Προς το περιεχόμενο

Πίτα, σουβλάκι, καλαμάκι, younameit Θεσσαλονίκης, Τιμή


Xvipes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό δεν καταλαβαίνετε! Δεν αναφέρομαι στο αν χορταίνω αλλά στο αν το απολαμβάνω και το τρώω ευχάριστα όπως εγω θέλω. Αν δεν χορταίνω θα πάρω 2-3-4 και οι μπουκιές θα πολλαπλασιαστουν. Αν το μόνο κριτήριο είναι το «να γεμίσω το στομάχι με όσο λιγότερα χρήματα γίνεται» μπορώ να καταλάβω το σουβλάκι του ...μισού κιλού. Αλλά μην το βγάλουμε και γκουρμέ... :P

Μας μουρλανες πηγαινε στον Λευτερη στη ν. Σμυρνη να ησυχασουμε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 297
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό δεν καταλαβαίνετε! Δεν αναφέρομαι στο αν χορταίνω αλλά στο αν το απολαμβάνω και το τρώω ευχάριστα όπως εγω θέλω. Αν δεν χορταίνω θα πάρω 2-3-4 και οι μπουκιές θα πολλαπλασιαστουν. Αν το μόνο κριτήριο είναι το «να γεμίσω το στομάχι με όσο λιγότερα χρήματα γίνεται» μπορώ να καταλάβω το σουβλάκι του ...μισού κιλού. Αλλά μην το βγάλουμε και γκουρμέ... :P

 

Bildane μπερδευτηκες.Το πιτογυρο δεν ειναι γκουρμε.Εσυ μπορεις να το εχεις φανταστει  κομμενο σε δυο τρεις κυβους ,με ενα ενα μικρο φυλλαρακι μαιντανου στην ακρη του πιατου, που θα αναδεικνυει την αισθητικη . :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, δεν μιλαμε για γκουρμεδιες σε 5 μπουκιες  :P Αλλα για 5-7 καλοψημενα-φροντισμενα
κομματια γυρου εντος, που απολαμβανες στο μεγιστο, τη γευση τους
!! Σιγουρα οχι τριμματα..
Λιγα-καλα-διαλεχτα, σχεδον 'αριθμημενα' ποσα εβγαιναν -και δεν ξαναεμπαινε @ ιδια ημερα


Σου ελεγε βγαζουμε φερειπειν 150 τυλιχτα αυτα ειναι μονο καθε μερα: δεν προσπαθουσε με καθε
<τροπο> -επομενως και κλεψιματα στον πελατη- να τα 'πολλαπλασιασει', τα εδινε & καλη καρδια!
:wub:
Και μονο, που ο μαστορας σου ελεγε: "καλως το παιδι-φιλο, τι να σου ετοιμασουμε?"
αντιλαμβανεσαι πως εκεινη ηταν μια "αλλη" αντιληψη προς τον πελατη -που πλεον δεν...
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέβηκα από Αθήνα για να μείνω Θεσσαλονίκη για κάποιο χρονικό διάστημα οπότε από την 1η κιόλας μέρα έπιασα τις συγκρίσεις.

Μια από αυτές είναι η πίτα με γύρο.

Στην Αθήνα ένα κλασικό πιτόγυρο κοστίζει 2 ευρώ και αποτελείται από

  • πίτα
  • γύρο χοιρινό
  • τζατζίκι
  • κρεμμύδι
  • ντομάτα
  • πατάτες

και κάποιοι μερακλίδες(including me) βάζουν συν κέτσαπ, μουστάρδα.

Είπα λοιπόν να φάω και τον Θεσσαλονικιό γύρο που τόσες διαμάχες έχουν γίνει κατά καιρούς.

Μετά από αρκετά σουβλατζίδικα είδα τα παρακάτω.

 

Για αρχή αν θες πίτα θα πρέπει να πας στην κατηγορία "Σάντουιτς" (το λέω γιατί συνήθως από e-food παίρνω).

Αν θες τζατζίκι θα πρέπει να το πεις έξτρα και το αστείο είναι ότι στο χρεώνουν όλοι μα όλοι συν 0.30ευρώ και σαν default "αλοιφή" είναι η κέτσαπ, μουστάρδα.

Το πιο αστείο όμως είναι η τιμή. Σαν μέσο όρο η τιμή στην Θεσσαλονίκη είναι στα 3 ευρώ με μερικούς να το φτάνουν στα 3.50 ευρώ, και αν θες και τζατζίκι μπορεί να φτάσει στα 3.80 το ένα.

 

Και για να προλάβω τους Θεσσαλονικιούς φίλους το μέγεθος είναι το ίδιο απλά βάζουν περισσότερες πατάτες μέσα.

 

Η απορία μου λοιπόν είναι πως κατάφεραν και φτάσανε τόσο ψηλά τις τιμές και γιατί σε όλους τους Θεσσαλονικιούς τους φαίνονται φυσιολογικά όλα τα παραπάνω?

 

p.s αν και ξέρω πως θα εξελιχθεί η κουβέντα ας μην μπούμε σε αντιπαραθέσεις ονοματολογίας μιας και λίγη σημασία έχει.

Αν βρηκες γυραδικο στην θεσσαλονικη που να κανει γυρο σε μεγεθος αθηνας πρεπει να το προσπαθησες παρα πολυ γιατι γενικα το νοτιοελλαδικο σαντουιτς ειναι junior size.Και δεν ειναι να πεις οτι εχω φαει σε λιγα μερη της ελλαδος.Απο εκει παει και η τιμη ...το μαγαζι που αναφερεις σιγα μην ειχε μιση τιμη απο τον ανταγωνισμο...Απλα πραγματα.

Σαν κοστος εγω μικρη διαφορα βρισκω απο την εννοια οτι οσες φορες χρειαστηκε σε φασεις πεινας να φαω south gyro χρειαστηκα δυο για να φτασω στο σημειο να πω οκ ειμαι καλα, οριακα λιγο φουσκωμενος (και δεν ειμαι μεγαλοσωμος ανθρωπος),ενω north gyro δεν γινεται να μην χορτασεις με ενα στο δευτερο απλα γουρουνιαζεις και σε καποια συγκεκριμενα μαγαζια στο δευτερο μπορει να εισαι ακομα και σε φαση θα κανω εμετο απο το πολυ φαγητο.

Σε δευτερο επιπεδο το καθαρα γευστικο (γιατι ποιοτηκα ουτε κρεατεμπορας ειμαι για να ξερω ουτε χημικη αναλυση εχω κανει) γενικα ουτε τοπικιστης ειμαι και αναγνωριζω τα "για μενα" καλα χαρακτηριστικα καθε τοπου δεν παιζει να πω δηλαδη οτι εκει ειναι χαλια τα παντα,μετα τον μεγαλο προλογο ας μπω στο ζουμι γευστικα το χειροτερο φαγητο που εχω φαει ειτε σε τουριστικα μαγαζια ειτε σε street food ειτε σε μαγαζια τυπου χαθηκα στα στενα βρηκα ενα μαγαζι ας φαω...ηταν στην αθηνα (υποθετω πως για να φας καλα πρεπει να ξερεις και να πας σε συγκεκριμενα μαγαζια) ενω στην..."συμπρωτευουσα" και σε κατι που εμφανισιακα "σαπια" που εχω φαει ειχαν γευστικα ικανοποιητικο φαγητο (βεβαια το κοψιμο πηγε συννεφο μετα).

Με ολα τα προηγουμενα μπορω να πω οτι απλα βρισκω δικαια την τιμη τους

Οχι, δεν μιλαμε για γκουρμεδιες σε 5 μπουκιες  :P Αλλα για 5-7 καλοψημενα-φροντισμενα

κομματια γυρου εντος, που απολαμβανες στο μεγιστο, τη γευση τους!! Σιγουρα οχι τριμματα..

Λιγα-καλα-διαλεχτα, σχεδον 'αριθμημενα' ποσα εβγαιναν -και δεν ξαναεμπαινε @ ιδια ημερα

Σου ελεγε βγαζουμε φερειπειν 150 τυλιχτα αυτα ειναι μονο καθε μερα: δεν προσπαθουσε με καθε

<τροπο> -επομενως και κλεψιματα στον πελατη- να τα 'πολλαπλασιασει', τα εδινε & καλη καρδια!

:wub:

Και μονο, που ο μαστορας σου ελεγε: "καλως το παιδι-φιλο, τι να σου ετοιμασουμε?"

αντιλαμβανεσαι πως εκεινη ηταν μια "αλλη" αντιληψη προς τον πελατη -που πλεον δεν...

 

ναι ρε φιλε το πετυχα και αυτο να βαζει ο τυπος μετρημενα κομματια γυρο και επειδη του φανηκε πολυ αυτο που εβαλε εβγαλε και ενα κομματακι ο παλιογιουφτος ο τσιπης ο παλιοσκρουτζ.Ενω βορεια οταν στο τυλιγουν πετανε και λιγα απο πανω σαν sprinkling ετσι για την γαρνιτουρα

 

 

edit τελικα θυμηθηκα οτι τον κατα μακραν χειροτερο γυρο τον εχω φαει χαλκιδα δεν μπορουσα καν να καταλαβω αν ηταν κρεας....

Είχα φάει Πριν κάνα χρόνο από εκεί, καλός ήταν αλλά νομίζω στον ευοσμο έχει ένα μαγαζί καλύτερο, δεν θυμάμαι όνομα, φτιάχνει 150 γραμμάρια σουβλάκι Γαματο, είμαι Τούμπα και σπάνια πάω δυτικά οπότε..

το "γυραδικο" θα εννοεις σιγουρα απο την περιγραφη και μονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βρηκες γυραδικο στην θεσσαλονικη που να κανει γυρο σε μεγεθος αθηνας πρεπει να το προσπαθησες παρα πολυ γιατι γενικα το νοτιοελλαδικο σαντουιτς ειναι junior size.Και δεν ειναι να πεις οτι εχω φαει σε λιγα μερη της ελλαδος.Απο εκει παει και η τιμη ...το μαγαζι που αναφερεις σιγα μην ειχε μιση τιμη απο τον ανταγωνισμο...Απλα πραγματα.

Σαν κοστος εγω μικρη διαφορα βρισκω απο την εννοια οτι οσες φορες χρειαστηκε σε φασεις πεινας να φαω south gyro χρειαστηκα δυο για να φτασω στο σημειο να πω οκ ειμαι καλα, οριακα λιγο φουσκωμενος (και δεν ειμαι μεγαλοσωμος ανθρωπος),ενω north gyro δεν γινεται να μην χορτασεις με ενα στο δευτερο απλα γουρουνιαζεις και σε καποια συγκεκριμενα μαγαζια στο δευτερο μπορει να εισαι ακομα και σε φαση θα κανω εμετο απο το πολυ φαγητο.

Σε δευτερο επιπεδο το καθαρα γευστικο (γιατι ποιοτηκα ουτε κρεατεμπορας ειμαι για να ξερω ουτε χημικη αναλυση εχω κανει) γενικα ουτε τοπικιστης ειμαι και αναγνωριζω τα "για μενα" καλα χαρακτηριστικα καθε τοπου δεν παιζει να πω δηλαδη οτι εκει ειναι χαλια τα παντα,μετα τον μεγαλο προλογο ας μπω στο ζουμι γευστικα το χειροτερο φαγητο που εχω φαει ειτε σε τουριστικα μαγαζια ειτε σε street food ειτε σε μαγαζια τυπου χαθηκα στα στενα βρηκα ενα μαγαζι ας φαω...ηταν στην αθηνα (υποθετω πως για να φας καλα πρεπει να ξερεις και να πας σε συγκεκριμενα μαγαζια) ενω στην..."συμπρωτευουσα" και σε κατι που εμφανισιακα "σαπια" που εχω φαει ειχαν γευστικα ικανοποιητικο φαγητο (βεβαια το κοψιμο πηγε συννεφο μετα).

Με ολα τα προηγουμενα μπορω να πω οτι απλα βρισκω δικαια την τιμη τους

 

ναι ρε φιλε το πετυχα και αυτο να βαζει ο τυπος μετρημενα κομματια γυρο και επειδη του φανηκε πολυ αυτο που εβαλε εβγαλε και ενα κομματακι ο παλιογιουφτος ο τσιπης ο παλιοσκρουτζ.Ενω βορεια οταν στο τυλιγουν πετανε και λιγα απο πανω σαν sprinkling ετσι για την γαρνιτουρα

 

 

edit τελικα θυμηθηκα οτι τον κατα μακραν χειροτερο γυρο τον εχω φαει χαλκιδα δεν μπορουσα καν να καταλαβω αν ηταν κρεας....

 

το "γυραδικο" θα εννοεις σιγουρα απο την περιγραφη και μονο

Γυραδικο ευοσμο; Τούμπα μένω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερος τυλιχτος γύρος Αθήνα είναι στην άνοιξη στο αιγυπτιακον, κυρίως γιατί τον κάνει 'ορθιο' στα κάρβουνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ούτε εγώ να το έγραφα: http://www.lifo.gr/articles/taste_articles/157959

 

"Μια πίτα σαν κοιλαράς με τσιτωμένα κουμπιά που ετοιμάζονται να εκραγούν προσπαθεί να συγκρατήσει μέσα της μια φριτέζα πατάτες, τον γύρο, την ουγγαρέζα, την τυρολέζα και δεν ξέρω ποια άλλη αλλοδαπή σάλτσα που στάζει στο πουκάμισο του παραλήπτη. Ο οποίος, με το ύφος της απελπισίας εκείνου που του χάρισαν τον παράδεισο, αλλά ξέχασαν να του δώσουν τα κλειδιά, τσεκάρει από δω, τσεκάρει από κει, όμως δεν βρίσκει πρόσβαση να παρκάρει την πεινασμένη του μασέλα. Ένα πλαστικό πιρουνάκι που τσιμπά λίγες-λίγες τις πατάτες, προσπαθώντας να φέρει στα ανθρώπινα μέτρα το τυλωμένο τυλιχτό, μου φέρνει ένα μπούχτισμα, ένα «άσε, καλύτερα, πάω σπίτι για ψωμοτύρι». Το τιγκαρισμένο τυλιχτό είναι ο θάνατος του τυλιχτού, είναι το new-τυλιχτό, είναι κατηγορία από μόνο του που πολλοί αναζητούν διακαώς, όπως στο σεξ υπάρχει το κεφάλαιο «προτιμώ το oversized, το εντελώς xxxl".

 

Respect στην αρθρογράφο! :)

 

kostas7.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ναι ρε φιλε το πετυχα και αυτο να βαζει ο τυπος μετρημενα κομματια γυρο και επειδη του φανηκε πολυ αυτο που εβαλε εβγαλε και ενα κομματακι ο παλιογιουφτος ο τσιπης ο παλιοσκρουτζ.Ενω βορεια οταν στο τυλιγουν πετανε και λιγα απο πανω σαν sprinkling ετσι για την γαρνιτουρα

 

Εκεινος που σε κλεβει, το εχει αποφασισει και το κανει (στο μεγιστο βαθμο και απο πριν)

Οπως και εκεινος που ξερει ακριβως τι και πως ετοιμαζει σχεδον σαν σουσι μαστορας :devil:

 

Χρονια πισω, στην Απολλωνος (Συνταγμα) στο πρωτο "Σουβλακι του Χασαπη", οχι τα

μεταγενεστερα & το τωρινο, που λεγοταν ετσι: γιατι ακριβως απεναντι ειχε κρεοπωλειο

-ενω τωρα αδικως αδικα, γεμισαμε σουσαδικα!- εφτιαχνε αποκλειστικα, μονο καλαμακι,

απο πρωι κιολας: για ιδιοτυπο κολατσιο(!) και οταν του τελειωναν, καθαριζε + εφευγε :-)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bildane μπερδευτηκες.Το πιτογυρο δεν ειναι γκουρμε.Εσυ μπορεις να το εχεις φανταστει  κομμενο σε δυο τρεις κυβους ,με ενα ενα μικρο φυλλαρακι μαιντανου στην ακρη του πιατου, που θα αναδεικνυει την αισθητικη . :-D

 

Απλά όχι.

 

Το ότι μιλάμε για τυλιχτό δε σημαίνει ότι πρέπει να είναι απλά μια χορταστική ανοησία.

 

Όποιος θέλει να χορτάσει όσο πιο οικονομικά γίνεται, ας φάει δυο φρατζόλες ψωμί με τρία λίτρα νερό.

 

Αυτό το πράγμα που φτιάχνουν στην Κρήτη δεν είναι σουβλάκι/πιτόγυρο/τυλιχτό. Wannabe στην καλύτερη είναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που την παραγγελία την διαμορφώνεις όπως θέλεις δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα.

Προσωπικά δεν θέλω κρεμμύδια ,τζατζίκι,πατάτες. Τους το ζητάω και δεν βάζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γυραδικο ευοσμο; Τούμπα μένω

συγνωμη νομιζα οτι μιλουσες για τουμπα

Ούτε εγώ να το έγραφα: http://www.lifo.gr/articles/taste_articles/157959

 

"Μια πίτα σαν κοιλαράς με τσιτωμένα κουμπιά που ετοιμάζονται να εκραγούν προσπαθεί να συγκρατήσει μέσα της μια φριτέζα πατάτες, τον γύρο, την ουγγαρέζα, την τυρολέζα και δεν ξέρω ποια άλλη αλλοδαπή σάλτσα που στάζει στο πουκάμισο του παραλήπτη. Ο οποίος, με το ύφος της απελπισίας εκείνου που του χάρισαν τον παράδεισο, αλλά ξέχασαν να του δώσουν τα κλειδιά, τσεκάρει από δω, τσεκάρει από κει, όμως δεν βρίσκει πρόσβαση να παρκάρει την πεινασμένη του μασέλα. Ένα πλαστικό πιρουνάκι που τσιμπά λίγες-λίγες τις πατάτες, προσπαθώντας να φέρει στα ανθρώπινα μέτρα το τυλωμένο τυλιχτό, μου φέρνει ένα μπούχτισμα, ένα «άσε, καλύτερα, πάω σπίτι για ψωμοτύρι». Το τιγκαρισμένο τυλιχτό είναι ο θάνατος του τυλιχτού, είναι το new-τυλιχτό, είναι κατηγορία από μόνο του που πολλοί αναζητούν διακαώς, όπως στο σεξ υπάρχει το κεφάλαιο «προτιμώ το oversized, το εντελώς xxxl".

 

Respect στην αρθρογράφο! :)

 

kostas7.jpg

δεν νομιζω να συμφωνουν πολλοι μαζι σου παντως και στο λεω χωρις να ειμαι φαν του γυρου.(επισης βρηκα ψιλοκακο τον αρθρογραφο γιατι οταν προωθεις μια μη δημοφιλη αποψη την φερνεις με μαλακο τροπο τονιζοντας λιγο τα δυνατα σημεια και δεν χρησιμοποιεις απολυτο τονο και ατυχη παραδειγματα,δεν το γραφω για κοντρα απλα ηταν παρατηρηση )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι λέει η αρθρογράφος ισχύει. Το τυλιχτό έχει υποστεί μετάλλαξη τα τελευταία ~15 χρόνια.

 

Τώρα αν κάποιον τον ενοχλεί ο τρόπος που το ισχυρίζεται, είναι περισσότερο δικό του θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά όχι.

 

Το ότι μιλάμε για τυλιχτό δε σημαίνει ότι πρέπει να είναι απλά μια χορταστική ανοησία.

 

Όποιος θέλει να χορτάσει όσο πιο οικονομικά γίνεται, ας φάει δυο φρατζόλες ψωμί με τρία λίτρα νερό.

 

Αυτό το πράγμα που φτιάχνουν στην Κρήτη δεν είναι σουβλάκι/πιτόγυρο/τυλιχτό. Wannabe στην καλύτερη είναι.

 

Aπο την αλλη βεβαια, αν τον θελει κανεις ''κομψοτυλιχτο'' , οπως λεει και το αρθρο ,τοτε για να χορτασει,θα εχει φαει τρεις πιτες .Θα εχει φαει τρια ψωμια δηλαδη, για τετοια κομψοτητα μιλαμε.Τον χαλαει το τιγκαρισμενο με κρεας και πατατες , αλλα προτιμαει το....ψωμι.Με τετοια κομψοτητα , ας κατσει σπιτι, ας βουτηξει ενα μισοκιλο ψωμι σε μια χωριατικη, να το κανει παπαρα να το ευχαριστηθει. :-D

 

Αν παλι αρκειται σε ενα μικρο  πιτογυρο γιατι δινει σημασια στην...λεπτη τεχνη της ισορροπιας των γευσεων ,ας ζητησει απο το μαγαζι να παζει και ...μπαχ.Να ολοκληρωθει η οπτικοακουστικη και γευστικη πανδαισια  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερο πιτογυρο εβερ έχω φάει στην Κέρκυρα.

 

Καλύτερο εντός Αττικής στο volcano στο Πέραμα. Ειδικά το ντονερ με τορτιγια είναι μουρλια.

 

Χειρότερη εβερ Ζάκυνθος.

Κέρκυρα βάζουν και μια σάλτσα μέσα, ωραίο είναι, διαφορετικό!

 

Αν βρηκες γυραδικο στην θεσσαλονικη που να κανει γυρο σε μεγεθος αθηνας πρεπει να το προσπαθησες παρα πολυ γιατι γενικα το νοτιοελλαδικο σαντουιτς ειναι junior size.Και δεν ειναι να πεις οτι εχω φαει σε λιγα μερη της ελλαδος.Απο εκει παει και η τιμη ...το μαγαζι που αναφερεις σιγα μην ειχε μιση τιμη απο τον ανταγωνισμο...Απλα πραγματα.

Σαν κοστος εγω μικρη διαφορα βρισκω απο την εννοια οτι οσες φορες χρειαστηκε σε φασεις πεινας να φαω south gyro χρειαστηκα δυο για να φτασω στο σημειο να πω οκ ειμαι καλα, οριακα λιγο φουσκωμενος (και δεν ειμαι μεγαλοσωμος ανθρωπος),ενω north gyro δεν γινεται να μην χορτασεις με ενα στο δευτερο απλα γουρουνιαζεις και σε καποια συγκεκριμενα μαγαζια στο δευτερο μπορει να εισαι ακομα και σε φαση θα κανω εμετο απο το πολυ φαγητο.

Σε δευτερο επιπεδο το καθαρα γευστικο (γιατι ποιοτηκα ουτε κρεατεμπορας ειμαι για να ξερω ουτε χημικη αναλυση εχω κανει) γενικα ουτε τοπικιστης ειμαι και αναγνωριζω τα "για μενα" καλα χαρακτηριστικα καθε τοπου δεν παιζει να πω δηλαδη οτι εκει ειναι χαλια τα παντα,μετα τον μεγαλο προλογο ας μπω στο ζουμι γευστικα το χειροτερο φαγητο που εχω φαει ειτε σε τουριστικα μαγαζια ειτε σε street food ειτε σε μαγαζια τυπου χαθηκα στα στενα βρηκα ενα μαγαζι ας φαω...ηταν στην αθηνα (υποθετω πως για να φας καλα πρεπει να ξερεις και να πας σε συγκεκριμενα μαγαζια) ενω στην..."συμπρωτευουσα" και σε κατι που εμφανισιακα "σαπια" που εχω φαει ειχαν γευστικα ικανοποιητικο φαγητο (βεβαια το κοψιμο πηγε συννεφο μετα).

Με ολα τα προηγουμενα μπορω να πω οτι απλα βρισκω δικαια την τιμη τους

ναι ρε φιλε το πετυχα και αυτο να βαζει ο τυπος μετρημενα κομματια γυρο και επειδη του φανηκε πολυ αυτο που εβαλε εβγαλε και ενα κομματακι ο παλιογιουφτος ο τσιπης ο παλιοσκρουτζ.Ενω βορεια οταν στο τυλιγουν πετανε και λιγα απο πανω σαν sprinkling ετσι για την γαρνιτουρα

 

 

edit τελικα θυμηθηκα οτι τον κατα μακραν χειροτερο γυρο τον εχω φαει χαλκιδα δεν μπορουσα καν να καταλαβω αν ηταν κρεας....

το "γυραδικο" θα εννοεις σιγουρα απο την περιγραφη και μονο

Το γυράδικο ας πούμε στον Εύοσμο που λέμε είναι κλασσικό παράδειγμα μαγαζιού της Θεσσαλονίκης. Ποσότητα να ξεχειλίζει αλλά από γεύση μέτρια πράγματα στην καλύτερη...

Ό,τι λέει η αρθρογράφος ισχύει. Το τυλιχτό έχει υποστεί μετάλλαξη τα τελευταία ~15 χρόνια.

 

Τώρα αν κάποιον τον ενοχλεί ο τρόπος που το ισχυρίζεται, είναι περισσότερο δικό του θέμα.

Ε ναι ρε συ, αφού έχουμε πάει στην υπερβολή! Όσο μεγαλύτερο και πιο φουσκωμένο τόσο καλύτερο υποτίθεται, το ίδιο κάνουν και με τα burger!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...