύουν. Μόνο στο φροντιστήριο που παρακολουθούσα εντατικά πριν 4 χρόνια, το ποσοστό επιτυχίας στο ECCE ήταν πολύ κάτω του 50%. Εκτός αν μιλάμε για κανένα TIE.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι οτι μιλάμε για πιστοποίηση που πρωτοφτάνει ένας έφηβος στα 14-15 του για πολύ στοιχειώδη γνώση αγγλικών. Με λίγο ζόρι και 6 περίπου μήνες προετοιμασία μπορεί άνετα κάποιος να βγάλει το προφίσιενσυ και να είναι πιο κυριλέ. Βέβαια είναι και το τι ζητά ο κάθε εργοδότης, αλλά είναι πολλοί που δεν έχουν ιδέα και οι ίδιοι απο αγγλικά και γι' αυτό τους κάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τώρα μερικοί λέτε μλκιες αν κάποιον εργοδότη τον ενδιαφέρουν τα αγγλικά, θα σου κάνει και μέρος ή ολόκληρο το screening ή συνέντευξη στα Αγγλικά, χέστηκε για την πιστοποίηση, αυτά είναι μόνο για κανένα κρατικό φορέα και δημόσιο γενικότερα. Ο λόγος που δεν πήγα για proficiency ποτέ ήταν ότι δεν είχε κανένα απολύτως νόημα πάρα μόνο γι αυτούς που θα άρπαζαν τα δίδακτρα. Μη μου πείτε δηλαδή ότι όσοι έχουν proficiency γνωρίζουν ή ΜΠΟΡΟΥΝ να μιλήσουν Αγγλικά. Ελάχιστοι είναι, κι αυτοί είναι που το εξασκούν καθημερινά κι όχι επειδή πήραν το Proficiency. Πόσες φορές μα πόσες έχω ακούσει κατόχους Prof, να ψάχνουν υπότιτλους για ταινίες στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εντάξει κύριε έξυπνε βάλτε στο βιογραφικό σας και πτυχίο αγγλικής φιλολογίας να σας καμαρώνουν οι εργοδότες και να σπάσει το τηλέφωνο από τις κλήσεις για interview.

 

Εγώ οτι πιστοποίηση καταφέρω να πάρω θα την βάλω στο βιογραφικό μου και δεν θα ντρέπομαι καθόλου γι' αυτό. Συγνώμη που δεν είμαστε όλοι τόσο αγγλόφιλοι για να ασχολούμαστε με αγγλικά όλη την ημέρα, ούτε το έχουμε το ίδιο εύκολα με την ικανότητα εκμάθησης ξένων γλωσσών, έχω φίλους που έφτυσαν αίμα για να πάρουν έστω ένα ΚΠΓ Β2.

 

Τα περι 95% ποσοστών επιτυχίας στις εξετάσεις cambridge/michigan δεν ισχύουν. Μόνο στο φροντιστήριο που παρακολουθούσα εντατικά πριν 4 χρόνια, το ποσοστό επιτυχίας στο ECCE ήταν πολύ κάτω του 50%. Εκτός αν μιλάμε για κανένα TIE.

Για ποιο λογο συγχυζεσαι και για ποιο λογο γυρνας επι προσωπικου μκα συζητηση που αφορα την πραγματικοτητα;

Αλλα μιας που το εκανες θα στο πω απλα στο ιδιο μηκος κυματος.

Εισαι ανεργος; Ναι.

Εργαζομαι εδω και αρκετα χρονια; Ναι.

 

Θα μου επιτρεψεις λοιπον να ξερω καλυτερα την βαρυτητα του lower στην σημερινη αγορα εργασιας του ιδιωτικου τομεα. Πιστοποιηση με ποσοστο επιτυχιας 95% δεν ειναι πιστοποιηση ειτε σ´αρεσει , ειτε οχι. Ξεκινα διαβασμα και το lower χρησιμοποιησε το στο φυςικο του χωρο. Στο δημοσιο για τα πενιχρα μορια ή στο WC. Κανενας ιδιωτης δεν θα σε παρει λιγο πιο σοβαρα επειδη στα 30 σου εχεις αυτο που εχουν ολα τα 15χρονα. Καλυτερα πες του οτι εχεις κανει ολα τα εμβολια, παραπανω θα μετρησει...

 

Ο εργοδοτης που ενδιαφερεται για τα αγγλικα σου δυστχως για σενα θα σου παρει συνεντευξη στα αγγλικα. Ουτε 1% σημασια δε θα δωσει στην πιστοποιηση της πλακας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έχω παρόμοιο "πρόβλημα" ... Έχω χάσει το cpe . Το έχω μόνο σκαναρισμενο.

 

Νομίζω από ότι είχα δει

 

Μπορείς να ζητήσεις αντίγραφο αλλά

 

-χρειαζεται ο αριθμός του πτυχίου

- δε πρέπει να έχουν περάσει 10 χρόνια από τότε που το πήρες

- το κόστος είναι όντως μεγάλο.

 

Δώσε για cpe αν δε το βιάζεσαι και αν τα αγγλικά σου έχουν βελτιωθεί από τοτε

Ειχα χασει κι εγω το cpe και μου χρειαστηκε πριν λιγα χρονια. Το ειχα βγαλει παλι με αιτηση στο british council, δε με ειχαν ρωτησει αριθμο πτυχιου (δεν παιζει να τον θυμομουν ετσι κι αλλιως) και ειχα πληρωσει κοντα στα 50 ευρω αν θυμαμαι καλα για 3 αντιγραφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λογο συγχυζεσαι και για ποιο λογο γυρνας επι προσωπικου μκα συζητηση που αφορα την πραγματικοτητα;

Αλλα μιας που το εκανες θα στο πω απλα στο ιδιο μηκος κυματος.

Εισαι ανεργος; Ναι.

Εργαζομαι εδω και αρκετα χρονια; Ναι.

 

Θα μου επιτρεψεις λοιπον να ξερω καλυτερα την βαρυτητα του lower στην σημερινη αγορα εργασιας του ιδιωτικου τομεα. Πιστοποιηση με ποσοστο επιτυχιας 95% δεν ειναι πιστοποιηση ειτε σ´αρεσει , ειτε οχι. Ξεκινα διαβασμα και το lower χρησιμοποιησε το στο φυςικο του χωρο. Στο δημοσιο για τα πενιχρα μορια ή στο WC. Κανενας ιδιωτης δεν θα σε παρει λιγο πιο σοβαρα επειδη στα 30 σου εχεις αυτο που εχουν ολα τα 15χρονα. Καλυτερα πες του οτι εχεις κανει ολα τα εμβολια, παραπανω θα μετρησει...

 

Ο εργοδοτης που ενδιαφερεται για τα αγγλικα σου δυστχως για σενα θα σου παρει συνεντευξη στα αγγλικα. Ουτε 1% σημασια δε θα δωσει στην πιστοποιηση της πλακας.

 

 

 

Εντάξει, είσαι λίγο ισοπεδωτικός μου φαίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπερδευεσαι. Η πραγματικοτητα ειναι ισοπεδωτικη. Οι εποχες που με συλλογη χαρτιων, πτυχιων και πιστοποιησεων κατοχυρωνοταν ο καθε ανικανος (ή και ικανος) εχουν περασει ανεπιστρεπτι. Ποσο μαλλον οι εποχες που το lower ειχε αξια ως πιστοποιηση στον ιδιωτικο τομεα. Δεν ξερω, μπορει να μην το εχετε παρει χαμπαρι, αλλά το B2 πλεον δινεται a la carte ανεξαρτητως επιπεδου υποψηφιου, φτανει να πληρωσει εξεταστρα και να παραστει στις "εξετασεις". Με αποτελεσμα να το αποκτουν ατομα που δεν μπορουν να γραψουν μια παραγραφο στα ελληνικα (αλλα ω του θαυματος μπορουν να γραψουν επιτυχως εκθεση σε... αλλη γλωσσα). Αν αυτο προσδιδει αξια στην πιστοποιηση, οκ, καποιος αντιλαμβανεται κατι λαθος.

 

ΥΓ. Προς τα εκει τεινουν και οι πιστοποιησεις ανωτερου επιπεδου στα αγγλικα, λογω του ανταγωνισμου, αλλα εκει τουλαχιστον παλευουν να κρατησουν τα προσχηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι το Lower δε λέει και πολλά πράματα για το επίπεδο γνώσης αγγλικών, αλλά μη θεωρείς και απίθανο μια ιδιωτική εταιρία να το θέλει από έναν εν δυνάμει εργαζόμενο, έστω ως μια πρώτη απόδειξη ότι ξέρει τρεις κουβέντες αγγλικά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τώρα μερικοί λέτε μλκιες αν κάποιον εργοδότη τον ενδιαφέρουν τα αγγλικά, θα σου κάνει και μέρος ή ολόκληρο το screening ή συνέντευξη στα Αγγλικά, χέστηκε για την πιστοποίηση, αυτά είναι μόνο για κανένα κρατικό φορέα και δημόσιο γενικότερα. Ο λόγος που δεν πήγα για proficiency ποτέ ήταν ότι δεν είχε κανένα απολύτως νόημα πάρα μόνο γι αυτούς που θα άρπαζαν τα δίδακτρα. Μη μου πείτε δηλαδή ότι όσοι έχουν proficiency γνωρίζουν ή ΜΠΟΡΟΥΝ να μιλήσουν Αγγλικά. Ελάχιστοι είναι, κι αυτοί είναι που το εξασκούν καθημερινά κι όχι επειδή πήραν το Proficiency. Πόσες φορές μα πόσες έχω ακούσει κατόχους Prof, να ψάχνουν υπότιτλους για ταινίες στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ.

Εχεις απόλυτο δίκιο. Ποτέ δεν ασχολήθηκα με χαρτια που δεν έχουν κάποια πραγματική ουσία αλλα αυτό δεν με εμπόδισε να σπουδάσω στην Αγγλία, και μαλιστα σε κορυφαία ιδρύματα. Όσο για τους υπότιτλους, είναι αστείο αλλα έχω την πετρια και συνήθως βλέπω ταινίες χωρίς ήχο για να μην ενοχλώ, με αποτέλεσμα να πετάω υπότιτλους,ελληνικούς η αγγλικούς ότι υπαρχει ευκαιρο.

 

Δεν αντιλέγω ότι ο καθένας πρέπει περήφανα να αναφέρει την πιστοποίηση που με κόπο πήρε, αλλα δεν μπορώ να πω ότι καταλαβαίνω τη υστερία του κόσμου και ειδικά των γονιών για αυτές τις πιστοποιήσεις. Μην ξεχνάμε άλλωστε ότι οι μεγάλες κυρίως ξένες εταιρίες ζητάνε η συνεντΥξη να είναι στα αγγλικά ώστε να διαπιστώσουν οι ίδιοι το επιπεδο χωρίς α βασίζονται σε ενα χαρτί που μπορεί να το πήρε κάποιος 15 χρόνια πριν και σήμερα να μην μπορεί να αρθρώσει λέξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μυαλό σου και μια λίρα.

Καλα και τι ειναι το lower αν δεν ειναι πτυχιο, γι αυτο πασχίζαμε μικροί να το παρουμε εγω δυστηχως εδωσα 2 φορες και δεν το πηρα, εχουνε περασει καποια χρονια και ξερω οτι θα μου χρειαστεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...