Προς το περιεχόμενο

Κλείνει ο Nautilus


Manos-Sx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

 

Έχω ένα αρκετά περίεργο θέμα. Έχω κάνει καθαρή εγκατάσταση σε Ubuntu 17.04 εδώ και περίπου 1 μήνα, σε δυνατό μηχάνημα με i5 5ης γενιάς και 8GM RAM. Δεν έχω πειράξει τίποτα από drivers όλα τα default έχω που εντόπισε και πάει πολύ καλά.

 

Σήμερα λοιπόν, ενώ χρησιμοποιούσα τον chrome μόνο με 6-7 καρτέλες ανοιχτές χωρίς περίεργα site, ξαφνικά κόλλησε και ότι και να έκανα κολλούσε πάρα πάρα πολύ.

 

Τελικά έκανα hard restart και τώρα έχει θέματα το ubuntu, π.χ δεν ανοίγει ο Nautilus. Με το που ανοίγει κλείνει. Από τερματικό πετάει αυτό το μήνυμα:

Nautilus-Share-Message: Called "net usershare info" but it failed: Failed to execute child process “net” (No such file or directory)
**
ERROR:nautilus-canvas-container.c:6032:finish_adding_new_icons: assertion failed: (!container->details->auto_layout)
Aborted (core dumped)

Εμένα το μυαλό μου μόνο σε κάτι συναφή με ιό πάει... Προφανώς και έκανα update upgrade αλλά δεν άλλαξε κάτι.

 

Μπήκα και σε windows γιατί σκέφτηκα τον SSD... αλλά όχι είναι μια χαρά ο δίσκος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτρεξα

rm -rf ~/.config/nautilus

και έφτιαξε.

 

Τι μπορεί να δημιούργησε αυτό το πρόβλημα όμως; Ούτε update είχε γίνει, ούτε κάποια εντολή είχα τρέξει πρόσφατα για να αλλάξω δικαιώματα κτλ, ούτε κάποια νέα εγκατάσταση, τίποτα, από το πουθενά ήρθε.

 

Κάρτα γραφικών μόνο την on-board intel 5500, ευχαριστώ που έψαξες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτρεξα

rm -rf ~/.config/nautilus

και έφτιαξε.

 

Τι μπορεί να δημιούργησε αυτό το πρόβλημα όμως; Ούτε update είχε γίνει, ούτε κάποια εντολή είχα τρέξει πρόσφατα για να αλλάξω δικαιώματα κτλ, ούτε κάποια νέα εγκατάσταση, τίποτα, από το πουθενά ήρθε.

 

Κάρτα γραφικών μόνο την on-board intel 5500, ευχαριστώ που έψαξες.

 

Υπάρχει μια πιθανότητα να γέμισε απο RAM και ας είχες μόνο 5-6 καρτέλες στον chrome, λόγω memory leak. Έχεις ενεργοποιημένο το swap αρχείο; Επίσης μήπως είχες καιρό να κάνεις reboot το σύστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Swap θεώρησα πως δεν χρειάζομαι με 8GB RAM να σου πω την αλήθεια. Μέχρι και παιχνίδια στο steam παίζω και δεν έχω θέμα.

 

Memory leak λες να παίχτηκε, θα το ψάξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτιαξε ενα swap file..μπαμ μπαμ φαση..ουτε να κοβεις partitions ουτε τιποτα...γοογλαρε το..κανα δυο εντολες χτυπας και εισαι ετοιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Swap θεώρησα πως δεν χρειάζομαι με 8GB RAM να σου πω την αλήθεια. Μέχρι και παιχνίδια στο steam παίζω και δεν έχω θέμα.

 

Memory leak λες να παίχτηκε, θα το ψάξω

 

Με 8 gb RAM πολύ καλά έκανες και δεν έβαλες swap, απλά σε περίπτωση memory leak γεμίζει όλη η RAM και επειδή δεν έχει swap για να βάλει δεδομένα κολλάει. Δεν είναι λύση όμως το swap. Πρέπει να βρεις ποια εφαρμογή δημιουργεί το memory leak. Όταν το ξανακάνει δες στο system monitor ποια εφαρμογή καταλαμβάνει μεγάλες ποσότητες μνήμης.

 

Μια μεσοβέζικη λύση θα ήταν να βάλεις swap αλλά να χρησιμοποιείτε πολύ σπάνια. Βάζεις το swappiness στο 10. Έτσι δεν χρησιμοποιείτε τσάμπα ο δίσκος όταν έχεις μικρή κατανάλωση RAM, αλλά ούτε θα κρεμάσει το σύστημα όταν ξεμένεις απο RAM.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα :P

 

Λογικά όμως αν είχα memory leak που συνεχώς αυξανόταν και η ελεύθερη RAM μειωνόταν πιθανών από κάποιο bug του Chrome (έτσι εξηγείται μόνο) θα γέμιζε και η swap μνήμη. θα είχα δηλαδή το ίδιο αποτέλεσμα, εκτός και αν το memory leak σταματούσε πριν γεμίσει η swap.

 

Swap θα έπρεπε να βάλω αν χρησιμοποιώ τόση πολύ RAM, που δεν την χρησιμοποιώ. Γενικά νομίζω πως με 6GB RAM και κάτω είναι απαραίτητη η χρήση swap κατά 99%.

 

Νομίζω το ερώτημα είναι, πως ένα memory leak και ένα hard shutdown "απορύθμισαν" τον Nautilus. O οποίος δεν ήταν ανοιχτός την ώρα που έγινε όλο αυτό.

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια παιδιά, το πρόβλημα έχει λυθεί βεβαίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον δεν νομιζω να μετραμε τα γιγα με το σταγονομετρο..βαλε ενα swap file γυρω στα 4-6 γιγα και αστο να υπαρχει....

 

2oν ο chrome στα windows δεν εχει προβληματα με memory leaks ...εχω σταθερα ανοιχτα 10-15 tabs..ολη μερα..1-1.5γιγα τρωει...κατα μεσο ορο.

H υλοποιηση στο λινουξ και η τρεχουσα εκδοση δεν ξερω τι προβληματα μπορει να χει...

 

3ον αν hard shutdown μπορει να εμποδισε καποια config files του nautilus να γραψουν τα δεδομενα τους σωστα και οταν πηγε να παιξει μπαλα μετα την επανεκκινηση φρακαρε...

 

υποθεσεις κανουμε...


Νομίζω το ερώτημα είναι, πως ένα memory leak και ένα hard shutdown "απορύθμισαν" τον Nautilus. O οποίος δεν ήταν ανοιχτός την ώρα που έγινε όλο αυτό.

 

 

σε πολλα "γραφικα" ο εκαστοτε explorer διαχειριζεται το desktop..o nautilus στα gnome-οειδη , ο dolphin στα kde-οειδη κλπ κλπ.

Μπορει εσυ δηλ να μην τον εχεις ανοιχτο αλλα αυτος τρεχει στο παρασκηνιο για να διαχειριζεται το desktop.

 

Κατι αναλογο με τον "explorer.exe" στα windows...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...