Προς το περιεχόμενο

iPhone X. Το μέλλον του smartphone κατά Apple


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συγγνώμη, αποκαλείς τον Αθέατο άσχετο;

Καλο.... Φανταζομαι φορας γυαλια, γιατι καθε φορα διαβαζεις τα ψιλα ξεθωριασμένα γραμματα του usb φορτιστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα παράδειγμα έφερα. Πως μπορεί να συμβεί το παραπάνω που συζητάτε 

Αυτό θα συμβεί μόνο αν η Apple σου δώσει μαζί το κιτ για γρήγορη φόρτιση; Αν δηλαδή πας και το αγοράσεις εσύ (με τα 88 ευρώ που πόσταρες σε άλλο thread) ο κοινός μας φίλος που θα έρθει για καφε, δε θα μπερδευτεί;

Καλο.... Φανταζομαι φορας γυαλια, γιατι καθε φορα διαβαζεις τα ψιλα ξεθωριασμένα γραμματα του usb φορτιστη.

Από μικρός. Χρόνια πριν τα smartphones. Ευτυχώς η πρεσβυωπία είναι ακόμη μακριά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα και στην ταχυφορτιση που αμεσως βγηκαν να την πουν καποιοι δηθεν εξυπνοι, η Apple δεν δινει φορτιστες τυπου Samsung....


Αυτό θα συμβεί μόνο αν η Apple σου δώσει μαζί το κιτ για γρήγορη φόρτιση; Αν δηλαδή πας και το αγοράσεις εσύ (με τα 88 ευρώ που πόσταρες σε άλλο thread) ο κοινός μας φίλος που θα έρθει για καφε, δε θα μπερδευτεί;


Από μικρός. Χρόνια πριν τα smartphones. Ευτυχώς η πρεσβυωπία είναι ακόμη μακριά

Και να μπερδευετει δεν θα μπορεσει να βαλει το βυσμα usb σε usb c. Απο αυτα που γραφεις εχεις μεγαλο προβλημα,οχι μονο μυωπιας.

Θα σου ελεγα περαστικα αλλα καταλαβαινω την προσπαθεια σου να παιξεις το χαρτι του ταχυφορτιστη για να επιχειρηματολογησεις κατα του iphone. 

βεβαια επεσες στον λακο που εσκαψες απο αγνοια . Διαβασε την υπογραφη μου.

ΥΓ. Εχει αλλα κακα να επιχειρηματολογησεις. Τιποτα δεν ειναι τελειο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα και στην ταχυφορυιση που αμεσως βγηκαν να την πουν καποιοι δηθεν εξυπνοι, η Apple δεν δινει φορτιστες τυπου Samsung....

Και να μπερδευετει δεν θα μπορεσει να βαλει το βυσμα usb σε usb c. Απο αυτα που γραφεις εχεις μεγαλο προβλημα,οχι μονο μυωπιας.

Θα σου ελεγα περαστικα αλλα καταλαβαινω την προσπαθεια σου να παιξεις το χαρτι του ταχυφορτιστη για να επιχειρηματολογησεις κατα του iphone. 

βεβαια επεσες στον λακο που εσκαψες απο αγνοια . Διαβασε την υπογραφη μου.

Συμμετέχεις σε κανένα TEDx να σ' ακούσουμε; Το λέω γιατί η υπογραφή με ερέθισε λίγο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί είσαι ο μέσος καταναλωτής που πιστεύει ότι όλες οι πρίζες δίνουν το ίδιο ρεύμα; Έχω εγώ για παράδειγμα το iPhone X με τον φορτιστή 29W και έρχεται ένας φίλος, άσχετος από τεχνολογία με το 6S του βλέπει την πρίζα μου στον τοίχο και καρφώνει πάνω το κινητό του. RIP.

 

 

O fast charger της apple είναι αυτός: Link.png Site: https://www.apple.com/shop/product/MJ262LL/A/29w-usb-c-power-adapter και λειτουργεί μια χαρά και για να φορτίσει κινητά που δεν υποστηρίζουν fast charge όπως το iphone 7 κτλ.. Ίσως να μην κατάλαβα καλά από τα μηνύματα εσένα και του atheatos αλλά μου φάνηκε ότι υποστηρίζατε ότι ο συγκεκριμένος φορτιστής δεν θα μπορούσε να διατεθεί στην συσκευασία του νέου iphone (με το αντίστοιχο καλώδιο) διότι θα κατέστρεφε παλαιότερα iphone;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O fast charger της apple είναι αυτός: Link.png Site: https://www.apple.com/shop/product/MJ262LL/A/29w-usb-c-power-adapter και λειτουργεί μια χαρά και για να φορτίσει κινητά που δεν υποστηρίζουν fast charge όπως το iphone 7 κτλ.. Ίσως να μην κατάλαβα καλά από τα μηνύματα εσένα και του atheatos αλλά μου φάνηκε ότι υποστηρίζατε ότι ο συγκεκριμένος φορτιστής δεν θα μπορούσε να διατεθεί στην συσκευασία του νέου iphone (με το αντίστοιχο καλώδιο) διότι θα κατέστρεφε παλαιότερα iphone;;;

Θα χρειαστει και το καλωδιο usb c to lighting.  Μπορει να φορτισει οτιδηποτε εχει καλωδιο usb c . Τα απλα κινητα τα φορτιζει με ανταπτορα ,αλλα δεν ειναι παντα σιγουρο οτι θα καταλαβει τι ειναι αυτο που φορτιζει.... ειδικα αν ειναι παλιο κινητο....

 

Το ξαναγραφω για τελευταια ελπιζω φορα.Δεν μπορει να υπαρχουν διαφορετικοι φορτιστες ή καλυτερα διαφορετικοι τροποι συνδεσεις σε φορτιστη των κινητων τηλεφωνων. Ειχε γινει και νομος να εχουν ολοι οι φορτιστες τη ιδια θυρα usb. Δεν μπορει να βαλει τον usb -c  μονο φορτιστη η apple sthn συσκευασια της γιτι θα διαφοροποιηθει απο τους υπολοιπους και θα παρανομησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και χαρακτηριστικά μου είχαν πει να μην το κάνω, θα σας παραθέσω μια στιχομυθία που μου αποκάλυψε η γραμματέας του Tim Cook, από μια συνάντηση που είχε με τον Phil Sciller κάποιες μέρες μετά την προηγούμενη που έγραψα.

 

-"Tim, I have to talk to you about that quick charger thing again. So, I created an account in that website insomnia you told me about. And this guy "atheatos" argued that he couldn't be bothered squinting his eyes to see the lettering on the charger. It's a mess. I think you should really reconsider.

 

-"Atheatos said that? Fuck! Steve had told me all about him. This guy is a freaking OG up in that bitch. Go down to Graig and the guys and tell them to abort that quick charging bull. Damn that guy!"

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χρειαστει και το καλωδιο usb c to lighting.  Μπορει να φορτισει οτιδηποτε εχει καλωδιο usb c . Τα απλα κινητα τα φορτιζει με ανταπτορα ,αλλα δεν ειναι παντα σιγουρο οτι θα καταλαβει τι ειναι αυτο που φορτιζει.... ειδικα αν ειναι παλιο κινητο....

 

Το ξαναγραφω για τελευταια ελπιζω φορα.Δεν μπορει να υπαρχουν διαφορετικοι φορτιστες ή καλυτερα διαφορετικοι τροποι συνδεσεις σε φορτιστη των κινητων τηλεφωνων. Ειχε γινει και νομος να εχουν ολοι οι φορτιστες τη ιδια θυρα usb. Δεν μπορει να βαλει τον usb -c  μονο φορτιστη η apple sthn συσκευασια της γιτι θα διαφοροποιηθει απο τοθς υπολοιπους και θα παρανομησει.

 

 

Το αναφέρω στην παρένθεση ότι χρειάζεται και άλλο καλώδιο και επαναλαμβάνω ότι σε περίπτωση που κάποιος επιχειρήσει να φορτίσει με αυτόν τον φορτιστή παλαιότερο μοντέλο δεν θα έχει κανένα πρόβλημα. Δεν αναφέρθηκα πουθενά στον εάν πρέπει ή όχι να είναι στην συσκευασία εξαρχής και τους τρόπους σύνδεσης αλλά στο εάν θα κατέστρεφε μία παλαιότερη συσκευή όπως υποστηρίξατε κάτι που δεν ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και χαρακτηριστικά μου είχαν πει να μην το κάνω, θα σας παραθέσω μια στιχομυθία που μου αποκάλυψε η γραμματέας του Tim Cook, από μια συνάντηση που είχε με τον Phil Sciller κάποιες μέρες μετά την προηγούμενη που έγραψα.

 

-"Tim, I have to talk to you about that quick charger thing again. So, I created an account in that website insomnia you told me about. And this guy "atheatos" argued that he couldn't be bothered squinting his eyes to see the lettering on the charger. It's a mess. I think you should really reconsider.

 

-"Atheatos said that? Fuck! Steve had told me all about him. This guy is a freaking OG up in that bitch. Go down to Graig and the guys and tell them to abort that quick charging bull. Damn that guy!"

Ναι γιατι θα κατσω να παρω ανταπτορα usb-c to usb  για να φορτισω το κινητο μου που δεν εχει καλωδιο USB -c?

 Εισαι πολυ αστειος τελικα....

Το αναφέρω στην παρένθεση ότι χρειάζεται και άλλο καλώδιο και επαναλαμβάνω ότι σε περίπτωση που κάποιος επιχειρήσει να φορτίσει με αυτόν τον φορτιστή παλαιότερο μοντέλο δεν θα έχει κανένα πρόβλημα. Δεν αναφέρθηκα πουθενά στον εάν πρέπει ή όχι να είναι στην συσκευασία εξαρχής και τους τρόπους σύνδεσης αλλά στο εάν θα κατέστρεφε μία παλαιότερη συσκευή όπως υποστηρίξατε κάτι που δεν ισχύει.

Καλα.... παρε τον πιο μεγαλο που βγαζει με 87W και αγορασε και το καλωδιο usb-c το micro usb και βαλε να φορτισει ενα παλιο κινητο. Δεν θα παθει τιποτα γιατι συνηθως καταλαβαινει με τι καλωδιο τον συνδεσες. Αλλα αν δεν καταλαβει μη μου πεις μετα οτι δεν σε προειδοποιησα...

 

ΥΓ. Διαβαστε και λιγο για το πρωτυπο usb c. Τα 100w δεν ειναι και λιγα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλα.... παρε τον πιο μεγαλο που βγαζει με 87W και αγορασε και το καλωδιο usb-c το micro usb και βαλε να φορτισει ενα παλιο κινητο. Δεν θα παθει τιποτα γιατι συνηθως καταλαβαινει με τι καλωδιο τον συνδεσες. Αλλα αν δεν καταλαβει μη μου πεις μετα οτι δεν σε προειδοποιησα...

 

ΥΓ. Διαβαστε και λιγο για το πρωτυπο usb c. Τα 100w δεν ειναι και λιγα...

 

 

Δεν χρειάζεται να αναγνωρίσει τίποτα ο φορτιστής. Η συσκευή θα τραβήξει όσο έχει σχεδιαστεί να τραβήξει για αυτό και είτε βάλεις τον 29w είτε του ipad να φορτίσει ένα iphone 7 δεν θα κερδίσεις κάτι παραπάνω σε χρόνο.. Όπως και να έχει στην σελίδα της apple αναφέρουν ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να φορτίσεις και άλλες συσκευές. Εάν γνωρίζεις καλύτερα πάω πάσο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να αναγνωρίσει τίποτα ο φορτιστής. Η συσκευή θα τραβήξει όσο έχει σχεδιαστεί να τραβήξει για αυτό και είτε βάλεις τον 29w είτε του ipad να φορτίσει ένα iphone 7 δεν θα κερδίσεις κάτι παραπάνω σε χρόνο.. Όπως και να έχει στην σελίδα της apple αναφέρουν ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να φορτίσεις και άλλες συσκευές. Εάν γνωρίζεις καλύτερα πάω πάσο.

While the power adapter is compatible with any USB-C–enabled device

 

Τις αλλες ενννοεις ολες τις αλλες ή τις usb -c enabled?

 

ξερω οτι ο φορτιστης μπορει να δωσει μαγαλυτερη ενεργεια στο κινητο αν αυτο για καποιο λογο την ζητησει.Μεγαλυτερη απο την αντοχη του καλωδιου που εχει σχεδιαστει βασικα για το κινητο μου. Δηλαδη αν παρω τον ανταπτορα για το απλο usb και συνδεσω το απλο το καλωδιο που εχει το κινητο μου , θα ειμαι οκ αν συμβει κατι με το καλωδιο ή θα περιμενω ο ανταπτορας να με προστατεψει?

Τα usb -c καλωδια εχουν ισχυροτερη αντοχη απο τα απλα usb. Δεν ειναι τυχαιο οτι αυτο χρησιμοποιει η Apple,για ταχυφορτιση.

 

ΥΓ. Οι φορτιστες αναγνωριζουν και δινουν το καταλληλο ρευμα. Τουλαχιστον αυτοι που εχουν μεγαλα Amps( και ειναι καλοι). Προστατευοντας ετσι τις συσκευες απο πιθανο βραχυκυκλωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

While the power adapter is compatible with any USB-C–enabled device

 

Τις αλλες ενννοεις ολες τις αλλες ή τις usb -c enabled?

 

ξερω οτι ο φορτιστης μπορει να δωσει μαγαλυτερη ενεργεια στο κινητο αν αυτο για καποιο λογω την ζητησει.Μεγαλυτερη απο την αντοχη του καλωδιου που εχει σχεδιαστει βασικα για το κινητο μου. Δηλαδη αν παρω τον ανταπτορα για το απλο usb και συνδεσω το απλο το καλωδιο που εχει το κινητο μου , θα ειμαι οκ αν συμβει κατι με το καλωδιο ή θα περιμενω ο ανταπτορας να με προστατεψει?

Τα usb -c καλωδια εχουν ισχυροτερη αντοχη απο τα απλα usb. Δεν ειναι τυχαιο οτι αυτο χρησιμοποιει η Apple,για ταχυφορτιση.

 

ΥΓ. Οι φορτιστες αναγνωριζουν και δινουν το καταλληλο ρευμα. Τουλαχιστον αυτοι που εχουν μεγαλα Amps. Προστατευοντας ετσι τις συσκευες απο πιθανον βραχυκυκλωμα.

 

 

USB-C enabled δεν είναι ούτε το iphone 8 ή το X αλλά μια χαρά μπορεί να λειτουργήσει ο συγκεκριμένος φορτιστής με τη χρήση του κατάλληλου καλωδίου όπως και στα προηγούμενα iphone :-) . Τα περί καλωδίου που αναφέρεις που κολλάνε σε αυτά που έχω γράψει; Δεν είπαμε ότι χρειάζεται και το αντίστοιχο usb-c to lighting καλώδιο έτσι κι αλλιώς;

Δες τις ερωταπαντήσεις στη σελίδα του φορτιστή και γράψε στο google "apple 29W charger iphone 7, 6s κτλ..". Θα βρεις πολλά άρθρα που λένε ότι το κινητό καθορίζει το ρεύμα που θα δεχτεί και φυσικά μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τον συγκεκριμένο φορτιστή άφοβα (αλλά σε κάποιες περιπτώσεις δεν κερδίζεις κάτι). Πουθενά δεν αναφέρουν αυτά που λες ότι δηλαδή ο φορτιστής ανιχνεύει την συσκευή και εάν γίνει λάθος στην αναγνώριση τότε κινδυνεύει η συσκευή. Μπορεί να μου ξέφυγε κάτι όποτε εάν σου είναι εύκολο βάλε κάποιο link.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

USB-C enabled δεν είναι ούτε το iphone 8 ή το X αλλά μια χαρά μπορεί να λειτουργήσει ο συγκεκριμένος φορτιστής με τη χρήση του κατάλληλου καλωδίου όπως και στα προηγούμενα iphone :-) . Τα περί καλωδίου που αναφέρεις που κολλάνε σε αυτά που έχω γράψει; Δεν είπαμε ότι χρειάζεται και το αντίστοιχο usb-c to lighting καλώδιο έτσι κι αλλιώς;

Δες τις ερωταπαντήσεις στη σελίδα του φορτιστή και γράψε στο google "apple 29W charger iphone 7, 6s κτλ..". Θα βρεις πολλά άρθρα που λένε ότι το κινητό καθορίζει το ρεύμα που θα δεχτεί. Πουθενά δεν αναφέρουν αυτά που λες ότι δηλαδή ο φορτιστής ανιχνεύει την συσκευή και εάν γίνει λάθος στην αναγνώριση τότε κινδυνεύει η συσκευή. Μπορεί να μου ξέφυγε κάτι όποτε εάν σου είναι εύκολο βάλε κάποιο link.

Υπαρχουν φορτιστες που προσαρμοζονται στο ρευμα που ζηταει η συσκευη. Αν η συσκευη ζητησει απο βραχυκλωμα ή για καποιο λογο παραπανω ρευμα θα το δωσουν. Αν το καλωδιο δεν ειναι σχεδιασμενο για τοσο μεγαλα ρευματα θα αρπάξει...

Τις ερωτοπαντησεις στο google ? Really? Αυτοι που απαντανε ειναι απλοι χρηστες , κανένας ειδικος.

 

Τελικα η υπογραφη μου δεν φαινεται....

 

 

ΥΓ. Αν γινει βραχυκλωμα με το απλο usb καλωδιο η Apple ειναι καλυμενη γιατι θα ριξει το σφάλμα στον ανταπτορα ή στο καλωδιο το ιδιο. Οχι οπως παλαιοτερα που εκανε ανακληση φορτιστων... 

+70$ ή +100€ στην λιανική είναι ο λόγος που δεν έχουν μπει στα κουτιά με τα iPhone. Κανένας άλλος.

Εννοεις να ειχε δυο φορτιστες μεσα στο κουτι. Γιατι μονος του o usb c θα ειχε γινει της κακομοιρας οτι θελει να ξεχωρισει η Apple κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...