Προς το περιεχόμενο

Gentoo / Void ή μένω arch;


nikolakisgk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στόχος μου είναι να μάθω το linux όσο καλύτερα μπορώ, τόσο καιρό είχα στο μυαλό μου

ότι στις παραπάνω διανομές τα (+) είναι λιγότερα απο τα (-) γιατί ειμαι και λίγο βαρεμένος..

Πλέον δεν είναι καλοκαίρι όμως και μπορώ να βρω χρόνο για να ασχοληθώ.

Δεν έχω δουλέψει με καμία απο τις δύο, έχω όμως μια γενική ιδέα (φίλοι, άρθρα)

 

Το void μοιάζει ελάχιστα ευκολότερο από ότι έχω καταλάβει αλλά το community του δεν μου φαίνεται

"έμπιστο" μιας και είναι όσο minimal είναι και το void..

Όσον αφορά το gentoo δεν έχω δει αρνητικά σχόλια πουθενά. Μόνο η γενική ιδέα φαντάζει κουραστική.

 

Ποιά είναι η γνώμη σας;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν λες θέλω να μάθω το Linux, ουσιαστικά καταλαβαίνω θες να μάθεις πως δουλεύει μια διανομή, τι κάνουν τα πακέτα, πως γίνονται κάποιες διαδικασίες (πχ τι κάνει το init, τι είναι τα runlevels).

 

Αυτά οι πιο κλασσικές διανομές δε σε βάζουν στον κόπο να τα μάθεις γιατί αν μια διανομή στοχεύει στο desktop χρήστη, δε θέλει να τον πρήζει τι γίνεται κάτω από το καπό. 

 

Όμως αν θες μπορείς να διαβάσεις και να τα μάθεις. Τώρα αν πας να στήσεις gentoo (αν σου φαίνεται δύσκολο το στήσιμο Arch Linux, με το gentoo θα τα δεις όλα) ή Linux from scratch, θα μάθεις σίγουρα κάποια πράγματα για το πως στήνεται μια διανομή αλλά δε θα μάθεις Linux (όπως λες). 

 

Ας πούμε όταν κάποιος είναι καλός Linuxάς (αν και δε μου αρέσει σαν όρος) ξέρει πολύ καλά από τερματικό. Μπορεί να κάνει τα πάντα από τερματικό (να στείλει mails, να μπει σε σελίδες, να διαχειριστεί δίκτυα,χρήστες,αρχεία,δικαιώματα), να ξέρει τη δομή του filesystem,partitions καθώς επίσης να διαχειρίζεται υπηρεσίες και να θέτει προγραμματισμένες διεργασίες. Όλα αυτά χωρίς ούτε ένα γραφικό περιβάλλον. Όλα τα παραπάνω μπορείς να τα μάθεις με ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ διανομή υπάρχει εκεί έξω.

 

Τώρα αν θες να μπεις στη διαδικασία να στήσεις gentoo ή να δεις το void (το οποίο έχει εντελώς δικό του διαχειριστή πακέτων) κάντο αλλά να είσαι έτοιμος (στην περίπτωση του gentoo) να φας πολλές ώρες μέχρι να στήσεις το σύστημα στα μέτρα σου.

Επεξ/σία από becoming_I
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που εννοώ είναι ότι σε βασίκα πράγματα το Gentoo ή το Void θα μου βγάλει την πίστη.

Για παράδειγμα στο void δεν υπάρχουν κάποια βασικά commands.

Προσπαθώ να καταλάβω αν το "no pain no gain" ισχύει.

Εννοείται ότι μπορείς να κάνεις τα πάντα με κάποια άλλη διανομή αλλά θα είναι πιο user friendly μέχρι και εκεί, προεγκατεστημένα libs κτλπ.

Μήπως το να δω τα προβλήματα μπροστά μου θα ήταν καλύτερο απ'το απλα να διαβάσω;
Δεν θέλω απλά να στήσω gentoo/void, αυτό είναι το "easy part" της όλης φάσης, θέλω να δουλέψω με κάτι το οποίο θέλει να ψάξεις πιο βαθιά για να λύσεις κάτι.
Με λίγα λόγια:

Να μάθω τι παίζει πίσω απο το "terminal". Γιατί έτσι; Γιατί αλλιώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που εννοώ είναι ότι σε βασίκα πράγματα το Gentoo ή το Void θα μου βγάλει την πίστη.

Για παράδειγμα στο void δεν υπάρχουν κάποια βασικά commands.

Προσπαθώ να καταλάβω αν το "no pain no gain" ισχύει.

Εννοείται ότι μπορείς να κάνεις τα πάντα με κάποια άλλη διανομή αλλά θα είναι πιο user friendly μέχρι και εκεί, προεγκατεστημένα libs κτλπ.

Μήπως το να δω τα προβλήματα μπροστά μου θα ήταν καλύτερο απ'το απλα να διαβάσω;

 

Από τη στιγμή που θα στηθούν οι διανομές (δηλαδή θα μπαίνεις σε ένα γραφικό περιβάλλον) θα είναι σαν όλες τις άλλες αισθητικά. Δηλαδή με default gnome στο gentoo και στο arch για παράδειγμα δε θα δεις διαφορές στην όψη. 

 

Τα βασικά commands που λες στο void δεν είναι βασικά γιατί πιθανότατα αναφέρεσαι στους διαχειριστές πακέτων που έχει κάθε διανομή.

  • Debian/Ubuntu/Linux Mint έχουν το apt/apt-get 
  • openSUSE έχει το zypper
  • Gentoo έχει το portage
  • Το Arch Linux έχει το pacman

Που σημαίνει ότι η εγκατάσταση/απεγκατάσταση/αναζήτηση/διαχείριση πακέτων είναι διαφορετική στις άνωθεν διανομές. Το βασικό όμως που υπάρχει σε όλες τις διανομές και είναι αναπόσπαστο κομμάτι του Linux είναι το κέλυφος Bash (shell)

 

Το "no pain no gain" είναι κανόνας που ισχύει σε όλα ανάλογα με το ύψος του στόχου και του κόπου που είσαι διατεθειμένος να καταβάλεις. My point is .... ότι μην ανησυχείς ότι θες θα το μάθεις απλά το θέμα δεν είναι να κάνεις copy-paste 5 εντολές από το διαδίκτυο, αλλά να ξέρεις πραγματικά τι γίνεται. Εκεί έγκειται ο κόπος και η διάθεση για μάθηση. 

 

Τα προβλήματα όταν τα δεις μπροστά σου τότε θα μπεις στη διαδικασία να τα διορθώσεις. Τα προβλήματα μπορούν να συμβούν σε οποιαδήποτε διανομή. 

 

Όταν ξεκίνησα το 2005 να ασχολούμαι με linux ξέρεις τι μου έλεγαν οι "παλιοί"; 2 λέξεις. Man pages. Τίποτα άλλο!!! Τότε δεν είχα ADSL (τιμημένη dial-up) οπότε καταλαβαίνεις τι διάβασμα έριξα για να μάθω και αρκετά "άχρηστα" πράγματα γιατί δεν είχα κάποιον να με κατευθύνει σωστά. Προσωπικά είμαι τις ακριβώς αντίθετης άποψης. Πιστεύω ότι θα μάθεις αυτά που χρειάζεσαι αλλά πρωτίστως (αυτό έκανα εγώ τουλάχιστον) μάθε τη διανομή που δουλεύεις απέξω και ανακατωτά. Ότι βοήθεια χρειαστείς υπάρχουν πολλές καλές κοινότητες (σαν και αυτή του insomnia) που πραγματικά κάνουν εξαιρετική δουλειά. 

 

 

 

ΥΓ1. Προσπάθησε να στήσεις gentoo σε ένα VM και πες μας την εμπειρία σου.

ΥΓ2. Αν θες να δεις μια gentoo based διανομή με αρκετά ευκολότερη εγκατάσταση, δες το Sabayon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως φταίω εγώ, με τον όρο βασικά πράγματα εννοούσα π.χ

Θες να κάνεις compile ένα πρόγραμμα σε C? Τα Void δεν μπορούν από default γιατί είναι αρκετά minimal.

Σε σχέση με άλλα distro λείπουν αρκετά πράγματα. Έχει όμως package manager (xbps)

Θα δοκιμάσω και τις δύο διανομές σε ένα ξεχωριστό pc που έχω εδώ δίπλα μου για να δω την live σύγκριση με arch σε

ότι χρειάζομαι να κάνω.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου :D!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει λογος εν ετει 2017 να ασχολουμαστε με διανομες που παιζουν με compiles..αλλο να compil-αρεις μια εφαρμογη..και αλλο..τα....παντα!

 

Υποθετω θες να κανεις την δουλεια σου οσο τον δυνατον γρηγοροτερα..και οχι να ψαχνεσαι για μερες...λινουξ οπως ειπωθηκε μαθαινεις και με αλλες διανομες..δεν χρειαζεται να γινεις μαζοχιστης.

 

Καθε φορα που βαζω gentoo..και βλεπω οτι κατι μεγαλες εφαρμογες (libreoffice , browsers , κλπ) θελουν απιστευτες ωρες compile..λεω γαμησε το..δεν αξιζει ο κοπος...και ολα αυτα γιατι ? για να ειναι και καλα optimized οι εφαρμογες για το δικο μου πισι?

Λες και μας λειπουν τα gigaherz , η ραμ και οι γρηγοροι δισκοι ?

Ας ειμαστε ρεαλιστες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Offtopic
Το θεμα είναι οτι είμαι γενικά μαζόχα :D
2strokes, turntableism..
Καιρός να ζήσω και κάτι τέτοιο;
Πάντως κατάλαβα το point σου, λογικά θα πάω σε void που είναι παρόμοια με το arch απλά runit και μπορείς
να κάνεις compile ότι εσύ θες, όχι αναγκαστικά τα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να κάνεις compile ένα πρόγραμμα σε C? Τα Void δεν μπορούν από default γιατί είναι αρκετά minimal.

Σε σχέση με άλλα distro λείπουν αρκετά πράγματα. Έχει όμως package manager (xbps)

 

Συνήθως το gcc έρχεται στα base-devel πακέτα που είναι επιπλέον των βασικών. Πχ στο arch linux αν θες gcc με όλα τα απαραίτητα για development θα δώσεις

sudo pacman -S base-devel

Γενικά στις minimal διανομές, το ζητούμενο είναι να έρχονται barebone (με εντελώς τα βασικά). Το void δεν πρέπει να αποτελεί εξαίρεση. Θα συμφωνήσω με τον mphxths ότι το compile του gentoo σε μια εποχή που υπάρχει άπλετη επεξεργαστική ισχύ δε θα προσφέρει πρακτικά τίποτα στις επιδόσεις της διανομής. 

 

Όμως καταλαβαίνω ότι θέλεις να ψαχτείς και καλά θα κάνεις γιατί καλύτερα να διαπιστώσεις μόνο σου κάποια πράγματα για να βγάλεις πιο ολοκληρωμένα συμπεράσματα.

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου :D!

 

Παρακαλώ :D

 

Για ότι θες εδώ είμαστε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα ζησε το..αν θες να μαλακιστεις με το gentoo εκει ειναι και σε περιμενει..

 

Καποιος που θεωρει το πισι του εργαλειο και το λειτουργικο του συστημα το θελει...λειτουργικο...θα αναπαυθει σε πιο "ηπιες" διανομες :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως φταίω εγώ, με τον όρο βασικά πράγματα εννοούσα π.χ

Θες να κάνεις compile ένα πρόγραμμα σε C? Τα Void δεν μπορούν από default γιατί είναι αρκετά minimal.

Σε σχέση με άλλα distro λείπουν αρκετά πράγματα. Έχει όμως package manager (xbps)

Θα δοκιμάσω και τις δύο διανομές σε ένα ξεχωριστό pc που έχω εδώ δίπλα μου για να δω την live σύγκριση με arch σε

ότι χρειάζομαι να κάνω.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου :D!

Το void διαθέτει το xbps-src, με τη βοήθεια του οποίου μπορείς να κάνεις build οποιοδήποτε πακέτο υπάρχει στο επίσημο reposotory της διανομής. Απλά, κάνεις clone το void-packages και ξεκινάς το compile. Επιπροσθέτως, μπορείς να δημιουργήσεις ξεχωριστά branches προκειμένου να αλλάξεις κάποιο ήδη υπάρχον πακέτο, ή να δημιουργήσεις κάποιο δικό σου.

 

Με αυτό τον τρόπο χρησιμοποιείς τη διανομή ως source-based κάτι που στο gentoo γίνεται by default προσφέροντας περισσότερες επιλογές (USE flags). Το gentoo είναι λίγο ευκολότερο στη διαχείριση (ως source-based) αφού όλη η νοοτροπία, τα εργαλεία, το wiki, κλπ προϋποθέτουν ότι έχεις να κάνεις με πηγαίο κώδικα και όχι με binaries. Αυτό δεν ισχύει στο void το οποίο δε διαθέτει πλήρες wiki και θεωρεί ότι ο χρήστης δύναται να ψάχνει και να λύνει προβλήματα από μόνος του.

 

Το gentoo πάντως, εάν εξαιρέσεις κάποια experimental stages (πχ, gentoo-hadrened-musl) είναι αρκετά user friendly και έχει εξαιρετικό wiki. Κατά την προσωπική μου άποψη, εάν όντως θέλεις να μάθεις, τότε είναι προτιμότερο να στραφείς σε LFS.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω εκ των προτέρων ότι το παρακάτω είναι αυτό που λέμε "just my 2 cents"

 

** αν θες απλά να "μαζοχιστείς" πάω πάσο. Ότι και να δοκιμάσεις απ' τα δυο, θα τα δεις όλα έτσι και αλλιώς, οπότε σκοπός επετεύχθη. Διάλεξε ένα στη τύχη (ή και τα δύο για διπλή ...απόλαυση)

 

** αν θες να "μάθεις Linux" είσαι σε λάθος μονοπάτι. Πολύ σωστά είπε κάποιο παιδί πιο πάνω ότι αυτό που θα μάθεις είναι πως στήνεται κάποια διανομή. Όχι ότι αυτό είναι λίγο πράγμα βέβαια (κάθε άλλο), και ΝΑΙ θα σου ανοίξει πολλά μονοπάτια, απλά θα πας κάπου μέσω Τεχεράνης.

 

** αν θες να μάθεις κάτι συγκεκριμένο και απλά αυτό που ρώτησες είναι το πρώτο πράγμα που σου φάνηκε ως "ο σωστός δρόμος", πες μας ποιο πράγμα είναι αυτό που ΣΤΟΧΕΥΕΙΣ να κάνεις (δλδ αυτό που θες σε βάθος χρόνου). Θες (πχ) να κάνεις κάποτε κάτι επαγγελματικά ;

 

Αυτά τα λίγα. Είπαμε παιδιά, just my 0.02$. Τίποτα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραφραζοντας μια σοφη φραση ..ενα εχω να πω.

 

"Κανεις που ασχοληθηκε με το λινουξ , δεν πεθανε παρθενος..καποια στιγμη τον γαμησε το gentoo" :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στόχος μου είναι να μάθω το linux όσο καλύτερα μπορώ, τόσο καιρό είχα στο μυαλό μου

ότι στις παραπάνω διανομές τα (+) είναι λιγότερα απο τα (-) γιατί ειμαι και λίγο βαρεμένος..

Πλέον δεν είναι καλοκαίρι όμως και μπορώ να βρω χρόνο για να ασχοληθώ.

Τι θα πει "να μάθω το linux" ?

 

Δυστυχώς (ή ευτυχώς) υπάρχει κάμποση διαφοροποίηση ανάμεσα στις διανομές οπότε δεν είναι τόσο ξεκάθαρο τι εννοεί ο καθένας μας με αυτή την φράση. Ένας απλός user που δουλεύει μόνο gui εννοείται δεν θα δει διαφορές ανάμεσα στις διανομές αλλά όσο πάμε σε πιο "admin" θέματα και πιο χαμηλού επιπέδου πράγματα, τότε υπάρχουν διαφοροποιήσεις.

 

Αν εννοείς ότι θέλεις να ασχοληθείς μετέπειτα επαγγελματικά, τότε μπορείς να πάρεις κάποια πιστοποίηση οι οποίες συνήθως είναι Redhat ή άντε CentOS οπότε και Gentoo / Void / Arch δεν σου κάνουν.

 

Όπως σου είπανε και τα άλλα παιδιά, ένα λάθος που διαδόθηκε κάποια στιγμή και δυστυχώς διαιωνίζεται μέχρι και σήμερα είναι ότι με G / V / A θα μάθεις ενώ με τις άλλες διανομές δεν θα μάθεις. Αν θέλεις να μάθεις, μπορείς να μάθεις και με Ubuntu και με τα πάντα.

 

Οι "δύσκολες" διανομές ίσως σου δίνουν ένα παραπάνω έναυσμα να μάθεις επειδή δεν σου παρέχουν 30 gui ευκολίες αλλά δεν αυτό δεν σημαίνει ότι το Ubuntu σε αναγκάζει να επαναπαυθείς στο GUI και να μην εμβαθύνεις αν θέλεις.

 

Ένα άλλο εύκολο παράδειγμα που μπορώ να σου δώσω είναι με το OpenSUSE που δουλεύω. Αν δεις στα φόρα του OpenSUSE και των G / A θα δεις μια διαφορά. Στο OpenSUSE όταν ρωτήσεις κάτι θα σου πουν "άνοιξε το Yast, πάνε στο Ψ συστατικό και πάτα το τάδε κουμπί" αντί να σου πουν "πάνε στο /etc, άνοιξε το Ψ αρχείο και γράψε την τάδε καταχώρηση". Αυτό είναι φυσικά δικαιολογημένο γιατί οι άνθρωποι έχουν ξοδέψει πάρα πολλές ώρες για να φτιάξουν ένα εύκολο GUI για τα πάντα ώστε να μην δυσκολεύονται οι νέοι χρήστες. Δεν έχει νόημα να χώσουν τον κόσμο στα βαθιά, όμως έτσι (ίσως) είναι πιο δύσκολο να βρεις μια χαμηλού επιπέδου πληροφορία και να εμβαθύνεις.

 

Αν όμως θέλεις να μάθεις θα μάθεις παντού. Μια αστεία κριτική που υπήρχε παλιά για το Gentoo ήταν "γράφω emerge και βλέποντας ένα κάρο οθόνες με ακαταλαβίστικα να τρέχουν με κάνει guru του linux" η οποία είναι 100% εύστοχη. Το να βάλεις gentoo και απλά να τρέχεις emerge δεν σε μαθαίνει τίποτα.

 

Όσον αφορά το gentoo δεν έχω δει αρνητικά σχόλια πουθενά. Μόνο η γενική ιδέα φαντάζει κουραστική.

Το gentoo έχει την φήμη ότι είναι πάρα πολύ κουραστικό και ενεργοβόρο επειδή κάνεις compile τα πάντα. Στην πραγματικότητα όμως δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα (εκτός αν μιλάμε για κάποιο αρχαίο μονοπύρηνο laptop). Αν τρέχεις το stable branch της portage τότε δεν αλλάζουν και πολύ συχνά τα προγράμματα (μάλιστα η πιο συχνή κριτική στο gentoo με άπειρα bug reports είναι γιατί αργεί να περάσει το τάδε πρόγραμμα στο stable). Υπάρχουν μόνο συγκεκριμένα προγράμματα τα οποία τρώνε άπειρο χρόνο και είναι σπαστικά.

 

 

 

     Fri Feb 24 20:25:18 2017 >>> sys-devel/gcc-6.3.0
       merge time: 29 minutes and 46 seconds.
     Sun Feb 26 09:23:44 2017 >>> dev-qt/qtwebkit-5.7.1
       merge time: 10 minutes and 55 seconds.
     Sun Apr 30 15:54:04 2017 >>> sys-devel/llvm-4.0.0-r2
       merge time: 33 minutes and 13 seconds.
     Wed May 10 12:56:24 2017 >>> sys-devel/gcc-7.1.0-r1
       merge time: 29 minutes and 58 seconds.
     Mon May 29 22:39:57 2017 >>> media-libs/mesa-17.1.1
       merge time: 11 minutes and 39 seconds.
     Wed Jun 28 11:49:10 2017 >>> sys-devel/llvm-4.0.1
       merge time: 46 minutes and 5 seconds.
     Wed Jun 28 13:20:58 2017 >>> sys-devel/clang-4.0.1
       merge time: 38 minutes and 53 seconds.
     Thu Jun 29 17:27:50 2017 >>> media-video/mkvtoolnix-13.0.0
       merge time: 12 minutes and 32 seconds.
     Thu Aug 17 14:58:06 2017 >>> www-client/firefox-55.0.1
       merge time: 26 minutes and 5 seconds.
     Wed Aug 23 12:04:10 2017 >>> media-video/mkvtoolnix-15.0.0
       merge time: 13 minutes.
     Fri Aug 25 14:30:12 2017 >>> sys-devel/gcc-7.2.0
       merge time: 32 minutes and 19 seconds.
     Sat Sep  9 12:37:53 2017 >>> sys-devel/llvm-5.0.0
       merge time: 43 minutes and 53 seconds.
     Sat Sep  9 13:20:41 2017 >>> sys-devel/clang-5.0.0
       merge time: 41 minutes and 14 seconds.
     Thu Sep 14 17:20:11 2017 >>> app-emulation/wine-any-2.16
       merge time: 12 minutes and 44 seconds.

 

Αυτά είναι από εμένα. Libreoffice εννοείται δεν χτίζουμε γιατί κάνει ημέρες, το LLVM μετά θέλει 40+40 λεπτά γιατί σε αντίθεση με τον gcc δεν έχει πρόνοια για multilib οπότε χτίζεται δύο φορές. Όλα τα υπόλοιπα προγράμματα θέλουν κάτω από 4-5 λεπτά με τα περισσότερα να παίρνουν κάτω από λεπτό.

 

Αυτό που εννοώ είναι ότι σε βασίκα πράγματα το Gentoo ή το Void θα μου βγάλει την πίστη.

Για παράδειγμα στο void δεν υπάρχουν κάποια βασικά commands.

Προσπαθώ να καταλάβω αν το "no pain no gain" ισχύει.

Εννοείται ότι μπορείς να κάνεις τα πάντα με κάποια άλλη διανομή αλλά θα είναι πιο user friendly μέχρι και εκεί, προεγκατεστημένα libs κτλπ.

Τι θα πει αυτό "δεν υπάρχουν βασικά commands" ? Όλες αυτές οι διανομές έχουν 10000 πακέτα και εννοείται πως όλοι έχουν coreutils, util-linux, κτλ οπότε αποκλείεται να λείπουν βασικές εντολές.

 

Δεν θέλω απλά να στήσω gentoo/void, αυτό είναι το "easy part" της όλης φάσης, θέλω να δουλέψω με κάτι το οποίο θέλει να ψάξεις πιο βαθιά για να λύσεις κάτι.

Με λίγα λόγια:

Να μάθω τι παίζει πίσω απο το "terminal". Γιατί έτσι; Γιατί αλλιώς;

Ωραία, παίξε με terminal στην διανομή που χρησιμοποιείς. Βάρα snapshots του filesystems και μετά πείραζε ότι σου έρχεται και αν κάτι χαλάσει κάνε rollover σε παλαιότερη snapshot.

 

Δεν υπαρχει λογος εν ετει 2017 να ασχολουμαστε με διανομες που παιζουν με compiles..αλλο να compil-αρεις μια εφαρμογη..και αλλο..τα....παντα!

Σαν γενική συμβουλή σε ένα ευρύ κοινό, συμφωνώ.

 

Καθε φορα που βαζω gentoo..και βλεπω οτι κατι μεγαλες εφαρμογες (libreoffice , browsers , κλπ) θελουν απιστευτες ωρες compile..λεω γαμησε το..δεν αξιζει ο κοπος...και ολα αυτα γιατι ? για να ειναι και καλα optimized οι εφαρμογες για το δικο μου πισι?

Λες και μας λειπουν τα gigaherz , η ραμ και οι γρηγοροι δισκοι ?

Ας ειμαστε ρεαλιστες...

Ειδικότερα δεν συμφωνώ γιατί εξαρτάται από τις ανάγκες του κάθε χρήστη. Κάποιος που δουλεύει συνέχεια ffmpeg (ειδικότερα με βαριά codecs όπως h264 / h265) θα διαφωνήσει όταν το encoding μιας ταινίας 2 ωρών τελειώνει 10 λεπτά νωρίτερα. Δέχομαι βέβαια ότι μπορεί να χρησιμοποιήσει μια binary διανομή και απλά να κάνει compile μόνο τα προγράμματα που τον ενδιαφέρουν.

 

Μετά δεν είναι μόνο ότι κερδίζεις ότι θα είναι πιο γρήγορο κάποιο πρόγραμμα αλλά και επειδή το σύστημα έχει λιγότερες εξαρτήσεις. Στις binary διανομές συνήθως θα επιλεγούν όλες οι μη-απαραίτητες εξαρτήσεις επειδή πρέπει το σύστημα να καλύπτει τις ανάγκες όλων. Τις προάλλες για παράδειγμα το phoronix είχε κάποια benchmark και κάποια διανομή (το kubuntu ίσως, δεν θυμάμαι) ήταν 10 φορές πιο βαριά από άλλες διανομές.

 

Το θεμα είναι οτι είμαι γενικά μαζόχα :D

2strokes, turntableism..

Καιρός να ζήσω και κάτι τέτοιο;

Πάντως κατάλαβα το point σου, λογικά θα πάω σε void που είναι παρόμοια με το arch απλά runit και μπορείς

να κάνεις compile ότι εσύ θες, όχι αναγκαστικά τα πάντα.

Για να πω την αλήθεια, δεν απάντησα πιο μπροστά γιατί φάνηκε παράξενο να ρωτά κάποιος κάτι τέτοιο το 2017 και μου μύρισε troll. Παρόλα αυτά, αν ρωτάς σοβαρά, είτε σε void πας είτε σε arch δεν θα έχεις κάποιο θέμα. Και οι δύο είναι αξιοπρεπείς και σοβαρές διανομές.

 

Αν και δεν μου αρέσει το Arch και αν και δουλεύω Gentoo, σου προτείνω καλύτερα να πας σε Arch / Void παρά σε Gentoo.

 

Θα συμφωνήσω με τον mphxths ότι το compile του gentoo σε μια εποχή που υπάρχει άπλετη επεξεργαστική ισχύ δε θα προσφέρει πρακτικά τίποτα στις επιδόσεις της διανομής.

Δεν έχει σχέση με το θέμα που συζητάμε και συμφωνώ ότι από την άποψη του τελικού χρήστη δεν έχει και τόσο σημασία. Γενικότερα όμως δεν συμφωνώ. Αν παρατηρήσεις την ανάπτυξη διαφόρων project του linux (ακόμη και μεγάλα projects όπως πχ firefox, kde, κτλ) θα δεις άπειρα regressions στην απόκριση και κανείς δεν ασχολείται γιατί όπως είπες μας έχει καλομάθει το γεγονός ότι όλοι έχουν τουλάχιστον ένα 4πύρηνο με 8GB μνήμη.

 

Για παράδειγμα στο firefox, η μία έκδοση θέλει 3GB για ένα benchmark, στην επόμενη έκδοση θέλει 5GB, η επόμενη θέλει 4GB, κτλ.

 

Όπως είπα και στην αρχή, είναι offtopic αυτό που λέω και καταλαβαίνω ότι δεν εννοούσες αυτό απλά το αναφέρω εγκυκλοπαιδικά.

 

Φυσικα ζησε το..αν θες να μαλακιστεις με το gentoo εκει ειναι και σε περιμενει..

 

Καποιος που θεωρει το πισι του εργαλειο και το λειτουργικο του συστημα το θελει...λειτουργικο...θα αναπαυθει σε πιο "ηπιες" διανομες :)

Αν σκεφτείς ότι πέρα από το OpenSUSE δουλεύω κατά κόρον Slackware, Gentoo, NetBSD ίσως με θεωρήσεις βλαμμένο :P αλλά και εμένα το πισί μου είναι εργαλείο και μια χαρά εργαλείο και λειτουργικό είναι το Gentoo μου και στο 99% των περιπτώσεων δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα γιατί δεν χαλάει. Ειδικά τα Slack, NetBSD πρέπει να προσπαθήσω να τα κάνω να χαλάσουν και πάλι δεν χαλάνε τα μπάσταρδα :)

 

Κατά την προσωπική μου άποψη, εάν όντως θέλεις να μάθεις, τότε είναι προτιμότερο να στραφείς σε LFS.

Είναι η επικρατούσα άποψη ότι το LFS είναι για να μάθεις και το προτείνουν πολλοί. Δυστυχώς όμως δεν θα μάθεις τίποτα με το LFS. Αν ξεχάσουμε τα άπειρα χειροκίνητα ./configure, η μόνη διαφορά του LFS σε σχέση πχ με το Gentoo είναι ότι θα δεις πιο εύκολα την σειρά με την οποία πρέπει να εγκατασταθούν τα προγράμματα και πιο πρόγραμμα χρειάζεται πιο άλλο. Αφού το στήσεις όμως, μετά πάει άχρηστο γιατί θα είναι πρακτικά unmaintainable.
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...