Προς το περιεχόμενο

iPhone X. Το μέλλον του smartphone κατά Apple


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι Samsung fan όμως πρέπει να παραδεχθουμε πως το IPhone X είναι ισως το επόμενο κινητό.

Δεν ξέρω όμως αν υποστηρίζει δύο παράθυρα ταυτόχρονα ανοιγμένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο διαλογος πρεπει να ειναι μη επικριτικος οσοι ειναι φαν οκ οσοι ειναι χιτερς; οκ ολοι οι υπολοιποι οι λιγοτεροι να φανταστω που το βλεπουμε με ρεαλιστικά κριτήρια δηλαδη ναι ειναι γεγονος οτι κοστιζει πανω απο 2 βασικους μισθους καθαρους "490"ευρω δεν αμφισβητειται ομως δεν ειναι λογικη οτι αμα ρε φιλε "πεινας" η δε τα βγαζεις πέρα μην το παρεις, η μη γραφεις την γνωμη σου. Στοιχοιμα οτι πολυ λιγοτεροι απο τους μισους φαν εδω μεσα θα το παρουν, αλλα να ειχαμε να λεγαμε. Θα σας πω ενα παράδειγμα που οποιος καταλαβει καταλαβε το περιστατικο ειναι πραγματικο συνεβει πριν 2 μερες. Τα παιδια του κοσμακη που δεν εχουν λεφτα πανε στο δημοσιο σχολειο. Μια ωραια πρωϊα λοιπον που τα παιδια ακομα μαζευουν βιβλια κλπ μπαινει η "εκπαιδευτικος των αγγλικών και ανακοινωνει στα παιδια οτι μεχρι την παρασκευη να φερουν 13 ευρω για ενα βιβλιο αγγλικών και οποιο παιδι δε τα φερει την Δευτέρα να μην ειναι στο μαθημα. Ενα κοριτσακι ειπε κυρια μπορει καποια παιδια να μη εχουν μεχρι την παρασκευη το ποσό γιατι δυσκολευονται δεν κρινω σωστο να μην παραστουν στο μαθημα. Η απαντηση της; Οποιος δεν εχει 13 ευρω να μην ερχόταν στο λυκειο.

Ελπιζω να καταλαβατε τι θελω να πω και συμπαθάτε με για το μακροσκελές κειμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρήστης DJTaurus είπε:
Πω πω πω πω πω πω τι Τ ήταν αυτό! Ούτε με κιάλια....φέτος τα androidofanboya δεν έχουν την δικαιολογία της ανάλυσης οθόνης. Θα τρώνε ξύλο και σε αυτονομία με μικρότερη χωρητικότητα μπαταρίας. Το κλάμα θα συνεχιστεί με τις πωλήσεις του X που εκεί θα θέσει και πάλι νέα ρεκόρ γιατί ως συνήθως η γνώμη των φορουμάδων (μειονότητα) είναι irrelevant. ARM Macbooks incoming....
 
Apple’s apparently built a smartphone that’s faster than a 2017 laptop
 

 
Δεν θελω να στο χαλασω, αλλα αυτο το benchmark ειναι επιεικως σκουπιδι. 
 
Οχι οτι το iphone δεν εχει δυνατο cpu και πιθανοτατα το πιο δυνατο σε smartphone, αλλα ελεος, τα νουμερα που δινει ειναι εκτος πραγματικοτητας.
 
Γιατι συμφωνα με αυτο το benchmark, συμφερει να το γυρισουμε σε cpus απο κινητα και στα laptops και στα desktops και στους servers και σε farms. 
 
Aν υπολογισεις οτι το cpu ειναι μολις το 1/4 (και αν) ολου του SOC, αν παρεις μονο αυτο το κομματι (το υπολοιπο soc δεν μας ενδιαφερει) και κατασκευασεις 10 modules με τετοια cpus και τα ενωσεις με ενα γρηγορο interconnection, ζητημα να καταληξεις με ενα desktop cpu που καταναλωνει 30w και συμφωνα με το geekbench, θα ειναι πολυ πιο γρηγορο, απο EPYC 32/64, ακομα και απο πολλαπλα xeon, που κοστιζουν συνολικα μονο τα cpus περισσοτερα απο οτι 20 iphone ολοκληρα,
 
Οποτε να περιμενουμε απο την apple mac pro με πολλαπλα arm modules απο iphone, αντι για epyc οπως ακουγετε. 
 
Και πριν τρεξεις να πεις μα ειναι x86 το macosx και αναγκαζεται η apple να αγοραζει x86 cpus, η ms ειδη τρεχει x86 εφαρμογες σε arm windows.
 
Οποτε μαλλον μπορει να το κανει και η apple ωστε να μην χρειαζεται ουτε την amd, ουτε την intel για cpus.
 
Εμπρος λοιπον, το geekbench σαν ανοιξε τα ματια, σας κλεβει η intel τοσα χρονια.

 


Φίλε άλλο CPU mobile συσκευής κ άλλο CPU υπολογιστή .Στα χαρτιά μπορει όντως να ειναι η πρώτη δυνατότερη απο τη δεύτερη ΑΛΛΑ για να στο πω όσο πιο απλα γίνεται 500 ps έχει μια mercedes AMG !500 ps έχει κ ένα Actros φορτηγό της ίδια εταιρείας ..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσαν να βάλουν όλες αυτές τις κάμερες από την κάτω μεριά και να κάνουν fingerprint id σκαναρωντας το δάκτυλο σου λίγο πριν ακουμπήσει και να ανοίγει το κινητό.

Έχουμε εγκλωβιστει τα μυαλά στην Ελλάδα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως με ενοχλεί το επιχείρημα "δεν έχουν λεφτά και για αυτό κράζουν". Ο καθένας αποκτά προϊόντα που τον ικανοποιούν σε συνδυασμό με τις αγοραστικές ικανότητες που έχει κάθε στιγμή! Το να φθονείς κάτι ή κάποιον γιατί επιθυμεί κάτι που εσένα δεν σου αρέσει ή δεν μπορείς να το πάρεις, είναι μια προβληματική συμπεριφορά. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για ένα αγαθό πολυτελείας όπως ένα τηλέφωνο.

 

Ας χαλαρώσουμε λοιπόν και ας διαφωνήσουμε με επιχειρήματα σχετικά με τεχνικά θέματα της συσκευής και όχι με την οικονομική κατάσταση του καθενός.

Δεν σχολιάζω την οικονομική κατάσταση του καθενός. Σχολιάζω το γεγονός ότι διαβάζουμε επικριτικά σχόλια για μια κορυφαία συσκευή, αλλά και εκείνους που επιθυμούν να την αγοράσουν (σα δεν ντρέπονται), από αυτούς που, όπως λες και εσύ, ούτε θέλουν (για λόγους προτίμησης και γούστου), ούτε μπορούν (αφού ψάχνουν -κατά δήλωσή τους- πιο vfm εναλλακτικές). Το γνωστό "όσα δε φτάνει η αλεπού...".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Φίλε άλλο CPU mobile συσκευής κ άλλο CPU υπολογιστή .Στα χαρτιά μπορει όντως να ειναι η πρώτη δυνατότερη απο τη δεύτερη ΑΛΛΑ για να στο πω όσο πιο απλα γίνεται 500 ps έχει μια mercedes AMG !500 ps έχει κ ένα Actros φορτηγό της ίδια εταιρείας ..

 

Αν υπήρχε η ίδια εφαρμογή για RISC και για x86 θα ήταν πιο γρήγορο το x από το 90% των λάπτοπ της αγοράς.

Το ότι δεν υπάρχει η εφαρμογή δε σημαίνει ότι είναι άλλο το ένα άλλο το άλλο. Σε instructions είναι πιο πάνω το soc της apple

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο διαλογος πρεπει να ειναι μη επικριτικος οσοι ειναι φαν οκ οσοι ειναι χιτερς; οκ ολοι οι υπολοιποι οι λιγοτεροι να φανταστω που το βλεπουμε με ρεαλιστικά κριτήρια δηλαδη ναι ειναι γεγονος οτι κοστιζει πανω απο 2 βασικους μισθους καθαρους "490"ευρω δεν αμφισβητειται ομως δεν ειναι λογικη οτι αμα ρε φιλε "πεινας" η δε τα βγαζεις πέρα μην το παρεις, η μη γραφεις την γνωμη σου. Στοιχοιμα οτι πολυ λιγοτεροι απο τους μισους φαν εδω μεσα θα το παρουν, αλλα να ειχαμε να λεγαμε. Θα σας πω ενα παράδειγμα που οποιος καταλαβει καταλαβε το περιστατικο ειναι πραγματικο συνεβει πριν 2 μερες. Τα παιδια του κοσμακη που δεν εχουν λεφτα πανε στο δημοσιο σχολειο. Μια ωραια πρωϊα λοιπον που τα παιδια ακομα μαζευουν βιβλια κλπ μπαινει η "εκπαιδευτικος των αγγλικών και ανακοινωνει στα παιδια οτι μεχρι την παρασκευη να φερουν 13 ευρω για ενα βιβλιο αγγλικών και οποιο παιδι δε τα φερει την Δευτέρα να μην ειναι στο μαθημα. Ενα κοριτσακι ειπε κυρια μπορει καποια παιδια να μη εχουν μεχρι την παρασκευη το ποσό γιατι δυσκολευονται δεν κρινω σωστο να μην παραστουν στο μαθημα. Η απαντηση της; Οποιος δεν εχει 13 ευρω να μην ερχόταν στο λυκειο.

Ελπιζω να καταλαβατε τι θελω να πω και συμπαθάτε με για το μακροσκελές κειμενο.

Ρε φιλε καποιος που παιρνει το βασικο μισθο εχει μεγαλυτερα προβληματα να λυσει απο το ποσο κοστιζει το νεο iphone. Δε γινεται σε καθε ακριβο gadget να λεμε τα ιδια και τα ιδια. Ουτε εγω μπορω να παρω μια maserati αλλα δε μπαινω στα forums με luxury cars να λεω οτι κοστιζει 300 φορες πανω απο το βασικο μισθο της Ελλαδας.

 

Οσο για το περαστατικο που αναφερεις, περα απο το συστημα παιδειας που ειναι επιεικως ανυπαρκτο φταιει η δασκαλα και κανονικα θα επρεπε να βρεθει υπολογη για αυτο που ειπε. Αλλα δυστυχως εδω που ζουμε οι δασκαλοι/καθηγητες/ακαδημαϊκοι αλωνιζουν ανενοχλητοι και τπτ δεν τους κουναει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα "vape" ειναι χειρότερα imo, μου φαινονται εντελως γελοία.. :P Περα απο την πλακα εγω απο πολυ παλια πριν ακομα βγει το iphone δεν εχω καταλάβει το concept "μόστρα με το κινητό στην καφετέρια", δεν ξερω αν υπαρχει σε καποιο αλλο κρατος οσοι εχετε ζησει εξωτερικό για πείτε καμια γνωμη. :P

Δεν μου έχει τύχει να σου πω την αλήθεια, εγώ που ζω εξωτερικό και το 90% κυκλοφορεί με S7 Edge και iPhones δεν κάθονται να κοντραρίζονται ποιος την έχει μεγαλύτερη (την οθόνη) στα καφέ και στα μπαρ. Είναι ελληνική παράδοση το να δείχνεις στον ξένο κόσμο το καινούργιο σου παπούτσι, κινητό, αμάξι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου έχει τύχει να σου πω την αλήθεια, εγώ που ζω εξωτερικό και το 90% κυκλοφορεί με S7 Edge και iPhones 

Και εγω απο την εμπειρια μου και τα ταξιδια μου στην Ευρωπη αυτη την εικονα εχω ,οσο πιο υψηλο το επιπεδο μιας χωρας τοσο περισσοτερο premium συσκευες βλεπεις, με την πρωτοκαθεδρια να εχουν  με μεγαλη διαφορα  τα iphones  π.χ  Ελβετια και εκει που συνορευει με Γαλλια  και  Ιταλια και να ακολουθουν Samsung συσκευες .

Κατι κινεζικα χο, τσι ,μινχ , πως λεγονται, ουτε για δειγμα .

Επισης για οσους ενδιαφερονται για το Χ οι προπαραγγελιες/εκδηλωσεις ενδιαφεροντος  στις μεγαλες αλυσιδες ανοιξαν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Eδω η επισημη θεση   σχετικα με το τι συνεβει με το  face id  που  καθε ανηλικο  χαρηκε χωρις να ξερει .

 

https://9to5mac.com/2017/09/13/face-id-demo-fail-details/

ΑΧΑΧΑΧΑ!

 

Τρελο φιδι!

 

Οτι και καλα η πιο σημαντικη συσκευη ever, αυτη δηλαδη που θα χρησιμοποιηθει LIVE για ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ εκανε κυκλους πριν στα καμαρινια και βγαζανε selfie ΜΕ ΑΥΤΗΝ για να το γιορτασουνε μεταξυ τους! ΑΧΑΧΑΧΑ!

 

Μονο ενας τυφλομενος απο fanboiσμο θα μπορουσε να πιστεψει κατι τετοιο.

 

Αν εχεις κι αλλα τετοια στειλε!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διάβασα και εγώ στο Macrumors, γιατί πριν την παρουσίαση το iPhone X ήταν στα χέρια διαφόρων backstage και επειδή δεν ήταν ο Craig και το τηλέφωνο δεν αναγνώρισε το πρόσωπο τους, πέταξε το μήνυμα να ξαναβάλει το PIN όταν το πήρε ο Craig στα χέρια του

Αντικειμενικη πηγη!

 

Οποτε κι αυτο το fail βαφτιστηκε feature!

MΟΝΟ η apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τι θεωρει ο καθενας δεν εχει ΚΑΜΙΑ σημασια. Οι τιμες αυτες ειναι, οποιος μπορει αγοραζει.

δ ξερεις τι λες,σε τεχνολογικο φορουμ ειμαστε και λεμε αυτα που θεωρουμε.οι τιμες ειναι υψηλες για οποιοδηποτε λογικο ατομο.(ακομα κ αν ειναι οικονομικα ανετο).τελος.ολα τα αλλα ειναι τριχες οπως προειπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντικειμενικη πηγη!

 

Οποτε κι αυτο το fail βαφτιστηκε feature!

MΟΝΟ η apple.

Ακομα και failure να ηταν(που δεν ειναι) χεστηκε η φοραδα στο αλωνι.
 
Δοκιμαστικες συσκευες ηταν και οταν πρεπει να ειναι 100% ετοιμο θα ειναι.
 
Δεν μου αρεσει να επαναλαμβανομαι αλλα το μεγαλο λαθος ηταν που δεν εβαλαν και δακτυλικο αποτυπωμα.
 
Για μενα αν ειχα αποφασισει να το αγορασω αυτο θα ηταν dealbreaker.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δ ξερεις τι λες,σε τεχνολογικο φορουμ ειμαστε και λεμε αυτα που θεωρουμε.οι τιμες ειναι υψηλες για οποιοδηποτε λογικο ατομο.(ακομα κ αν ειναι οικονομικα ανετο).τελος.ολα τα αλλα ειναι τριχες οπως προειπα.

Αφου λεμε "αυτα που θεωρουμε" οπως ειπες και  εσυ, γιατι δεν ξερει τι λεει η Μαργαριτα  και γιατι ολα τα αλλα που λενε οι αλλοι  "ειναι τριχες " οπως προειπες .

Θα αποφασισεις τελικα τι απο απο ολα ισχυει η' βρισκεσαι σε συγχυση ?θα λεμε οτι  θεωρουμε η ' οχι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...