Προς το περιεχόμενο

iPhone X. Το μέλλον του smartphone κατά Apple


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπαρχουν φορτιστες που προσαρμοζονται στο ρευμα που ζηταει η συσκευη. Αν η συσκευη ζητησει απο βραχυκλωμα ή για καποιο λογο παραπανω ρευμα θα το δωσουν. Αν το καλωδιο δεν ειναι σχεδιασμενο για τοσο μεγαλα ρευματα θα αρπάξει...

Τις ερωτοπαντησεις στο google ? Really? Αυτοι που απαντανε ειναι απλοι χρηστες , κανένας ειδικος.

 

Τελικα η υπογραφη μου δεν φαινεται....

 

 

Ότι να ναι...μίλησα εγώ για χρήση διαφορετικού καλώδιο από το usb-c to lightning της apple ή απλά είπες να πετάξεις κάτι έτσι; Στις ερωταπαντήσεις στην ΕΠΙΣΗΜΗ σελίδα του φορτιστή αναφέρθηκα. Το google θα σε βοηθούσε να βρεις άρθρα να ενημερωθείς γιατί δεν έχω σκοπό να αφιερώσω χρόνο για να σου αποδείξω ότι ο ελέφαντας δεν πετά.

 

Όπως και να έχει δεν έχει νόημα να συζητήσω άλλο με κάποιον που δεν γνωρίζει τα βασικά και θεωρεί ότι ξέρει καλύτερα από τον κάθε κατασκευαστή ενώ δεν είναι σε θέση να κάνει διάλογο χωρίς ειρωνεία μόλις του ζητήσουν να αποδείξει ότι αυτά που λέει δεν είναι προϊόν της φαντασίας του (ανίχνευση της συσκευής από τον 29w φορτιστή κτλ..). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ότι να ναι...μίλησα εγώ για χρήση διαφορετικού καλώδιο από το usb-c to lightning της apple ή απλά είπες να πετάξεις κάτι έτσι; Στις ερωταπαντήσεις στην ΕΠΙΣΗΜΗ σελίδα του φορτιστή αναφέρθηκα. Το google θα σε βοηθούσε να βρεις άρθρα να ενημερωθείς γιατί δεν έχω σκοπό να αφιερώσω χρόνο για να σου αποδείξω ότι ο ελέφαντας δεν πετά.

 

Όπως και να έχει δεν έχει νόημα να συζητήσω άλλο με κάποιον που δεν γνωρίζει τα βασικά και θεωρεί ότι ξέρει καλύτερα από τον κάθε κατασκευαστή ενώ δεν είναι σε θέση να κάνει διάλογο χωρίς ειρωνεία μόλις του ζητήσουν να αποδείξει ότι αυτά που λέει δεν είναι προϊόν της φαντασίας του. 

πας καλα ? Εσυ δεν εγραψες για αλλες συσκευες? Σου εφερα παραδειγμα με ενα απλο κινητο και το καλωδιο του προηγουνως και τωρα καταλαβες οτι εχω δικιο και μου λες για usb c καλωδια και μαλιστα της Apple? Eισαι σοβαρος? Συγνωμη αλλα δεν εχεις ιδεα και να θεωρεις οτι δεν ξερω τα βασικα ,οταν εσυ απο το πουθενα μιλησες για αλλες συσκευες και ξαφνικα το γυρισες σε iphone usb c καλωδια, ειναι ανω ποταμων...

Φιλε εχεις μεγαλο θεμα .....περαστικα. Ψαξε καλυτερα να μαθεις τι μπορει να κανει ενα κακο καλωδιο και μετα ελα να πεταξεις την εξυπναδα σου. Δεν σας βγηκε το επιχειρημα του ταχυφορτιστη για να την πειτε και τωρα κανετε κωλοτουμπες...

 

ΥΓ. Δειξε μου στην επισημη σελιδα , τις ερωτοαπαντησεις απο ποιον ειδικο της apple  ειναι και σε ποιες μιλανε για αλλες συσκευες που εγραψες στο πρωτο ποστ σου εσυ. Νομιζεις δεν καταλαβα οτι ξεκινησες για να την πεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@atheatos

Όχι. Εννοώ καταρχήν ότι έπρεπε από iPhone 7 να είχε γυρίσει σε καλώδιο Lighting to USB-C για λόγους ομοιομορφίας, make it simple, just works κλπ. Η συσκευή μπορεί να δει τι φορτιστής υπάρχει στο άλλο άκρο και να συμφωνήσουν τον τρόπο φόρτισης. Έτσι δουλεύουν και οι άλλοι σύγχρονοι τρόποι fast charge. Μετά ας είχε μέσα στις λιγότερο ενεργοβόρες συσκευές μικρούς φορτιστές και στις μεγαλύτερες (πχ iPad) τον "καλό".

 

Φυσικά και θέλει να ξεχωρίσει η Apple αλλά το κάνει με κακό τρόπο. Βγάζει το MacBook Pro μόνο με type c, το MacBook μόνο με type c και οι κάτοχοι iPhone δεν ξέρουν που να το βάλουν. Και συνεχίζει. Και πουλάει ξεχωριστά καλώδια και τροφοδοτικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@atheatos

Όχι. Εννοώ καταρχήν ότι έπρεπε από iPhone 7 να είχε γυρίσει σε καλώδιο Lighting to USB-C για λόγους ομοιομορφίας, make it simple, just works κλπ. Η συσκευή μπορεί να δει τι φορτιστής υπάρχει στο άλλο άκρο και να συμφωνήσουν τον τρόπο φόρτισης. Έτσι δουλεύουν και οι άλλοι σύγχρονοι τρόποι fast charge. Μετά ας είχε μέσα στις λιγότερο ενεργοβόρες συσκευές μικρούς φορτιστές και στις μεγαλύτερες (πχ iPad) τον "καλό".

 

Φυσικά και θέλει να ξεχωρίσει η Apple αλλά το κάνει με κακό τρόπο. Βγάζει το MacBook Pro μόνο με type c, το MacBook μόνο με type c και οι κάτοχοι iPhone δεν ξέρουν που να το βάλουν. Και συνεχίζει. Και πουλάει ξεχωριστά καλώδια και τροφοδοτικά...

ρε παιδια θα με τρελανετε. Ειπαμε οτι οι φορτιστες πρεπει να εχουν ενα κοινο πρωτυπο και αυτο ειναι το usb. Δεν μπορει να βγαλει μονο usb c γιατι μετα θα την κραζανε γιατι δεν φορτιζει σε συμβατους φορτιστες. Οσο για τα macbook δεν υπαρχει κανενανς νομος που να υπαγορευει πως θα ειναι φορτιστς των laptop οπως, γινεται με τα κινητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τρελαθείς, κρίμα είναι. Η ευρωπαϊκή οδηγία δεν ακολουθήθηκε ποτέ. Δεν είναι συμβατοί οι φορτιστές, το micro USB έχει εγκαταληφθεί στις συσκευές και στον φορτιστή η κάθε εταιρεία ακολουθεί τα δικά της στα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά. Η τεχνολογια παρέκαμψε τον χαζό προαιρετικό κανονισμό. Δεν είναι αυτό το πρόβλημα.

 

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει το fast charge. Δεν θα το επέλεγα. Όμως έπρεπε να είχε γυρίσει τα καλώδια σε type c εδώ και καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πας καλα ? Εσυ δεν εγραψες για αλλες συσκευες? Σου εφερα παραδειγμα με ενα απλο κινητο και το καλωδιο του προηγουνως και τωρα καταλαβες οτι εχω δικιο και μου λες για usb c καλωδια και μαλιστα της Apple? Eισαι σοβαρος? Συγνωμη αλλα δεν εχεις ιδεα και να θεωρεις οτι δεν ξερω τα βασικα ,οταν εσυ απο το πουθενα μιλησες για αλλες συσκευες και ξαφνικα το γυρισες σε iphone usb c καλωδια, ειναι ανω ποταμων...

Φιλε εχεις μεγαλο θεμα .....περαστικα. Ψαξε καλυτερα να μαθεις τι μπορει να κανει ενα κακο καλωδιο και μετα ελα να πεταξεις την εξυπναδα σου. Δεν σας βγηκε το επιχειρημα του ταχυφορτιστη για να την πειτε και τωρα κανετε κωλοτουμπες...

 

ΥΓ. Δειξε μου στην επισημη σελιδα , τις ερωτοαπαντησεις απο ποιον ειδικο της apple  ειναι και σε ποιες μιλανε για αλλες συσκευες που εγραψες στο πρωτο ποστ σου εσυ. Νομιζεις δεν καταλαβα οτι ξεκινησες για να την πεις....

 

 

Μάλλον σε συγχύσανε κάποια μέλη του φόρουμ προηγουμένως και είτε δεν διαβάζεις τα μηνύματα ή τα μπερδεύεις με άλλων. Από την αρχή αναφέρω ότι πρέπει να γίνει χρήση του σωστού καλωδίου. Πάρε βαθιές ανάσες και ξαναδιάβασε με ψυχραιμία τα μηνύματα μου. Εάν είμαι λάθος σου ζητάω να παραθέσεις προηγούμενο μου μήνυμα που γράφω το αντίθετο (μαζί με το link που ακόμα περιμένω περί επικινδυνότητας της χρήσης 29w charger με παλαιότερες συσκευές iphone). Όχι τίποτα άλλο να προειδοποιήσουμε και την apple...

 

Επίσης, εξυπνόπουλο μου να σε ενημερώσω ότι είμαι χρήστης αποκλειστικά apple συσκευών (μπορεί εύκολα κάποιος να το διαπιστώσει κοιτώντας το μηνύματα μου) κοντά 10 χρόνια χωρίς να έχω πλησιάσει συσκευή windows ή android και ούτε σκοπεύω. Οπότε σε διαβεβαιώνω ότι ο μόνος λόγος που έγραψα ήταν απλά για να ενημερώσω ότι κάλλιστα μπορεί να χρησιμοποιηθεί ο συγκεκριμένος φορτιστής και σε παλαιότερες συσκευές χωρίς να ειρωνευτώ και ούτε έγραψα για το εάν θα έπρεπε να είναι στην αρχική συσκευασία ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τρελαθείς, κρίμα είναι. Η ευρωπαϊκή οδηγία δεν ακολουθήθηκε ποτέ. Δεν είναι συμβατοί οι φορτιστές, το micro USB έχει εγκαταληφθεί στις συσκευές και στον φορτιστή η κάθε εταιρεία ακολουθεί τα δικά της στα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά. Η τεχνολογια παρέκαμψε τον χαζό κανονισμό. Δεν είναι αυτό το πρόβλημα.

Καλα ...τα καλωδια το καταλαβαινω. Αλλα οι φορτιστες να ειναι διαφορετικοι και να ψαχνουμε να βρουμε φορτιστη οπως παλια για Nokia, Erricson, mOtorola κτλ?

Κριμα δεν ειναι. Ενω τωρα απλως εχουμε διαφορετικο καλωδιο στο ενα ακρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα με δυο χρόνια όλα τα high end μοντέλα θα είναι με type c, τόσο στην συσκευή όσο και στον φορτιστή. Όλοι θα έχουν καλώδια type c σε type c και οι χρήστες iPhone θα ψάχνουν ακόμα που να κουμπώσουν το κινητό στο MacBook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γιατί δεν πάτε στο τοπικ του note8 να αλληλοθαυμαστειτε και μας τα κάνετε τσουρέκια εδώ? Κρίμα είναι από εκει να έχουμε τόσα λίγα μηνύματα!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον σε συγχύσανε κάποια μέλη του φόρουμ προηγουμένως και είτε δεν διαβάζεις τα μηνύματα ή τα μπερδεύεις με άλλων. Από την αρχή αναφέρω ότι πρέπει να γίνει χρήση του σωστού καλωδίου. Πάρε βαθιές ανάσες και ξαναδιάβασε με ψυχραιμία τα μηνύματα μου. Εάν είμαι λάθος σου ζητάω να παραθέσεις προηγούμενο μου μήνυμα που γράφω το αντίθετο (μαζί με το link που ακόμα περιμένω περί επικινδυνότητας της χρήσης 29w charger με παλαιότερες συσκευές iphone). Όχι τίποτα άλλο να προειδοποιήσουμε και την apple...

 

Επίσης, εξυπνόπουλο μου να σε ενημερώσω ότι είμαι χρήστης αποκλειστικά apple συσκευών (μπορεί εύκολα κάποιος να το διαπιστώσει κοιτώντας το μηνύματα μου) κοντά 10 χρόνια χωρίς να έχω πλησιάσει συσκευή windows ή android και ούτε σκοπεύω. Οπότε σε διαβεβαιώνω ότι ο μόνος λόγος που έγραψα ήταν απλά για να ενημερώσω ότι κάλλιστα μπορεί να χρησιμοποιηθεί ο συγκεκριμένος φορτιστής και σε παλαιότερες συσκευές και ούτε ειρωνευτικά ούτε έγραψα για το εάν θα έπρεπε να είναι στην αρχική συσκευασία ή όχι.

Ναι παλαιοτερες συσκευες ειναι και και το iphone 4 αν το παμε ετσι και εκει δεν εχεις lightning adaptor. Και ναι ειναι επικινδυνο να βαλω μη usb c καλωδιο και να χρησιμοποιησω adaptor με το απλο καλωδιο. τελος.....

Σε ένα με δυο χρόνια όλα τα high end μοντέλα θα είναι με type c, τόσο στην συσκευή όσο και στον φορτιστή. Όλοι θα έχουν καλώδια type c σε type c και οι χρήστες iPhone θα ψάχνουν ακόμα που να κουμπώσουν το κινητό στο MacBook.

Οκ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! Μήπως γνωρίζει κανείς ποιό είναι το optical zoom του κινητού, γιατί στις προδιαγραφές γράφει optical;digital zoom 10x, πράγμα λίγο δύσκολο να αφορά το οπτικό. Είναι 2x όπως του 7αριού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! Μήπως γνωρίζει κανείς ποιό είναι το optical zoom του κινητού, γιατί στις προδιαγραφές γράφει optical;digital zoom 10x, πράγμα λίγο δύσκολο να αφορά το οπτικό. Είναι 2x όπως του 7αριού;

Αν δεν κάνω λάθος, οι κάμερες είναι ίδιες με του 8+, με τη διαφορά οτι στο Χ και ο "τηλεφακός" έχει OIS. Οπότε για να σου απαντήσω, ναι οπτικό 2x

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! Μήπως γνωρίζει κανείς ποιό είναι το optical zoom του κινητού, γιατί στις προδιαγραφές γράφει optical;digital zoom 10x, πράγμα λίγο δύσκολο να αφορά το οπτικό. Είναι 2x όπως του 7αριού;

 

 

''optical zoom up to 2x''

 

 

http://bgr.com/2017/09/12/iphone-x-vs-iphone-8-vs-iphone-8-plus-specs/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...