Προς το περιεχόμενο

Linux distro για coding


matheostsik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια θελω να βαλω dual boot στο λαπτοπ μια διανομη linux που θα χρησιμοποιηω αποκλειστικα για προγραμματισμο σε C που χρειαζομαι στη σχολη μου (csd).Σκεφτομουν για debian πιο πολυ και λιγο για arch απλα διαβασα στο φορυμ οτι δεν ειναι τοσο σταθερη διανομη. (?)

 

Εχετε καμια αλλη καλυτερη να προτεινετε?

 

1.Ναι εχω ξαναπιασει linux (ubuntu) και εχω δουλεψει το τερματικο.

2.Ξερω οτι δεν ειναι το ιδιο με windows.

3.Οχι δε κανω παπαδες στο τερμιναλ απλα ξερω τα βασικα.

(για να γλυτωσω χρονο καποιων :P )

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομουν για debian πιο πολυ και λιγο για arch απλα διαβασα στο φορυμ οτι δεν ειναι τοσο σταθερη διανομη. (?)

λολ. Αν και δεν ξέρω τι παίζει με C και Arch, έχω Arch στην δουλειά για προγραμματισμό σχεδόν 4 χρόνια. Δεν έχω σταματήσει να γελάω δευτερόλεπτο με τα Ubuntu που σκάνε αριστερά και δεξιά. Και ο home server μου σε Arch είναι.

 

Το πρόβλημα είναι ότι ο κόσμος μπερδεύει την λέξη stable που χρησιμοποιείται για να δείξει ότι το λειτουργικό δεν αλλάζει συχνά, με το ότι δεν δουλεύει καλά και κρασάρει. Το αποτέλεσμα στις περισσότερες διανομές τα πακέτα μένουν πολύ πίσω, έχοντας bugs και security issues για μήνες ή χρόνια. Το Arch έχει άλλη προσέγγιση, τα πακέτα του ακολουθούν συνήθως το release αυτών που τα συντηρούν, ενώ ταυτόχρονα δεν κάνουν αλλαγές σε αυτά (σε αντίθεση με άλλες διανομές).

 

Μπορείς να δοκιμάσεις μερικές διανομές σε VirtualBox πριν αποφασίσεις τι θέλεις. Δοκίμασε και manjaro και Solus.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λολ. Αν και δεν ξέρω τι παίζει με C και Arch, έχω Arch στην δουλειά για προγραμματισμό σχεδόν 4 χρόνια. Δεν έχω σταματήσει να γελάω δευτερόλεπτο με τα Ubuntu που σκάνε αριστερά και δεξιά. Και ο home server μου σε Arch είναι.

 

Μπορείς να δοκιμάσεις μερικές διανομές σε VirtualBox πριν αποφασίσεις τι θέλεις. Δοκίμασε και mAanjaro και Solus.

Απλα στην επομενη σελιδα πετυχα ολοκληρο θεμα για το πως ¨κρατανε σταθερα¨τα Arch.Ασχετα απο τα αλλα 2-3 ποστς σε αλλα θεματα.

Αρα δοκιμαζω αυτα τα 4?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις χρόνο και όρεξη δοκίμασε όσο πιο πολλά μπορεις. Μπορεί να βρεις αυτο που σου ταιριάζει.

 

Εγώ Debian / Ubuntu δεν θα έβαζα ποτε για διάφορους λόγους. Έχω δοκιμάσει Fedora / Arch / Manjaro / Solus.  Το Arch θα σε παιδέψει στην εγκατάσταση μόνο, σε σχέση με τα άλλα. Είχα γράψει κάποτε ένα guide, μάλλον δουλεύει ακόμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα αποφασισα να βαλω Manjaro και στη πορεια μπορω να αλλαξω.Για καποιο λογο ομως οταν κανω boot απο το flashaki μπαινει grub rescue.

error:unknown filesystem

 

Το υπογραμμισμενο ειναι το παρτιτιον που θελω να χρησιμοποιησω.
 

post-302620-0-84199700-1506769769_thumb.png

 

Καμια βοηθεια??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν bootarei το ISO δεν έχει να κάνει με το partition που σκοπεύεις να το βάλεις. Αν το χεις κανει ήδη install στο partition, τότε κάτι άλλο θα φταίει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν bootarei το ISO δεν έχει να κάνει με το partition που σκοπεύεις να το βάλεις. Αν το χεις κανει ήδη install στο partition, τότε κάτι άλλο θα φταίει.

 

Δε το εχω κανει ηδη ινσταλλ,δε μπουταρει απλα.Στην αρχη μου εβγαλε ''Selected boot image did not authenticate...'' και μπηκα σοτ BIOS εκανα disable το secure boot -->enable το legacy __?___ και μετα με το που διαλεγω to flashaki μου πεταει ταπαραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως δεν έχει γραφτεί καλά το φλασάκι ή το αρχείο που κατέβασες είναι corrupted. Το είχα πάθει κάποια στιγμή(με άλλη διανομή βέβαια, αλλά δεν έχει σημασία αυτό), και τελικά ήταν το αρχείο προβληματικό. Το αρχείο μπορείς να το ελέγχεις με το sha1sum για το αν έχει κατέβει σωστά. Αν είναι εντάξει, δοκίμασε να ξαναγράψεις το φλασάκι. 

EDIT:

Μόλις βρήκα κι αυτό:

https://forum.manjaro.org/t/manjaro-wont-boot-from-usb-problem-with-grub-cant-find-the-solutin-online/21102

δες μήπως βοηθήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως δεν έχει γραφτεί καλά το φλασάκι ή το αρχείο που κατέβασες είναι corrupted. Το είχα πάθει κάποια στιγμή(με άλλη διανομή βέβαια, αλλά δεν έχει σημασία αυτό), και τελικά ήταν το αρχείο προβληματικό. Το αρχείο μπορείς να το ελέγχεις με το sha1sum για το αν έχει κατέβει σωστά. Αν είναι εντάξει, δοκίμασε να ξαναγράψεις το φλασάκι. 

EDIT:

Μόλις βρήκα κι αυτό:

https://forum.manjaro.org/t/manjaro-wont-boot-from-usb-problem-with-grub-cant-find-the-solutin-online/21102

δες μήπως βοηθήσει.

τα εκανα και τα 2 και απο τι καταλαβα στο φορυμ λενε για ελλατωματικο προγραμμα.Δοκιμασα το rufus ενω αρχικα ειχα το Poweriso αλλα παλι τα ιδια.

Κατεβαζω Solus Να δω αν δουλεψει

Ουτε τα Solus δουλευουν.

Τη πρωτη προσπαθεια μου βγαζει error -110

no caching mode page found

assuming drive cache: write through

 

Στη δευτερη βαγζει κανονικα το Logo Παταω start solus και βγαζει

/boot/kernel failed... Κατι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://wiki.manjaro.org/index.php?title=Burn_an_ISO_File

 

δοκιμασε αυτα που λεει στο "burn to a cd/dvd in windows"

 

επισης δοκιμασε το etcher , imagewriter κλπ

 

Δεν παιζουν ολες οι διανομες με ολα τα προγραμμα εγγραφης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γραψε το σε dvd θα μπουταρει κανονικα, ο λογος που δεν κανει boot ειναι οτι το iso εχει grub loader αντι για isolinux.cfg σε φακελο isolinux με vesamenu.c32 που ειναι απαραιτητα για boot menu σε usb, εναλλακτικα θα σου ελεγα να καψεις το iso στο φλασακι με dd if=/manjaro.iso of=/dev/sdb αλλα επειδη δεν εχεις περιβαλλον linux και εισαι σε windows κατεβασε το File.png Download: dd για windows στο C:/ ανοιξε το cmd αντιστοιχο terminal linux εκτελεσε 

C:/dd.exe if=C:/path/manjaro.iso of=F:/

στο γραμμα το φλασακι που αντιστοιχει κατι αλλο δεν μπορω να προτεινω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια το ελυσα απλα εβαλα στο ρυφυς DD mode.Τωρα ομως εχω ενα αλλο θεμα.Αν νομιζετε οτι πρεπει να ανοιξω νεο θεμα πειτε μου το.

718e560d65be48344b4de6c4e88e3cb7fa6a75db

 

και οταν παταω

pacman -Syu
μου βγαζει
error: failed retrieving file ‘core.db’ from ftp.rz.tu-bs.de : Resolving timed out after 10519 milliseconds

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και οταν παταω

pacman -Syu

μου βγαζει

error: failed retrieving file ‘core.db’ from ftp.rz.tu-bs.de : Resolving timed out after 10519 milliseconds

 

Καλύτερα να ανοίξεις νέο θέμα. Α και στο screenshot θέλει sudo pacman -Syu !!! Αν δε δουλέψει βάλε στη σύνδεση σου τα DNS της google.

 

ΥΓ. δε χρειάζεται να είσαι root για να τρέχεις το pacman, αρκεί το sudo  ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να ανοίξεις νέο θέμα. Α και στο screenshot θέλει sudo pacman -Syu !!! Αν δε δουλέψει βάλε στη σύνδεση σου τα DNS της google.

 

ΥΓ. δε χρειάζεται να είσαι root για να τρέχεις το pacman, αρκεί το sudo  ;)

Το αποτελεσματης pacman -Syu ειναι κατω απο το σκριν σοτ.

Μηπως μπορεις να μου πεις πως θα βαλω τα DNS?

ΥΓ.Το διαπιστωσα μετα ,ευχαριστω :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...