Προς το περιεχόμενο

Αγορά φωτογραφικής μηχανής


pavloa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνω να αγοράσω μια φωτογραφική μηχανή για απλή χρήση..Στα ταξιδάκια που πηγαίνουμε να βγάζουμε φώτο τα αξιοθέατα και διάφορα άλλα.

Θέλω να έχει καλή νυχτερινή λήψη και να γράφει βίντεο.

Προς το παρών είδα αυτή 

https://www.skroutz.gr/s/9216008/Nikon-D3300-Kit-AF-P-18-55.html

Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο ή υπάρχει κάτι καλύτερα σε αυτά τα λεφτά ;;

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ εκτως απο το φλας που θα πάρω ..

χρειάζεται κάποιος άλλος φακός για νυχτερινές λήψεις;;

Για βάλε ένα λικν με την πιο μικρή που λες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δές για καμια sony rx που ειναι σαν compact, ή καμια sony a6000 αλλα ειναι πιο ακριβά.

Αλλιώς θα πας σε ένα μαγαζι θα τις πιάσεις όλες και θα πάρεις αυτη που ειναι πιο ελαφριά και μικρή.

 

Στο σκοτάδι θές κάτι τέτοιο https://www.skroutz.gr/s/6893483/Canon-EF-50mm-f-1-8-STM.html

Aλλα τέτοιοι φακοι δέν εχουν ζουμ. Τι θές νς βγάζεις την νύχτα? τοπία? αν ναι δν υπάρχει ελπίδα

 

Ανθρώπους? Αν ναι με έναν τέτοιο φακο και ενα φλάς ΄και τις απαραιτητες γνώσεις ίσως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οκ..ευχαριστώ για τις προτάσεις... η sony rx μου άρεσε..

αλλά να ρωτήσω εκτός οτι είναι πιο μικρή σαν κάμερα έχει διαφορά με την nikon d3300?

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η βασικη διαφορά ειναι οτι δεν αλλάζει φακό και έχει μικρότερο αισθητήρα.

 

Η καλύτερη κάμερα ειναι αυτή που έχεις πάντα μαζί σου. Οπότε για travel photography θα σε βολέψει πολύ κάτι μαζεμένο και εύκολο

Σαν ποιότητα εικόνας ειναι αρκετά καλή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά ξεκινάς λάθος. Δεν κοιτάμε την κάμερα που θα πάρουμε για νυχτερινή λήψη, γιατί απλά όλες οι κάμερες τουλάχιστον των τελευταίων ετών τραβάνε αξιοπρεπώς,για το budget Που θες το βράδυ κοιτάμε κάμερα ΜΕ ΕΝΑΝ ΚΑΤΆΛΛΗΛΟ ΦΑΚΟ. Δηλαδή η κάμερα που κοιτάς είναι μια χαρά ο φακός που έχει πάνω ο 18-55 είναι εντελώς σκουπίδι για βραδυνές λήψεις, βασικά σκουπίδι είναι και με καλό φωτισμό (αν είναι να μείνεις στον κιτ φακό καλύτερα να τραβάς με το κινητό σου δεν θα δεις διαφορά αφού ούτε bokeh κάνει ο φακός, ούτε για νύχτα είναι, έχει χάλια παραμορφώσεις στο 18μμ, κτλ κτλ). 

Δεύτερον όλες τραβάνε βίντεο το θέμα είναι ξέρεις να το επεξεργαστείς σε κάποιο πρόγραμμα ? 

Τρίτον η κάμερα μια χαρά φωτογραφίες θα σου δώσει αν δεν ξέρεις να επεξεργαστείς τα raw αρχεία καλύτερα να τραβάς με το κινητό δεν το λέω προσβλητικά αλλά για να δεις διαφορά θες να ξέρεις το λιγότερο Lightroom και να τραβάς σε Raw.

Στα λέω γιατί όλοι ξεκινάνε πήρα μια κάμερα για τα ταξίδια επειδή νομίζαν ότι απλά αρκεί μια κάμερα και τώρα την έχουν κάπου σε κάποιο συρτάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα..

ΤΙ φακό πρέπει να πάρω για να έχω ένα καλό αποτέλεσμα;;

Πρέπει να κάνω επεξεργασία τα raw για να έχω το αποτέλεσμα που θέλω;; 

δηλαδή τι διαφορά έχει;;

Είμαι αρχάριος γιαυτό ρωτάω.

και έχω κολλήσει να πάρω φωτογραφική γιατί πήγαμε φέτος διακοπές και όσους έβλεπα είχαν τέτοιες φωτογραφικές, ε και λέω να τ ψάξω για να πάρω μια καλή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θα σου πρότεινα να αγοράσεις είτε την Ricoh GR II, είτε την Panasonic lumix gx800, Panasonic lumix lx15. 

​Τώρα τα περί επεξεργασίας μην τρελαίνεσαι, πλέον και με ένα τηλέφωνο κάνεις φανταστική επεξεργασία αρχείων raw.

Επεξ/σία από Hapatingo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...