Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με Airprint


algox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδιά έχω τον εκτυπωτή hp photosmart c5380 all-in-one και δεν μπορώ να καταλάβω πως θα τον συνδέσω με wi-fi να μπορώ να εκτυπώνω και κάτι από το κινητό.Για τον εκτυπωτή έχω αγοράσει το bluetooth στικάκι,αυτό εδώ. Το κινητό που έχω είναι το iphone 6s plus

 

Το έψαξα και υποστηρίζει wi-fi ο εκτυπωτής μου δείτε εδώ

Επεξ/σία από algox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρες την ΙΡ του εκτυπωτή και μπες από τον browser στο control panel ώστε να το ενεργοποιήσεις

Δες εδώ: https://support.hp.com/us-en/document/c02623193

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε marmagia δεν εβγαλα άκρη το πως θα το κάνω.Ειναι λίγο μπέρδεμα.εψαξα για κανα βίντεο αλλα τπτ.Ξερει κανεις να με βοηθησει κάπως;
Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το bluetooth stick τι ρόλο παίζει στο airprint; To airprint το χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά. Δουλεύει μέσω δικτύου και θα πρέπει κι ο εκτυπωτής και το iphone/ipad να είναι συνδεδεμένα στο ίδιο δίκτυο. 

 

Το iPhone/iPad λογικά θα συνδεθούν μέσω wifi στο router σου.

Ο εκτυπωτής μπορεί να συνδεθεί στο δίκτυο σου μέσω ethernet ή ασύρματα (wifi). 

 

Απ' όσο έψαξα δεν βρήκα κάπου να γράφει πως ο εκτυπωτής σου υποστηρίζει ethernet ή ασύρματη σύνδεση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά έχω τον εκτυπωτή hp photosmart c5380 all-in-one και δεν μπορώ να καταλάβω πως θα τον συνδέσω με wi-fi να μπορώ να εκτυπώνω και κάτι από το κινητό.Για τον εκτυπωτή έχω αγοράσει το bluetooth στικάκι,αυτό εδώ. Το κινητό που έχω είναι το iphone 6s plus

 

Το έψαξα και υποστηρίζει wi-fi ο εκτυπωτής μου δείτε εδώ

Εκτός κι αν κάνω λάθος φίλε μου.Ούτε και γω δεν έχω καταλάβει τί ρόλο παίζει το Bluetooth stick,σίγουρα όμως για κάποιο λόγο θα υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, διάβασα το manual του εκτυπωτή κι εξηγεί τι μπορεί να κάνει και πως.

Δεν μπορεί να συνδεθεί σε δίκτυο από μόνος του. Ο μόνος τρόπος να συνδεθεί δικτυακά είναι να το έχεις συνδεδεμένο μέσω USB με ένα κομπιούτερ το οποίο είναι συνδεδεμένο στο δίκτυο και να έχεις ενεργοποιήσει το printer sharing. Θα πρέπει δηλαδή το κομπιούτερ αυτό να είναι ανοιχτό για να βλέπουν τον εκτυπωτή οι άλλες συσκευές που είναι συνδεδεμένες στο δίκτυο. Το iphone δηλαδή. 

Οι συσκευές αυτές θα μπορούν να στέλνουν μόνο εκτυπώσεις προς τον εκτυπωτή. 

 

Αν θέλεις να έχεις τον εκτυπωτή πιο αυτόνομο τότε του βάζεις αυτό το στικ που αγόρασες στην μπροστινή την usb κι έτσι ο εκτυπωτής έχει bluetooth. Και πάλι μέσω bluetooth μπορείς να στέλνεις μόνο εκτυπώσεις. 

Θα κάνεις pair δηλαδή τον εκτυπωτή με την συσκευή απευθείας. 

 

Το αρθρακί αυτό έχει την περίπτωσή σου.

Επεξ/σία από kriosgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...