Προς το περιεχόμενο

Πίτα, σουβλάκι, καλαμάκι, younameit Θεσσαλονίκης, Τιμή


Xvipes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 297
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άρα άμα θες τον παλιό καλό γυρο, θα πας στο Devido στον Εύοσμο να φας σαν άνθρωπος :P

Είχα φάει Πριν κάνα χρόνο από εκεί, καλός ήταν αλλά νομίζω στον ευοσμο έχει ένα μαγαζί καλύτερο, δεν θυμάμαι όνομα, φτιάχνει 150 γραμμάρια σουβλάκι Γαματο, είμαι Τούμπα και σπάνια πάω δυτικά οπότε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμηθείς αυτό στον Εύοσμο γραψ'το!

 

Πιστεύω ότι οι πατάτες, η ντομάτα και το τζατζίκι δεν είναι πρόβλημα. Ίσα ίσα που ταιριάζουν όλα αυτά τα υλικά μεταξύ τους. Το θέμα είναι να μη τη μπουκώνουν την πίτα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι βλεπω εδω? Φαγιά ε? Μπραβο ρε παιδια! Επιτελους μια συζητηση που εχω "μεγαλη ορεξη" να κανω! :P

 

Τα καλυτερα πιτογυρα παιδια ειναι στην επαρχεια! Ειναι καλυτερα τα υλικα...

Φιλοι που ερχονται το καλοκαιρι  ξετρελαινονται να τρωνε και βλεπουν μεγαλη διαφορα...

 

Τι μου κανατε τωρα... Κι εφαγα 2 πιατα φακες πριν λιγο...Με μπολικη φετα και ψωμι "le papar" :-D  :-D  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά χαλάρωσε λίγο. Δεν ξέρω σε ποιες εποχές αναφέρεσαι που το σουβλάκι με πίτα το έτρωγες με 5 δαγκωνιές. Από τα τέλη του 90 και μετά πάντως έτσι το θυμάμαι μεγάλο και να χρειάζεται ώρα να το φας, δεν έχω προλάβει τέτοιο σουβλάκι που λες.

Αθηνα 80's.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς δεν είπα αυτό. Εννοείται δεν είναι ό,τι καλύτερο.

Btw ο γύρος ψήνεται όρθιος (γιατί για γύρο μίλησα) και κατά 90% όχι σε κάρβουνα. Οπότε το μόνο ας πούμε βλαβερό είναι τα συντηρητικά που έχει, καλύτερα από τις πατάτες σε κάθε περίπτωση.

δεν ξερουμε απο τι αποτελειται ο "γυροσ" (καλυτερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο έμενα Θεσσαλονίκη (20 χρόνια) ποτέ μου δεν άκουσα την λέξη αλοιφή σε πιτογυραδικο (δυτικά)

 

Παλια δεν το ελεγαν ναι. Σε ενα μαγαζι στα Πευκα, το ελεγαν απο αρχες 1990ς βεβαια και ηταν το μοναδικο που το ειχα ακουσει. Νεα ηθη εδω και 4-5 χρονια που το λενε συνεχως πλεον παντου σε καθε μαγαζι.

 

 

 

Τι βλεπω εδω? Φαγιά ε? Μπραβο ρε παιδια! Επιτελους μια συζητηση που εχω "μεγαλη ορεξη" να κανω! :P

 

Τα καλυτερα πιτογυρα παιδια ειναι στην επαρχεια! Ειναι καλυτερα τα υλικα...

Φιλοι που ερχονται το καλοκαιρι  ξετρελαινονται να τρωνε και βλεπουν μεγαλη διαφορα...

 

 

 Επειδη εχω παει στους περισσοτερους νομούς της Ελλαδας, τα μεγαλυτερα σαντουιτς (πιτα/ψωμακι τελος παντων) με γυρο, τα κανουνε εδω στην Θεσσαλονικη και στην Κρητη. Γενικα μιλαω, οχι σε καθολικο βαθμο φυσικα.

 

Τα καλυτερα και παλι Θεσσαλονικη τα εχω συναντησει.

 Η πρωτευουσα Αθήνα ειναι απογοητευτικη στον γυρο και γενικα στο φαγητο. Το μόνο που κανουν εξαισια ειναι τα διάφορα κεμπαπ που κανουν, ενω στην Θεσσαλονικη σχεδον δεν ξερουν τι ειναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απέναντι από την καμάρα βάζει πολύ και καλό κρέας.

 

 

Ο χρήστος στην Αριστοτέλους κοντά,υπάρχει ακόμα? 

 

 

Σε αυτά τα δυο μαγαζιά θυμάμαι με είχαν πάει. Ίσως ο δεύτερος να μην λέγονταν Χρήστος άλλα ήταν στην Αριστοτέλους επάνω.

 

Νταξ ο Θανάσης τουλάχιστον έχει κρατήσει ένα καλό μέγεθος, σαν αυτό που λέει ο billdanos, και δε βάζει πατάτες στα τυλιχτά. Ντομάτα-κρεμμύδι-γεια σας.

Επίσης το κεμπάπ, αν και δεν είναι αυτό που ήταν πριν χρόνια, είναι καλύτερο (γευστικότερο, πιο κεμπάπ) απ' τα μακρόστενα μπιφτέκια που ψήνουν οι περισσότεροι.

 

Έχω να φάω εκεί από την εποχή που η λέξη μνημόνιο μας ήταν άγνωστη. Τελευταία φορά είχα πάρει κεμπάπ. Ήταν στεγνό και τα κρεμμύδια τόσο ταγκισμένα, που ένοιωθα βαρύς για 2-3 ώρες.

Τι βλεπω εδω? Φαγιά ε? Μπραβο ρε παιδια! Επιτελους μια συζητηση που εχω "μεγαλη ορεξη" να κανω! :P

 

Τα καλυτερα πιτογυρα παιδια ειναι στην επαρχεια! Ειναι καλυτερα τα υλικα...

Φιλοι που ερχονται το καλοκαιρι  ξετρελαινονται να τρωνε και βλεπουν μεγαλη διαφορα...

 

Τι μου κανατε τωρα... Κι εφαγα 2 πιατα φακες πριν λιγο...Με μπολικη φετα και ψωμι "le papar" :-D  :-D  :-D

 

Στην δικιά μου πόλη, δυστυχώς είναι hit or miss. 2.20 και πάνω κοστίζει, και το κρέας δεν είναι πάντα καλό.

Καλύτερα να πας στην ταβέρνα να φας καμιά μπριζόλα ή παϊδακια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα μόλις θυμήθηκα από την πείνα το "Και" στην τούμπα απέναντι από τον Άγιο θεράποντα, φοβερό γυραδικο.... Έκλεισε από χρέη γιατί ο Γιωτης τους έκλεισε όλους σε εκείνη την περιοχή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω φάει από τον φοβερό και τρομερό Θανάση...δεν έλεγε και πολλά για να το πω ευγενικά.  Δυστυχώς το μέρος είναι που πουλάει στην περίπτωση του Θανάση, όχι το σουβλάκι αυτό καθαυτό. Είναι καρακέντρο και σε σημείο που τραβάει πολλούς τουρίστες, αλλά και ντόπιους.

 

Να και 1 άρθρο με "τα πιο καλά και φθηνά σουβλάκια στην Αθήνα"

 

http://www.lifo.gr/articles/taste_articles/134475

 

Πρώτος πρώτος ο υπερτιμημένος^2 Θανάσης και δεύτερος ο Μπαϊρακτάρης (πάλι και εδώ το μέρος πουλάει). Ήμαρτον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερο πιτογυρο εβερ έχω φάει στην Κέρκυρα.

 

Καλύτερο εντός Αττικής στο volcano στο Πέραμα. Ειδικά το ντονερ με τορτιγια είναι μουρλια.

 

Χειρότερη εβερ Ζάκυνθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Χορταίνετε με 5 μπουκιές; Tς τς τς.. Tι άνθρωποι είστε σεις; :P

Αυτό δεν καταλαβαίνετε! Δεν αναφέρομαι στο αν χορταίνω αλλά στο αν το απολαμβάνω και το τρώω ευχάριστα όπως εγω θέλω. Αν δεν χορταίνω θα πάρω 2-3-4 και οι μπουκιές θα πολλαπλασιαστουν. Αν το μόνο κριτήριο είναι το «να γεμίσω το στομάχι με όσο λιγότερα χρήματα γίνεται» μπορώ να καταλάβω το σουβλάκι του ...μισού κιλού. Αλλά μην το βγάλουμε και γκουρμέ... :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξ κι εγώ 33 κοντεύω, αλλά δεν το έχω ξεχάσει το καλό τυλιχτό. Ακόμα θυμάμαι την πρώτη φορά που έφαγα γύρο αρχές της δεκαετίας του '90, που αν θυμάμαι καλά κάπου τότε πρωτοεμφανίστηκε ο γύρος στην Αθήνα, ή τουλάχιστον στα νότια που έμενα (και μένω ακόμα) εγώ.

 

Σκέψου απλά ότι πλέον η τάση θέλει την πίτα αλάδωτη, στεγνή και άνοστη. Σίγουρα, σαφώς πιο υγιεινή, αλλά είναι σα να τρως άψητο ζυμάρι.

 

Ελάχιστα έχουν απομείνει που φτιάχνουν παλιό καλό λιγδιάρικο τυλιχτό, κι αυτά είτε τα κλείνουν τα υγειονομικά, είτε ο κόσμος που δεν πατάει.

γύρο έτρωγα στη αθήνα από αρχές του 80 οι γονείς μου ακόμα πιο παλιά. τί εννοείς δεκαετία του 90 ; μήπως έννοείς το συνοικιακό μαγαζί της γειτονίας σου,  έφερε το 90 γύρο;

Καλύτερο πιτογυρο εβερ έχω φάει στην Κέρκυρα.

 

Καλύτερο εντός Αττικής στο volcano στο Πέραμα. Ειδικά το ντονερ με τορτιγια είναι μουρλια.

 

Χειρότερη εβερ Ζάκυνθος.

χειρότερο τυλιχτό από αλιβέρι ευβοίας δεν έχεις φαει. πιστεύω ανταγωνίζεται ανέτως της ζακύνθου. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...