Προς το περιεχόμενο

Η μίνι έκδοση του Commodore 64 έρχεται στις αρχές του 2018 με τιμή $70


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ ήμουν σπεκτρουμάς. Με τους κομοντοράδες και τους αμστραντάδες πλακωνόμασταν για πλάκα παλιά στην Αγγελάκη στη  Θεσσαλονίκη.΄Όταν όμως πούλησε ο Σερ Σινκλέρ μιλάμε φάγαμε το κράξιμο του αιώνα! Ε ρε εποχές.

Και μετά ήρθε η Amiga και άλλαξαν τα πάντα!

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ααα ολα και όλα φίλε anax111 εγώ είμουν Kai spectrumas και commodoras αν και C64 πήγαινα περισσότερο σε φίλους και έπαιζα.

Με αυτούς που είχαμε κόντρες ήταν (εκτός κονσολών)με τον Amstrad και το Atari ST στα λίγο επόμενα χρόνια,ιδίως όταν είχε βγεί η Amiga και έσφαξε τα πάντα ολα...

Ατέλειωτο Το κάψιμο πάντος με την "κασέτα" και στα 2 (Ζχ Spectrum+C64)όσπου βγήκε το disk drive στόν C64 και πάθαμε πλάκα τότε ήταν εξωγήινη τεχνολογία :)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε φιλε... Ειχα να παω αρκετα χρονια και πηγα περισυ και ηταν ολα κλειστα! Λουκετο... Κριμα.... Ιστορικη οδος αλλα ολα ολα εχουν αρχη και τελος...

Απλα εκει οι αναρχικοι εχουν την αρχη και τα μαγαζια το τελος!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε φιλε... Ειχα να παω αρκετα χρονια και πηγα περισυ και ηταν ολα κλειστα! Λουκετο... Κριμα.... Ιστορικη οδος αλλα ολα ολα εχουν αρχη και τελος...

Απλα εκει οι αναρχικοι εχουν την αρχη και τα μαγαζια το τελος!

 

Εχεις ένα μικρό δίκιο και ένα μεγάλο άδικο. Χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ κάθε τσογλάνι που βγαίνει και τα σπάει, τα computer shops συνυπήρχαν πολλάααα χρόνια με τους αναρχικους στα Εξάρχεια. Δεν νομίζω ότι αυτό είναι το πρόβλημα. Μάλλον το Internet και τις online αγορές πρέπει να κατηγορήσουμε.

Ολοι οι νέοι σήμερα, δεν ξέρουν τι θα πει να πηγαίνεις σε ένα computer shop να χαζεύεις με τις ώρες τα μηχανάκια, να τα μυρίζεις να τα χαιδεύεις και να μένεις με το στόμα ανοιχτό να σου τρέχουν τα σάλια...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάρε κόσμε νοσταλγία. Ποιος άλλος θα σηκωθεί από τον τάφο

Sinclair ZX spectrum......με δωρο το κσσετοφωνακι... για να φορτωνεις τα προγραμματα......

Επεξ/σία από heros
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πρωτο home computer

spectrum zx λαστιχενια πληκτρα 48K μνημη !!!!!! ( KiloBytes όχι MegaBytes ή GigaBytes που εχουμε τώρα και ομως ετρεχε μια basic και κατι games απο το κασετόφωνο... ειχαμε απλετο χρόνο ....

 

μετα ακολουθησαν

spectrum zx +2 - κανονικα πληκτρα δικο του κασετοφωνο

6128 με drive

atari 520st - πολυ μπροστα!!!

ικαρος pc compatible απο στουρναρη με πορτοκαλι οθονη :)

amstrad 1512 με 2 floppy πρασινη οθονη

amstrad 1640 με floppy + hard drive + πρωτο γραφικο GEM

286

386sx

και μετα η ζωη τραβα την ανηφορα :)

 

 

στη στουρναρη και στην πλατεια Κάνιγγος  τις amiges και το acorn archimedes - τα χαζεύαμε με τις ωρες απο την  βιτρινα τρελα γραφικα για την εποχη.

οπως και τα sinclair ql - πολυ  μπροστά και αυτα

οπως δεν ξεχνιέται σε εκθεση υπολογιστων ... ναι καποτε υπηραν και αυτες - στον ολπ που ειχα δει το πρωτο Macintosh 128k και μετα το καλοκαιρι ειχε φερει τουριστρια στην ναξο ενα Apple //c+ !!!!

Επεξ/σία από xrhstosiak
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις ένα μικρό δίκιο και ένα μεγάλο άδικο. Χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ κάθε τσογλάνι που βγαίνει και τα σπάει, τα computer shops συνυπήρχαν πολλάααα χρόνια με τους αναρχικους στα Εξάρχεια. Δεν νομίζω ότι αυτό είναι το πρόβλημα. Μάλλον το Internet και τις online αγορές πρέπει να κατηγορήσουμε.

Ολοι οι νέοι σήμερα, δεν ξέρουν τι θα πει να πηγαίνεις σε ένα computer shop να χαζεύεις με τις ώρες τα μηχανάκια, να τα μυρίζεις να τα χαιδεύεις και να μένεις με το στόμα ανοιχτό να σου τρέχουν τα σάλια...

 

 

Εχεις δικιο κι εσυ σε αυτα που λες γιατι εγω τα εζησα κιολας κι απ΄ο,τι καταλαβαινω κι εσυ...

 

Απλα επειδη υπαρχει πολυς κοσμος ειδικα Αθηνα κτλ, αν ηταν οπως και τοτε, παλι γεματο θα ητανε γιατι ειναι-ειμαστε πολλοι καμμενοι που οπως πανε οι γυναικες στα μαγαζια για χαζεμα βιτρινες κτλ ετσι θα πηγαιναν πολλοι κι εκει για ψωνια-χαζεμα  κτλ...

 

Απλα επειδη αλλαξαν τα χρονια πλεον,τωρα δεν αντεχουν οικονομικα να ξανα στησουν μαγαζι σπασμενο απο επεισοδια...

 

Οτα πηγα περισυ που ειπα και πιο πανω, μπηκα στο public νομιζω και επιασα κουβεντα με εναν υπαλληλο και μου ειπε οτι τα περισσοτερα κλεισαν γιατι τα εσπασαν μεχρι και 3 φορες μεσα σε 1 χρονο αρα τελειωσανε!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικο δεν ειναι ; Και σε ποιους να πουλησουν σε μια τοσο υποβαθμισμενη περιοχη ; η παλια πελατεια εχει φυγει και εχουν ερθει λαθρο , μπαχαλακηδες και πρεζονια.

Κατα τα αλλα νοσταλγία τα πρωτα home computer

στις βιτρινες στη Στουρναρη και στην πλατεια Καννιγος

που ακουω έχει μετατραπεί σε στέκι τοξικομανών .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτα πηγα περισυ που ειπα και πιο πανω, μπηκα στο public νομιζω και επιασα κουβεντα με εναν υπαλληλο και μου ειπε οτι τα περισσοτερα κλεισαν γιατι τα εσπασαν μεχρι και 3 φορες μεσα σε 1 χρονο αρα τελειωσανε!

Εαν το ειπε ο υπαλληλος ετσι ειναι τοτε. Το ιντερνετ δεν εχει καμια σχεση με την ολη ιστορια.

Διαβαζεις τι γραφεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...