Προς το περιεχόμενο

Πίτα, σουβλάκι, καλαμάκι, younameit Θεσσαλονίκης, Τιμή


Xvipes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εμένα δε με νοιάζει το μέγεθος της πίτας αρκεί να μην ειναι πολύ μικρή ,δηλαδή με μικρότερη πίτα απο τις στάνταρ που πουλάνε κ τα supermarket ή άδεια. Αν είναι μεγάλες ανάλογα με το μέγεθος θα φάω 2-3 , αν ειναι κανονικές 4-5 , so what? 

Αυτό που με νοιάζει ειναι η ποιότητα  , θέλω τσίκνα  , 8 στις 10 που έχω φάει απο Πάτρα είναι "fast-food" πίτες κ όχι κλασικής ψησταριάς. Αμα πετύχω κανονική πατάτα , καλό κρέας και τζατζίκι χειροποίητο έχω γίνει πελάτης. 
Είχα πετύχει φοβερή πίτα σε μαγαζί στην Πάτρα κ πήγε κ έφυγε να ανοίξει στην Γερμανία , κλάψ  :cry: 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 297
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η κανονική τιμή είναι 2 ευρώ ανα σουβλάκι υπάρχουν μερικοί που το παρατραβάνε στα 2.5, στα 3 δεν έχει τύχει να συναντήσω, είναι δεδομένο αν δω τέτοιες τιμές δεν ξαναπλησιάζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κανονική τιμή είναι 2 ευρώ ανα σουβλάκι υπάρχουν μερικοί που το παρατραβάνε στα 2.5, στα 3 δεν έχει τύχει να συναντήσω, είναι δεδομένο αν δω τέτοιες τιμές δεν ξαναπλησιάζω.

 

 

Σου βρήκα ένα στο νομό Μαγνησίας:

 

https://www.tripadvisor.com.gr/ShowUserReviews-g3600728-d8515202-r516704643-Akrogiali_Restaurant-Agios_Ioannis_Magnesia_Region_Thessaly.html

 

Αν και είναι ταβέρνα απ'όσο βλέπω και όχι σουβλατζίδικο, στις κριτικές λένε ότι τόσο έχουν την πίτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κανονική τιμή είναι 2 ευρώ ανα σουβλάκι υπάρχουν μερικοί που το παρατραβάνε στα 2.5, στα 3 δεν έχει τύχει να συναντήσω, είναι δεδομένο αν δω τέτοιες τιμές δεν ξαναπλησιάζω.

 

α) Πώς ορίζεις το "κανονική";

 

β) Το μέγεθος δε παίζει σημασία; Τελευταία φορά που θυμάμαι.. το τυλιχτό δεν είναι one size.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε πίτα μια χαρά πάει το λουκάνικα, αλλά είπαμε γούστα είναι αυτά.

 

Σε ελάχιστα μαγαζιά είχα πετύχει να βάζουν και τυρί και ζαμπόν μέσα, που πάει ωραία με την πίτα.

 

 

 

 

Yβριδια ...ακου ζαμπον , τυρι.Καντο σαντουιτς και ψηστο.Η  φτιαξε αλμυρη κρεπα.Αν ειναι να βαλεις καρβουνα για να χωσεις ζαμπονοτυρι... :-D

 

Τοτε βαλτα πανω απο την πιτα τα ζαμπονοτυρια , λιγη ντοματα, .λιγη πιπερια...ετπιμη η πιτσα  :-D

Πως την λενε την πιτσα στη Σαλονικα ? Σαντουιτς ανοιχτο ?  :-D  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Πώς ορίζεις το "κανονική";

 

β) Το μέγεθος δε παίζει σημασία; Τελευταία φορά που θυμάμαι.. το τυλιχτό δεν είναι one size.

 

 

 

Όποτε έχει τύχει όλα το ίδιο μέγεθος έχουν μπορεί να βάζουν καμιά πατάτα παραπάνω ή λίγο τζατζίκι περισσότερο αυτό μπορεί να το κάνει απο 2 σε 2.20 σε καμιά περίπτωση 3 ευρώ, τα μεγαλύτερα σουβλάκια είναι άλλες περιπτώσεις τα ονομάζουν αλλιώς όπως παράδειγμα σουβλάκι-γίγας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποτε έχει τύχει όλα το ίδιο μέγεθος έχουν μπορεί να βάζουν καμιά πατάτα παραπάνω ή λίγο τζατζίκι περισσότερο αυτό μπορεί να το κάνει απο 2 σε 2.20 σε καμιά περίπτωση 3 ευρώ, τα μεγαλύτερα σουβλάκια είναι άλλες περιπτώσεις τα ονομάζουν αλλιώς όπως παράδειγμα σουβλάκι-γίγας.

 

Αρχικά, εγώ βρίσκω διάφορα μεγέθη (με μεγάλες διαφορές). Μπορεί να τυχαίνει σε εμένα βέβαια και στις συγκεκριμένες περιοχές οπότε δεν επίμένω. Το ερώτημα είναι, η ποιότητα δεν παίζει ρόλο στην τελική τιμή; Φυσικά και παίζει. Άρα...;

 

Επίσης ξέχασες να όρισεις τι σημαίνει "κανονική τιμή" για εσένα..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά, εγώ βρίσκω διάφορα μεγέθη (με μεγάλες διαφορές). Μπορεί να τυχαίνει σε εμένα βέβαια και στις συγκεκριμένες περιοχές οπότε δεν επίμένω. Το ερώτημα είναι, η ποιότητα δεν παίζει ρόλο στην τελική τιμή; Φυσικά και παίζει. Άρα...;

 

Επίσης ξέχασες να όρισεις τι σημαίνει "κανονική τιμή" για εσένα..

 

 

Κανονική τιμή θεωρώ την τιμή που έχουν η πλειοψηφία των σουβλατζίδικων για το κάθε σουβλάκι, ένα ποσοστό 7 στα 10 το έχουν 2 ευρώ, τα μεγέθη πραγματικά μερικές φορές διαφέρουν αλλά αυτό το ορίζουν στον κατάλογο έχει τύχει μερικές φορές να έχουν μεγάλα μεγέθη που να φτάνουν ακόμα και τα 4 ευρώ.

Η ποιότητα φυσικά και παίζει ρόλο αυτό το καταλαβαίνεις όταν τα τρώς, αν είναι πολύ νόστιμο δεν έχω πρόβλημα να το πληρώσω και 2.5 αλλά στο περίπου όλα το ίδιο είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονική τιμή θεωρώ την τιμή που έχουν η πλειοψηφία των σουβλατζίδικων για το κάθε σουβλάκι, ένα ποσοστό 7 στα 10 το έχουν 2 ευρώ, τα μεγέθη πραγματικά μερικές φορές διαφέρουν αλλά αυτό το ορίζουν στον κατάλογο έχει τύχει μερικές φορές να έχουν μεγάλα μεγέθη που να φτάνουν ακόμα και τα 4 ευρώ.

Η ποιότητα φυσικά και παίζει ρόλο αυτό το καταλαβαίνεις όταν τα τρώς, αν είναι πολύ νόστιμο δεν έχω πρόβλημα να το πληρώσω και 2.5 αλλά στο περίπου όλα το ίδιο είναι.

 

Η κανονική τιμή κανονικά θα έπρεπε να είναι πολύ παραπάνω από τα 3 ευρώ το τυλιχτό. Οπότε ζητώντας κανονική τιμή -για ένα σουβλάκι- τα 2 με 2,5 ευρώ είναι κάτι παραπάνω από εμφανές ότι θα φάμε κάτι σαν ποντικό με σάπιες πατάτες (τηγανισμένες αυτές και άλλοι αρκετοί τόνοι πατάτες επίσης στο ίδιο λάδι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κανονική τιμή κανονικά θα έπρεπε να είναι πολύ παραπάνω από τα 3 ευρώ το τυλιχτό. Οπότε ζητώντας κανονική τιμή -για ένα σουβλάκι- τα 2 με 2,5 ευρώ είναι κάτι παραπάνω από εμφανές ότι θα φάμε κάτι σαν ποντικό με σάπιες πατάτες (τηγανισμένες αυτές και άλλοι αρκετοί τόνοι πατάτες επίσης στο ίδιο λάδι).

 

Η ποιότητα του κρέατος ή της πατάτας δεν μπορεί να ελεγχθεί εύκολα, το βέβαιο αν εννοείς οτι το κρέας είναι χαλασμένο ακόμα και 1 ευρώ να τα πουλάει αν τον ανακαλύψουν θα έχει σίγουρα ο ίδιος και το μαγαζί του άσχημα ξεμπερδέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε πίτα μια χαρά πάει το λουκάνικα, αλλά είπαμε γούστα είναι αυτά.

 

Σε ελάχιστα μαγαζιά είχα πετύχει να βάζουν και τυρί και ζαμπόν μέσα, που πάει ωραία με την πίτα.

 

 

 

 

 

 

Μιας και είπες πατάτες...οι πατάτες δεν υπήρχαν πριν τα 90s μέσα στην πίτα. Οπότε δεν ανήκει στο κλασικό/λαϊκό σουβλάκι. Δε το έχω ζήσει το σουβλάκι προ 90s εποχής, αλλά όσοι το έχουν ζήσει άλλοι ισχυρίζονται ότι ήταν πιο βρώμικο και από το βρώμικο. Μέσα στη λίγδα, τα μαγαζιά θύμιζαν δημόσιες τουαλέτες και η πίτα ήταν τυλιγμένη με εφημερίδα, και άλλοι πάλι λένε ότι τους λείπει το παλιό το στυλ.

 

 

Πάντως η μαλακία που κάνουν είναι είτε ζητήσεις με απ'όλα είτε μόνο πατάτες ξερωγώ στο χρεώνουν τα ίδια λεφτά. Κανονικά έπρεπε να χρεώνεται το κάθε υλικό ξεχωριστά....τώρα γιατί δε το κάνουν...ένας Θεός ξέρει.

Έχω φάει μια παραλλαγή με τυρί, μπέικον, πατάτες μαγιονέζα. Πολύ απλό αλλά και πολύ ωραίο στην πίτα! Αφού καμιά φορά τα βάζω και σε κρέπα αν θέλω κάτι πιο ελαφρύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μιας και ανοίξατε topic για γυράδικα να έρθετε Λάρισα να φάτε τον καλύτερο γύρο της Ελλάδας στο περιβόητο toeat.

Τιμή 2.70 αν θυμάμαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ποιότητα του κρέατος ή της πατάτας δεν μπορεί να ελεγχθεί εύκολα, το βέβαιο αν εννοείς οτι το κρέας είναι χαλασμένο ακόμα και 1 ευρώ να τα πουλάει αν τον ανακαλύψουν θα έχει σίγουρα ο ίδιος και το μαγαζί του άσχημα ξεμπερδέματα.

 

Το "ποντικό" το έγραψα τρόπος του λέγειν :P

Εννοώ ότι θα είναι χάλια ποιότητα.

 

Παραπανω απο 3 ευρω ? Εχετε χασει την αισθηση του χρηματος .

 

Προσωπικά δεν έχω χάσει την αίσθηση του χρήματος :) απλά ξέρω τι θα αγοράσω με τα χρήματα αυτά και δεν έχω αυταπάτες. Είπα πόσο θα πρέπει να κόστιζε ένα ποιοτικό σουβλάκι λαμβάνοντας όλα τα κόστη υπόψη (όχι φυσικά μόνο το κρεας και τα υλικά αλλά και νοίκια, ρεύμα, εφορία μισθοί κλπ).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε βρίσκω υπερβολικό. Για να λες για γυράδικο στην αμερικανική αγορά μήπως τρως από όποιο γυράδικο βρίσκεις μπροστά σου; 

Έχω σταμπάρει συγκεκριμένα πολή καλά γυράδικα που παραγγέλνω μόνο από αυτά και δεν είχα τέτοιο θέμα. Βέβαια παίρνω ψωμάκι τις περισσότερες φορές οπότε η λαδίλα που λες μπορεί να είναι και από την πίτα.

Δεν ειπα οτι εφαγα απο αυτο το γυραδικο, απλα λεω οτι περιμενοντας στην σταση λεωφορειο ετυχε να παρακολουθησω τη διαδικασια προετοιμασιας του γυρου. Επισης δεν σημαινει οτι μονο επειδη ηταν στην πλατεια βαρδαριου ηταν ο χειροτερος και ολοι οι υπολοιποι χρησιμοποιουν φιλετο. Σε γενικες γραμες ολοι πανω κατω το ιδιο κανουν.

Οταν η πιτα ειναι μόνο ψημενη δεν εχει λαδιλα, εχει οταν τις βουτανε στο φριτεζα. Και την εκτιμηση μου την κανω οταν επιλεγεται πιτα ψημενη και οχι τηγανισμενη, οποτε οτι λαδι ή καλυτερα λιπος υπαρχει, προερχεται απο τον γυρο. Εσυ πιθανον δεν το εχεις προσεξει αυτο γιατι επιλεγεις ψωμακι το οποιο λειτουργει ως σφουγαρι και απορροφα αυτο το πλεοναζον λιπος-λαδι. Δοκιμασε και με πιτα και πες μας μετα.

Υπαρχουν βεβαια και καποιοι που κανουν καλο και εξαιορετικό γυρο αλλα αν αυτοι ειναι 5-10 στους 100 αυτο δεν τους κανει κανονα της ποιοτητας του γυρου που κυκλοφορεί στη θεσσαλονικη αλλα εξαιρεση.

Και αν ειναι για να φαω ενα καλο πιτογυρο θα πρεπει να παω κατοπιν συστασεως και υποδειξης απο αλλους και στην αλλη ακρη την πολη ή να πρεπει να τυχει να δοκιμασω σε 10-20 μαγαζια για να πετυχω καλο προιον, εεε τοτε να το χ€σω .

Αυτο επιβεβεβαιωνεται απο το γεγονος οτι οσοι αναφερθηκαν σε καλα γυραδικα στην θεσσαλονικη αναφερθηκαν καποια συγκεκρινενα ενω ολη οι πολη ειχει 100αδες, με τα υπολοιπα τι συμβαινει?

Οποτε για την κριτικη μιας περιοχης ή πολης για την ποιοτητα του γύρου της, λαμβανεται υποψη η ποιοτητα που γενικα επικρατει στην πολη και οχι μονο από 1-2-3 καταστηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...