Προς το περιεχόμενο

Η μίνι έκδοση του Commodore 64 έρχεται στις αρχές του 2018 με τιμή $70


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ωραία νοσταλγία της παιδικής ηλικίας. Πριν από 35 χρόνια όταν πήρα τον πρώτο μου υπολογιστή CPC 6128. Ατέλειωτες ώρες χάζευα το μοναδικο τότε περιοδικού που ασχολούταν με υπολογιστές (βλέπε Pixel). Όντας από επαρχία φανταζόμουν την Στουρνάρα ως ένα τόπο παραμυθένιο, μετά φοιτητής στην Αθήνα είχα την τύχη να περάσω παρά πολλές ώρες εκεί. Ωραίες εποχές γεμάτες νοσταλγία.

Τρομάζω μόνο στην σκέψη ότι σε μερικά χρόνια όπως εμείς νοσταλγούμε τους πρώτους home computers οι σημερινοί πιτσιρικάδες και αυριανοί ενήλικες θα συζητάνε ίσως σε ένα μελλοντικό τεχνολογικό forum σαν αυτό εδώ και θα λένε :

-θυμάμαι το πρώτο μου iphone plus όταν το πρωτοείδα σε ένα unboxing video στο Youtube.

ή θυμάμαι το πρώτο μου ταμπλέτ όταν μου το αγόρασε ο Μπαμπας μου από ένα forum με αγγελίες τότε που λεγόταν insomnia.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που δεν φόρτωναν και είχες μόνιμα το κατσαβιδακι στην τσέπη για να ρυθμίσεις το αζιμουθιο της κεφαλής του κασετοφώνου.

 

Είχα χαλάσει δυο κασετόφωνα έτσι. Η μάνα μου είχε γίνει έξω φρενών!!! Η πλάκα ήταν ότι ήθελε και μονοφωνικό. Με το walkman μου δεν φόρτωναν γιατί μοίραζε τις συχνότητες στο stereo και το Spectrum δεν μπορούσε να τα διαβάσει τόσο εύκολα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν το ειπε ο υπαλληλος ετσι ειναι τοτε. Το ιντερνετ δεν εχει καμια σχεση με την ολη ιστορια.

Διαβαζεις τι γραφεις;

 

 

Ενταξει τοτε μου ειπε ψεματα και τα τελευταια 7-8 χρονια δεν σπασανε καθολου τα μαγαζια εκει στην γειτονια!

Εννοειται οτι παιζει και το ιντερνετ τον ρολο του και γι αυτο αν εσυ διαβαζες καλυτερα θα εβλεπες οτι στον αλλο ανθρωπο που απανταω του λεω οτι εχει δικιο σε αυτο..

 

Αλλα εσυ εχεις τον νου σου να σχολιασεις....

 

Αμα δεν σου αρεσει αυτο που λεω απλα προσπερνα αδελφε γιατι δεν ζητησα ουτε την αδεια σου για να γραψω 2 κουβεντες ουτε την γνωμη σου γι αυτες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αυτή ρετρομανια ειδικά για τόσο παλιά μηχανήματα... μπορεί να έχει φοβερή αίσθηση νοσταλγίας αλλά από την στιγμή που μπορείς να τα έχεις όλα έτοιμα τώρα με τα ψέματα(30€)...νομίζω ότι δεν έχουν ιδιαίτερο μέλλον αν και η ιστορία με τα Νες ήταν κουλή ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οποία νοσταλγία για τα μαγαζιά της Στουρναρη είναι συναισθηματισμος και τίποτε άλλο. Ήταν κάποτε ο μόνος τρόπος να αγοράσεις κάτι σχετικό και το αξιοποίησαν πουλώντας ακριβά κυρίως b-stock που προοριζόταν για Μέση Ανατολή/ROW. Τώρα για την σημερινή κατάντια τι να πω, είχα πάει πριν 10 μέρες, λουκέτα, βρωμιά, graffiti παντού, έξω απο το MG Manager ήταν ενα μηχανάκι καμμένο που ακόμη κάπνιζε, στις 19:00 το απόγευμα. Και αυτή η εικόνα επεκτείνεται σταδιακά σε όλο το κέντρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

​Ξεκολατε παιδια, το C64 DTV joystick ειναι που ειχε βγει πριν καμια δεκαετια, και το ξαναβγαζουν με την μουφα το πληκτρολογιακι (που ειναι απλα διακοσμητικο) και hdmi μπας και πουλησει σαν 'φρεσκο'.

​Ειναι οι ιδιοι μαγκες του the64 που ειδαν πως δεν προκειται να τους βγει το remake που ετοιμαζαν, και το γυρισαν σε αρπαχτη ξαναπλασαροντας το παλιο C64 DTV με περισσοτερα παιχνιδια και το πληκτρολογιακι, αλα nes. Μουφα ολκης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...