Προς το περιεχόμενο

iPhone X. Το μέλλον του smartphone κατά Apple


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Oh lord.. όπως νομίζεις αν για εσένα 1400€ είναι λογική τιμή για ένα Smartphone που στην τελική μοναδική διαφορά από τον προκάτοχο του είναι η OLED οθόνη των 120€ διαφορά 70€ από την LCD και το Mini Kinect στο πάνω μέρος, τότε πάω πάσο, άντε και του χρόνου να το δούμε 100€ παραπάνω έτσι γιατί "It's the best iPhone we've ever made". Τα περί νευριάσματος και την οικονομική κατάσταση άστα στην άκρη, μην το παίζεις ψυχολόγος. Άμα θέλω να το πάρω μπαίνω τώρα στο Site και το παραγγέλνω. Αλλά υπάρχει και η λογική στην μέση και όχι μόνο ο φανατισμός. Η αγορά λειτουργεί με την ζήτηση, αν ο πελάτης όπως είπα και παραπάνω δείχνει στις καπιταλιστικές εταιρίες ότι μπορούν να χρεώνουν τα προϊόντα όσο γουστάρουν και θα πουλήσουν όπως και να χει, η κατάσταση θα χειροτερέψει τιμολογιακά τα επόμενα χρόνια. Μην σκέφτεσαι μόνο με την αγάπη σου για ένα προϊόν και φανατίζεσαι. Ούτε μετοχές έχεις ούτε σου λέει η Apple μπράβο Φώτη για τα καλά σου λόγια και για την πίστη σου ως πελάτης πάρε τώρα δώρο ένα iPhone. Πορτοφόλια είμαστε για όλες τις εταιρίες. Αλλά δυστυχώς μερικές  φορές ο φανατισμός ξεπερνάει την λογική από ότι φαίνεται.

Σιγουρα, οπως τα λες ειναι . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καταρχήν είναι η πρώτη φορά τα τελευταία 4-5 χρόνια που η Apple έκανε leap μπροστά σχεδιαστικά και under the hood που λεν στο χωριό μου άρα λογικό είναι να ζητάει περισσότερα, σε σχέση και με τα υπόλοιπα προιόντα στο lineup της

 

Κατά δεύτερον googl-άρετε και δείτε στο Youtube,το σχεδιαστικό κομμάτι του επεξεργαστή A11 εν συγκρίσει με τους Snapdragon etc. και καταλάβετε τι παίζει.

"Why Apple processors are faster than anything - Android Authority" - είμαι δουλειά οπότε δεν μπορώ να δώσω link

 

Και τα λέει άνθρωπος που δουλεύει για το android authority.

 

x2 φορές το die σε μέγεθος και σιλικόνη που χρειάζεται καθώς και L1,L2,L3 Cache που μόνο σε desktop επεξεργαστές βλέπεις. Όλα αυτά κοστίζουν.

Snapdragon και Mediatec, απλά δεν μπορούν να παίξουν  στην  ίδια κατηγορία λόγω κόστους και μοντέλου λειτουργίας στην αγορά.

 

Και αυτό είναι ένα μόνο συγκριτικό πλεονέκτημα .

Άνοιξα πρόσφατα ένα mac mini για να βάλω έναν ssd, και όταν είδα την δουλειά που έχει γίνει χωροταξικά, σχεδιαστικά στο hardware έπαθα ένα μικρό σοκ.. κατάλαβα πόσο σκέψη και RD έχει πέσει για να καταλήξει σε αυτό το μέγεθος. Μαύρο PCB, μαύρα heatpipes, όλα για να δένουν αρμονικά ακόμα και στο μάτι..

 

Δεν μου αρέσει και εμένα να ξεφεύγουν έτσι οι τιμές, αλλά κακά τα ψέματα είναι ένα premium προιόν που απευθύνεται σε συγκεκριμενο κοινό, προσφέρει πολλά περισσότερα από τον ανταγωνισμό και αυτό κοστίζει.. μπορεί όχι 1200-1400 Ευρώ αλλά και πάλι ελεύθερη αγορά έχουμε..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν είναι η πρώτη φορά τα τελευταία 4-5 χρόνια που η Apple έκανε leap μπροστά σχεδιαστικά και under the hood που λεν στο χωριό μου άρα λογικό είναι να ζητάει περισσότερα, σε σχέση και με τα υπόλοιπα προιόντα στο lineup της

 

Κατά δεύτερον googl-άρετε και δείτε στο Youtube,το σχεδιαστικό κομμάτι του επεξεργαστή A11 εν συγκρίσει με τους Snapdragon etc. και καταλάβετε τι παίζει.

"Why Apple processors are faster than anything - Android Authority" - είμαι δουλειά οπότε δεν μπορώ να δώσω link

 

Και τα λέει άνθρωπος που δουλεύει για το android authority.

 

x2 φορές το die σε μέγεθος και σιλικόνη που χρειάζεται καθώς και L1,L2,L3 Cache που μόνο σε desktop επεξεργαστές βλέπεις. Όλα αυτά κοστίζουν.

Snapdragon και Mediatec, απλά δεν μπορούν να παίξουν  στην  ίδια κατηγορία λόγω κόστους και μοντέλου λειτουργίας στην αγορά.

 

Και αυτό είναι ένα μόνο συγκριτικό πλεονέκτημα .

Άνοιξα πρόσφατα ένα mac mini για να βάλω έναν ssd, και όταν είδα την δουλειά που έχει γίνει χωροταξικά, σχεδιαστικά στο hardware έπαθα ένα μικρό σοκ.. κατάλαβα πόσο σκέψη και RD έχει πέσει για να καταλήξει σε αυτό το μέγεθος. Μαύρο PCB, μαύρα heatpipes, όλα για να δένουν αρμονικά ακόμα και στο μάτι..

 

Δεν μου αρέσει και εμένα να ξεφεύγουν έτσι οι τιμές, αλλά κακά τα ψέματα είναι ένα premium προιόν που απευθύνεται σε συγκεκριμενο κοινό, προσφέρει πολλά περισσότερα από τον ανταγωνισμό και αυτό κοστίζει.. μπορεί όχι 1200-1400 Ευρώ αλλά και πάλι ελεύθερη αγορά έχουμε..

Μαζί σου, καλά κάνει και χρεώνει υψηλές τιμές γιατι πουλάει ποιότητα. Και το iPhone 8 ομως, έχει την ίδια ποιότητα(Εκτός αν αυτό το έχουνε χεσμένο) και έχει τον Α11 στο εσωτερικό του, αλλα κάνει 750€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζί σου, καλά κάνει και χρεώνει υψηλές τιμές γιατι πουλάει ποιότητα. Και το iPhone 8 ομως, έχει την ίδια ποιότητα(Εκτός αν αυτό το έχουνε χεσμένο) και έχει τον Α11 στο εσωτερικό του, αλλα κάνει 750€.

Μου αρέσει που όταν θέλετε να στηρίξετε την άποψή σας, πετάτε μια βλακεία, ελπίζοντας πως κανείς δεν θα το ψάξει;

Που το είδες με 750€ ;

 

http://www.isquare.gr/store/iphone/iphone-8.html

 

Και μη μου φέρεις παράδειγμα skroutzoμάγαζο, γιατί αντίστοιχα θα έχουν φθηνότερες τιμές στο Χ, όταν το φέρουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζί σου, καλά κάνει και χρεώνει υψηλές τιμές γιατι πουλάει ποιότητα. Και το iPhone 8 ομως, έχει την ίδια ποιότητα(Εκτός αν αυτό το έχουνε χεσμένο) και έχει τον Α11 στο εσωτερικό του, αλλα κάνει 750€.

Επίσης για το σοκ της ποιότητας σε συνδυασμό με το κόστος.. είδα πρόσφατα ένα βίντεο του SnazzyLabs όπου ο τύπος άνοιξε ένα Macbook Pro 2016 γιατί όπως είναι γνωστό για να κρατήσουν τους ανεμιστήρες σιωπηλούς κάνουν Thermal Throttle και πέφτει η απόδοση γιατί δεν έχει καλή ψύξη. Στο συγκεκριμένο βίντεο λοιπόν αποφασίζει να αλλάξει την πάστα του επεξεργαστή και βλέπει ότι η πάστα ήταν σχεδόν ξεραμένη, μηδαμινή και χαμηλής ποιότητας σε καινούργιο Macbook, όταν λοιπόν την αντικατέστησε με μία ακριβή, είδε αρκετή αύξηση στην απόδοση του επεξεργαστή και μεγαλύτερη διάρκεια πριν ξεκινήσει το Throttling. Οπότε αυτό με την ποιότητα δεν ισχύει πάντα. Είναι γνωστό ότι χρησιμοποιεί αρκετές φορές φτηνότερα υλικά και τα πουλάει ως χρυσάφι, πρόσφατο παράδειγμα; Πουλάει ακόμα τριών με τεσσάρων χρονών υπολογιστές στο ίδιο κόστος που τους πουλούσε πριν 4 χρόνια και επίσης πουλάει υπολογιστές στα 1300+ € με 5400rpm δίσκους που κάνουν τους υπολογιστές να φαίνονται δεινόσαυροι από θέμα ταχύτητας για να τους σκάσεις λεφτά για SSD σε υψηλό κόστος. Ενώ μπορείς να τον αγοράσεις με λιγότερα λεφτά και να εγκαταστήσεις το MacOS στον SSD για να πηγαίνει σφαίρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που όταν θέλετε να στηρίξετε την άποψή σας, πετάτε μια βλακεία, ελπίζοντας πως κανείς δεν θα το ψάξει;

Που το είδες με 750€ ;

 

http://www.isquare.gr/store/iphone/iphone-8.html

 

Και μη μου φέρεις παράδειγμα skroutzoμάγαζο, γιατί αντίστοιχα θα έχουν φθηνότερες τιμές στο Χ, όταν το φέρουν.

Yep - 860Euro κοστολόγησε τους αισθητήρες - οθόνη OLED και το bezeless design και RD σε software - hardware για να παίξουν όλα αυτά.

Δεν προσπαθώ να δικαιολογήσω το κόστος που ζητάει, αλλά για να έχει νόημα το lineup pricing της και να μην σκοτώσει-φάει τα υπόλοιπα, τα λεφτά είναι "λογικά" με πολλά εισαγωγικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που όταν θέλετε να στηρίξετε την άποψή σας, πετάτε μια βλακεία, ελπίζοντας πως κανείς δεν θα το ψάξει;

Που το είδες με 750€ ;

 

http://www.isquare.gr/store/iphone/iphone-8.html

 

Και μη μου φέρεις παράδειγμα skroutzoμάγαζο, γιατί αντίστοιχα θα έχουν φθηνότερες τιμές στο Χ, όταν το φέρουν.

Μ'αρεσει που οταν θές να απαντησεις σε σχόλιο με επίσημη τιμή δεν κάνεις καν μια πράξη.Οκ, 859. Μόνο 350€ διαφορά μεταξύ τους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ'αρεσει που οταν θές να απαντησεις σε σχόλιο με επίσημη τιμή δεν κάνεις καν μια πράξη.Οκ, 859. Μόνο 350€ διαφορά μεταξύ τους

350€ ενώ δίνει 70€ παραπάνω για την οθόνη στην Samsung, όσο για το FaceID δεν είναι κάτι το καινούργιο, είναι παρόμοιο με το Windows Hello απλά βάλανε κάτι παρόμοιο με το Kinect σε μικρό σασί. Το συνολικό κόστος των υλικών για το X είναι περίπου 360€ και να βάλεις τα R&D και λοιπά έξοδα δεν δικαιολογεί τα 1400€ μιλάμε για 1040€ διαφορά. Όσο για την ποιότητα, και το iPhone 4 είχε γυάλινη πλάτη και stainless steel σώμα στις άκρες αλλά δεν κόστιζε 1400€ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yep - 860Euro κοστολόγησε τους αισθητήρες - οθόνη OLED και το bezeless design και RD σε software - hardware για να παίξουν όλα αυτά.

Δεν προσπαθώ να δικαιολογήσω το κόστος που ζητάει, αλλά για να έχει νόημα το lineup pricing της και να μην σκοτώσει-φάει τα υπόλοιπα, τα λεφτά είναι "λογικά" με πολλά εισαγωγικά

 

350€ διαφορά, δε δικαιολογείτε, γιατι δεν είναι το κόστος της OLED, είναι το κόστος της OLED μείων το κόστος την LCD. Το R&D και το Software, ήδη το πληρώνεις υποτίθεται στην Premium τιμή που αγοράζεις το απλό iPhone, ή κάθε κινητό της ίδιας κατηγορίας. Πληρώνεις 850€, γιατι έχουν ρίξει δουλειά πίσω απο τις κουρτίνες, για να έχεις ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα, Ούτως η άλλος , όλο το R&D Departement της Apple φέτος δούλεψε για το X. Τα άλλα δεν έχουν πάνω τους καμία διαφορά απο το 7. Το οτι υπερχρεώνει το ένα, για να μην φανεί ακριβό το ήδη υπερχρεωμένο άλλο, δεν είναι λογικό.

 

Είναι σαν να μου λες οτι η Samsung, θα βγάλει το S9 1600€ για να μπορεί να πουλάει 1000€ το Note 8, και να το θεωρούμε και "λογικό"

350€ ενώ δίνει 70€ παραπάνω για την οθόνη στην Samsung, όσο για το FaceID δεν είναι κάτι το καινούργιο, είναι παρόμοιο με το Windows Hello απλά βάλανε κάτι παρόμοιο με το Kinect σε μικρό σασί. Το συνολικό κόστος των υλικών για το X είναι περίπου 360€ και να βάλεις τα R&D και λοιπά έξοδα δεν δικαιολογεί τα 1400€ μιλάμε για 1040€ διαφορά. Όσο για την ποιότητα, και το iPhone 4 είχε γυάλινη πλάτη και stainless steel σώμα στις άκρες αλλά δεν κόστιζε 1400€ 

αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

350€ διαφορά, δε δικαιολογείτε, γιατι δεν είναι το κόστος της OLED, είναι το κόστος της OLED μείων το κόστος την LCD. Το R&D και το Software, ήδη το πληρώνεις υποτίθεται στην Premium τιμή που αγοράζεις το απλό iPhone, ή κάθε κινητό της ίδιας κατηγορίας. Πληρώνεις 850€, γιατι έχουν ρίξει δουλειά πίσω απο τις κουρτίνες, για να έχεις ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα, Ούτως η άλλος , όλο το R&D Departement της Apple φέτος δούλεψε για το X. Τα άλλα δεν έχουν πάνω τους καμία διαφορά απο το 7. Το οτι υπερχρεώνει το ένα, για να μην φανεί ακριβό το ήδη υπερχρεωμένο άλλο, δεν είναι λογικό.

 

Είναι σαν να μου λες οτι η Samsung, θα βγάλει το S9 1600€ για να μπορεί να πουλάει 1000€ το Note 8, και να το θεωρούμε και "λογικό"

αυτό.

 

υποθέσεις κάνουμε, δεν είμαστε στο λογιστήριο της Apple , αλλά ξαναλέω ότι περισσότερο θα γκρίνιαζα για το αρχικό κόστος που ζητάει η Samsung για το Note 8 κ S8 (που στην ουσία είναι ξαναζεσταμένο φαγητό) παρά για ότι ζητάει η Apple για το X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

350€ διαφορά, δε δικαιολογείτε, γιατι δεν είναι το κόστος της OLED, είναι το κόστος της OLED μείων το κόστος την LCD. Το R&D και το Software, ήδη το πληρώνεις υποτίθεται στην Premium τιμή που αγοράζεις το απλό iPhone, ή κάθε κινητό της ίδιας κατηγορίας. Πληρώνεις 850€, γιατι έχουν ρίξει δουλειά πίσω απο τις κουρτίνες, για να έχεις ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα, Ούτως η άλλος , όλο το R&D Departement της Apple φέτος δούλεψε για το X. Τα άλλα δεν έχουν πάνω τους καμία διαφορά απο το 7. Το οτι υπερχρεώνει το ένα, για να μην φανεί ακριβό το ήδη υπερχρεωμένο άλλο, δεν είναι λογικό.

 

Είναι σαν να μου λες οτι η Samsung, θα βγάλει το S9 1600€ για να μπορεί να πουλάει 1000€ το Note 8, και να το θεωρούμε και "λογικό"

αυτό.

Μα τα βασικά μάλιστα μοντέλα iPhone 7, iPhone 8 πέρα από τους επεξεγαστες και την ελαφρώς καλύτερη κάμερα δεν έχουν κάτι το πρωτοποριακό που χρειαζόταν χρόνια R&D οπότε δεν δικαιολογεί σε καμία περίπτωση το κόστος των 800€ την στιγμή που είναι σχεδόν οι ίδιες συσκευές με το 6S με ελαφρές βελτιώσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι εντελώς άκαιρες οι συγκρίσεις με κινητά εποχής iPhone 4 όσον αφορά την τιμή. Η αγορά αυτά τα χρόνια εξελίχθηκε, οι εταιρείες που πωλούν το προιόν αυτό καθώς και ανταγωνιστικά κατάλαβαν ότι οι πελάτες είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν παραπάνω για να τα αποκτήσουν και σιγά σιγά ανέβασαν την τιμή για να μεγιστοποιήσουν τα margins τους. ΤΟΣΟ απλά. 

Αν (λέω ααααααν) έπεφτε η ζήτηση μετά από μία αύξηση τιμής τότε θα καταλάβαιναν ότι είχαν φτάσει στο όριο. Το iPhone X είναι ένα φοβερό crash test για το πόσο αντέχει η αγορά την αύξηση τιμής.

Αν την αντέξει...ετοιμαστείτε για μεγαλύτερες αυξήσεις από του χρόνου...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι εντελώς άκαιρες οι συγκρίσεις με κινητά εποχής iPhone 4 όσον αφορά την τιμή. Η αγορά αυτά τα χρόνια εξελίχθηκε, οι εταιρείες που πωλούν το προιόν αυτό καθώς και ανταγωνιστικά κατάλαβαν ότι οι πελάτες είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν παραπάνω για να τα αποκτήσουν και σιγά σιγά ανέβασαν την τιμή για να μεγιστοποιήσουν τα margins τους. ΤΟΣΟ απλά. 

 

Αν (λέω ααααααν) έπεφτε η ζήτηση μετά από μία αύξηση τιμής τότε θα καταλάβαιναν ότι είχαν φτάσει στο όριο. Το iPhone X είναι ένα φοβερό crash test για το πόσο αντέχει η αγορά την αύξηση τιμής.

 

Αν την αντέξει...ετοιμαστείτε για μεγαλύτερες αυξήσεις από του χρόνου...

Εκεί θέλω να καταλήξω, γιαυτό και η Apple παρόλο που οι πωλήσεις πέφτουν έχει σταθερά αυξημένα κέρδη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...