Προς το περιεχόμενο

DSLR για φωτογραφίσεις προϊόντων


KenJiNx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, προσπαθώ να ανεβάσω τεχνολογικά την οικογενειακή επιχείρηση στήνοντας ένα e-shop.

Θα χρειαστώ μια dslr για να φωτογραφίζω τα προϊόντα μας, τα όποια είναι από τσάντες και ρούχα γυναικεία (χειροποίητα πλεκτά) μέχρι κουμπιά και καρφίτσες(διακοσμητικές).

 

Οπότε θα χρειαστώ ένα φακό με μεγάλο εύρος πχ 18-105.

 

Ένας επαγγελματίας φωτογράφος γνωστός μου δίνει την Nikon D7000 με φακό 18-105 στα 400€ (μοντέλο του 2010) μεταχειρισμένη, φαντάζομαι με αρκετά κλικς.(θα ρωτήσω)

 

Επίσης την D5100(του 2011 μοντέλο) με τον ίδιο φακό (18-105mm) στα 350€ πάλι μεταχειρισμένη.

Καινούργια η D3300(2015) με 18-55 φακό βγαίνει στα ίδια λεφτά περίπου, καινούργια.

 

Δεν έχω καμία εμπειρία από φωτογραφικές μηχανές. Έχω σκοπό να μάθω όμως μιας και με ενδιαφέρει το αντικείμενο.

 

Ο φακός 18-55 για πόσο κοντινά πλάνα κάνει ; Πόσο καλυμμένος θα είμαι με αυτόν ; Τι φακό θα χρειαστώ για να τραβάω αντικείμενα 2χ2 εκατοστά σε μονόχρωμο φόντο ;


Οι τιμές τι σας λένε? Σ' αυτά τα χρήματα, μέχρι 400€ ευρώ υπάρχει κάποια καλύτερη για τον σκοπό που την θέλω ;
 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Φωτογραφηση προιόντων δεν ειναι απλή. Ότι και να πάρεις αμα εισαι άσχετος θα ταλαιπωρηθείς, θα πετάξεις euro και σωστή δουλεια δέν θα κάνεις

Άμα θές να γίνει σωστή δουλειά θα τα σκάσεις σε έναν επαγγελματία

 

( όταν λέω επαγγελματία δεν εννοώ ούτε τον Κωστάκη που ξέρει απο αυτα και φωτογραφίζει στα κλαμπ, ούτε τον Μπαρμπα Γιώργο απο το φωτογραφείο της Γειτονιάς, αλλα έναν επαγγελματία που ασχολείται κατα βάση με φωτογράφηση προιόντων )

 

Χονδρικά θές.

 

Φώτα της προκοπής

Light stands

Barn Doors

Backdrops

Τρίποδο της προκοπής με αναλογη κεφαλή

Backdrops και γυαλιστερές επιφάνειες

Ενα product table (οχι αυτά τα κιβώτια της πλάκας )

Μια οποιοδήποτε DSLR

Εναν normal φακό έστω και τον 18-55

Έναν macro φακό

 

Όλα αυτά βγαίνουν σίγουρα 1000+

 

+ επεξεργασία σε Lightroom και φωτοσοπ

+ την εμπειρια και την τεχνογνωσία για σωστές γωνίες λήψεις και τεχνική φωτισμού

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν επιμενεις να παρεις κατι απ ολα αυτα, παρε την καινουρια 3300 με τον 18-55.

το ευρος του 18-105 σου ειναι παντελως αχρηστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπα όπα νομίζω πως φτάσαμε σε επίπεδο Χόλιγουντ.

Ούτε το e-shop έχω, ούτε το πλαίσιο. Ένα μαγαζάκι με ψιλικά είναι που οι τιμές παίζουν από 0,3€ το κουμπί μέχρι 5-6 άντε 10-20 ευρώ μια κούκλα μαλλί ή μια τσάντα.

Θέλω να τραβάω φωτογραφίες τα προϊόντα μου, 2-3 κλικ καλύτερης ποιότητας απ' ότι τα κινητά. Θα φτιάξω ίσως καμιά πατέντα για φωτισμό θα βάλω και μια βαμβακερή φόδρα από πίσω για φόντο.

 

Οπότε η ερώτηση έχει ως εξής. Οι συνδυασμοί που ανέφερα παραπάνω θα με καλύψουν ; Ο 18-105, μέχρι "πόσο" κοντά εστιάζει σωστά ; 
Θα χρειαστεί να φωτογραφίσω και μια τσάντα από 1-1,5μ απόσταση αλλά και κουμπάκια των 2εκ από αρκετά κοντά. Θα με καλύψει ένας φακός και για τις δυο περιπτώσεις ; 

Προφανώς η μηχανή θα μείνει και για μετά, για ταξίδια αλλά και στην καθημερινότητα, θέλαμε μια φωτογραφική έτσι κ αλλιώς.
Την επαγγελματική φωτογράφιση την αφήνουμε προφανώς γιατί υπάρχουν πάνω από 8-10.000 προϊόντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικα θες φακο macro.

ειναι αρκετα ακριβοι ομως αυτοι.

Ο 18-55 περιεργως ειναι αρκετα μακρο... ξεκινα απο εκει

 

αλλιως δοκιμασε με 35ρη η 50ρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν στήνεις ενα e-shop είναι σαν να στήνεις ένα νέο μαγαζί. 

 

Όπως δεν θα έβαζες σπασμένα τζάμια και ραγισμένα ράφια στο μαγαζί σου , έτσι δέν μπορείς να βάλεις οτι να ναι φωτογραφίες στο e-shop. Οι φωτογραφίες ειναι που σου πουλάνε το προιόν όταν δεν υπάρχει οπτική επαφή

 

Άμα πάς σε καποιον σοβαρό επαγγελματία που φτιαχνει e-shop θα σου εξηγησει κιόλας οτι οι φωτογραφίες πρεπει να κινουνται σε ένα συγκεκριμένο μοτίβο. Δεν μπορείς να τραβάς οτι να ναι και να ταιριάζουν και με το σάιτ

 

Άμα ένας επαγγελματίας σου πάρει 0,50-1ευρώ ανα φωτογραφία (όταν μιλάμε για τέτοιο ογκο ) τότε πουλώντας 2 κουμπάκια των 0,30cent έχεις κανει απόσβεση την φωτογραφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τεχνικη ειναι το πιο σημαντικο για μια τετοια φωτογραφηση. Δες βιντεακια στο ιντερνετ για να καταλαβεις τι πρεπει να κανεις και τι χρειαζεσαι και κυριως το γιατι. Δεν εχει ιδιαιτερη σημασια η επιλογη της φωτογραφικης σε αυτο το σημειο. Θελεις απλα να εχει manual ρυθμισεις. Φακος οπως σου ειπαν δεν χρειαζεται με μεγαλο zoom αλλα με δυνατοτητες macro. Ειδικα τα πολυ μικρα αντικειμενα ειναι πιο δυσκολα στην φωτογραφηση. Καταλαβαινω οτι δεν εχεις ιδιαιτερες απαιτησεις αναδειξης των προιοντων αλλα απλα επίδειξης τους, οποτε αυτο θα το καταφερεις πιο ευκολα. Να αναδειξεις ομως ενα προιον μεσα απο φωτογραφια χρειαζεται αρκετη δουλεια και γνωση. Ξεκινα να δεις πως γινεται και μετα μπορεις να επιλεξεις εναν πολυ βασικο εξοπλισμο για αυτο (οχι απαραιτητα DSLR)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...