Προς το περιεχόμενο

Kde neon και ιοί -extensions σε browser


IKARIWTHS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά ,δουλεύω το kde neon και για περιήγηση έχω τον τελευταίο opera ,ξέρω πως δεν υπάρχουν ιοί στο λινουξ ,αν πατήσει όμως καποιος πάνω σε αυτές τις εικόνες στο Facebook που έχουν ιούς σε μορφή extension του browser κολλάει τίποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά ,δουλεύω το kde neon και για περιήγηση έχω τον τελευταίο opera ,ξέρω πως δεν υπάρχουν ιοί στο λινουξ ,αν πατήσει όμως καποιος πάνω σε αυτές τις εικόνες στο Facebook που έχουν ιούς σε μορφή extension του browser κολλάει τίποτα;

 

Αν είναι με τη μορφή browser extension τότε θα κολλήσεις. Το ότι χρησιμοποιείς Linux δε σε κάνει άτρωτο απλά δεν είσαι τόσο εκτεθειμένος σε ιούς όπως στα windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ μιας και έχω μια διανομή για πειραματισμούς θα πατησω σε μια εικόνα ιό από τις πολλές που υπάρχουν στο Facebook και θα επανέλθω αύριο ,πείτε μου μόνο πως θα ελέγξω το αν κόλλησα τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα κολλήσει το σύστημα, άλλα ο browser και το account σου στο fb. Το Linux έτσι όπως είναι δομημένο η ζημιά περιορίζεται τοπικά. Θα πρέπει να κάνεις purge τον browser μαζί με όλα τα αρχεία του στο home partition για να είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει κάτι. Επίσης θα πρέπει να αλλάξεις κωδικό στο fb γιατί είναι πολύ πιθανό το extension να είχε πρόσβαση στο account σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...