Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα σε epson xp-530


kosmar77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω τον εν λογω εκτυπωτη και εχω το εξης προβλημα.

 

Το τελευταιο διαστημα βγαζει μια λεπτη οριζοντια λευκη γραμμη σε ενα σημειο της σελιδας. Συγκεκριμενα αν τυχει και τυπωσω κειμενο για πραδειγμα, στο πανω μισο της σελιδας μια σειρα απο το κειμενο ειναι μισοσβισμενη οριζοντια. Το κανει σε ολες τις σελιδες που τυπωνει.

Τον εκτυπωτη δεν τον εχω πανω απο χρονο (περιπου 10-11 μηνες) και μελανια βαζω παντα αυθεντικα.

Εχω κανει καθαρισμο κεφαλης 2-3 φορες αλλα τιποτα.

Τι αλλο να κανω; να τον παω εκει που τον αγορασα και να αναφερω το προβλημα ή υπαρχει κατι που μπορω να κανω μονος μου;

Επεξ/σία από kosmar77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον το πρωτο διοτι μελανι αλλαξα και το κανει και στο καινουριο.

Σε αυτη τη περιπτωση τι κανω; Μπορω να το ξεβουλωσω εγω καπως ή μπορω να το στειλω για σερβις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, διανύουμε την εποχή των "μαστόρων του Youtube" οπότε πολλοί το προσπαθούν πρώτα μόνοι τους με κάποιο βιντεάκι που βλέπουν και το φτιάχνουν. Αυτοί είναι η μειοψηφία όσων το προσπαθούν. Οι υπόλοιποι αφού δεν τα καταφέρουν ή τα κάνουν χειρότερα, μετά το στέλνουν σε κάποιο σέρβις. B)

 

Εγώ προτείνω ότι αφου είσαι στους 10-11 μήνες μετά την αγορά και άρα μέσα στην εγγύηση, να το στείλεις στο επίσημο σέρβις. Το πρόβλημα σου πιθανότατα προκλήθηκε απο μη χρήση του εκτυπωτή ανα τακτά διαστήματα. Δεν έχει σημασία που βάζεις αυθεντικά μελάνια. Ολοι οι inkjet αυτού του τύπου αν μείνουν χωρίς χρήση για κάποιο διαστημα ή ακόμη και αν χρησιμοποιείς μόνο το ένα χρώμα (συνηθως μαύρο) για εκτύπωση, βουλώνουν στα ακροφύσια. Μόλις τον φτιάξεις φρόντισε μια φορά στις 10 μέρες το πολύ να δίνεις μια εκτύπωση έγχρωμη για να σου πάει για χρόνια.

 

Αν σου πούνε καμια εξωφρενική τιμή στο σέρβις, ψάξε εδω μέσα για το πως θα καθαρίσεις την κεφαλή μόνος σου. Εχει αναλυθεί σε πολλά θέματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μαλλον θα το παω για σερβις.

 

Οσο αφορα τις εκτυπωσεις το αντιθετο γινοταν απο αυτο που λες :)

Κι εγω και η γυναικα μου ειμαστε καθηγητες και παει η εκτυπωση συννεφο..

Απλα προσπαθω να βρω μια λυση μηπως γλιτωσω το σερβις διοτι ειναι εργαλειο απαραιτητο για τη δουλεια μας :)

Επεξ/σία από kosmar77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γινόταν το αντίθετο τότε πρόκειται για φθορά χρήσης. Κάτι που σε τόσο καινούριο μηχάνημα δεν δικαιολογείται, άρα έχεις καλύτερες πιθανότητες για σέρβις δωρεάν εντός εγγύησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέραν του καθαρισμού ευθυγράμιση μελανιών μέσω του υπολογιστή έχεις κάνει;;;;

 

Αν ναι τότε σίγουρα υπάρχει πρόβλημα με βουλωμένη κεφαλή η οποία στον εκτυπωτή σου είναι στο μηχάνημα

και όχι στο μελάνι όπως στους hp για παράδειγμα και πρέπει να ξέρεις να τη βγάλεις για καθάρισμα άρα πας

υποχρεωτικά για σέρβις.

Και εμένα στο παρελθόν μου το έκανε αλλά με ένα καθαρισμό της κεφαλής η οποία στον δικό μου hp είναι στο

μελάνι έστρωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα κανει ευθυγραμιση αλλα θα ξανακανω σαν εσχατη λυση μηπως στην πρωτη εκανα βλακεια. Ελπιζω να γινει το θαυμα και να στρωσει ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα το εξής πρόβλημα με κάποια ταυτότητα που είχα σκανάρει και ήθελα να τη βγάλω ασπρόμαυρη φωτοτυπία

από τη σκαναρισμένη.

 

Την έβαζα πατούσα ασπρόμαυρο και στη φωτοτυπία άφηνες κενές γραμμές.

Νόμιζα ότι είχε πρόβλημα ο εκτυπωτής αλλά τελικά τι είχε γίνει.

Στο αρχικό σκανάρισμα για καλίτερη ποιότητα την είχα σκανάρει έγχρωμη αλλά δεν φαινόταν γιατί είχε  ένα

απαλό γκριζόμαυρο χρώμα και στο ασπρόμαυρο μάλλον δεν έβλεπε κάποια χρώματα να τα εκτυπώσει.

 

Μόλις πάτησα έγχρωμη φωτοτυπία την εκτύπωσε κανονικά χωρίς κενές γραμμές. :)

 

Εσένα σου κάνει το ίδιο πρόβλημα και στις έγχρωμες εκτυπώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...