Προς το περιεχόμενο

Linux distro για coding


matheostsik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

UPDATE:Πριν λιγο λεω καλυτερα να δοκιμασω αλλη διανομη να τελειωνω ,κατεβαζω solus,περιμενω,φτιαχνω στικακι,κανω σεταπ,περιμενω ,παω να δοκιμασω μου και λεει μου λειπει το apt-get και διαβασα σε φορυμ οτι καλυτερα να κανεις clean install.Λεω οκ δε πειραζει κατεβαζω gcc (αλλωστε για αυτο το ηθελα ) και μου λεει fatal error....δοκιμαζω διαφορες λυσεις απο αλλα φορυμ κια παλι τιποτα... Δε ξερω τι αλλο να κανω ,ισως απλα να δουλευω μεσω vm?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το apt-get νομιζω εχει γινει πλεον σκετο apt

 

δηλαδη εισαι τοσο καβλεουλας που κατεβασες gcc να κανεις τι ?να compil-αρεις το apt-get? really ? seriously?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι άσχημη ιδέα να το βάλεις σε VM μέχρι να το μάθεις λίγο καλύτερα. Μετά θα μπορείς να φτιάξεις όλα αυτα τα προβλήματα που ήδη έχεις. Γενικά σε όλα τα προβλήματα του Linux ή και των PC γενικότερα, πρέπει να κάνεις προσεκτικά βήματα. Νομίζω ότι βιάζεσαι και στο ψάξιμο της κάθε πληροφορίας και γιαυτό δεν σου βγαίνει θετικό αποτέλεσμα.

 

π.χ απο το ποστ #8 το λινκ που σου χει ποστάρει γράφει κάτω κάτω ότι με dd mode δουλεύει μια χαρά, αλλά το δοκιμάζεις 1+ μέρα αργότερα. Θέλει ηρεμία και υπομονή, μόλις μάθεις λίγο καλύτερα την κονσόλα θα είσαι μια χαρά με όποια διανομή. Προσωπικά έκανα περίπου 10 re-install το arch μέχρι να το φέρω στα μέτρα μου και να νιώθω άνετα να το χρησιμοποιώ, γιαυτό και έφτιαξα και το guide μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

UPDATE:Πριν λιγο λεω καλυτερα να δοκιμασω αλλη διανομη να τελειωνω ,κατεβαζω solus,περιμενω,φτιαχνω στικακι,κανω σεταπ,περιμενω ,παω να δοκιμασω μου και λεει μου λειπει το apt-get και διαβασα σε φορυμ οτι καλυτερα να κανεις clean install.Λεω οκ δε πειραζει κατεβαζω gcc (αλλωστε για αυτο το ηθελα ) και μου λεει fatal error....δοκιμαζω διαφορες λυσεις απο αλλα φορυμ κια παλι τιποτα... Δε ξερω τι αλλο να κανω ,ισως απλα να δουλευω μεσω vm?

 

To solus δεν έχει το apt-get γιατί έχει διαφορετικό package manager (eopkg). Εγκατέστησε τα πακέτα που θέλεις απο το software center. Btw ποιο πακέτο ήθελες να εγκαταστήσει με το apt-get;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξερω τι αλλο να κανω ,ισως απλα να δουλευω μεσω vm?

 

you do that !!!

Βιάζεσαι να τα δοκιμάσεις όλα και στο τέλος μπερδέυεσαι. Στο φινάλε ένα απλό gcc θες που τον έχουν όλες οι διανομές. Αν δε σε νοιάζει η μετάβαση σε Linux δούλεψε μόνο σε VM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

@matheostik

Source.png Πηγή: Αυτό είναι το post που έκανα στο forum του manjaro ακριβώς για αυτό το θέμα που έχεις. Εκεί θα βρεις και τη λύση.

Για αυτό που ρώτησες (C κτλ κτλ) δεν μπορώ να βοηθήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα !

 

Αν θα θέλατε τη γνώμη μου, οι διανομές Slackware και Debian είναι πολύ γνωστές και τον gcc τον έχουν προεγκατεστημένο. Το ίδιο (νομίζω) και το ubuntu.

 

Να είστε καλά,

Ο Άσπρος Γάτος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...