Προς το περιεχόμενο

Επεξεργασία φωτογραφιών επι πληρωμη


toniloco3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, 

 

Οπως λεει κ ο τιτλος θα ηθελα να γνωριζω αν καποιο γραφειο η καποιος εμπειρος στο post-processing φωτογραφιων αναλαμβανει επι πληρωμη την επεξεργασια φωτογραφιων.

 

Για παραδειγμα εχω φωτογραφιες απο διαφορα ταξιδια τις οποιες θα ηθελα να τις εχω λιγο καλυτερες με τελικο σκοπο να τις εκτυπωσω.

 

Εχω διαβασει διαφορα tutorials για lightroom αλλα δεν εχω τον χρονο να ασχοληθω ισως ουτε την ορεξη, και βλεπω οτι σχετικα ευκολα με δυο τρεις ρυθμισεις μπορεις να μεταμορφωσεις τις φωτογραφιες σου.

 

Aν εχει καποιος καμια ιδεα θα βοηθουσε.

 

Ας πουμε ποσο θα ηταν το κόστος για επεξεργασια 50 η 100 φωτογραφιών.  (οχι κατι σουπερ-προ, φανταζομαι οτι για καποιον ερασιτεχνη που εχει επεξεργαστει χιλιαδες δικες του φωτογραφιες δεν θα του παιρνει πανω απο 2-3 λεπτα σε καθε φωτογραφια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά η ανάλυση που θα έχεις τραβήξει είναι παντελώς άχρηστη για εκτύπωση. Στη συνέχεια όση και επεξεργασία να κάνεις, άλλο θα φαίνεται στην οθόνη και άλλο στην εκτύπωση που υποθέτω θα κάνεις με μέγιστο μέγεθος 13*18.

 

Οπότε μην ασχολείσαι να πληρώσεις κάποιον κλπ. Βρες ενα απλό πρόγραμμα τύπου pixlr που να αποθηκευει στην αρχική ανάλυση και όχι σε μικρότερη, κάνε το cropάρισμα που θες, βάλε και κανά διακριτικό φίλτρο αν θες επεξεργασία και είσαι μια χαρα για εκτύπωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά η ανάλυση που θα έχεις τραβήξει είναι παντελώς άχρηστη για εκτύπωση. Στη συνέχεια όση και επεξεργασία να κάνεις, άλλο θα φαίνεται στην οθόνη και άλλο στην εκτύπωση που υποθέτω θα κάνεις με μέγιστο μέγεθος 13*18.

 

Οπότε μην ασχολείσαι να πληρώσεις κάποιον κλπ. Βρες ενα απλό πρόγραμμα τύπου pixlr που να αποθηκευει στην αρχική ανάλυση και όχι σε μικρότερη, κάνε το cropάρισμα που θες, βάλε και κανά διακριτικό φίλτρο αν θες επεξεργασία και είσαι μια χαρα για εκτύπωση

Ολα αυτα τα οποια αναφερεις δεν ισχυουν διοτι :

  • Ακομη και απο κινητο τυπωνονται οι φωτογραφιες στο κανονικο μεγεθος που θα θελει φανταζομαι αρκει να ειναι απο ενα κινητο s5 και μετα η απο iphone 6 και μετα. Και αυτο υπο πρωυπωθεσεις οπως να μην εχουν υποστει καν επεξεργασια και επισης να ειναι σωστα απο φωτισμο.
  • Το κομματι αλλο βλεπεις στην οθονη και αλλο στην τυπωση ειναι θεμα calibrate κατι το οποιο σχεδον ολοι οι επαγγελματιες φωτογραφοι-τυπογραφοι-γραφιστες-retouchers πληρωνουμε για να γινεται μεσω ειδικου μηχανηματος. 

 

Αγαπητε 

toniloco3

Το κομματι της επεξεργασια που ζητας ειναι σχετικο διοτι : 

 

  • Μπορει να λες ααααα ωραια λιγο φωτεινοτητα πηρε ειναι οκ  κτλ κτλ
  • Ειναι σχετικο το τι θες και πιστευεις οτι πρεπει να επεξεργαστει με το πως πρεπει να ειναι η εικονα
  • Επισης μπορει να χρειαστουν να αντικατασταθει ουρανος κτλ κτλ η ακομη να αφαιρεθει και σκουπιδια απο την εικονα η να βγουν καλωδια της ΔΕΗ.

ΟΛΑ τα παραπανω ειναι με την πρωυπωθεση να εχεις μια νορμαλ εικονα και οχι να δημιουργηθει μια νεα εικονα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1-2€ η φωτογραφία. Τόσο χρέωνα αλλά δυστυχώς δεν το κάνω πλέον γιατί δεν έχω χρόνο. Πάντως προσωπική μου γνώμη κατέβασε το snapseed και vsco στο κινητό. Λίγο ίσιωμα ,φωτεινότητα και κανένα φίλτρο και θα είναι υπεραρκετό για σένα πιστεύω. Τζάμπα λεφτά να τα δώσεις σε άλλον για κάτι που θα σε πάρει ένα λεπτό στο κινητό. Και όσο μαθαίνεις θα σου αρέσει.

Οι φωτογραφίες που έχω στο ινστα μου είναι από κινητό επεξεργασμένες σε κινητό και έχω εκτυπώσει και αρκετές (@tzovarasaggelos) είναι από εκδρομές. Δυο λεπτά δουλειά Εντίτ. Αν δεν είναι επαγγελματική δουλειά για φωτογράφο μην δίνεις τζάμπα λεφτά θα σε κοροϊδέψουν για να "παιξουν" λίγο με τα βασικά (έκθεση κοντραστ ίσιωμα σαρπνες)

Επεξ/σία από AggelosTz
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...