Προς το περιεχόμενο

Έγχρωμο πολυμηχάνημα για οικιακή χρήση


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνω πολυμηχάνημα για οικιακή χρήση και εκτιμώ ότι θα έχω 50-100 εκτυπώσεις ανά μήνα. Επειδή αυτός ο ρυθμός κατά πάσα πιθανότητα θα κυμαίνεται αρκετά δεν ξέρω κατά πόσο συμφέρει να πάω σε inkjet. Μάλλον τον πρώτο μήνα θα εκτυπώσω καμιά 1000στή σελίδες και μετά θα ακολουθήσει αγρανάπαυση για κάποιο διάστημα. Έχοντας αυτό κατά νου φοβάμαι ότι θα βουλώσουν τα ακροφύσια του Inkjet από την αχρηστία. Συνοψίζοντας, ψάχνω κάτι με τα παρακάτω χαρακτηριστικά.

 

 

Τύπος: color laser (εκτός και αν πιστεύετε ότι για τις ανάγκες μου ο color inkjet είναι προτιμότερος)

Όγκος εκτυπώσεων: 50-100/μήνα, με διακυμάνσεις

Προϋπολογισμός: 200€ (αν υπάρχει κάποια αξιόλογη πρόταση ανεβαίνω και παραπάνω)

Επιθυμητά χαρακτηριστικά: χαμηλό κόστος εκτύπωσης, wifi συνδεσιμότητα, αυτόματη duplex εκτύπωση

 

 

Επειδή θα ήθελα να κάνω αρκετές εκτυπώσεις ολόκληρων βιβλίων, 200-500 σελίδες έκαστο, δεν ξέρω αν παίζει σημαντικό ρόλο ο τύπος του εκτυπωτή, laser ή inkjet, στην ποιότητα της duplex εκτύπωσης ή είναι θέμα μόνο χαρτιού. Δεν θέλω να ποτίζει το χαρτί και να καθιστά άχρηστη την μπρος-πίσω εκτύπωση.

 

Κάθε πρόταση δεκτή, σας ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος που ξέρει να μου δώσει έστω μια γενική κατεύθυνση να ξεκινήσω το ψάξιμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει απάντηση για κάποιο μοντέλο με τα δεδομένα που θέτεις, και γι΄αυτό δεν παίρνεις απάντηση. 200 ευρώ ταβάνι για πολυμηχάνημα laser και να είναι και οικονομικό στα τόνερ, να έχει wifi και αυτόματο duplex, ξέχνα το.Δεν υπάρχει. Αν υπήρχε θα πουλούσε μόνο αυτό και κανένα άλλο μοντέλο, άρα θα το γνώριζες ήδη.

 

Δυστυχώς στην περίπτωση σου δεν σου κάνει ούτε inkjet, επειδή γράφεις ότι θα το αφήνεις για μεγάλο διάστημα αχρησιμοποίητο. Εκτός και αν δεν το αφήνεις...

 

Τρεις λύσεις έχεις.

1. Ανεβάζεις το budget σου τουλάχιστον κατά 100 ευρώ και πας για κάποιο μοντέλο γύρω στα 300 ευρώ που να είναι περασμένο μοντέλο και να έχει πέσει η τιμή του και να υπάρχουν φτηνά συμβατά τόνερ (πχ ΟΚΙ MC342)

2. Ψάχνεις για κάποιο μεταχειρισμένο μοντέλο που καινούριο να έκανε 500-600 ευρώ και μεταχειρισμένο γύρω στα 200.

3. Παίρνεις inkjet και φροντίζεις να εκτυπώνεις κάτι κάθε δεκαήμερο.Μέχρι 200 ευρώ παίρνεις εκπληκτικά πολυμηχανήματα σε inkjet.

 

 

Για μοντέλα laser μέχρι 200 ευρώ θα κάνεις συμβιβασμούς σε δυνατότητες και σε κόστος εκτύπωσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει απάντηση για κάποιο μοντέλο με τα δεδομένα που θέτεις, και γι΄αυτό δεν παίρνεις απάντηση. 200 ευρώ ταβάνι για πολυμηχάνημα laser και να είναι και οικονομικό στα τόνερ, να έχει wifi και αυτόματο duplex, ξέχνα το.Δεν υπάρχει. Αν υπήρχε θα πουλούσε μόνο αυτό και κανένα άλλο μοντέλο, άρα θα το γνώριζες ήδη.

 

Δυστυχώς στην περίπτωση σου δεν σου κάνει ούτε inkjet, επειδή γράφεις ότι θα το αφήνεις για μεγάλο διάστημα αχρησιμοποίητο. Εκτός και αν δεν το αφήνεις...

 

Τρεις λύσεις έχεις.

1. Ανεβάζεις το budget σου τουλάχιστον κατά 100 ευρώ και πας για κάποιο μοντέλο γύρω στα 300 ευρώ που να είναι περασμένο μοντέλο και να έχει πέσει η τιμή του και να υπάρχουν φτηνά συμβατά τόνερ (πχ ΟΚΙ MC342)

2. Ψάχνεις για κάποιο μεταχειρισμένο μοντέλο που καινούριο να έκανε 500-600 ευρώ και μεταχειρισμένο γύρω στα 200.

3. Παίρνεις inkjet και φροντίζεις να εκτυπώνεις κάτι κάθε δεκαήμερο.Μέχρι 200 ευρώ παίρνεις εκπληκτικά πολυμηχανήματα σε inkjet.

 

 

Για μοντέλα laser μέχρι 200 ευρώ θα κάνεις συμβιβασμούς σε δυνατότητες και σε κόστος εκτύπωσης. 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Επειδή το κόστος εκτύπωσης με ενδιαφέρει αρκετά δεν θα είχα πρόβλημα να ανεβάσω το ποσό που μπορώ να διαθέσω στα 300€, αρκεί το μηχάνημα που μπορώ να πάρω να ικανοποιεί τις ανάγκες μου όσο το δυνατόν καλύτερα.

 

Από το skroutz είδα για έγχρωμα laser με εκτύπωση διπλής όψης οι τιμές ξεκινούν από τα 230€ https://www.skroutz.gr/c/1700/Fototypiko/f/538935_538939_761525/egchromo-ektyposi-diplis-opsis-Laser.html. Κριτικές είδα ότι έχουν δυο μοντέλα ο Lexmark CX410de και ο HP LaserJet Pro MFP M277dw, λένε τίποτα αυτά, ή κάποια άλλα laser μοντέλα, ή να αρχίσω να κοιτάζω inkjet;

 

Στην περίπτωση που οδηγηθώ στην επιλογή inkjet πολυμηχανήματος τι θα μου προτείνατε μέχρι 200-300€;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Lexmark όχι, έχει ακριβά αναλώσιμα.

Ο HP Μ277 είναι οκ.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την καθοδήγηση. Προκειμένου να έχω μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα μπορείς να μου δώσεις κάποιες εναλλακτικές σε inkjet ώστε να συγκρίνω κόστος απόκτησης/εκτύπωσης, ποιότητα και ευκολίες που παρέχουν σε σχέση με τον HP; Όλα τα χαρακτηριστικά του HP μου αρέσουν αρκετά, έχω μόνο ένα μικρό ενδοιασμό για το κόστος εκτύπωσης. Νομίζω ότι βγαίνει κοντά στα 0,040-0,045€/σελ για μαύρο και 0,045-0,050€ για έγχρωμο. Οι αντίστοιχης δυναμικής inkjet τι περίπου κόστος εκτύπωσης έχουν;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Inkjet θα συμβιβαστείς με την ιδέα ότι θα πρέπει να κάνεις συχνή χρήση για να τον κάνεις ουσιαστικά συντήρηση.
Αν εκτυπώνεις μια φορά το δεκαήμερο τουλάχιστον προτείνω ΜΧ925. 

Αν εκτυπώνεις καθημερινά για να αποφύγεις βούλωμα, τότε και ο Epson με ινκ τανκ είναι μια καλή λύση.

Αν δεν εκτυπώνεις για καναν μήνα, ξέχνα τους inkjet.

 

Στους inkjet με ink tank επίσης να γνωρίζεις ότι σε κάποιες χιλιάδες σελίδες (περίπου 10.000 ή και λιγότερες) θα θελήσει σέρβις, είτε για αλλαγή στα σφουγγάρια είτε για ξεκλείδωμα επειδή θέλει σέρβις και στον κλειδώνει. Στους laser δεν έχεις τέτοια θέματα. 

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Inkjet θα συμβιβαστείς με την ιδέα ότι θα πρέπει να κάνεις συχνή χρήση για να τον κάνεις ουσιαστικά συντήρηση.

Αν εκτυπώνεις μια φορά το δεκαήμερο τουλάχιστον προτείνω ΜΧ925. 

Αν εκτυπώνεις καθημερινά για να αποφύγεις βούλωμα, τότε και ο Epson με ινκ τανκ είναι μια καλή λύση.

Αν δεν εκτυπώνεις για καναν μήνα, ξέχνα τους inkjet.

 

Στους inkjet με ink tank επίσης να γνωρίζεις ότι σε κάποιες χιλιάδες σελίδες (περίπου 10.000 ή και λιγότερες) θα θελήσει σέρβις, είτε για αλλαγή στα σφουγγάρια είτε για ξεκλείδωμα επειδή θέλει σέρβις και στον κλειδώνει. Στους laser δεν έχεις τέτοια θέματα. 

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Επειδή κατά πάσα πιθανότητα θα μεσολαβούν διαστήματα αδράνειας και δεν θα 'θελα να διακινδυνεύσω βούλωμα των κεφαλών θα προτιμήσω μάλλον laser. Ξέρουμε αν υπάρχουν αξιόπιστα συμβατά toners για τον HP LaserJet Pro MFP M277dw;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...