Προς το περιεχόμενο

iPhone X. Το μέλλον του smartphone κατά Apple


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι απαιτήσεις των εφαρμογών (browser, social media apps κτλ) και του λειτουργικού πάνε hand in hand με τις καλύτερες επιδόσεις στο hardware απο ότι έχουμε δει τα τελευταία χρόνια. Σχεδόν ποτέ δεν μένει στάσιμο το software στις απαιτήσεις χρόνο με το χρόνο.  Το ότι ένας επεξεργαστής είναι δυνατός σήμερα δεν σημαίνει ότι θα μπορεί να αντέξει τις απαιτήσεις ενός software σε 3 χρόνια απο τώρα.

 

Για παράδειγμα το HDR+ της Google Camera κάνει πολύ μεγάλη χρήση του επεξεργαστή σε βαθμό που ένα cpu 2 χρόνια πριν, o Snapdragon 808 στο Nexus 5X, δεν μπορεί να επεξεργαστεί γρήγορα τις photo που βγαίνουν με HDR+ με αποτέλεσμα να πρέπει να περιμένεις μερικά δευτερόλεπτα μέχρι να μπορείς να ξαναβγάλεις φωτό όταν βγάζεις πάνω απο 2-3 συνεχόμενες. Το ίδιο και στο Nexus 6P με το 810. Στο Pixel που έχει cpu ένα χρόνο μεταγενέστερο, δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα.

 

Η Apple και αυτή χρησιμοποιεί computational photography για να έχει καλά αποτελέσματα στις φωτογραφίες. Αυτό χρειάζεται μεγάλη υπολογιστική δύναμη απο μεριάς cpu+gpu. Ποιος σου εγγυάται ότι σε 3 χρόνια απο τώρα η κάμερα θα είναι λειτουργική χωρίς κολλήματα, όταν οι απαιτήσεις της εφαρμογής της κάμερας αυξάνονται συνέχεια;

 

Το δικό μου point είναι ότι όσο πιο δυνατή είναι η συσκευή σου, τόσο καλύτερα θα τρέχει επόμενες αναβαθμίσεις. Πολύ απλό. Αν ο A11 ήταν πιο αδύναμος, η λογική λέει ότι τα πράγματα θα ήταν χειρότερα μελλοντικά.

 

 

Δεν διαφωνώ ότι οι απαιτήσεις στο software αυξάνονται. Αυτό εννοείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ πάντως από τον Α11 βλέπω ότι η Apple, σιγά σιγά, πάει για δικούς της επεξεργαστές και στα Mac. Αφού έφτασε τις επιδόσεις ενός i7 σίγουρα κάτι ετοιμάζουν / δοκιμάζουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως από τον Α11 βλέπω ότι η Apple, σιγά σιγά, πάει για δικούς της επεξεργαστές και στα Mac. Αφού έφτασε τις επιδόσεις ενός i7 σίγουρα κάτι ετοιμάζουν / δοκιμάζουν...

 

 

Ακούγεται ότι είναι στα πλάνα της χρόνια τώρα. Όταν το είχα πρωτοδιαβάσει μου ξίνισε..που να φανταστώ ότι θα φτάναμε εδώ που φτάσαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη ρε παιδιά, επειδή ειλικρινά δεν είμαι αρκούντως σχετικός. Νοείται ευθεία σύγκριση μεταξύ μεταξύ ενός i7 και του A11; Και βγαίνει "ισχυρότερος" ο A11; Πώς γκένεν αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Συγγνώμη ρε παιδιά, επειδή ειλικρινά δεν είμαι αρκούντως σχετικός. Νοείται ευθεία σύγκριση μεταξύ μεταξύ ενός i7 και του A11; Και βγαίνει "ισχυρότερος" ο A11; Πώς γκένεν αυτό;

 

Προφανώς και δεν υπάρχει σύγκριση. Το geekbench δεν λέει κάτι μόνο του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και δεν υπάρχει σύγκριση. Το geekbench δεν λέει κάτι μόνο του...

Ωραία, και το Geekbench τί σόι νούμερα βγάζει; Με ποιά κριτήρια δίνει στον A11 score μεγαλύτερο από έναν i5 ας πούμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, και το Geekbench τί σόι νούμερα βγάζει; Με ποιά κριτήρια δίνει στον A11 score μεγαλύτερο από έναν i5 ας πούμε;

 

 

Λογικα με καποιες παραμετρους που χρησιμοποιουν τα benchmark programs. 

 

Kαθε bench χρησιμοποιει διαφορετικους αλγοριθμους για να μετραει τα αποτελεσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα με καποιες παραμετρους που χρησιμοποιουν τα benchmark programs. 

 

Kαθε bench χρησιμοποιει διαφορετικους αλγοριθμους για να μετραει τα αποτελεσματα.

Προφανώς, αλλά η real world ερμηνεία αυτού του αποτελέσματος ποιά είναι; Ξέρω γω, μπορεί ο ο λόγος ""performance"" (σε πολλά εισαγωγικά) προς κατανάλωση ενέργειας να είναι καλύτερος λ.χ. Αλλά σε posts όπως το δικό σου εδώ αλλά και εδώ και φαντάζομαι και σε άλλα, απεικονίζεται ξεκάθαρα μια υπεροχή του A11 απέναντι σε έναν i5. Σε τί ακριβώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γρήγορη cpu στο iPhone μπορεί να σου δώσει έξτρα headroom για μελλοντικές αναβαθμίσεις μιας και η συσκευή θα υποστηρίζεται για πολύ καιρό.

Μακάρι να έρθουν αυτές οι αναβαθμίσεις και να αξιοποιηθεί πλήρως.

Δεν κατάλαβες ακριβώς το νόημα αυτών που έγραψα. Ο Α14 θα είναι σίγουρα πολύ πιο γρήγορος από τον Α11 αλλά εκείνη την περίοδο ο Α11 πάλι θα μπορεί να τρέξει smooth την τελευταία έκδοση του iOS.

 

Όταν λοιπόν ο Heybro σε 3 χρόνια ξαναρωτήσει πού θα αξιοποιηθεί η παραπανίσια δύναμη του Α14, τότε θα πάρει την ίδια απάντηση.

Εγω ξέρω ότι το 2014 που πήρα το Note με τον snapdragon 800 4 χρόνια μετά δεν έχω βρει εφαρμογή που να ζορίζεται. Ο A11 θα πηγαίνει άνετα μέχρι το 2030 με τέτοια δύναμη.

Ωραία, και το Geekbench τί σόι νούμερα βγάζει; Με ποιά κριτήρια δίνει στον A11 score μεγαλύτερο από έναν i5 ας πούμε;

Αν βάλεις έναν A11 σε Windows 10 με μια κάρτα γραφικών στα 3000gflops θα τρώει bottleneck. O i7 7700 πχ θα τα βγάλει άνετα πέρα και με μια 1080ti στα 12k gflops.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει καμια αμεση συγκριση σε κανενα τομεα μεταξυ PC πλατφορμας και κινητων συσκευων.. 
 

Tα μετροπρογραμματα χωριζονται σε τρεις μεγαλες κατηγοριες τα συνθετικα, τα βασιζομενα σε πραγματικες συνθηκες εργασιας-χρησης και τα υβριδικα. 
Τα συνθετικα οπως το Antutu ας πουμε βασιζονται σε αλγοριθμους που στοχευουν στο να μετρησουν συγκεκριμενα υποσυστηματα. Δεν μετρανε τις πραγματικες συνθηκες που αποδιδει ενα SoC και κατ'επεκτασιν το πως συμπεριφερεται ενα smartphone σε πραγματικες συνθηκες. 
Τα υβριδικα ειναι πιο κοντα στην πραγματικοτητα αρκει βεβαια το προγραμμα να προσομοιωνει οσο το δυνατον καλυτερα πραγματικες συνθηκες χρησης.
Τα προγραμματα που τρεχουν πραγματικες συνθηκες εργασιας-χρησης ειναι και τα πιο αξιοπιστα απο τις 3 κατηγοριες. Θελουν ομως παρα πολυ χρονο αναπτυξης και πολλα resources κατι που κανει τους devs να μην τα προτιμουν για mobile platforms.. 

Ασε που δεν μπορουν να τα παραμετροποιουν οπως θελουν οι ιδιοι για λογους marketing.. Φαντασου οτι στα μετροπρογραμματα για τα κινητα πρεπει να υπαρχει υποστηριξη και για τις 2 μεγαλες πλατφορμες iOS και Android, και κυριως και για τις 3 μεγαλες αρχιτεκτονικες και τα instruction sets τους  δηλαδη Arm,MIPS και x86.. 

Δεδομενων επισης των fishy scores και των σκανδαλων που εχουν προκυψει κατα καιρους ειναι ευκολο να καταλαβουμε οτι μπορει να υπαρξει παρεμβαση στον source code(πηγαιο κωδικα).
 

Aλλα κυριως τα κινητα βασιζονται σε υποσυστηματα οπως οπτικους-ψηφιακους επεξεργαστες, video encoders κτλ.. Ολα αυτα ενα benchmark οπως γινεται κατανοητο ειναι πολυ δυσκολο να τα μετρησει με ακριβεια, ποσο μαλλον οταν θα πρεπει να το κανει για να προβλεψει την αποδοση ενος SoC σε πραγματικες συνθηκες και σε πραγματικες εφαρμογες και οχι σε ενα set up περιβαλλον, στο οποιο μαλιστα ειναι αδυνατο να ξερουμε ανα πασα ωρα και στιγμη τις ενεργειακες αναγκες ενος SoC και το πως αυτο επηρεαζει τα διαφορα υποσυστηματα τρεχοντας ενα μετροπρογραμμα σε αντιπαραθεση με το να τρεχει ολο το SoC σε πραγματικες συνθηκες.

Για αυτο και τις περισσοτερες φορες αυτα που βλεπουμε στα mobile benches δεν αντικατοπτριζουν πραγματικες συνθηκες. Και σε καμια περιπτωση δεν μπορουμε να συγκρινουμε την αποδοση των desktop/server CPUs με αυτες των κινητων με αμεση αντιπαραθεση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να έρθουν αυτές οι αναβαθμίσεις και να αξιοποιηθεί πλήρως.

 

Εγω ξέρω ότι το 2014 που πήρα το Note με τον snapdragon 800 4 χρόνια μετά δεν έχω βρει εφαρμογή που να ζορίζεται. Ο A11 θα πηγαίνει άνετα μέχρι το 2030 με τέτοια δύναμη.

 

Αν βάλεις έναν A11 σε Windows 10 με μια κάρτα γραφικών στα 3000gflops θα τρώει bottleneck. O i7 7700 πχ θα τα βγάλει άνετα πέρα και με μια 1080ti στα 12k gflops.

Εντωμεταξύ 4 χρόνια μετά εξακολουθείς να βγάζεις σκάρτα όλα τα Smartphone που βγαίνουν στην αγορά γιατί και καλά το Note σου με την Custom Rom βάζει τα πάντα κάτω.. εντάξει ότι πεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:-)

 

Netflix adds HDR support for iPhone X and iPad Pro

 

Netflix already streams HDR video on the new Apple TV 4K, so it only makes sense for the company to add support for Apple's HDR-ready iOS devices as well. The latest update for Netflix's app does just that, so you'll be able to watch movies and TV shows with high dynamic range on the iPad Pro (10.5-inch and 2017 12.9-inch) and the upcoming iPhone X.

If you're unsure of what content is available in HDR, the easiest way to find something to watch is to just search for "HDR" right in Netflix. The selection consists entirely of Netflix's original shows, documentaries, and movies.

 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ 4 χρόνια μετά εξακολουθείς να βγάζεις σκάρτα όλα τα Smartphone που βγαίνουν στην αγορά γιατί και καλά το Note σου με την Custom Rom βάζει τα πάντα κάτω.. εντάξει ότι πεις.

Το να ανοίγει ο A11 για 1 2 δευτερόλεπτα κάθε εφαρμογή παιχνίδι ενώ εγώ έχω πραγματικo Multitasking με αφήνει τελείως αδιάφορο. Υπερκαταναλωτισμος στο μεγαλείο του φρου φρου και αρώματα πουλάνε. Έπιασα προχθές ένα 6S πέρασα 3 5αρες cosmote με καρτα και το κινητό απλά δεν δουλεύετε. Ένα απίστευτο αίσχος σε σύγκριση με το Android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα επιβιβαστώ στο τρένο του iPhone X και θα αποβιβαστώ από το τρένο του γάμου μου. Άστο για την ώρα.

"Στο είχα πει, και το μουστάκι θα σε βαλει να ξυρισεις" :ρ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να ανοίγει ο A11 για 1 2 δευτερόλεπτα κάθε εφαρμογή παιχνίδι ενώ εγώ έχω πραγματικo Multitasking με αφήνει τελείως αδιάφορο. Υπερκαταναλωτισμος στο μεγαλείο του φρου φρου και αρώματα πουλάνε. Έπιασα προχθές ένα 6S πέρασα 3 5αρες cosmote με καρτα και το κινητό απλά δεν δουλεύετε. Ένα απίστευτο αίσχος σε σύγκριση με το Android.

Εντάξει, το σχόλιο σου μπάζει από παντού. Συγκρίνεις τον A11 με το Note 3 και μετά μου λες ότι δοκίμασες ένα iPhone 6S αλλά έβαλες και 5άρες κάρτες. Φίλτατε αν ακόμα αγοράζεις κάρτες από τα περίπτερα, τα ακριβά Smartphone δεν είναι για εσένα, οπότε σταμάτα αυτόν τον παραλογισμό ότι το Note 3 είναι ανώτερο από τα πρόσφατα Smartphones γιατί για να ξύνεις ακόμα 5€ κάρτες όπως λες, δεν μπορείς να δεις τα παραπάνω Smartphone ούτε από απόσταση, γιατί το 95% που τα αγοράζουν είναι πελάτες συμβολαίου. Τώρα τα περι Multitasking και Custom ROM δεν θα μπω καν στον κόπο να το αναλύσω ξανά γιατί είναι αστείο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...