Προς το περιεχόμενο

Linux σε mini pc


ARGYVI

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα έχω ένα mini pc με cpu atom z3735f με 2gb ram στο οποίο έχω περάσει kali linux,gnome. Στις αρχές δούλευε καλά σχετικά,άμα φανταστείς ότι σε windows σε 1080p video του youtube το pc απλά κρασαρε και τώρα τα ανοίγει κομπλέ,αλλά εκεί που είμαι στον browser αν έχω κάτι άλλο ανοιχτό όπως ένα terminal και ένα file manager ψολοκολαει για 3-4 δευτερόλεπτα και έλεγα μήπως αν από gnome πάω σε kde-xcfe βοηθήσει... ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολα να φτιάξει με άλλη διανομή μάλλον είναι ο συνδυασμός,πολύ μικρή μνήμη + πολύ αργός δίσκος που φαντάζομαι ότι θα έχει,με 2gb πρέπει με το παραμικρό να προσπελάσει την εικονική μνήμη πάνω στον δίσκο οπότε έχεις δυο στοιχεία (μνήμη και δίσκο) που προκαλούν καθυστέρηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα έχω ένα mini pc με cpu atom z3735f με 2gb ram στο οποίο έχω περάσει kali linux,gnome. Στις αρχές δούλευε καλά σχετικά,άμα φανταστείς ότι σε windows σε 1080p video του youtube το pc απλά κρασαρε και τώρα τα ανοίγει κομπλέ,αλλά εκεί που είμαι στον browser αν έχω κάτι άλλο ανοιχτό όπως ένα terminal και ένα file manager ψολοκολαει για 3-4 δευτερόλεπτα και έλεγα μήπως αν από gnome πάω σε kde-xcfe βοηθήσει... ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Άν έχεις όρεξη να ασχοληθείς (γιατί θέλει αρκετές ώρες, ειδικά αν δεν έχεις ξαναφτιάξει κάτι τέτοιο) μπορείς να τρέξεις οποιοδήποτε distro με κάποιον window manager σαν το i3/jwm και να είσαι πολύ κομπλέ.. Τα manjaro με jwm τρέχουν με ~120mb ram.

Αν παρ' όλα αυτά θες μια πιο εύκολη λύση μπορείς να αλλάξεις τα kali σε debian/ubuntu με xfce/ldxe και να κάνεις την δουλειά σου μιας και τα kali δεν είναι φτιαγμένα out of the box γι'αυτό που τα θέλεις.

 

edit: typo

Επεξ/σία από nikolakisgk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα προτεινα να του βαλεις ενα openelec/libreelec και να το κανεις media center με kodi. Ο επεξεργαστης του μπορει να υποστηριζει και 64αρια λειτουργικα, σε αντιθεση με τους πρωτους atom που ηταν μονο για 32αρια, οποτε βαζεις ενα απο τα 2 και τερμα. Αν θες και σερφαρισμα που και που, νομιζω πως καποιο απο τα 2 δινει και τον chromium σαν εξτρα, αλλα δεν ξερω ποιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το συγκεκριμένο pc το παίρνω συνήθως μαζί μου όταν πάω για παράδειγμα κάπου ίσα ίσα για να έχω υπολογιστή να δω καμία ταινία να κάτσω λίγο στον browser δεν το χρειάζομαι για κάτι εξεζητημένο έχω σταθερό... Τώρα αν αξίζει να ασχοληθώ με window manager θα κάτσω...απλά αν μπορείς στείλε μου κάποιο video tutorial

Το σκέφτηκα και εγώ για κάποιο media center απλά ψιλοχρησιμοποιω και κάποια εργαλεία από το kali linux και δεν με βολεύει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγώ το συγκεκριμένο pc το παίρνω συνήθως μαζί μου όταν πάω για παράδειγμα κάπου ίσα ίσα για να έχω υπολογιστή να δω καμία ταινία να κάτσω λίγο στον browser δεν το χρειάζομαι για κάτι εξεζητημένο έχω σταθερό... Τώρα αν αξίζει να ασχοληθώ με window manager θα κάτσω...απλά αν μπορείς στείλε μου κάποιο video tutorial
Το σκέφτηκα και εγώ για κάποιο media center απλά ψιλοχρησιμοποιω και κάποια εργαλεία από το kali linux και δεν με βολεύει

 

Βάλε LXDE και θα σου πρότεινα να βγάλεις το kali δεδομένου ότι δε θες να κάνεις κάτι συγκεκριμένο με αυτό. Δες προς lubuntu μεριά. Είδα ότι προτάθηκε και το i3wm που ναι μεν είναι ελαφρύ (και σφαίρα θα πάει στο netbook) όμως δεν ταιριάζει στο προφιλ της casual χρήσης που θέλεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης θα μπορουσες να δοκιμασεις και Debian + Xfce που ειναι πραγματικα ελαφρύ(δεν ξεπερναει τα 200ΜΒ Ram).

  Να το συνδιάζεις με καποιον lightweight browser για browsing οπως π.χ QupZilla οπου ειναι ιδανικο για forums,news κλπ αλλα οχι για streaming. Εκει μπορεις να εχεις firefox/chromium.

 Για youtube θα μπορουσες να δοκιμασεις μεσο vlc οπου μπορεις να το τρεξεις σε οτι αναλυση αν βαλεις στο τελος του link την καταληξη:?vq=720 ή ?vq=1080  κτλ.

 Για streaming απο torrents υπαρχει το Webtorrent που κανει καλη δουλεια(σαν το aceplayer για win/android).

 

Γενικα πρεπει να δοκιμασεις τι σου καθεται εσενα καλυτερα και στο pc(drivers), οτι σου ειπαν παραπανω ειναι καλες επιλογες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εργαλεία που χρειάζεσαι μπορείς να τα περάσεις και σε κάποιο άλλο distro, προσωπικά πιστεύω ότι θα σου πάρει περισσότερο χρόνο να "στήσεις" τα kali γι'αυτό που τα χρειάζεσαι παρά να περάσεις κάποια εργαλεία σε μια ραμμένη στα μέτρα σου διανομή.

Όσον αφορά το i3
Δεν γνωρίζω κάποιο βιντεάκι και δεν μπορώ να σου δώσω ένα στα άκυρα χωρίς να το έχω δει γιατί είναι και μεγάλα αλλά.. https://i3wm.org/docs/

Δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω απο αυτό + google για τυχόν απορίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το i3

Δεν γνωρίζω κάποιο βιντεάκι και δεν μπορώ να σου δώσω ένα στα άκυρα χωρίς να το έχω δει γιατί είναι και μεγάλα αλλά.. https://i3wm.org/docs/

Δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω απο αυτό + google για τυχόν απορίες

 

Ή μπορεί να διαβάσει αυτόν το οδηγό σχετικά με το i3 (τα ονόματα των πακέτων μπορεί να είναι διαφορετικά ανά διανομή)

 

Θέλει χρόνο μέχρι να το μάθεις καλά και για αυτό προσωπικά δεν το προτείνω για καθημερινή χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ubuntu lts xfce αν το θες ως κανονικο pc k μπορει το μηχανακι

 

αλλιως libreelec + chromium addon

 

μιλαω για ευχρηστες κ ευκολες επιλογες 

 

μετα πας σε stripped down ui's αν θες σωνει κ καλα να δουλεψει το συγκεκριμενο μηχανακι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...