Προς το περιεχόμενο

Να παιξω tumbleweed η να παω σε arch


crashnburn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νταξει το clonezilla μου πηδ#$$#%$ψ το xubuntu μου που ειχα στησει με στοργη κ προδερμ το οποιο δεν με ειχε προδωσει ποτε κ τωρα σκεφτομαι να παω σε μια rolling

 

κλασσικα βαρετα θελω μια οσο το δυνατον πιο σταθερη κ γρηγορη rolling που να μην σπαει με το που αναπνεεις περιεργα 

 

για πειτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλασσικα βαρετα θελω μια οσο το δυνατον πιο σταθερη κ γρηγορη rolling που να μην σπαει με το που αναπνεεις περιεργα

 

Χρησιμοποιώ Arch τα 2 τελευταία χρόνια χωρίς να σπάσω τις εγκαταστάσεις μου αναπνέοντας απλά και μόνο.

 

To openSUSE είναι μεν rolling αλλά έχει μια τεράστια εταιρεία (τη SUSE) από πίσω.

Το Arch το "καθαρό" θα σε παιδέψει λίγο στο στήσιμο αλλά μόλις το στήσεις δε θα έχεις κάποιο πρόβλημα.

 

Εσύ σε τι φάση είσαι; Θες να πειραματιστείς με rolling διανομές ή θες ένα σταθερό σύστημα για καθημερινή χρήση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη θέση σου θα πήγαινα σε manjaro. Λιγότερο edge απο το Arch, πιο stable (κατ εμε) και με τα καλουδια του AUR. Επίσης τα DE που έχει απο τη μάνα του είναι πολύ καλοφτιαγμένα και με πολύ καλό community.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη θέση σου θα πήγαινα σε manjaro. Λιγότερο edge απο το Arch, πιο stable (κατ εμε) και με τα καλουδια του AUR. Επίσης τα DE που έχει απο τη μάνα του είναι πολύ καλοφτιαγμένα και με πολύ καλό community.

 

Το Arch μια χαρά σταθερό είναι στο stable branch, είναι αδόκιμη η σύγκριση ότι είναι πιο σταθερό το Manjaro μιας και το 2o είναι arch based. Επειδή έχω Arch δε σημαίνει ότι όλοι πρέπει να βάλουν Arch. Θα πρότεινα openSUSE στον crashandburn μόνο και μόνο γιατί από πίσω είναι μια εταρεία και όχι κοινότητα.

 

 

το aur καλο αλλα αμα γινει η στραβη πρεπει να περιμενεις να δεησει ο maintainer 

 

Δυστυχώς παίζει σε μερικές περιπτώσεις αυτό το σενάριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε Solus. Είναι rolling και είναι πιο safe απο arch στα updates. Δύσκολα να σπάσει κάτι. Το μόνο κακό είναι ότι το 3rd party repository του είναι λίγο μικρό.

 

Εχμ ... καταλαβαίνω ότι το Arch έχει "κακή φήμη" σχετικά με τα updates αλλά μέχρι στιγμής βλέπω προτάσεις το τάδε είναι πιο σταθερό από το Arch το δήνα πιο safe κλπ. Ακόμη όμως δεν κατάλαβα πως στοιχειοθετείται αυτή η άποψη. Ο firewalker έχει την ίδια εγκατάσταση Arch 11(!!!) χρόνια. Το παλικάρι που έκανε την ερώτηση θέλει να έχει μια εμπειρία rolling διανομών και καλό είναι αυτή η εμπειρία να μην του βγει ξινή. 

 

Για αυτό το λόγο πρότεινα tumbleweed (παρότι χρήστης Arch)

 

ΥΓ. Το solus τι διαχειριστή πακέτων έχει;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα όσες φορές (2-3) μου έσπασε το Arch ήταν λόγω partial upgrade. Έκανα τις ενημερώσεις από τα επίσημα repos, αλλά ξεχνούσα να κάνω update τα πακέτα από το AUR και ΜΠΟΥΜ (χρησιμοποιούσα fontconfigs κα από AUR).

 

Κατά τ' άλλα 4-5 χρόνια δεν είχα θέματα με σπασίματα (εκτός αν το προσπαθούσα πολύ από μόνος μου με πειράματα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχμ ... καταλαβαίνω ότι το Arch έχει "κακή φήμη" σχετικά με τα updates αλλά μέχρι στιγμής βλέπω προτάσεις το τάδε είναι πιο σταθερό από το Arch το δήνα πιο safe κλπ. Ακόμη όμως δεν κατάλαβα πως στοιχειοθετείται αυτή η άποψη. Ο firewalker έχει την ίδια εγκατάσταση Arch 11(!!!) χρόνια. Το παλικάρι που έκανε την ερώτηση θέλει να έχει μια εμπειρία rolling διανομών και καλό είναι αυτή η εμπειρία να μην του βγει ξινή. 

 

Για αυτό το λόγο πρότεινα tumbleweed (παρότι χρήστης Arch)

 

ΥΓ. Το solus τι διαχειριστή πακέτων έχει;;

 

Έχει δικό του package manager (eopkg). Αν και θα αντικατασταθεί στο μέλλον απο τον sol. Το λέω με την άποψη ότι βγάζει update  πιο σπάνια απο το arch και έτσι ελέγχονται τα updates άμα δημιουργούν πρόβλημα. Δεν είναι σπάνιο φαινόμενο στο Arch να υπάρχει bug στο upstream και να μεταφέρεται και στα repos του Arch. Κάποιος χρήστης που δεν παρακολουθεί το mailing list ή τη σελίδα news στη κεντρική σελίδα του arch μπορεί εύκολα απο απροσεξία να τη πατήσει και να σπάσουν πακέτα. Στο Solus δεν υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

arch ειχα για κανενα μηνα (lts branch) ,δεν μου ειχε σπασει κατι ωστε το συστημα να εχει θεμα αλλα συγκεκριμενα πακετα ειχαν μικρες η κ μετριες δυσλειτουργιες

 

οκ το καταλαβαινω οτι κ παλι καλα ηταν αλλα θελω κατι πιο stable για αυτο ειπα για tumbleweed που ισως ειναι πιο προσεγμενο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Arch μια χαρά σταθερό είναι στο stable branch, είναι αδόκιμη η σύγκριση ότι είναι πιο σταθερό το Manjaro μιας και το 2o είναι arch based. Επειδή έχω Arch δε σημαίνει ότι όλοι πρέπει να βάλουν Arch. Θα πρότεινα openSUSE στον crashandburn μόνο και μόνο γιατί από πίσω είναι μια εταρεία και όχι κοινότητα.

 

 

 

Δυστυχώς παίζει σε μερικές περιπτώσεις αυτό το σενάριο

 

Arch based ναι αλλα με διαφορετικό έλεγχο στα updates. Εγώ απλά την γνώμη μου ανέφερα καθώς το manjaro έκανε το arch πιο προσιτό στον μέσο χρήστη. Και για μένα είναι απόλυτα stable για τον λόγο και με τον τρόπο που το χρησιμοποιώ. It's just my opinion though.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα το tumblweed σε vm χτες ετσι να πειραματιστω..με προδωσε οσον αφορα στα appimages.

 

To appimage του cura (3d printing software) δεν ετρεξε ποτε..αν και σε 2ο μηχανημα..ενα σαπιο που του χω βαλει xubuntu επαιξε αερα πατερα.

Επισης με προδωσε με το wps office . Το εγκατεστησα κανονικα αλλα δεν ετρεξε ποτε..για να τρεξει επρεπε να βαλω <εκτελεσιμο> --style gtk.

Υποψη οτι ειχα εγκαταστησει KDE.

 

Δεν ξερω αν εφταιγαν τα πακετα του KDE ή γενικοτερα η διανομη..η ουσια ειναι μια. με προδωσε :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λέω με την άποψη ότι βγάζει update  πιο σπάνια απο το arch και έτσι ελέγχονται τα updates άμα δημιουργούν πρόβλημα. Δεν είναι σπάνιο φαινόμενο στο Arch να υπάρχει bug στο upstream και να μεταφέρεται και στα repos του Arch. Κάποιος χρήστης που δεν παρακολουθεί το mailing list ή τη σελίδα news στη κεντρική σελίδα του arch μπορεί εύκολα απο απροσεξία να τη πατήσει και να σπάσουν πακέτα. Στο Solus δεν υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο.

 

Το Arch μισεί τα partial upgrades. Και αν δεις https://www.archlinux.org/ θα δεις ότι "θέματα" στα updates υπάρχουν γύρω στις 5 φορές το χρόνο (με τα critical να είναι ακόμη πιο σπάνια) όπου αναφέρεται κάτι σχετικά με το αντίστοιχο workaround. Συνύθως σπασμένα συστήματα προκύπτουν από παντρέματα πακέτων που είναι και στο core και στο AUR (Το οποίο σημειωτέον δεν έρχεται προεγκατεστημένο). 

 

Τώρα όσον αφορά στο "εύκολα ή από απροσεξία" σπάσιμο των πακέτων πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Τονίζω ότι μιλάμε για ένα σύστημα καθημερινής χρήσης με browser,media player άντε και κανέναν libreoffice.

 

Arch based ναι αλλα με διαφορετικό έλεγχο στα updates. Εγώ απλά την γνώμη μου ανέφερα καθώς το manjaro έκανε το arch πιο προσιτό στον μέσο χρήστη. Και για μένα είναι απόλυτα stable για τον λόγο και με τον τρόπο που το χρησιμοποιώ. It's just my opinion though.

 

Δεν τσακωνόμαστε, ο καθένας έχει την αποψή του. My opinion is ότι το Arch έγινε πιο προσιτό μέσω του AntergOS

 

arch ειχα για κανενα μηνα (lts branch) ,δεν μου ειχε σπασει κατι ωστε το συστημα να εχει θεμα αλλα συγκεκριμενα πακετα ειχαν μικρες η κ μετριες δυσλειτουργιες

 

Όταν λες δεισλειτουργίες τι εννοείς;;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

solus πολυ φτωχο σε πακετα

tumbleweed δεν με επεισε απο την εγκατασταση ακομα

 

εβαλα ενα antergos xfce κ απο αυριο το καθαριζω απο οτιδηποτε antergos k το σεταρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...