Προς το περιεχόμενο

Ubuntu 16.04 και κολλήματα .


iron727

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα ..

 

Την βοήθεια σας παρακαλώ ....

 

Νέος χρήστης Linux εγκατέστησα ubuntu 16.04 σε ένα σχετικά παλιό σύστημα μόνο για μουσική και Βίντεο .Αυτό που μου συμβαίνει είναι το εξής ,, δύο φόρες μέχρι τώρα (μια εβδομάδα το χρησιμοποιώ ) το σύστημα κολάει στα καλά καθούμενα . Την μια φόρα κατά την αναπαραγωγή ένος αρχείου βίντεο και την δεύτερη όταν απλά σερφάριζα στο internet .

 

Για να το επαναφέρω το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να χρησιμοποιήσω το reset απο το κουτί καθώς δεν δουλεύει ούτε το ποντίκι , ούτε πληκτρολόγιο .

 

Για να σας πρόλάβω έχω τρέξει τις εντολές ''sudo apt-get update''  ''sudo apt-get upgrade '' μήπως το σώσω αλλά μου το ξαναέκανε .. Επίσης θερμοκρασίες συστήματος φυσιολογικές .

 

Το σύστημα αποτελείται :

Intel Core2 Duo E6600 2.4Mhz

Motherboard GIGABYTE GA-945GM-S2

Μνήμες : Kingstone 4*1gb 800mhz

GPU : Asus GT610 .

 

Κάποια γνώμη???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν βάζεις και το ubuntu mate που είναι ποιο ελαφρύ σαν λειτουργικό? To ubuntu δεν είναι και το ποιο ελαφρύ λειτουργικό για παλιά συστήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως εκείνη την ώρα η CPU τερματίζει? Όπως σου είπαν, βάλε κάτι πιο ελαφρύ(xubuntu, lubuntu, αφού σου αρέσουν, αλλιώς υπάρχουν πολλές επιλογές από άλλες διανομές), ζεστή έχουμε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σας πρόλάβω έχω τρέξει τις εντολές ''sudo apt-get update''  ''sudo apt-get upgrade '' μήπως το σώσω αλλά μου το ξαναέκανε .. Επίσης θερμοκρασίες συστήματος φυσιολογικές .

 

Κάποια γνώμη???

Μάλλον γεμίζει το swap και για αυτό κολλάει το σύμπαν

εγκατέστησε το htop

sudo apt install htop
htop

και δες αν γεμίζει το swap. 

Αν γεμίζει εγκατέστησε το systemd-swap που δημιουργεί swap αρχείο.

 

Έχω τον ίδιο επεξεργαστή και SSD και δεν έχει θέμα. Φυσικά έχω εγκατεστημένο systemd-swap.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως ο σκληρος του ετοιμαζεται να σε αφησει?

 

έτρεξα το disks που υπάρχει σαν app του ubuntu για έλεγχο των σκληρών πριν λίγο δεν μου έδωσε κανένα λάθος ....

 

Ξέρω και έγω τπτ δεν αποκλείεται >>>>

Μάλλον γεμίζει το swap και για αυτό κολλάει το σύμπαν

εγκατέστησε το htop

sudo apt install htop
htop

και δες αν γεμίζει το swap. 

Αν γεμίζει εγκατέστησε το systemd-swap που δημιουργεί swap αρχείο.

 

Έχω τον ίδιο επεξεργαστή και SSD και δεν έχει θέμα. Φυσικά έχω εγκατεστημένο systemd-swap.

οκ το δοκιμάζω και αυτό

Μάλλον γεμίζει το swap και για αυτό κολλάει το σύμπαν

εγκατέστησε το htop

sudo apt install htop
htop

και δες αν γεμίζει το swap. 

Αν γεμίζει εγκατέστησε το systemd-swap που δημιουργεί swap αρχείο.

 

Έχω τον ίδιο επεξεργαστή και SSD και δεν έχει θέμα. Φυσικά έχω εγκατεστημένο systemd-swap.

 απο htop :

mem : 1.85G / 3.18G

swp : 48.3M / 3.25G

 

????

Παίζει να χαιρετάει ο επεξεργαστής ??? Εγώ ξέρω οτι η CPU ή δουλεύει ή όχι .... Έαν χαλάσει απλά δεν ανοίγει το PC ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε δούλευε η CPU δε θα έκανε καν post το BIOS. 

 

Όταν κολλάει το σύμπαν φορτώνει ο σκληρός; 

Drives GPU ποιους έχεις; Τους nouveau ή της nvdia;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο παθαινα κι εγω με το Μιντ (που ειναι βασισμενο στο Ubuntu).

Κολλαγε σε τυχαιες στιγμες. Παγωνε το συμπαν.

 

Λυση?

Αλλαξα διανομη. Πηγα σε διανομη που ΔΕΝ ειναι βασισμενη σε Ubuntu. Κι ησυχασα.

Εννοειται οτι δε ξαναγυριζω πισω για κανενα λογο.

Ευκαιρια ηταν να απεξαρτηθω απο την %€&%%-διανομη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

becoming_I ...πως μπορώ να δω ποιους οδηγούς εχω ;;; δεν γνωρίζω καθώς νέος στο κόλπο ....εγκατέστησα το ubuntu απλά δεν πέρασα οδηγούς (όπως κάνουμε σε windows) ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

becoming_I ...πως μπορώ να δω ποιους οδηγούς εχω ;;; δεν γνωρίζω καθώς νέος στο κόλπο ....εγκατέστησα το ubuntu απλά δεν πέρασα οδηγούς (όπως κάνουμε σε windows) ...

 

τότε έχεις τους open source, αν θες δοκίμασε τους nvidia. Ανοίγεις το software & updates και διαλέγεις την καρτέλα additional drivers και επιλέγεις τους nvidia (proprietary,tested) εν συνεχεία apply changes και κάνε restart

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι η gt610 δεν έχει πρόβλημα με τους open source, δεν θα δεις μεγάλη διαφορά με τους proprietary.
Εγώ με τους open source έπαιζα lineage 2 με wine σε πολύ κατώτερο σύστημα με gt210.
Η γνώμη μου είναι να γυρίσεις σε manjaro XFCE, έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά, newbie friendly (στο ίδιο επίπεδο με ubuntu) και σιγά σιγά θα μάθεις και το arch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά θέλω htop όταν έχεις ανοιχτό browser. Μας ενδιαφέρει να δούμε τι γίνεται τη στιγμή του κολλήματος

 

Θα το έχω ανοιχτό μόνιμα ο htop.... έαν κολλησει θα βγάλω φώτο τα νούμερα που λέει ...έαν βέβαι δείξει κάτι ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το dmesg τι σου βγαζει ;

αν συνεχως γραφει αρκετη ωρα μετα την εκκινηση ψαξε τα μηνύματα που σου λεει μηπως καταλαβεις τι φταιει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...