Προς το περιεχόμενο

iPhone X. Το μέλλον του smartphone κατά Apple


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δ ξερεις τι λες,σε τεχνολογικο φορουμ ειμαστε και λεμε αυτα που θεωρουμε.οι τιμες ειναι υψηλες για οποιοδηποτε λογικο ατομο.(ακομα κ αν ειναι οικονομικα ανετο).τελος.ολα τα αλλα ειναι τριχες οπως προειπα.

Από τη μία λες "σε τεχνολογικό φόρουμ είμαστε" και από την άλλη "οι τιμές είναι υψηλές για οποιοδήποτε λογικό άτομο". Βλέπεις την αντίφαση; Αφού είμαστε σε τεχνολογικό φόρουμ να συζητάμε για την τεχνολογία και όχι για τον οικογενειακό προϋπολογισμό του καθενός. Μια συσκευή την κάνει "καλή" ή "κακή" (σε εισαγωγικά, διότι τίποτα δεν είναι απόλυτο) η τεχνολογία της. Ούτε το τί είχα πριν, ούτε η τσέπη μου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επίσης λέγεται ότι η οθόνη του θα είναι στα 625 nits φωτεινότητα. Δεν υπάρχει διευκρίνηση αν είναι στο auto η στο manual. Ενδεικτικά του note 8 ξεπερνάει τα 1000 nits. 3 τα τινά ΑΝ ισχύει, ή δεν πείρε την καλή σειρά από την samsung (πολύ πιθανό καθώς ξέρουμε για την τσιγκουνιά της Apple και την μέγιστοποίησή του κέρδους μπλα μπλα) ή η samsung κράτησε για αυτήν την καλή σειρά (κακια samsung, τα ίδια δεν είχες κάνει και με τους 835 στην αρχη τους είχε δεσμεύσει για 2 μηνες όλους παρόλο που το μεγαλύτερο ποσοστό από δαύτους κατασκευαζονταν στο εργοστάσιο σου και όλα ήταν μέρος συμφωνίας) ή περιορισμος φωτεινότητας για μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας ή ώρες χρησης (επίσης πολύ πιθανό)

Πάντα τα samsung είχαν τις καλύτερες οθόνες και πάντα θα τις έχουν και ας βάλουν oled όλες οι εταιρίες. Μπορεί στο software να είναι για τα πανηγύρια αλλά οι οθόνες της εντυπωσιάζουν όσα χρόνια και αν περάσουν.

ειναι το ατιμο το iphone ενα και ενα για επιχειρηματιες. γιατι ενας επιχειρηματιας η εστω ενας απλος επαγγελματιας δεν θα στειλει μια κουραδιτσα emoji την μερα;;; μας τρελανε στην καινοτομια η apple. ελεγα και για το note 8 σιγα τις αλλαγες που εκαναν αλλα μπροστα σε αυτο το βατερλο πιο πολλες καινοτομιες εχει το xiaomi note 3 παρα το iphone µνιεΧ...

Ειναι σε τι κοινό απευθύνεται η κάθε εταιρεία οπότε καλά έκανε στην παρουσίαση.

Πω πω πω πω πω πω τι Τ ήταν αυτό! Ούτε με κιάλια....φέτος τα androidofanboya δεν έχουν την δικαιολογία της ανάλυσης οθόνης. Θα τρώνε ξύλο και σε αυτονομία με μικρότερη χωρητικότητα μπαταρίας. Το κλάμα θα συνεχιστεί με τις πωλήσεις του X που εκεί θα θέσει και πάλι νέα ρεκόρ γιατί ως συνήθως η γνώμη των φορουμάδων (μειονότητα) είναι irrelevant. ARM Macbooks incoming....

 

Apple’s apparently built a smartphone that’s faster than a 2017 laptop

 

Screen_Shot_2017-09-14_at_08.03.14.png

Το benchmark είναι fake αν δούμε παρακάτω στην εικόνα γράφει 24mhz στον A11. Καλό το trolling κάποιου κάτσε να φτιάξω και εγώ ένα.

Ανέκαθεν τα soc της Apple ήταν πολύ μπροστά από τα αντίστοιχα της Qualcom ή της Samsung. Τίποτα το καινούργιο λοιπόν σε αυτό το κομμάτι και δεν καταλαβαίνω προς τι οι πανηγυρισμοί.

Σίγουρα το iphone X θα κάνει export πιο γρήγορα κάποιο video στο photoshop ή θα τρέξει ένα πολύ βαρύ πρόγραμμα (βλ.Game) 1-2 sec γρηγορότερα. Ως εκεί όμως. Στην καθημερινότητα και στην πράξη μπορώ να πω ότι πολλές εργασίες γίνονται πολύ πιο αργά ακόμη και από ένα ταπεινό redmi 4x των 100 ευρώ. Σε αυτό ευθύνεται ξεκάθαρα το ios και οι περιορισμοί του.

Φέτος έχω πάρει αν θυμάμαι καλά 4 φορές το Iphone 7 plus....ο Α10 εξακολουθούσε να είναι ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ το ισχυρότερο soc και ειδικά στις single core επιδόσεις (αυτός μας αφορά περισσότερο). Πραγματικά όμως ουδέποτε αισθάνθηκα ότι διέθετα το γρηγορότερο κινητό της αγοράς. Μπορώ να πω ότι με το S8 plus ήμουν πολύ πιο γρήγορος και "παραγωγικός" σε σχέση με το iphone. Οποιαδήποτε λοιπόν τεράστια υπεροχή του soc πάει περίπατο εξαιτίας του παρωχημένου ios.

Φέτος περίμενα και εγώ σπουδαία πράγματα από την Apple. Δυστυχώς όμως για μένα τα αυτάκια της οθόνης είναι deal breaker. Απλά τραγικό και ασχολίαστο. Το 1000αρικό φέτος θα πάει στο Note 8 και μάλιστα χωρίς καμία αμφιβολία.

Όταν έχεις ένα ανάπηρο λειτουργικο όση δύναμη και αν του βάλεις παλι το ίδιο θα είναι. Όπως έγραψες με ένα Android των 100 ευρώ κάνεις πιο γρήγορα αρκετά πράγματα μιας και έχεις την επιλογή να κάνεις ότι θες. Αλλά κάτι έπρεπε να δείξει και η καημένη Apple πέρα από τα αθλια emojis για να τρελαθούν οι γνωστοί.

Φίλε φώτη συγγνώμη κιόλας, εντάξει θερίζει ο καινούργιος επεξεργαστής σε επιδόσεις αλλά όχι και τεχνολογικό κόσμημα, μην υπερβάλουμε κιόλας, κακά τα ψέματα από εμφάνιση μου αρέσει καλύτερα το iPhone 8, το Galaxy S8, ακόμα και το καινούργιο Mi Mix 2 από αυτό το πράγμα που είναι και το μέλλον των smartphone.

Καλα δεν σου αρέσουν τα αυτάκια? Αθλιο είναι σε εμφάνιση σε σύγκριση με τα κινητά που έγραψες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το benchmark είναι fake αν δούμε παρακάτω στην εικόνα γράφει 24mhz στον A11. Καλό το trolling κάποιου κάτσε να φτιάξω και εγώ ένα.

Εννοείς ότι όλο αυτό που έχει ανέβει στο site του geekbench είναι πλαστό; https://browser.geekbench.com/v4/cpu/3967901

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θελω να στο χαλασω, αλλα αυτο το benchmark ειναι επιεικως σκουπιδι.

 

Οχι οτι το iphone δεν εχει δυνατο cpu και πιθανοτατα το πιο δυνατο σε smartphone, αλλα ελεος, τα νουμερα που δινει ειναι εκτος πραγματικοτητας.

 

Γιατι συμφωνα με αυτο το benchmark, συμφερει να το γυρισουμε σε cpus απο κινητα και στα laptops και στα desktops και στους servers και σε farms.

 

Aν υπολογισεις οτι το cpu ειναι μολις το 1/4 (και αν) ολου του SOC, αν παρεις μονο αυτο το κομματι (το υπολοιπο soc δεν μας ενδιαφερει) και κατασκευασεις 10 modules με τετοια cpus και τα ενωσεις με ενα γρηγορο interconnection, ζητημα να καταληξεις με ενα desktop cpu που καταναλωνει 30w και συμφωνα με το geekbench, θα ειναι πολυ πιο γρηγορο, απο EPYC 32/64, ακομα και απο πολλαπλα xeon, που κοστιζουν συνολικα μονο τα cpus περισσοτερα απο οτι 20 iphone ολοκληρα,

 

Οποτε να περιμενουμε απο την apple mac pro με πολλαπλα arm modules απο iphone, αντι για epyc οπως ακουγετε.

 

Και πριν τρεξεις να πεις μα ειναι x86 το macosx και αναγκαζεται η apple να αγοραζει x86 cpus, η ms ειδη τρεχει x86 εφαρμογες σε arm windows.

 

Οποτε μαλλον μπορει να το κανει και η apple ωστε να μην χρειαζεται ουτε την amd, ουτε την intel για cpus.

 

Εμπρος λοιπον, το geekbench σαν ανοιξε τα ματια, σας κλεβει η intel τοσα χρονια.

Η συγκεκριμένη φωτογραφία είναι fake φίλε. Στα 24mhz τρέχει όπως βλέπουμε ο A11 οπότε seems legit.

 

Ξυπνάτε

 

Screenshot_20170914-210039.png

Εννοείς ότι όλο αυτό που έχει ανέβει στο site του geekbench είναι πλαστό; https://browser.geekbench.com/v4/cpu/3967901

Προφανώς όπως και αυτό

 

Screenshot_20170914-210039.png

 

Έλεος ρε παιδιά

Εννοείς ότι όλο αυτό που έχει ανέβει στο site του geekbench είναι πλαστό; https://browser.geekbench.com/v4/cpu/3967901

Legit έτσι?

 

https://browser.geekbench.com/v4/cpu/3774750

 

Στις καφετέριες μας χαλάνε την αισθητική όσοι καπνίζουν, όχι τα κινητά τηλέφωνα! :P

giphy.gif

Τι παίζει καθυστερημένος?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ τρόπος να πειράξω τα αποτελέσματα.

Δεν γνωρίζω δεν το έχω ψάξει ποτέ μου απλά 2 ίδια κινητα μπορουν να έχουν πολύ μεγάλες αποκλισεις μεταξύ τους παίζουν πολλά ρόλο θερμοκρασία κινητού αν είναι καθαρό από εφαρμογές κτλ

 

Πχ

 

http://browser.geekbench.com/geekbench3/8094047

http://browser.geekbench.com/geekbench3/3850518

 

Βγάλε άκρη τι γίνεται τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα διαβασα οτι θα θελει εξτρα φορτιστη για το quick charge δηλαδη τι να πω συσκευη 1000+ και θα πληρωσεις και εξτρα τον φορτηστη χαχαχαχα

 

 

 

Βεβαια οσοι εχουν τα καινουργια macbook pro 2016 και μετα, δεν χρειαζεται να παρουν τον εξτρα φορτιστη, γιατι μπορουν να χρησιμοποιουν αυτον απο το macbook pro με usb c cable.  :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια οσοι εχουν τα καινουργια macbook pro 2016 και μετα, δεν χρειαζεται να παρουν τον εξτρα φορτιστη, γιατι μπορουν να χρησιμοποιουν αυτον απο το macbook pro με usb c cable.  :-)

 

το λες και καινοτομια :P

και το wireless extra θα ειναι ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω, ποιό "χάπι" μου προσπαθώ να χρυσώσω; Εγώ έκανα μια ερώτηση, αν εσύ αντιλλαμβάνεσαι τον εαυτό σου ως οπαδό και τις επιλογές σου ως οπαδικές, αλλά εσύ εξέφρασες μια κατηγορηματική τοποθέτηση οτι έχω κάποιο χάπι εγώ να χρυσώσω. Θες να μου πεις;

Δεν είναι οπαδός....ειναι χούλιγκαν :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...