Προς το περιεχόμενο

Powerbook G4 με Linux και Intel Cpu


Paris227

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους έπεσε στα χέρια πριν καιρό ένα Powerbook G4 με 2gb ram κ σκληρό 80gb κ είπα να δοκιμάσω Linux για να το κάνω να ζήσει ξανά κ για να έχω κάτι να ασχολούμαι αλλά τελικά βρέθηκα σε μια σπαζοκεφαλιά το μηχάνημα είναι με επεξεργαστή Intel κ δεν μπορώ να βρω Linux εκτός από τα lubuntu π μ πέρασε φίλος μέχρι τώρα π να το υποστηρίζουν... Μπορεί κανείς να βοηθήσει?? Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

 

Υ.Γ. Αν δεν υπάρχει Linux συμβατό έστω κάπου να βρω το δικό του OS εννοείται iso για download

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους έπεσε στα χέρια πριν καιρό ένα Powerbook G4 με 2gb ram κ σκληρό 80gb κ είπα να δοκιμάσω Linux για να το κάνω να ζήσει ξανά κ για να έχω κάτι να ασχολούμαι αλλά τελικά βρέθηκα σε μια σπαζοκεφαλιά το μηχάνημα είναι με επεξεργαστή Intel κ δεν μπορώ να βρω Linux εκτός από τα lubuntu π μ πέρασε φίλος μέχρι τώρα π να το υποστηρίζουν... Μπορεί κανείς να βοηθήσει?? Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

 

Υ.Γ. Αν δεν υπάρχει Linux συμβατό έστω κάπου να βρω το δικό του OS εννοείται iso για download

Δε φταίει ο intel επεξεργαστής αν δε παίζει. Νομίζω ότι τα powerbook δεν έχουν intel αλλά powerpc και πρέπει να βάλεις διανομή που να έχει build πυρήνα για powerpc επεξεργαστές.

 

Εδώ θα δεις ποιες διανομές υποστηρίζουν powerpc αρχιτεκτονικές. Όταν θα πας να κατεβάσεις το ISO για να το γράψεις σε DVD ή στικάκι να κατεβάσεις το κατάλληλο (όχι αυτά που λένε x86). 

 

Για τόσο παλιό μηχάνημα προτείνω Ubuntu Mate ή Lubuntu (θα κατεβάσεις τo image που είναι για Mac)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ειμαστε σιγουροι για τον επεξεργαστη, οτι αρχιτεκτονικης και να ειναι, ανοιξε ενα τερματικο, δωσε

 

lscpu

και ποσταρε οτι σου βγαλει. Μπορεις επισης να δεις την αρχιτεκτονικη της διανομης που ειναι εγκατεστημενη με ενα

 

uname -m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Becoming_l έτσι μ είχε πει το παλικάρι π το είχα δώσει να ασχοληθεί γιατί για εμένα ήταν η πρώτη μ επαφή με Mac κ δεν ήξερα πως να τ περάσω Linux σύστημα ευχαριστώ για την βοήθεια θα το ψάξω κάπως...

 

 

Jim_p στο uname -m καμία ανταπόκριση από το μηχάνημα σαν να τ είπα κάνε καφέ με κοίταζε απλά :D

Η απάντηση τ στο lscpu

post-456841-0-30405300-1506963943_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι λίγα π κοιτούσα πάντως στο Web είδα κάτι για Intel επεξεργαστές σε αυτά τα μοντέλα αν δεν βαριέσαι τσέκαρα το μία ακόμη πες μ αν έβλεπα μπούρδες πάντως ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια θα προσπαθήσω κ αν τα καταφέρω θα επιστρέψω με γλυκά για όλους!!! Αλλιώς με κλάματα Γτ θα το χαλάσω :D

Ααααα κ κάτι ακόμα παίζει να υπάρχει διαθέσιμο κάπου για κατέβασμα το δικό τ λειτουργικό?? Έτσι να δω με τι θα έτρεχε καλύτερα!!! Πειράματα να περνάει η ώρα κ να δούνε πόσο αντέχει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι λίγα π κοιτούσα πάντως στο Web είδα κάτι για Intel επεξεργαστές σε αυτά τα μοντέλα 

 

το δικό σου βάσει lscpu δείχνει ότι έχει powerpc. Intel επεξεργαστές μπήκαν στα macbook (που διαδέχθηκαν τα powerbook) και τα imac. 

 

ΥΓ. Αν είναι να επιστρέψεις με γλυκά, έχω τρελή αδυναμία στους κορνέδες :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβεις το γκουγκλαρα για να δω τι είναι οι κορνεδες δεν το είχα ξανά ακούσει ποτέ :D αλλά κάτι θα κάνω αν δεν πετύχει όμως (π θα φροντίσω να μην) θέλω τρίγωνα Πανοράματος για να πάνε κάτω τα φαρμάκια :D :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ξεκάθαρο οτι έχεις PPC επεξεργαστή, αλλιώς δεν θα ήταν PowerBook G4 αλλά MacBook Pro.

 

Σε ένα powerbook G4 1,25GHz με 2GB RAM είχα εγκαταστήσει επιτυχώς Lubuntu 16.04 και Debian Jessie.

Δύσκολα θα βρείς πιο πρόσφατη διανομή αφού όλοι αρχίζουν να εγκαταλείπουν την πλατφόρμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το debian ειδικά παίζει σχεδόν παντού. Είναι από τα ΛΣ που υποστηρίζει τις περισσότερες αρχιτεκτονικές.

... εκτος απο την powerpc που την κοψανε πριν ακομα βγαλουν το debian 9 σαν stable.

 

https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Debian-9-Release-Architectures

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...