Προς το περιεχόμενο

“Πόλεμος” εργαζόμενων ΣΤΑ.ΣΥ. και υπουργού Μεταφορών για το ηλεκτρονικό εισιτήριο


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξερουμε. Αλλα το ΑΜΚΑ θα μας πεις γιατι το δινεις ;

 

Κανεις δεν φαινεται να το γνωριζει αυτο.

 

Το ΑΜΚΑ αποτελεί μοναδικό αναγνωριστικό. Σε αντίθεση με τον αριθμο ταυτότητας που αλλάζει αμα την χάσεις/στην κλεψουν whatever, το ΑΜΚΑ παραμένει το ίδιο απο την στιγμή που ασφαλίστηκες πρώτη φορά. Όπως και στην αμερική αποτελεί ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΤΙΚΟ. Απο την στιγμη που τις κάρτες αποφασίσαν να τις δώσουν σε μοναδικό φυσικό πρόσωπο και να μην μπορούν να τις δίνουν δεξια και αριστερά, ΤΟ ΜΟΝΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΤΙΚΟ σου ειναι το ΑΜΚΑ (ειναι και το ΑΦΜ αλλά κάποιος μαθητης μπορεί να μην έχει αποκτήσει ακόμα ενώ ΑΜΚΑ εχει).

 

Τόσο απλό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 210
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Το ΑΜΚΑ είναι ένα ακόμη αναγνωριστικό ID που αποφασίστηκε να χρησιμοποιείται σε πάρα πολλές περιπτώσεις σαν ένα έξτρα στοιχείο ταυτοποίησης. Το ΑΜΚΑ αντικαθιστά σταδιακά όλους τους παλιούς αριθμούς μητρώου που ήταν και διαφορετικοί εξαιτίας των πολλών ασφαλιστικών ταμείων στην Ελλάδα.  Είναι ας πούμε ένα πιο σωστό και ενιαίο ID για όλους μας. 

 

Στο ζητάνε πλέον ακόμη και για την είσοδο σε γήπεδα με τη χρήση καρτας φιλάθλου και θα στο ζητάνε σταδιακά σχεδόν σε όλες τις συναλλαγές. Το ΑΜΚΑ σου επίσης είναι εύκολο να το δει κάποιος αν έχει το ΑΦΜ σου και τον αριθμό της ταυτότητας (https://www.amka.gr/AMKAGR/) και πρακτικά ακόμη και κατά την έκδοση του νεου εισιτηρίου, θα μπορούσαν να το βρίσκουν αυτόματα από το σύστημα έχοντας όλα τα άλλα στοιχεία από την ταυτότητά σου. 

 

Οκ, δικαιωμα σου να εχεις την αποψη αυτη.

 

Αλλα και δικαιωμα μου (μας) να μην θελουμε να δινουμε τοσο ευκολα και χωρις λογο προσωπικα στοιχεια.

 

Εσυ αν θελεις να εισαι ο καλυτερος πελατης της Νεας Ταξης, κανενα προβλημα.

 

Οσο περισσοτερα στοιχεια δινουμε αυτοβουλως, τοσο το χειροτερο. Αποψη μου.

 

Τελος δεν με επεισες με το ΑΜΚΑ και τα παραπανω. Γιατι σε ενα απλο εισητηριο να χρειαζονται ΤΟΣΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ και double-checks ? Να το θελει πχ η ΕΦΟΡΙΑ να το συζητησω, αλλα για ενα εισητηριο ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, δικαιωμα σου να εχεις την αποψη αυτη.

 

Αλλα και δικαιωμα μου (μας) να μην θελουμε να δινουμε τοσο ευκολα και χωρις λογο προσωπικα στοιχεια.

 

Εσυ αν θελεις να εισαι ο καλυτερος πελατης της Νεας Ταξης, κανενα προβλημα.

 

Οσο περισσοτερα στοιχεια δινουμε αυτοβουλως, τοσο το χειροτερο. Αποψη μου.

 

Τελος δεν με επεισες με το ΑΜΚΑ και τα παραπανω. Γιατι σε ενα απλο εισητηριο να χρειαζονται ΤΟΣΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ και double-checks ? Να το θελει πχ η ΕΦΟΡΙΑ να το συζητησω, αλλα για ενα εισητηριο ??

κάτσε ρε, πιο πρίν έλεγες ότι αυτά είναι το άλλο άκρο και θεωρίες συνωμοσίας .

τώρα μας πετάς τη Νέα Τάξη Πραγμάτων ?

με μπέρδεψες..

 

σου απάντησε παραπάνω ο 

jimisvog

ΤΟ ΜΟΝΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΤΙΚΟ σου ειναι το ΑΜΚΑ (ειναι και το ΑΦΜ αλλά κάποιος μαθητης μπορεί να μην έχει αποκτήσει ακόμα ενώ ΑΜΚΑ εχει).

 

Να είμαστε αντιδραστικοί και πεισματάρηδες δεν λέω, αλλά κάποιοι το τερματίζεται

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οκ, δικαιωμα σου να εχεις την αποψη αυτη.

 

Αλλα και δικαιωμα μου (μας) να μην θελουμε να δινουμε τοσο ευκολα και χωρις λογο προσωπικα στοιχεια.

 

Εσυ αν θελεις να εισαι ο καλυτερος πελατης της Νεας Ταξης, κανενα προβλημα.

 

Οσο περισσοτερα στοιχεια δινουμε αυτοβουλως, τοσο το χειροτερο. Αποψη μου.

 

Τελος δεν με επεισες με το ΑΜΚΑ και τα παραπανω. Γιατι σε ενα απλο εισητηριο να χρειαζονται ΤΟΣΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ και double-checks ? Να το θελει πχ η ΕΦΟΡΙΑ να το συζητησω, αλλα για ενα εισητηριο ??

 

Επιτέλους έγραψες αυτό που περίμενα από την αρχή! Συγγνώμη που δεν το θεωρώ σοβαρό ε? :)

 

Επίσης όσα σου έγραψα δεν είναι η άποψή μου αλλά η πραγματικότητα. Έχει διαφορά...

 

ΤΟ ΑΜΚΑ ΔΕΝ στο ζητάει κανείς για να βγάλεις ένα απλό νέο ηλεκτρονικό εισιτήριο. Στο ζητάνε για τις μηνιαίες κάρτες απεριορίστων διαδρομών που κοστίζουν σημαντικά λιγότερο για έναν που χρησιμοποιεί καθημερινά τα ΜΜΜ και θέλουν να διασφαλίσουν πως θα τη χρησιμοποιεί μόνο ένας επιβάτης και δεν θα αλλάζει χέρια... Το μοναδικό λοιπόν αναγνωριστικό για αυτό είναι το ΑΜΚΑ που είναι από το 2009 το ID που ακολουθεί τον κάθε πολίτη για πάντα χωρίς να αλλάζει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αργήσατε πολύ να παραπονεθείτε για το ΑΜΚΑ, η Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων είχε ασχοληθεί το καλοκαίρι για διάφορα ζητήματα με την κάρτα κι ενέκρινε και τη χρήση του ΑΜΚΑ. Αλλά έτσι κι αλλιώς και με τη χρήση της ταυτότητας πάλι μου φαίνεται περιττό και μένα να ζητάνε ΑΜΚΑ που στο κάτω της γραφής συνδέεται περισσότερο με τα ασφαλιστικά μας δικαιώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτσε ρε, πιο πρίν έλεγες ότι αυτά είναι το άλλο άκρο και θεωρίες συνωμοσίας .

τώρα μας πετάς τη Νέα Τάξη Πραγμάτων ?

με μπέρδεψες..

Και καπου εκει παει περιπατο και το τελευταιο ψηγμα  λογικης αν υπηρξε ποτε που πολυ αμφιβαλω  ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελλάδα 2017

 

ο δημόσιος κάφρος για άλλη μια φορά κάνει ότι του κ@υλώσει.

 

Γιατί να μην το κάνει; Ξέρει ότι δεν κινδυνεύει να χάσει την δουλειά του.

 

Γράφουμε για άλλη μια φορά ιστορία σαν χώρα, η εκλεγμένη κυβέρνηση της χώρας κυνηγάει τον κάθε παπάρα ΔΥ από πίσω αντί να τους στείλει σπίτια τους και να προσλάβει άλλους.

 

Ας δεχτούμε το γεγονός ότι δεν θα γίνουμε σοβαρή χώρα ποτέ και ας πάμε παρακάτω.

 

Υ.Γ

 

Βλέπουμε επίσης εδώ και μια σελίδα σχόλια το πόσο τεχνοφοβική κοινωνία είμαστε.

 

Αρχίσαμε ξανά τις π*πες για χάραγμα και 666

 

ΓΙαυτο επαναλαμβάνω, ας πάρουμε αποφαση ότι δεν θα γίνουμε ποτέ σοβαρή χώρα και ας συνεχίσουμε τις ζωές μας.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι  πολυ ωραια ολα αυτα που λες  και τα εχουμε ακουσει πολλες φορες αλλα ειναι κενα περιεχομενου .Αν ηθελες να ησουν συνεπης με τα πιστευω σου θα επρεπε να ησουν τωρα μεσα σε μια σπηλια και να επικοινωνουσες με σηματα καπνου .

Αντ'αυτου  σε βλεπω στο ιντερνετ με  οτι συνεπαγεται αυτο .

Με λιγα λογια εχετε μπερδεψει την ιδιωτικοτητα  σας με τις υποχρεωσεις και τα δικαιωματα που εχετε ως πολιτες  σε ενα κρατος συνταγματικου  δικαιου .Αν δεν σας αρεσουν ολα αυτα σας εχω την λυση  αλλα θα ειστε πολυ μονοι .

Θεωρητικολογοι και επαναστατες του πληκτρολογιου  χωρις δραση και πραξεις το μονο που κανουν ειναι να φανταζουν γραφικοι  και τιποτα αλλο, ουτε σκεπτομενοι ,ουτε "ψαγμενοι" οπως νομιζετε οτι ειστε .

 

Αρχικά το μόνο κενό εδώ πέρα είναι το δήθεν έμπειρο αντεπιχείρημα σου.

Δεν απαντάς στην ουσία αυτού που λέω αλλά πετάς τη μπάλα στην εξέδρα με την πρόφαση "χρησιμοποιείς το internet άρα είσαι λάθος, άρα η λύση είναι να πας στη σπηλιά σου", και προσπαθείς να απαξιώσεις αυτό που λέω με  ληγμένους χαρακτηρισμούς όπως "επαναστάτης του πληκτρολογίου". Με τη λογική σου, όταν κάποιος φέρει στο internet μια άποψη που δεν συμβαδίζει με την άποψη της πλειονότητας είναι υποκριτής και γραφικός.

 

Γνωρίζω πολύ καλά τον τρόπο με τον οποίο συνδιαλέγεσαι γι'αυτό και δε θα μπω καν στον κόπο να σου εξηγήσω γιατί σαν μέλος της κοινωνίας επιλέγω να βρίσκομαι στο Internet παρ'όλο τον συμβιβασμό που υφίσταται η ιδιωτικότητά μου.

 

Το βασικό μου επιχείρημα για την κουλτούρα της ανοχής που ανέφερα παραμένει αναπάντητο.

 

 

υγ. Δε λέω κάπου οτι δε θέλω κάρτα για τα ΜΜΜ. Ξέρουμε οτι υπάρχει μοντέλο με ανώνυμη κάρτα όπως η Oyster του Λονδίνου. Σε αυτό επιμένω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αργήσατε πολύ να παραπονεθείτε για το ΑΜΚΑ, η Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων είχε ασχοληθεί το καλοκαίρι για διάφορα ζητήματα με την κάρτα κι ενέκρινε και τη χρήση του ΑΜΚΑ. Αλλά έτσι κι αλλιώς και με τη χρήση της ταυτότητας πάλι μου φαίνεται περιττό και μένα να ζητάνε ΑΜΚΑ που στο κάτω της γραφής συνδέεται περισσότερο με τα ασφαλιστικά μας δικαιώματα.

 

Βαγγέλη, ταυτότητα αν την χάσεις αλλάζεις αριθμό (σκέψου πόσο δύσκολο θα ήταν να κάνεις ολη την διαδικασία σε περίπτωση απώλειας) καθώς και αν είσαι μαθητής ή παιδί μπορεί να μην έχεις ΑΦΜ ή ταυτότητα, οπότε το μοναδικό αναγνωριστικό σου είναι το ΑΜΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αργήσατε πολύ να παραπονεθείτε για το ΑΜΚΑ, η Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων είχε ασχοληθεί το καλοκαίρι για διάφορα ζητήματα με την κάρτα κι ενέκρινε και τη χρήση του ΑΜΚΑ. Αλλά έτσι κι αλλιώς και με τη χρήση της ταυτότητας πάλι μου φαίνεται περιττό και μένα να ζητάνε ΑΜΚΑ που στο κάτω της γραφής συνδέεται περισσότερο με τα ασφαλιστικά μας δικαιώματα.

 

Γιατι η Αρχη Πρ. Δεδομενων, ειναι σαν ολες τις αλλες αρχες. Να μην πω καλυτερα τι ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαγγέλη, ταυτότητα αν την χάσεις αλλάζεις αριθμό (σκέψου πόσο δύσκολο θα ήταν να κάνεις ολη την διαδικασία σε περίπτωση απώλειας) καθώς και αν είσαι μαθητής ή παιδί μπορεί να μην έχεις ΑΦΜ ή ταυτότητα, οπότε το μοναδικό αναγνωριστικό σου είναι το ΑΜΚΑ

Ναι αυτό με τους ανήλικους ισχύει όντως οπότε πάλι προκύπτει γιατί η διπλή καταχώρηση είναι τόσο απαραίτητη για ένα... εισιτήριο. Μέσα μαζικής μεταφοράς χρησιμοποιούμε, όχι το αεροπλάνο Αθήνα - Νέα Υόρκη. Είναι κάπως καταχρηστικό όπως και να το δει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικό μου επιχείρημα για την κουλτούρα της ανοχής που ανέφερα παραμένει αναπάντητο.

 

Στο απαντήσαμε 3 άνθρωποι στο παρόν thread και συγκεκριμένα για το e-εισητήριο. Αν του ενος δεν σου κάνει διάβασε των υπολοίπων δύο..

Ξαναλέω ωραίο να είμαστε αντιδραστικοί, αλλά κάποια στιγμή πρέπει να προχωρήσουμε και μπροστά.

 

Για την κουλτούρα της ανοχής, ανοίγεις ωραία κουβέντα, αλλά δεν έχει βάσει επί της συγκεκριμένης θεματολογίας που συζητάμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε εσύ με πρόσεξες. Μπήκα και βγήκα χρησιμοποιώντας τη νέα μου κάρτα για την οποία έδωσα και το ΑΜΚΑ μου. :)

 

Όταν σου απάντησα πριν το έλαβα και αυτό υπόψη μου. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι οι κραυγάζοντες θα έπρεπε να αφιερώσουν 2-3 λεπτά στην ανάγνωση των προβλημάτων που έχουν καταγραφεί ...αντί να κράζουν...θα ήθελα να δω τι θα πουν αν τα εισιτήρια τους δεν γίνουν δεκτά απο το σύστημα λόγω αστοχίας και μετά δεν υπάρχει κανένας υπεύθυνος για να δώσει λύση γιατί απλά δεν ορίστηκε...

Φανταστείτε το απλό "σενάριο" όπου λίγο πριν τα μεσάνυχτα με τα τελευταία χρήματα που έχουν εναπομείνει στην τσέπη είναι αυτά του εισιτηρίου να θέλεις να γυρίσεις σπίτι σου και απλώς το μηχάνημα να μην το δέχεται και να μην μπορούν ούτε επιστροφή τα χρήματα να γίνονται ούτε επανέκδοση....

Το ότι οι περισσότεροι είναι μικροί σε ηλικά και πιθανόν χωρίς εργασιακή εμπειρία δεν σημαίνει ότι απλώς κολλάμε σε οτιδήποτε δεν "φαίνεται πρέπον" την ταμπέλα της "πρόοδου" και φωνάζουμε....κάθε νόμισμα έχει 2 όψεις και καλό είναι να βλέπουμε και τις 2 προτού αρχίζουμε ουρλιάζουμε.....άλλωστε σε αρκετές περιπτώσεις το πρόβλημα είναι πρώτα επικοινωνιακό και μετά ουσιαστικό...

Πάντως επειδή εγώ έχω μια λόξα να δοκιμάζω οτι καινούργιο, χρησιμοποιώ το ηλεκτρονικό εισιτήριο εδώ και 4 μήνες σχεδον και δεν εχω δεί κανένα απόλύτως πρόβλημα.

 

Μάλλον κάποιοι θα ξεβολευτούν από την νέα κατάσταση και κάνουν οτι μπορούν να παρατείνουν την καλοπέραση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γιατι η Αρχη Πρ. Δεδομενων, ειναι σαν ολες τις αλλες αρχες. Να μην πω καλυτερα τι ....

 

Από την άλλη όμως δεν αφήνει ούτε dash cams ούτε κάμερες στους δρόμους (βλέπε Λονδίνο)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...