Προς το περιεχόμενο

Ubuntu 16.04 και κολλήματα .


iron727

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τότε έχεις τους open source, αν θες δοκίμασε τους nvidia. Ανοίγεις το software & updates και διαλέγεις την καρτέλα additional drivers και επιλέγεις τους nvidia (proprietary,tested) εν συνεχεία apply changes και κάνε restart

 

Εντάξει πλέον τρέχει με τους επίσημους της NVIDIA (proprietary,tested) ..Το αφήνω για λίγο έτσι και βλέπουμε μήπως ήταν αυτό ...

 

Ευχαριστώωωω ..

το dmesg τι σου βγαζει ;

αν συνεχως γραφει αρκετη ωρα μετα την εκκινηση ψαξε τα μηνύματα που σου λεει μηπως καταλαβεις τι φταιει...

τι είναι αυτο >????? Δεν μου βγάζει κάποιο μνμ ....απλά κολλάνε τα πάντα ..reset και επανέρχεται .....έχει γίνει όμως κουραστικό !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ανοιξε ενα παραθυρο terminal

και τρεχεις την εντολη dmesg

ανα τακτα την τρεχεις να δεις αλλαγες ή γενικα καποιο λαθος

 

μια ιδεα περνεις απο εδω

 

https://www.tecmint.com/dmesg-commands/

 

https://www.youtube.com/results?search_query=usage+dmesg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μπορείς να μου πεις γιατί έβαλες Ubuntu σε ένα παλιό μηχάνημα;

 

Ήθελα να φτιάξω ένα οικονομικό media center και επίσης να πειραματιστώ με κάτι καινούργιο σε έμενα  .....Ήξερα για linux αλλά ποτέ δεν ασχολήθηκα  .... όποτε είπα ευκαιρία ..

 

Αν εξαιρέσεις τα αδικαιολόγητα μέχρι τώρα κολλήματα το μηχανηματάκι τα καταφέρνει μια χαρά .....Προχθές μεσημέρι έπαιζε spotify , κατέβαζε , και έτρεχε και plex.tv για να βλέπει ο γιος στο δωμάτιο του κάποιο βίντεο ..... μια χαρά τα υποστήριζε δεν έχω μεγαλύτερες απαιτήσεις ...

 

Την ίδια μέρα το βράδυ βέβαια σε απλό σερφάρισμα κόλλησε ..

Όπως και εχθές σε απλή αναπαραγωγή βίντεο ....

 

Διάλεξα ubuntu γιατί είναι απλά η ποιο δημοφιλή επιλογή σε linux ..

 

Το βράδυ θα κάνω και κάποια τεστ στις μνήμες μου να αποκλείσω και αυτό και αν δεν καταφέρω κάτι μάλλον θα κινηθώ στην επιλογή κάποιας  άλλης διανομής  (opensuse ίσως ?? )

 

Ελπίζω να σε κάλυψα  με την απάντηση μου  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Mint XFCE και ΜΑΤΕ πάντως είναι πιο ελαφριές διανομές και βασισμένες στο Ubuntu:

 

Ποιο από τα δύο λες ?

 

Η χρήση που θέλω είναι plex.tv , vlc player , spotify κτλ ...

 

Όπως είπα και πριν εάν δεν βγάλω άκρη θα προχωρήσω σε εγκατάσταση άλλης διανομής.... μήπως να φύγω από ubuntu και να πάω σε άλλη διανομή ( πχ opensuse) ??? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο από τα δύο λες ?

 

Η χρήση που θέλω είναι plex.tv , vlc player , spotify κτλ ...

 

Όπως είπα και πριν εάν δεν βγάλω άκρη θα προχωρήσω σε εγκατάσταση άλλης διανομής.... μήπως να φύγω από ubuntu και να πάω σε άλλη διανομή ( πχ opensuse) ??? 

Όποια σε καλύπτει καλύτερα και το Cinnamon δεν είναι τόσο βαρύ όσο το Ubuntu 16.04.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο από τα δύο λες ?

 

Η χρήση που θέλω είναι plex.tv , vlc player , spotify κτλ ...

 

Όπως είπα και πριν εάν δεν βγάλω άκρη θα προχωρήσω σε εγκατάσταση άλλης διανομής.... μήπως να φύγω από ubuntu και να πάω σε άλλη διανομή ( πχ opensuse) ??? 

 

To ubuntu δεν είναι τυχαία η δημοφιλέστερη διανομή. Μείνε στο ubuntu μέχρι να εξοικειωθείς με κάποιες έννοιες του Linux (διανομή,πυρήνας,πακέτα,γραφικό περιβάλλον) και στη συνέχεια προχώρα παρακάτω. Σημαντικό είναι στην αρχή να μην αποθαρρυνθείς. 

 

Έχει δημιουργηθεί η παρανόηση ότι το Linux είναι ελαφρύ. To Linux ως Linux είναι ο πυρήνας (kernel). Οι διανομές (ubuntu,openSuse,debian,arch linux,manjaro) είναι ο πυρήνας+γραφικό περιβάλλον(gnome,KDE,MATE,xfce,lxde)+διαχειριστής πακέτων(apt,pacman,zypper)+μερικά προγράμματα που μπορεί να έχει πακετάρει μαζί η καθεμιά. Το θέμα είναι που το βάζεις το Linux και γιατί το βάζεις. Πχ. στην περίπτωση σου για σερφάρισμα είναι μια χαρά αλλά όχι με 20+ καρτέλες ανοιχτές στον chrome γιατί θα το γονατίσεις. Επίσης αν θες να δεις βελτίωση βάλε του και ένα SSD (φτηνό δεν είναι ανάγκη να ξοδευτείς) και θα είναι μια χαρά για καθημερινά απλά tasks. 

 

Με 4GB ram και μια low-end κάρτα γραφικών σηκώνεις αξιοπρεπώς gnome (γραφικό περιβάλλον), αλλά δε θα δοκίμαζα την τύχη μου στο KDE (γραφικό περιβάλλον). Φυσικά με MATE (γραφικό περιβάλλον) θα πετάει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα νεότερα είναι τα εξής  ... έτρεξα τη εντολή :

 

sudo apt-get install memtester

 

memtester 4000 1 (4000 αριθμός MB μνήμης , 1 αριθμός επανάληψης τεστ )

 

το αποτέλεσμα που πήρα ήταν 0 ( κανένα λάθος ) ...Ας πούμε ότι καλύψαμε το θέμα ''φταίει η μνήμη'' .

 

επίσης από την στιγμή που πέρασα τους επίσημους οδηγούς της NVIDIA όπως είπε ο φίλος becoming_I δεν ξανακόλλησε ( από εχθές ,αλλά το δούλεψα πολύ λίγο ).

 

Συνεχίζω να παρακολουθώ συμπεριφορά και ενημερώνω ..... ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τς συμβουλές σας ...

 

Έαν ξανακολήσει επόμενα βήματα είναι  :

 

1 . Βάζω επάνω άλλες μνήμες (καλού κακού )....εάν συνεχιστεί ..

2. Βάζω άλλον επεξεργαστή ....εάν συνεχιστεί ..

3. Δοκιμάζω άλλη διανομή (πιθανότερα να μην έχει σχέση με ubuntu) ....εάν συνεχιστεί .

4. Πετάω τον υπολογιστή από το παράθυρο και ησυχάζω .....

 

 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

sudo apt-get install memtester

memtester 4000 1 (4000 αριθμός MB μνήμης , 1 αριθμός επανάληψης τεστ )

το αποτέλεσμα που πήρα ήταν 0 ( κανένα λάθος ) ...Ας πούμε ότι καλύψαμε το θέμα ''φταίει η μνήμη'' .

 

Με ένα πέρασμα δεν κάλυψες τίποτα, αν θες να είσαι καλυμμένος θα τρέξεις το memtest86 κατά την εκκίνηση και το test θα πάρει κάποιες ώρες.

 

 

1 . Βάζω επάνω άλλες μνήμες (καλού κακού )....εάν συνεχιστεί ..

 

Δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι φταίνε οι μνήμες. Αν έφταιγαν θα είχες πρόβλημα και σε windows.

 

 

2. Βάζω άλλον επεξεργαστή ....εάν συνεχιστεί ..

 

Επίσης δε χρειάζεται. Δεν είναι στην αιχμή της τεχνολογίας αλλά για τα καθημερινά απλά πράγματα θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο. Έβαλες Linux να γλιτώσεις την αναβάθμιση, όχι να την επιταχύνεις :)

 

 

3. Δοκιμάζω άλλη διανομή (πιθανότερα να μην έχει σχέση με ubuntu) ....εάν συνεχιστεί .

 

Αναφέρθηκα σε προηγούμενο ποστ γιατί αυτό δεν είναι επί του παρόντος. Ας κάνουμε μια υπόθεση εργασίας. Αν βάλεις άλλες διανομές και συνεχιστεί το πρόβλημα, τι κάνεις;; Περνάς ξανά windows; Το troubleshooting είναι μέσα στο πρόγραμμα. Εδώ έρχεται ο ρόλος της εκάστοτε κοινότητας να σε βοηθήσει να ξεπεράσεις τυχόν προβλήματα και να προχωρήσεις παρακάτω.

 

 

4. Πετάω τον υπολογιστή από το παράθυρο και ησυχάζω .....

 

Μόνο κοίτα μην περνάει κανένας από κάτω  :D

Επεξ/σία από becoming_I
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ένα πέρασμα δεν κάλυψες τίποτα, αν θες να είσαι καλυμμένος θα τρέξεις το memtest86 κατά την εκκίνηση και το test θα πάρει κάποιες ώρες.

 

 

 

Δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι φταίνε οι μνήμες. Αν έφταιγαν θα είχες πρόβλημα και σε windows.

 

 

 

Επίσης δε χρειάζεται. Δεν είναι στην αιχμή της τεχνολογίας αλλά για τα καθημερινά απλά πράγματα θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο. Έβαλες Linux να γλιτώσεις την αναβάθμιση, όχι να την επιταχύνεις :)

 

 

 

Αναφέρθηκα σε προηγούμενο ποστ γιατί αυτό δεν είναι επί του παρόντος. Ας κάνουμε μια υπόθεση εργασίας. Αν βάλεις άλλες διανομές και συνεχιστεί το πρόβλημα, τι κάνεις;; Περνάς ξανά windows; Το troubleshooting είναι μέσα στο πρόγραμμα. Εδώ έρχεται ο ρόλος της εκάστοτε κοινότητας να σε βοηθήσει να ξεπεράσεις τυχόν προβλήματα και να προχωρήσεις παρακάτω.

 

 

 

Μόνο κοίτα μην περνάει κανένας από κάτω  :D

Το θετικό είναι ότι μετά την αναβάθμιση στους οδηγούς της κάρτας γραφικών (βάλαμε να τρέχει τους NVIDIA) δεν ξανακόλλησε ..

οπότε προς το παρόν αναμένουμε ...

 

Το δεύτερο που παρατηρησα είναι το εξής :

 

Στο ρυθμίσεις > display για μονιτορ μου έχει μια  Goldstar company LTD 72' .. ενώ στο Nvidia X Server settings μου διαβάζει σωστά το μονιτορ (LG electronics)

 

Η ανάλυση που έχει και στα δύο είναι 1360 * 768 ..

 

Έαν ορίσω ανάλυση AUTO ή 1920 *1080 (που υποστηρίζει η τηλεόραση) μου γυρνάει σε αυτή την ανάλυση αλλά το menu αριστερα και επάνω μου το κόβει . (βλέπω δλδ αριστερά το menu με τα shortcuts μισό και το επάνω καθόλου (ώρα ,ήχο ημερομηνία κλπ )..

 

Για να μπορέσω να δουλέψω αναγκάζομαι να γυρίσω σε 1360 * 768 όποτε και βλέπω τα πάντα αλλά όχι με την μέγιστη ανάλυση που μπορώ να πάρω ....

 

Σας ζάλισα !!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θετικό είναι ότι μετά την αναβάθμιση στους οδηγούς της κάρτας γραφικών (βάλαμε να τρέχει τους NVIDIA) δεν ξανακόλλησε ..

οπότε προς το παρόν αναμένουμε ...

 

Το δεύτερο που παρατηρησα είναι το εξής :

 

Στο ρυθμίσεις > display για μονιτορ μου έχει μια  Goldstar company LTD 72' .. ενώ στο Nvidia X Server settings μου διαβάζει σωστά το μονιτορ (LG electronics)

 

Η ανάλυση που έχει και στα δύο είναι 1360 * 768 ..

 

Έαν ορίσω ανάλυση AUTO ή 1920 *1080 (που υποστηρίζει η τηλεόραση) μου γυρνάει σε αυτή την ανάλυση αλλά το menu αριστερα και επάνω μου το κόβει . (βλέπω δλδ αριστερά το menu με τα shortcuts μισό και το επάνω καθόλου (ώρα ,ήχο ημερομηνία κλπ )..

 

Για να μπορέσω να δουλέψω αναγκάζομαι να γυρίσω σε 1360 * 768 όποτε και βλέπω τα πάντα αλλά όχι με την μέγιστη ανάλυση που μπορώ να πάρω ....

 

Σας ζάλισα !!!!!!

 

Δε μας ζάλισες καθόλου. Αυτός είναι ο σκοπός της κοινότητας και των forums. Όπως όλοι στα πρώτα μας βήματα μας βοήθησε κάποιος, έτσι και εσύ δεν έχεις λόγο να απολογείσαι που ζητάς βοήθεια. 

 

Στο θέμα μας

 

Όπως βλέπεις και εμένα έτσι μου το βγάζει

 

Screenshot_from_2017_09_18_12_41_59.png

 

Όταν λες ότι σου κόβει το menu, μήπως η οθόνη σου είναι σε d-sub πίσω συνδεδεμένη και όχι σε DVI; Αν είναι έτσι πρέπει χειροκίνητα, μέσω της οθόνης σου, να τη φέρεις στα ίσα. Αν μπορείς βάλε μια εικόνα πως είναι όταν το γυρνάς σε 1920Χ1080. Πατάς το print screen πλήκτρο στο keyboard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ρυθμίστηκε αυτό ......Στην τηλεόραση υπήρχε επιλογή 16 : 9 ή αυτόματο ....

 

Στο 16 : 9 μου το έκοβε ..μόλις έβαλα AUTO το έφερε κανονικά .....

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...