Προς το περιεχόμενο

Βρωμιά κατα την εκτύπωση


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ενα μηχάνημα HP Officejet 7612 με το οποιο προσπαθώ εδω και μερικές ωρες να εκτυπώσω πάνω σε λευκους φακέλους. (23x32cm σύμφωνα με την περιγραφή του καταστήματος απ' οπου τους αγόρασα, είναι ελαφρως μεγαλύτεροι απο Α4)

 

9 στις 10 εκτυπώσεις, στο επάνω αριστερό μέρος του φακέλου, μου βγάζει βρωμιά απο το μελάνι. Εκανα καθαρισμό κεφαλής 2 φορές, εκτυπωνω, σχετικά καθαρο. Εκτυπώνω ξανα, βρωμια, εκτυπωνω ξανα, βρωμια. Τελος παντων, ο καθαρισμος μερικές φορες βοήθησε κι αλλες οχι. Αλλά δε μπορώ να κανω κάθε φορά καθαρισμό. Δε γίνεται.

 

Τι μπορώ να κανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη στιγμή που το μηχάνημα τραβάει το φάκελλο κινείται κανονικά όπως ένα φύλλο Α4  ή σου δίνει την εντύπωση

ότι κάπου σκαλώνει-δυσκολεύεται να κινηθεί προς την έξοδο;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη στιγμή που το μηχάνημα τραβάει το φάκελλο κινείται κανονικά όπως ένα φύλλο Α4  ή σου δίνει την εντύπωση

ότι κάπου σκαλώνει-δυσκολεύεται να κινηθεί προς την έξοδο;;;

 

Δεν εμφανίζει κάποια δυσκολία στο να βραβήξει το φάκελο προς τα μέσα ουτε και να τον αποβάλει μετα την εκτύπωση. Προφανώς κάνει κάποιο θορυβο παραπάνω ο φακελος διαφορετικό απο αυτον που θα κάνει μια απλη Α4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κεφαλές ψεκάζουν από μικρή απόσταση  δεν εκτυπώνουν ακουμπώντας το χαρτί.

 

Ενδεχομένως ο φάκελλος την ώρα που που εισέρχεται στο χώρο που κινείται η κεφαλή κάπου σκαλώνει - μαγκώνει

λόγω του μεγαλύτερου πάχους από την Α 4 βρίσκει εκεί η κεφαλή (που δεν πρέπει να βρίσκει) σύρεται πάνω στη

γωνία του φακέλλου και αφήνει χρώμα.

 

Και εγώ  έχω διαπιστώσει κάποιες φορές χρώμα στη γωνία  σε χοντρό φωτογραφικό χαρτί που κάνει κάποιο

διαφορετικό θόρυβο όταν εισέρχεται το χαρτί στο αρχικό σημείο που κινείται η κεφαλή.Στη φωτογραφία όμως 

κόβεις τη γωνία και είσαι οκ.

Δεν φταίει ο καθαρισμός,απλά καταναλώνεις τσάμπα μελάνι πιθανώς το μηχάνημα δεν είναι κατάλληλο  για

εκτύπωση τέτοιων εντύπων.

Στην κεφαλή πάντα υπάρχει μελάνι (εκτός και είναι άδεια) και αν κάτι ακουμπήσει σε αυτή θα λερωθεί.

 

Αν βγάλεις τα μελάνια και τα ταμπονάρεις σε μία χαρτοπετσέτα θα το διαπιστώσεις.Πάντα θα αφήνουν

χρώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...