Προς το περιεχόμενο

Διανομή για guest OS σε Win host (Vbox)


Zaknafein

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως λέει και ο τίτλος, ψάχνω διανομή για να την τρέχω μέσα από VirtualBox σε Win10 host.

 

Με ενδιαφέρει να είναι όσο το δυνατόν πιο 'πλούσια' σε libraries κτλ, για να εγκαθιστώ/δοκιμάζω projects από Github που ενδεχομένως να έχουν dependencies που δεν είναι διαθέσιμες (εύκολα) σε όλες τις διανομές. Πχ σε ένα VM που έχω με Kali δεν έβρισκε κάποια library και δεν θέλω να μπαίνω σε διαδικασία κάθε φορά να τα κάνω χειροκίνητα.

 

Δεν έχω πολλή επαφή με το άθλημα, οπότε αν απλά έτυχε λόγω ειδικού σκοπού του Kali, να πάω απλά σε κάποια διανομή με ευρύτερο πεδίο εφαρμογών, πχ Debian ή CentOS;

 

Α δεν ξέρω αν παίζει το ρόλου του, αλλά κατά προτίμηση δεν θα κάνω compile τα διάφορα projects, παρά μόνο εγκατάσταση binaries+dependencies.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι είναι αρκετά ασφαλής επιλογή να βάλεις ubuntu (κατά προτίμηση 16.04) γιατί τα περισσότερα στο github δίνουν οδηγίες εγκατάστασης σε ubuntu/debian/Fedora/Suse.

 

Όμως αν όντως θες να δοκιμάσεις software από το github, πρέπει να έχεις μια μικρή εμπειρία τερματικού γιατί πολλές φορές τα dependencies παρότι θα είναι διαθέσιμα στα αποθετήρια της διανομής, θα πρέπει να εγκατασταθούν χειροκίνητα.

 

Το Kali αν δε θες να ασχοληθείς με penetration testing (ή να "δανειστείς" wifi από το γείτονα) άστο προς το παρόν. Δυστυχώς το Kali έχει μια ιδιαίτερη φήμη λόγω του Mr.Robot, ενώ είναι μια πολύ πλήρης διανομή σε ότι αφορά την εργαλειοθήκη των προγραμμάτων αλλά για αυτό που θες εσύ νομίζω ότι δεν κάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε δεν με φοβίζει το terminal, ίσα ίσα που θέλω να μάθω κ πέντε-δέκα εντολές, απλά στο Kali ακολουθώντας οδηγίες για τα dependencies έβγαζε error not found (με apt-get κτλ) και επειδή δεν μιλάω για μόνο 1 project, λέω να βάλω κάτι που θα με ταλαιπωρήσει λιγότερο (επειδή είμαι άσχετος, όχι ότι φταίει το λειτουργικό).

 

Τέσπα οπότε Debian είναι σχετικά safe επιλογή; Ubuntu έχω σε άλλο PC, θέλω να 'παίξω' με άλλη διανομή εδώ (σαν ευκαιρία να δω λίγο περισσότερο από τον κόσμο του Linux, όχι ότι το Ubuntu στο άλλο PC έχει κάποιο θέμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία :)

 

Τώρα που το ξεκαθάρισες μπορώ να σου πω να δοκιμάσεις linux mint που είναι ubuntu based και να δεις κάτι παραπέρα από το ubuntu. Πριν ξεκινήσεις οτιδήποτε στο τερματικό, πρέπει να ξέρεις 2-3 πραγματάκια που ισχύουν παντού και μετά 2-3 πράγματα που αλλάζουν από διανομή σε διανομή.

 

Λοιπόν

Γενικά στο τερματικό

ls                 # βλέπεις τα περιεχόμενα του φακέλου που βρίσκεσαι
cd ονομα_φακέλου   # αλλάζεις φάκελο
cd ~               # επιστρέφεις στο φάκελο home
exit               # φεύγεις από το τερματικό
sh όνομααρχείου.sh # εκτελείς script αρχείο
chmod +x αρχείο    # μετατροπή αρχείου σε εκτελέσιμο

Τώρα στις debian based διανομές (ubuntu/mint/elementary/kali)

sudo apt-get install όνομαπακέτου # εγκατάσταση του πακέτου
sudo apt-get remove όνομαπακέτου  # απεγκατάσταση του πακέτου
sudo apt-cache search πακέτο      # αν δεν ξέρεις ακριβώς το όνομα του πακέτου 
sudo apt-get install -f           # αν έχει errors ή missing dependencies κατά την εγκατάσταση
sudo apt-get autoclean            # καθαρίζει πακέτα που έχουν κατεβεί και δε χρειάζονται
sudo apt-get autoremove           # καθαρίζει πακέτα που εγκαταστάθηκαν προκειμένου 
                                  # να ικανοποιηθούν κάποια dependencies και δε χρειάζονται πλέον

Αυτά τα λίγα γενικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...