Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ήχο σε Peppermint


Sound

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mόλις εγκατέστησα peppermint.Το μόνο πρόβλημα είναι ο ήχος.Πιθανόν κάποιο θέμα με τον driver αλλά επειδή ακόμα είμαι πολύ καινούριος στον χώρο των linux θα ήθελα μια βοήθεια.Υπάρχει ήχος αλλά δεν ακούγεται σωστά,έχει διακοπές,και σε βίντεο youtube ακούγεται σαν σε f fwd και κολλάει.Με τον ίδιο τρόπο ακούγεται και το mp3 απο τον δίσκο.Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο?ας είναι και σε άλλη διανομή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

**** List of PLAYBACK Hardware Devices ****

card 0: MID [HDA Intel MID], device 0: ALC269 Analog [ALC269 Analog]

  Subdevices: 1/1

  Subdevice #0: subdevice #0

card 0: MID [HDA Intel MID], device 3: HDMI 0 [HDMI 0]

  Subdevices: 1/1

  Subdevice #0: subdevice #0

 

(Κάτι που σκέφτηκα αλλά δε ξέρω αν είναι εφικτό να συμβεί,:μήπως εχουν εγκατασταθεί οι drivers δυο φορές-το λεω γιατι κατα την εγκατάσταση απο τη επιλογή ''εγκατάσταση απο τρίτους κλπ''στην επόμενη φάση κόλλησε και γύρισα πίσω(με το κουμπί ''πίσω'')και ηταν σαν να ξαναέκανε την ίδια διαδικασία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Κάτι που σκέφτηκα αλλά δε ξέρω αν είναι εφικτό να συμβεί,:μήπως εχουν εγκατασταθεί οι drivers δυο φορές-το λεω γιατι κατα την εγκατάσταση απο τη επιλογή ''εγκατάσταση απο τρίτους κλπ''στην επόμενη φάση κόλλησε και γύρισα πίσω(με το κουμπί ''πίσω'')και ηταν σαν να ξαναέκανε την ίδια διαδικασία)

 

 

Όχι δε γίνεται να εγκατασταθούν 2 φορές, αν η εγκατάσταση είναι επιτυχής απλά δε θα συνεχίσει. 

Εγώ θέλω να κάνεις το εξής:

Όταν παίζεις ένα τραγούδι ή ένα βίντεο να έχεις ανοιχτό το htop από δίπλα για να βλέπεις το ποσοστό χρήσης της CPU. Αν δεν το έχεις εγκατεστημένο το htop μπορείς να το βάλεις μέσω τερματικού δίνοντας

sudo apt-get install htop

Και το πιο σημαντικό, τι σύστημα έχεις CPU/GPU/RAM. Αν μου πεις πχ Pentium 4 με 512ΜΒ θες να τρέχει το youtube νεράκι, συγγνώμη αλλά θα σε χαρακτήριζα αφελή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάγνωση Λιστών Πακέτων... Ολοκληρώθηκε

Κατασκευή Δένδρου Εξαρτήσεων                  

Ανάγνωση περιγραφής της τρέχουσας κατάσταση... Ολοκληρώθηκε

E: Αδυναμία εντοπισμού του πακέτου htop

 

Δεν είναι θέμα δυνατοτήτων του υπολογιστή,δεν λέω ότι είναι δυνατός,αντιθέτως,έχει Intel Atom στα 1.66 και ram 1gb ,αρχικό σύστημα xp και τελευταίο win 10 αλλά ποτε δεν είχα τέτοιο πρόβλημα,μέχρι και ιντερνετικο ραδιόφωνο εκανα χωρίς κανενα πρόβλημα.Επίσης στην πρώτη live usb δοκιμη που έκανα πριν την εγκατάσταση,έπαιζε κανονικά ,έκανα απο περιέργεια ξανα live usb δοκιμη μετα την εγκατάσταση και υπήρχε το πρόβλημα.Επίσης εκανα και επανεγκατάσταση αλλα τίποτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε με intel Atom μην περιμένεις και να δουλεύεις 3Ds Max :D

 

Το youtube τρώει πολλούς πόρους σε παλιά μηχανήματα. Για το mp3 αξίζει να διερευνηθεί το θέμα. Δώσε στο τερματικό 

uname -a

και πες μας τι έκδοση πυρήνα έχεις. Και εγώ έχω Arch σε netbook με atom και δεν είχα κανένα από τα προαναφερθέντα προβλήματα.

 

Επίσης δοκίμασε να εγκαταστήσεις το htop από το synaptic. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

i686  Δεν θέλω να κάνω τίποτα extreme,είναι πολύ ταλαιπωρημένο και παλιό το netbook μου.Γι αυτο και αποφασισα να βαλω μια ελαφρια διανομη linux για τα βασικά.Δεν θεωρώ ότι είναι θέμα πυρήνα κλπ.,γιατί τα win 10 που είχα πριν αν και βαριά,που απο ενα σημειο και μετα ξεχνούσα τι ήθελα να κάνω μέχρι να κουνηθεί,ο ήχος έτρεχε ρολόι και youtube και όλα.Άρα μόνο θέμα ασυμβατότητας ίσως παίζει,με την κάρτα ήχου...αλλά αν ήταν αυτό πώς στη δοκιμή με το Live usb την πρώτη φορά έπαιζε κανονικά...περιεργα πράγματα...

Σχετικά με τα Lubuntu δεν είναι συμβατά με το σύστημα μάλλον γιατί με live usb δεν με έβαζε.

 

 

*Στο htop δεν δείχνει πάνω απο 20-25% cpu 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...