Προς το περιεχόμενο

iPhone X. Το μέλλον του smartphone κατά Apple


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως με την ανάλυση βίντεο που γράφουν τα κινητά,το μοντέλο των 256gb είναι μονόδρομος.

Δεν μπορει να διαφωνησει κανεις με αυτο ,το θεμα ειναι πως για μενα και την χρηση που κανω το ιδανικο θα ηταν τα 128 gb  τα οποια δεν προσφερονται  στην  φετινη εκδοση .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντοπικ τώρα, ποιο θα πάρεις; το 8 η το Χ;

Τον προσβάλλεις τώρα!

Θα περίμενε κανείς ότι με τη χρήση force sensitive επιφάνειας σε συνδυασμό  με την taptic engine (από τα πιο υποτιμημένα features του iphone για μένα) ή apple θα παρουσίαζε ένα virtual home button στην οθόνη του iphone X  αλλά αντί αυτού εμφανίζεται μία άσπρη μπάρα όπου πρέπει να κάνεις swipe up για να πας βγεις από την εφαρμογή.

Πραγματικά, και εγώ απορώ με την επιλογή τους αυτή. Φοβήθηκαν μήπως τους πουν ότι αντιγράφουν τη Samsung και το S8;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον προσβάλλεις τώρα!

Πραγματικά, και εγώ απορώ με την επιλογή τους αυτή. Φοβήθηκαν μήπως τους πουν ότι αντιγράφουν τη Samsung και το S8;

Aυτο παντα ηταν το μεγαλο προβλημα της apple ,να μην τους πουν οτι αντιγραφουν ,γιαυτο και αργησε η λεδ,h ασυρματη φορτιση και οχι γιατι δεν ηταν ετοιμη η τεχνολογια   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο παντα ηταν το μεγαλο προβλημα της apple ,να μην τους πουν οτι αντιγραφουν ,γιαυτο και αργησε η λεδ,h ασυρματη φορτιση και οχι γιατι δεν ηταν ετοιμη η τεχνολογια   

Παπαριές, απλά η Apple έχει ένα καλό και δοκιμασμένο σχέδιο με το οποίο βγάζει αρκετό χρήμα, ενώ μπορεί να βάλει σε μία συσκευή όλες τις τεχνολογίες μαζί, βγάζει συσκευές και κάθε χρόνο βάζει και από κάτι ως εξέλιξη ώστε να πουλάει. Γιαυτό και κοντεύουν το 1 τρις σε αξία. Αν τα έβαζε όλα μαζί σε μία συσκευή όπως κάνει ο ανταγωνισμός, δεν θα είχε να δείξει τίποτα την επόμενη χρονιά, από την μία καλά κάνει ως εταιρία, γεμίζει τις τσέπες με λεφτά, από την άλλη κακοφαίνεται στον καταναλωτή.

 

Παράδειγμα? iPhone 7 -> iPhone 8 πέρα από μικροαλλαγές δεν έχει κάτι το ουσιαστικό για να κάνεις την μετάβαση. Όπως έγινε και με αντίστοιχες ναυαρχίδες Android τα τελευταία χρόνια. Άρχισαν και ξεμένουν από ιδέες, απλά η Apple πχ του χρόνου μαζί με την Samsung θα μας πλασάρουν την καινοτομία Fingerprint sensor μέσα στην οθόνη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά, και εγώ απορώ με την επιλογή τους αυτή. Φοβήθηκαν μήπως τους πουν ότι αντιγράφουν τη Samsung και το S8;

Σιγα μην τους πειραζε αυτο.Εδω εβαλαν Amoled που αγορασαν απο την Samsung, εβγαλαν το Home button που εβγαλε η Samsung, ποιος θα ασχολιοταν με κατι τετοιο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πραγματικά, και εγώ απορώ με την επιλογή τους αυτή. Φοβήθηκαν μήπως τους πουν ότι αντιγράφουν τη Samsung και το S8;

 

 

Aυτο παντα ηταν το μεγαλο προβλημα της apple ,να μην τους πουν οτι αντιγραφουν ,γιαυτο και αργησε η λεδ,h ασυρματη φορτιση και οχι γιατι δεν ηταν ετοιμη η τεχνολογια   

 

 

Υπήρχε περίπτωση κάποιος να πει ότι αντέγραψαν επειδή έβαλαν virtual home button που σε συνδυασμό με force touch και την taptic engine θα είχες την αίσθηση ότι ήταν κανονικό κουμπί; Δεν νομίζω..

Να το βάλει του χρόνου ή αργότερα με touch id; Πάλι δεν νομίζω γιατί συνήθως όταν η apple κάνει μία επιλογή (καλή ή κακή) συνεχίζει με αυτή μέχρι τέλους... Πολλά βέβαια πράγματα φαίνονται να αλλάζουν οπότε δεν θα μου κάνει και εντύπωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σιγα μην τους πειραζε αυτο.Εδω εβαλαν Amoled που αγορασαν απο την Samsung, εβγαλαν το Home button που εβγαλε η Samsung, ποιος θα ασχολιοταν με κατι τετοιο.

 

Το να αφαιρέσεις το home button και να το αντικαταστήσεις με ένα force touch εικονικό πλήκτρο στην οθόνη, θα φαινόταν εξόφθαλμη αντιγραφή. Όμως, είναι μια πολύ καλή λύση, αν κρίνω από την υλοποίηση στο S8. Προτιμώ να πατώ σε ένα σημείο στην οθόνη (κίνηση στην οποία έχει συνηθίσει μια ολόκληρη γενιά), παρά να κάνω ένα gesture που ίσως κάποια φορά να μην πιάσει και αντ' αυτού, να μου βγει scrolling. Γενικά, έχω αντιρρήσεις τόσο για τα "αυτάκια, όσο και για το home button-gesture. Τόσο, που ακόμα και τα χρήματα να είχα, ίσως να περίμενα την επόμενη γενιά με τις πιο καθαρές γραμμές, όταν η τεχνολογία επιτρέψει τα fingerprint sensors κάτω από την οθόνη και τα ακουστικά-μπροστινές κάμερες κάπου αλλού ή κάπως αλλιώς από αυτή τη μαύρη μπάρα του X.

 

Να το πω διαφορετικά, μπορεί τα iPhone 6, 6s, 7, 8 να μοιάζουν ξεπερασμένα σχεδιαστικά λόγω bezels, έχουν, όμως, πολύ πιο καθαρό και διαχρονικό design, ενώ μοιάζουν να είναι και πιο πρακτικά στο χειρισμό τους σε σχέση με το X μοντέλο (με επιφύλαξη μέχρι να πιάσω στα χέρια μου το X). Με βάση αυτά που έχω δει, λάθος, για μένα, η πλήρη αφαίρεση του Home button και η αντικατάστασή του από gesture.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να αφαιρέσεις το home button και να το αντικαταστήσεις με ένα force touch εικονικό πλήκτρο στην οθόνη, θα φαινόταν εξόφθαλμη αντιγραφή. Όμως, είναι μια πολύ καλή λύση, αν κρίνω από την υλοποίηση στο S8. Προτιμώ να πατώ σε ένα σημείο στην οθόνη (κίνηση στην οποία έχει συνηθίσει μια ολόκληρη γενιά), παρά να κάνω ένα gesture που ίσως κάποια φορά να μην πιάσει και αντ' αυτού, να μου βγει scrolling. Γενικά, έχω αντιρρήσεις τόσο για τα "αυτάκια, όσο και για το home button-gesture. Τόσο, που ακόμα και τα χρήματα να είχα, ίσως να περίμενα την επόμενη γενιά με τις πιο καθαρές γραμμές, όταν η τεχνολογία επιτρέψει τα fingerprint sensors κάτω από την οθόνη και τα ακουστικά-μπροστινές κάμερες κάπου αλλού ή κάπως αλλιώς από αυτή τη μαύρη μπάρα του X.

 

Να το πω διαφορετικά, μπορεί τα iPhone 6, 6s, 7, 8 να μοιάζουν ξεπερασμένα σχεδιαστικά λόγω bezels, έχουν, όμως, πολύ πιο καθαρό και διαχρονικό design, ενώ μοιάζουν να είναι και πιο πρακτικά στο χειρισμό τους σε σχέση με το X μοντέλο (με επιφύλαξη μέχρι να πιάσω στα χέρια μου το X). Με βάση αυτά που έχω δει, λάθος, για μένα, η πλήρη αφαίρεση του Home button και η αντικατάστασή του από gesture.

Δεν ειπα αυτο, και φυσικα η υλοποιηση της Samsung ειναι καλυτερη και το καταλαβαινει ο καθενας.
 
Ειπα οτι ελαχιστοι θα ελεγαν ενα τετοιο πραγμα αντιγραφη οταν ειναι το πιο σωστο, και ουτως η αλλως η Apple αντεγραψε πιο χτυπητα πραγματα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προσπάθεια τού να μην κορεστεί η αγορά γίνεται από κοινού, απ' όλες τις μεγάλες εταιρείες, είτε με σιωπηλή, είτε με απ' ευθείας συμφωνία. Δεν θα μου έκανε εντύπωση να συνεννοούνται σε κάποια σημεία. Έχοντας πια 30 χρόνια στη διαφήμιση, έχω γνωρίσει από κοντά κάποιες μεγάλες πολυεθνικές. Η πρακτική τής συνεννόησης των ανταγωνιστών είναι συνηθισμένη και γίνεται, κυρίως, στα υψηλά κλιμάκια.

Αν θέλετε να πάρετε το μέρος κάποιου, πάρτε αυτό των καταναλωτών απέναντι στις εταιρείες.

Είναι ωραίο να παρακολουθείς τις τεχνολογικές εξελίξεις απ' όπου κι αν προέρχονται αλλά δεν είναι απαραίτητο να πληρώνουμε για όλες. Μέτρον άριστον. Να χρηματοδοτήσουμε την πρόοδο, δεν λέω, αλλά με μέτρο τις ανάγκες μας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν ειπα αυτο, και φυσικα η υλοποιηση της Samsung ειναι καλυτερη και το καταλαβαινει ο καθενας.
 
Ειπα οτι ελαχιστοι θα ελεγαν ενα τετοιο πραγμα αντιγραφη οταν ειναι το πιο σωστο, και ουτως η αλλως η Apple αντεγραψε πιο χτυπητα πραγματα.

 

Και το force touch από την Apple το "αντέγραψε" η Samsung. Ρητορικό ήταν το ερώτημά μου, δεν πιστεύω ότι αυτός ήταν ο λόγος που επέλεξε το gesture από ένα force touch home button.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το force touch από την Apple το "αντέγραψε" η Samsung. Ρητορικό ήταν το ερώτημά μου, δεν πιστεύω ότι αυτός ήταν ο λόγος που επέλεξε το gesture από ένα force touch home button.

Tωρα συμφωνουμε.Το think different ηταν. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Παράδειγμα? iPhone 7 -> iPhone 8 πέρα από μικροαλλαγές δεν έχει κάτι το ουσιαστικό για να κάνεις την μετάβαση. Όπως έγινε και με αντίστοιχες ναυαρχίδες Android τα τελευταία χρόνια. Άρχισαν και ξεμένουν από ιδέες, απλά η Apple πχ του χρόνου μαζί με την Samsung θα μας πλασάρουν την καινοτομία Fingerprint sensor μέσα στην οθόνη.

Γιατί νομίζεις ότι από 6s σε 8 έχει μεγάλες διαφορές?

Αδιάβροχοι ήδη και δίπλα ηχεία αλλά χάνεις την θύρα ακουστικών,για τα διπλάσια χρήματα.

 

Διόλου τυχαίο που το δημοφιλέστερο iphone είναι το 6.

Αφού εμφανισιακά είναι ίδιο με το 8 :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορει να διαφωνησει κανεις με αυτο ,το θεμα ειναι πως για μενα και την χρηση που κανω το ιδανικο θα ηταν τα 128 gb τα οποια δεν προσφερονται στην φετινη εκδοση .

Μάλλον ποντάρουν πολύ στο cloud storage.

Να δούμε πόσο θα διαρκεί η μπαταρία του γαιτι με fast charge ίσως να μη χρειάζεται πλέον το powerbank.

Τωρα για τα ασύρματα ακουστικά μάλλον βολεύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...