Προς το περιεχόμενο

Amazon και i-parcel (ισως καθυστερηση παραδοσης)


overpower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
31 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Παίζει και παραπαιζει...

Επειδή μου έτυχε το ίδιο δεν παίζει αλλά μπορείς να το κάνεις στην πουστιά. Εμένα μου πρότειναν να περιμένω λίγες μέρες ακόμη και να μου κάνουν επιστροφή τον εξόδων αποστολής, επιστροφη χρημάτων ή να το στείλουν ξανά. Ζήτησα επιστροφή και όταν παρέλαβα τους είπα οτι παρέλαβα οπότε και τους πλήρωσα ξανά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

Το καλοκαίρι τον παίζουν λιγάκι οι ταχυδρομικές γενικά... 

Πάντως Amazon Ευρώπη συνήθως με DHL ξέρω ότι στέλνει.. 

Αυτό που μπορείς επίσης να κάνεις ειναι να πας και να τους μιλήσεις (το αγγλικό και το αμερικάνικο εκτός απο τηλέφωνο και mail έχουν και lifechat ) 

έχω γλιτώσει κάμποσα λεφτά έτσι

πρόσφατα πήρα -25 ευρώ επειδή είχε αργήσει πολύ ένα δέμα άλλες φορές σου το κάνουν δώρο εξαρτάται την περίπτωση και το πως θα το πλασάρεις το θέμα και γενικά τα peopleskills σου για να σε πάρει με καλό μάτι ο υπάλληλος χωρίς όμως να βγαίνεις και σαν γλείφτης ζήτουλας:P  

 

2 ώρες πριν, helenan είπε

^ Tα ξέρω τα κόλπα... αλλά δύσκολα να το κάνουν για δέμα που άργησε 3ς μέρες (μεσολαβώντας και ΣΚ).

Απλά έγραψα το post μήπως το βρει κανένας χρήσιμο μελλοντικά. Κι εγώ από εδώ έμαθα περί i-parcel και IS&S. Aλλιώς τώρα θα είχα μαύρα σκοτάδια.

 

50 λεπτά πριν, overpower είπε

Δεν παίζει κάτι τέτοιο, τα έξοδα αποστολής σου επιστρέψανε. 

 @helenan Στον @overpower μιλούσα που περιμένει καιρό το δέμα όχι σε εσένα γιατί δεν είδα το ποστ σου

 

Επίσης παίζει και παραπαίζει να πάρεις τα λεφτά σου πίσω (και για το προϊόν) απλά εξαρτάται την περίπτωση και εξαρτάται και απο εσένα δεν ειναι τυφλοσούρτης "πήγαινε πες αυτό"  

Εγώ ας πούμε είχα αγοράσει ένα USB μηχάνημα 100 ευρώ και άργησε πολύ να έρθει και τους είπα (φυσικά μέσα σε έναν διάλογο αρκετών γραμμών εδώ απλά λέω το ρεζουμέ) ότι έχω ζημιωθεί χωρίς να φταίω γιατί το ήθελα για δουλειά και δουλειά δεν έγινε εξαιτίας της μη προβλεπόμενης καθυστέρησης του πακέτου κτλι 1) μου επιστρέψανε τα χρήματα πίσω απο το πρώτο 2) μου στείλανε δεύτερο που ήρθε πιο γρήγορα απο το πρώτο γιατί είχε άλλη μέθοδο 3) μου δώσανε 5% ή κάπου εκει έκπτωση στην επόμενη αγορά μου! 

Είμαι όμως "καλός πελάτης" σίγουρα ουτε καν κοντά στους καλύτερους ιδιώτες απο θέμα κατανάλωσης αλλά τεσπα δεν αγοράζω μια φορά στο τόσο αλλά σχετικά τακτικά επίσης το προϊόν ξεπέρασε την εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης με την μέθοδο που διάλεξα + έφαγε δύο αναβολές και τις είχε ξεπεράσει και τις δύο τέλος γενικά πέρα απο το σενάριο που προέβαλα (και δεν απείχε εντελώς απο την πραγματικότητα) ήμουν και επικοινωνιακά καλός/σωστός με το άτομο που μιλούσαμε στο chat και κέρδισα και έτσι κάποια + στο να πετύχω την αποζημίωση. 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Spect~ said:

Επειδή μου έτυχε το ίδιο δεν παίζει αλλά μπορείς να το κάνεις στην πουστιά. Εμένα μου πρότειναν να περιμένω λίγες μέρες ακόμη και να μου κάνουν επιστροφή τον εξόδων αποστολής, επιστροφη χρημάτων ή να το στείλουν ξανά. Ζήτησα επιστροφή και όταν παρέλαβα τους είπα οτι παρέλαβα οπότε και τους πλήρωσα ξανά

Περίμενα ήδη παραπάνω (εργάσιμες*) μέρες. 

Όταν ήρθε το προϊόν τους ενημέρωσα για να τους τα στείλω ξανά πίσω και ειπαν δε χρειάζεται

 

*Ήμουν "τυχερός" γιατί ήταν ημέρες γιορτων και έτσι φτάσαμε 10ημερο+ ημερολογιακων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Στις 27/9/2017 στις 1:55 ΠΜ, bilakos10_v2.0 είπε

Η iparcel είναι η οικονομική υπηρεσία της UPS.

Το δέμα στέλνεται οδικώς στον αντιπρόσωπο τους (ISS) στην Ελλάδα και μετά προωθείται μέσω ΕΛΤΑ με καινούριο tracking number προς εσένα.

Πάρε ένα τηλέφωνο στο 2109766976 και ρώτα τους ποτέ αναμένεται να παραλάβουν το δέμα σου.

Από την μέρα που θα το παραλάβουν θα φτάσει σε εσένα σε 1-3 εργάσιμες, αναλόγως που μένεις.

Κάτι χρόνια μετά το ποστ σου με έσωσε. Ευχαριστώ πολύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...