Προς το περιεχόμενο

Πίτα, σουβλάκι, καλαμάκι, younameit Θεσσαλονίκης, Τιμή


Xvipes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 297
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θυμάμαι κάποτε πως η αναλογία τιμής/ποσότητας για τον γύρο που έφτιαχναν τα μαγαζιά στο κέντρο της πόλης ήταν πολύ δίκαιη.

Τον πλήρωνες ακριβά (3 ευρώ) αλλά ήταν κτήνος ποσοτικά , χωρίς πανιασμένες πατάτες και ταγκισμένα κρεμμύδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι κάποτε πως η αναλογία τιμής/ποσότητας για τον γύρο που έφτιαχναν τα μαγαζιά στο κέντρο της πόλης ήταν πολύ δίκαιη.

Τον πλήρωνες ακριβά (3 ευρώ) αλλά ήταν κτήνος ποσοτικά , χωρίς πανιασμένες πατάτες και ταγκισμένα κρεμμύδια

Απέναντι από την καμάρα βάζει πολύ και καλό κρέας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταγκισμένα κρεμμύδια είναι το σήμα κατατεθεν της Νότιας Ελλάδας. Σπάνιες οι φορές που βρήκα ταγκισμένο κρεμμύδι σε Σαλονικιώτικο γύρο. Όπως και να το κάνουμε ρε παιδιά, έκαστος στο είδος του. Το μόνο φάουλ που έβρισκα πάνω ήταν η κετσαπομουστάρδα αντί για τσατζίκι που το χρέωναν αλοιφή. Απλά δεν έβαζα τίποτα από τα 3 αυτά μέσα και τέλος!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν ποτέ μου φέρουν άλλοι σουβλάκι με απ ολα, το απλώνω κάτω, το ανοίγω, πετάω όλες τις πατάτες και τα 2/3 της ντομάτας, αφαιρώ αρκετό κρέας (που συνήθως είναι για 3 σουβλάκια και όχι για ένα) και το ξανατυλίγω... Αν έχω διαθέσιμη κενή πίτα, φτιάχνω με όσα έβγαλα και δεύτερο...  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νόστιμο γύρο στη Θεσσαλονίκη δεν έχω φάει. Πολύ σε ποσότητα ναι, νόστιμο όχι. Επίσης, κέτσαπ, μουστάρδα και τζατζίκι μαζί είναι συνδυασμός που δεν τρώγεται! :P

 

Γενικά μόνο τζατζίκι (μόνο του) ή τυροσαλάτα-τυροκαυτερή μου ταιριάζει σε πίτα με γύρο. Άντε και καμιά σως αν είναι με κοτόπουλο. Επίσης πολύ ωραίο το γιαούρτι όπου έχει.

 

Θεσσαλονίκη πάντα πρέπει να διευκρινίζω ότι δεν θέλω κετσαπ-μουσταρδα, δεν ξέρω πως έχει επικρατήσει αυτό το πράγμα!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχω καταλάβει καλά, οι νότιοι έχουν σταθερή συνταγή για το "σουβλάκι" χωρίς πολλές παρεκκλίσεις, ενώ οι βόρειοι το αντιμετωπίζουν εντελώς σαν "σάντουιτς" αφού αλλάζουν όλα τα βασικά υλικά κατά το δοκούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να μην είναι ο Μάκης μόνο έτσι; Γιατί αν κατάντησε έτσι ο Μάκης τότε πραγματικά είναι απελπιστική η κατάσταση... Αν δεν ήταν δοκίμασέ τον και πάρε λαγάνα αντί για απλή πίτα.

 

Αλλιώς αν θες απλά ποσότητα και δε σε νοιάζει αν ο γύρος είναι τεμαχισμένος νεκρός μπορείς να αποπειραθείς με Πρασσά (δε θα το συνιστούσα βέβαια)

 

Για μένα θα παραμείνουν από άποψη ποιότητας πάντα Food Plaza στην καλαμαριά, και Σπάτα στη Σβώλου (αν θυμάμαι καλά)

Μάκη διαβάζω, Σπάτα στη σβώλου διαβάζω, φίλε μου από πότε έχεις να φας έξω; ο Μάκης έχει κλείσει χρόνια τώρα και το άλλο έχει κάνα χρόνο κλειστό
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Για αρχή αν θες πίτα θα πρέπει να πας στην κατηγορία "Σάντουιτς" (το λέω γιατί συνήθως από e-food παίρνω).

Αν θες τζατζίκι θα πρέπει να το πεις έξτρα και το αστείο είναι ότι στο χρεώνουν όλοι μα όλοι συν 0.30ευρώ και σαν default "αλοιφή" είναι η κέτσαπ, μουστάρδα.

Το πιο αστείο όμως είναι η τιμή. Σαν μέσο όρο η τιμή στην Θεσσαλονίκη είναι στα 3 ευρώ με μερικούς να το φτάνουν στα 3.50 ευρώ, και αν θες και τζατζίκι μπορεί να φτάσει στα 3.80 το ένα.

 

 

 

Ολοκληρο λεξικο χρειαζεται.Απορω με το κουραγιο σου  :-D

Ακου.. αλοιφη το τζατζικι.Τι αλοιφη ? Για την ακμη ?  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέβηκα από Αθήνα για να μείνω Θεσσαλονίκη για κάποιο χρονικό διάστημα οπότε από την 1η κιόλας μέρα έπιασα τις συγκρίσεις.

Μια από αυτές είναι η πίτα με γύρο.

Στην Αθήνα ένα κλασικό πιτόγυρο κοστίζει 2 ευρώ και αποτελείται από

  • πίτα
  • γύρο χοιρινό
  • τζατζίκι
  • κρεμμύδι
  • ντομάτα
  • πατάτες

και κάποιοι μερακλίδες(including me) βάζουν συν κέτσαπ, μουστάρδα.

 

 

Και τι γεύση έχει αυτή η αηδία ρε μαν;  :fear:  

 

Γενικότερα τα τελευταία χρόνια έχει αυξηθεί η προσφορά και έχει πέσει η ποιότητα.  Για την ποιότητα και την ποσότητα που σου προσφέρουν ελάχιστα αξίζουν πια, ειδικά αυτό το +0.30 για τζατζίκι κλπ είναι γελοίο.

 

 

 

Συμπαθητικό είναι το Γυροτέχνημα στην Πυλαία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...