Προς το περιεχόμενο

iPhone X. Το μέλλον του smartphone κατά Apple


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει μπορεί να είναι τσιμπημένο αλλά όχι και 200€ ρε συ :)

Φίλε, με 300 ευρω παίρνεις pc ή φωτογραφική μηχανή (ανάλογα τι χρήση θες) που απλά ειναι κλάσεις ανώτερα.

Οποιαδήποτε σύγκριση είναι γελοία, τόσο σε υπολογιστική ισχύ όσο και σε ποιότητα φωτογραφίας.

Το iphone X , από hardware, δεν αξίζει ούτε καν αυτά τα 200 ευρώ (όπως και κάθε σμαρτ). 

Και 200 να έκανε, είναι πεταμένα λεφτά.

 

Όμως το πιο ανησυχητικό από όλα αυτά, είναι ότι πλέον ο μέσος καταναλωτής δεν είναι σε θέση να αντιληφθεί τα αυτονόητα.

Έτσι λοιπόν, απλά πέφτει θύμα ενός brand name ή μιας «μόδας».

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φίλε, με 300 ευρω παίρνεις pc ή φωτογραφική μηχανή (ανάλογα τι χρήση θες) που απλά ειναι κλάσεις ανώτερα.

Πως δεν το είχα σκεφτεί;;; Θα ψάξω αύριο στο eBay να βρω μια θήκη για να κουβαλάω το pc μαζί μου αντί για το κινητό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε, με 300 ευρω παίρνεις pc ή φωτογραφική μηχανή (ανάλογα τι χρήση θες) που απλά ειναι κλάσεις ανώτερα.

Οποιαδήποτε σύγκριση είναι γελοία, τόσο σε υπολογιστική ισχύ όσο και σε ποιότητα φωτογραφίας.

Το iphone X , από hardware, δεν αξίζει ούτε καν αυτά τα 200 ευρώ (όπως και κάθε σμαρτ).

Και 200 να έκανε, είναι πεταμένα λεφτά.

 

Όμως το πιο ανησυχητικό από όλα αυτά, είναι ότι πλέον ο μέσος καταναλωτής δεν είναι σε θέση να αντιληφθεί τα αυτονόητα.

Έτσι λοιπόν, απλά πέφτει θύμα ενός brand name ή μιας «μόδας».

Το θέμα είναι να συγκρίνουμε ίδια πράγματα όμως! Τέλος πάντων, ίσως το βλέπουμε διαφορετικά :)

 

(Συμφωνώ ότι 1200€ είναι πάρα πολλά για οποιοδήποτε κινητό, διαφωνώ όμως ότι το hardware του x είναι για 200€).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως δεν το είχα σκεφτεί;;; Θα ψάξω αύριο στο eBay να βρω μια θήκη για να κουβαλάω το pc μαζί μου αντί για το κινητό.

Μα θα μπορούσες να "σκεφτείς" να "κουβαλήσεις" ένα τάμπλετ 7αρι- 8αρι με 150 ευρώ... Και πιο γρήγορα θα σέρφαρες, και δεν θα είχες στραβωθεί στις 5,8 ίνστες.

Αλλά είπαμε... Ο μέσος καταναλωτής δεν αντιλαμβάνεται πια τα αυτονόητα. Θέλει το brand name για να πουλήσει μούρη (όπως νομίζει..)

 

Οι 7 ίντσες θωρούνται τώρα πολλές για φορητή συσκευή, αλλά αυτό ισχύει μόνο μέχρι να βγει το επόμενο iPhone! Μετά θα είναι οκ.  :rolleyes:  :lol: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα θα μπορούσες να "σκεφτείς" να "κουβαλήσεις" ένα τάμπλετ 7αρι- 8αρι με 150 ευρώ... Και πιο γρήγορα θα σέρφαρες, και δεν θα είχες στραβωθεί στις 5,8 ίνστες.

Με έσωσες! Πάω να πάρω ένα.

Βέβαια μετά θα χρειαστεί να πάρω και τηλέφωνο, αφού το tablet δεν είναι.

Α, και φωτογραφική μηχανή, γιατί το tablet των 150€, θα είναι χειρότερο από το Nokia 3310.

Αλλά, ότι και να λέμε, μου άνοιξες τα μάτια.

Ο Αλλάχ να σε έχει καλά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πόσο γελοίο μπορεί να είναι να πληρώνεις 1200 ευρώ για hardware που αξίζει 200 ευρώ;

 

Δεν έχει να κάνει με τα χρήματα. Έχει να κάνει με το ότι ο αγοραστής πιάνεται κορόιδο.

 

Ναι δεν έχει να κάνει με τα χρήματα.

 

Και γω φρικάρω που κάποιος δίνει άπειρα χρήματα για ένα καλό αμάξι, τη στιγμή που 1-2 τόνοι λαμαρίνας κοστίζουν εξωφρενικά λιγότερο από το συνολικό κόστος του αμαξιού! Είναι απαράδεκτο αυτό που συμβαίνει.

 

Άσε το άλλο: πάω προχθές να πάρω ένα ζευγάρι παπούτσια και μου ζητάνε 150 ευρώ για 2 κομμάτια δέρματος και μια λαστιχένια σόλα, τη στιγμή που τα υλικά αυτά κοστίζουν το πολύ 10 ευρώ! 

 

Μας πιάνουν κορόιδα καθημερινά...  :cry:

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν έχει να κάνει με τα χρήματα.

 

Και γω φρικάρω που κάποιος δίνει άπειρα χρήματα για ένα καλό αμάξι, τη στιγμή που 1-2 τόνοι λαμαρίνας κοστίζουν εξωφρενικά λιγότερο από το συνολικό κόστος του αμαξιού! Είναι απαράδεκτο αυτό που συμβαίνει.

 

Άσε το άλλο: πάω προχθές να πάρω ένα ζευγάρι παπούτσια και μου ζητάνε 150 ευρώ για 2 κομμάτια δέρματος και μια λαστιχένια σόλα, τη στιγμή που τα υλικά αυτά κοστίζουν το πολύ 10 ευρώ! 

 

Μας πιάνουν κορόιδα καθημερινά...  :cry:

 

Το άλλο που το πας; Στην καφετέρια, 0,05€ το νερό, 0,20€ ο καφές, 0,10€ η ζάχαρη, και μου καθίζουν το φραπέ 3€! Κλέφτες!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άλλο που το πας; Στην καφετέρια, 0,05€ το νερό, 0,20€ ο καφές, 0,10€ η ζάχαρη, και μου καθίζουν το φραπέ 3€! Κλέφτες!

O Alekos35 δεν πίνει καφέ στην καφετέρια. Παίρνει θερμός από το σπίτι και κάθεται και τζάμπα στο τραπεζάκι, γελώντας με τους υπόλοιπους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ παιδιά, κοιτάξτε επιχειρήματα, αλλά και γενικά ύφος και ήθος που έχουν μερικοί, που για κάποιο ανεξήγητο λόγο, νιώθουν την ανάγκη να «υπερασπίσουν» το υπερ-κοστολογημένο τηλέφωνο τους.

Είναι σαν να είναι μόνο το τηλέφωνο «smart», ενώ οι ιδιοκτήτες τους, ακριβώς το αντίθετο. :lol: 

Όχι βέβαια όλοι. Λίγοι είναι αυτοί που παθιάζονται, είτε είναι με την apple, είτε με την samsung. Δεν έχει και μεγάλη διαφορά από την καφρίλα που συναντάμε στο ποδόσφαιρο.

 

Κανένα πρόβλημα. Ας δώσουμε και 2000 και 3000 και 4000 ευρώ για το επόμενο iphone, αφού νομίζουμε ότι τα αξίζει.

Απλά, με αυτά που βλέπω, σκέπτομαι μήπως πρέπει να εκμεταλλευτούμε και εμείς αυτήν την κοροϊδία.

Πως αγοράζει κάποιος μετοχές της apple; :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εντωμεταξύ παιδιά, κοιτάξτε επιχειρήματα, αλλά και γενικά ύφος και ήθος που έχουν μερικοί, που για κάποιο ανεξήγητο λόγο, νιώθουν την ανάγκη να «υπερασπίσουν» το υπερ-κοστολογημένο τηλέφωνο τους.

Είναι σαν να είναι μόνο το τηλέφωνο «smart», ενώ οι ιδιοκτήτες τους, ακριβώς το αντίθετο. :lol: 

Όχι βέβαια όλοι. Λίγοι είναι αυτοί που παθιάζονται, είτε είναι με την apple, είτε με την samsung. Δεν έχει και μεγάλη διαφορά από την καφρίλα που συναντάμε στο ποδόσφαιρο.

 

Κανένα πρόβλημα. Ας δώσουμε και 2000 και 3000 και 4000 ευρώ για το επόμενο iphone, αφού νομίζουμε ότι τα αξίζει.

Απλά, με αυτά που βλέπω, σκέπτομαι μήπως πρέπει να εκμεταλλευτούμε και εμείς αυτήν την κοροϊδία.

Πως αγοράζει κάποιος μετοχές της apple; :P 

Kοιτα Αλεκο, το αν ενα προιον ειναι υπερκοστολογημενο ή οχι, το καθοριζει η ζητηση. Αν δεν υπαρχει ζητηση και το προιον μενει στο ραφι, τοτε ειναι υπερκοστολογημενο και ριχνεις την τιμη για να φυγει. Αν πουλαει τρελα, τοτε προφανως δεν ειναι υπερκοστολογημενο.

 

Αυτο που λες περι χρησης πολλων διαφορετικων συσκευων για το καθετι, δεν ειναι λογικο. Ή εν παση περιπτωσει υπαρχουν καταναλωτες που πληρωνουν για να εχουν το feature της φορητοτητας και της all in one συσκευης. Για τον ιδιο λογο που οι κατοχοι laptop δινουν Χ χρηματα για hardware που σε desktop θα κοστιζε λιγοτερο απο Χ. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Sorry αλλά το συγκεκριμένο δε νομίζω πως ισχύει.

Δεν ξερω, διχως να ειμαι ειδικος, πιστευω πως αν κατι ειναι υπερκοστολογημενο τοτε δεν πουλαει.

Αν φευγει σαν ζεστο ψωμι πχ, πως θεωρειται υπερκοστολογημενο?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω 'γω, αυτή δεν είναι η δουλειά του marketing;

 

 

πιστευω πως αν κατι ειναι υπερκοστολογημενο τοτε δεν πουλαει.

 

Αυτό φαντάζομαι πως προϋποθέτει ότι ο καταναλωτής μπαίνει στη διαδικασία να εκτιμήσει πόσο θα έπρεπε να κοστίζει το Χ αγαθό κατά τη γνώμη του, και δεν αγοράζει το οτιδήποτε απλά επειδή μπορεί.

 

Όταν ο άλλος σου λέει «Και $5.000 να κόστιζε, πάλι θα στηνόμουν πρώτος στην ουρά» σε φάση "shut up and take my money", τι συζητάμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα πρόβλημα. Ας δώσουμε και 2000 και 3000 και 4000 ευρώ για το επόμενο iphone, αφού νομίζουμε ότι τα αξίζει.

Απλά, με αυτά που βλέπω, σκέπτομαι μήπως πρέπει να εκμεταλλευτούμε και εμείς αυτήν την κοροϊδία.

Πως αγοράζει κάποιος μετοχές της apple;

Αυτό που δεν έχω καταλάβει ποτέ, είναι από πότε κάποιος άγνωστος, έχει άποψη για το πόσα λεφτά θα βγάλουμε από την τσέπη μας...

Εγώ έχω και θέλω να δώσω 5.000€ για ένα τηλέφωνο. Ο άλλος, για ένα μπουκάλι κρασί. Ο άλλος 500.000€ για ένα αμάξι. 50.000.000€ για έναν πίνακα ζωγραφικής μουτζούρας.

Σε κόφτει;

Εσένα κλέβει;

Εϊσαι ο φύλακας άγγελός του; Ο λογιστής του;

Εσύ καλύπτεσαι με ένα κινητό των 150-200€. Το Χ και το κάθε ανάλογο, δεν επηρεάζει τη δική σου επιλογή κι ούτε θα την επηρεάσει ποτέ.

Αλλά όπως είπα παραπάνω, οι λόγοι για να μπαίνουν κάποιοι σε ανάλογες συζητήσεις και να βγάζουν χολή, είναι κόμπλεξ, μίσος, ζήλεια και επιβεβαίωση ότι η δική τους επιλογή είναι η καλύτερη, προσπαθώντας να πείσουν τους άλλους να κάνουν την ίδια.

 

Μια λεπτομέρεια...

Μην κάνετε το ίδιο για τη γυναίκα σας ή τη γκόμενά σας. Δε βολεύει να πείσετε τους άλλους ότι είναι η καλύτερη...

Όταν ο άλλος σου λέει «Και $5.000 να κόστιζε, πάλι θα στηνόμουν πρώτος στην ουρά» σε φάση "shut up and take my money", τι συζητάμε;

Λέγεται Business Plan.

 

Ο πίνακας που περιγράφω παραπάνω πωλήθηκε 50.000.000$. Τι κοστολόγιο έχει;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πίνακας που περιγράφω παραπάνω πωλήθηκε 50.000.000$. Τι κοστολόγιο έχει;

 

Εκτός θέματος.

 

Ο πίνακας είναι ένας (1). Τέλος. Δεν υπάρχει άλλος. Όλα τα άλλα είναι αντίγραφα.

 

Δε συζητάμε για την περίπτωση που η (κάθε) Apple θα βγάλει limited edition ένα μόνο κομμάτι. Αυτό προφανώς και θα έχει άλλη τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...