Προς το περιεχόμενο

iPhone X. Το μέλλον του smartphone κατά Apple


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έβγαλαν επίσημη ανακοίνωση για το τι δεν πήγε όπως αναμενόταν με το Face ID στην παρουσίαση.

https://9to5mac.com/2017/09/13/face-id-demo-fail-details/

Επίσης, το Face ID θα έχει 2 attempts μόνο πριν ζητήσει password...το touch ID είχε 5. Αυτό μου μυρίζει πρόβλημα.

Και το πιο σημαντικό....υπάρχουν ενδείξεις ότι ΔΕΝ θα δουλεύει με γυαλιά ηλίου, γι αυτό και δεν τα έδειξαν στο βίντεο της παρουσίασης (ενώ έδειξαν με γυαλιά μυωπίας σκούφους κλπ). Είναι λογω του attention που ζητάει το τηλέφωνο να το κοιτάς για να ξεκλειδώνει...το οποίο feature βεβαια απενεργοποιείται εντελώς αν το θέλει ο χρήστης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έβγαλαν επίσημη ανακοίνωση για το τι δεν πήγε όπως αναμενόταν με το Face ID στην παρουσίαση.

 

https://9to5mac.com/2017/09/13/face-id-demo-fail-details/

 

Επίσης, το Face ID θα έχει 2 attempts μόνο πριν ζητήσει password...το touch ID είχε 5. Αυτό μου μυρίζει πρόβλημα.

 

Και το πιο σημαντικό....υπάρχουν ενδείξεις ότι ΔΕΝ θα δουλεύει με γυαλιά ηλίου, γι αυτό και δεν τα έδειξαν στο βίντεο της παρουσίασης (ενώ έδειξαν με γυαλιά μυωπίας σκούφους κλπ). Είναι λογω του attention που ζητάει το τηλέφωνο να το κοιτάς για να ξεκλειδώνει...το οποίο feature βεβαια απενεργοποιείται εντελώς αν το θέλει ο χρήστης...

Το διάβασα και εγώ στο Macrumors, γιατί πριν την παρουσίαση το iPhone X ήταν στα χέρια διαφόρων backstage και επειδή δεν ήταν ο Craig και το τηλέφωνο δεν αναγνώρισε το πρόσωπο τους, πέταξε το μήνυμα να ξαναβάλει το PIN όταν το πήρε ο Craig στα χέρια του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ ντορος για το τιποτα ,απλα ντροπιαστικο για μια εταιρεια σαν την apple οπως και να εχει δειχνει μια προχειροτητα κατα τα αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα δουλευει μια χαρα περα τον περιορισμων (κρανος,γυαλια,κτλ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off-topic

Προφανώς υπάρχουν πολλοί salty "οπαδοί" του Android. Αλλά ρε αδερφάκι μου, υπάρχουν και κάτι entitled οπαδοί Apple... Αλήθεια, προς κάθε μεριά. Εσύ φίλε οπαδέ, όποια ομάδα και αν υποστηρίζεις. Πώς αντέχεις να είσαι οπαδός; Πώς ξυπνάς το πρωί;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το πιο σημαντικό....υπάρχουν ενδείξεις ότι ΔΕΝ θα δουλεύει με γυαλιά ηλίου, γι αυτό και δεν τα έδειξαν στο βίντεο της παρουσίασης (ενώ έδειξαν με γυαλιά μυωπίας σκούφους κλπ). Είναι λογω του attention που ζητάει το τηλέφωνο να το κοιτάς για να ξεκλειδώνει...το οποίο feature βεβαια απενεργοποιείται εντελώς αν το θέλει ο χρήστης...

 

ωραία...: δηλαδή αν οδηγείς, καλοκαίρι, με γυαλιά ηλίου και έχεις το κινητό σε μια βάση θα πρέπει να βγάλεις τα γυαλιά, να πάρεις το κινητό στα χέρια σου και να το στρέψεις προς το πρόσωπό σου ώστε να ξεκλειδώσει, αντί απλά να πατήσεις το touch id....

 

μένει να το δούμε στην πράξη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη που επαναλαμβάνομαι για την μπάρα με τους σένσορες που κόβει την οθόνη  αλλά κάπου πήρε το μάτι μου ένα μήνυμα ότι τελικά η οθόνη θα ρυθμίζεται και δεν θα κόβεται περιεχόμενο. Τελικά τι ισχύει; Ανέφεραν κάτι στην παρουσίαση; Εγώ ένα βίντεο που είδα με έναν που παρουσίαζε ένα AR παιχνίδι κοβόταν ένα εικονίδιο. Το ίδιο και σε φωτογραφίες..

 

Επίσης, εφαρμογές για AR θα βγαίνουν μόνο στο 8 και το X ή θα υποστηρίζεται και το 7; Στην παρουσίαση ανέφεραν μόνο αυτά τα δύο αλλά θυμάμαι ότι έχουν βγάλει ARkit για το iphone 7.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ευχαριστήσω όλους τους apple haters και android fanboys για τα posts τους. Αποτελούν ένα σημαντικότατο βραχίονα του στιβαρού marketing της Apple!

 

700+ posts για το νέο iPhone, πρέπει να έσπασε κάθε ρεκορ! Μετά ορισμένοι γκρινιάζουν γιατί ασχολείται ο κόσμος με τα αϊ φόνια αφού οι ίδιοι ασχολούνται!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο άλλος κάνει σύγκριση με BMW και Mercedes έλεος. Παλικάρι βγες λίγο έξω για ένα καφέ και δες τα κινητά που υπάρχουν στα τραπέζια. Ένα 80% είναι iphone. Βάση αυτό θες να μας προ ότι όλοι αυτοί φυσάνε το χρήμα; είμαστε τόσο πλούσιος λαός και δεν το ξέρω; επίσης ο στηβ βοζνιακ κτλ που έχουν κινητό Android θες να μας πεις ότι είναι φτωχαδακια; βρε τι άλλο θα ακούσουμε εδώ μέσα.

Ελα μου?

Οταν λες εξω,εννοεις εξωτερικο?

Γιατι αν μιλας για Ελλαδα μαλλον ζεις στο δικο σου κοσμο που βασιλευει η apple.

Θέλω να ευχαριστήσω όλους τους apple haters και android fanboys για τα posts τους. Αποτελούν ένα σημαντικότατο βραχίονα του στιβαρού marketing της Apple!

 

700+ posts για το νέο iPhone, πρέπει να έσπασε κάθε ρεκορ! Μετά ορισμένοι γκρινιάζουν γιατί ασχολείται ο κόσμος με τα αϊ φόνια αφού οι ίδιοι ασχολούνται!

Αλλο ασχολουμαι σε ενα φορουμ και αλλο δινω 2 βασικους μισθους για να παρω ενα ΤΗΛΕΦΩΝΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω πω πω πω πω τι Τ ήταν αυτό! Ούτε με κιάλια....φέτος τα androidofanboya δεν έχουν την δικαιολογία της ανάλυσης οθόνης. Θα τρώνε ξύλο και σε αυτονομία με μικρότερη χωρητικότητα μπαταρίας. Το κλάμα θα συνεχιστεί με τις πωλήσεις του X που εκεί θα θέσει και πάλι νέα ρεκόρ γιατί ως συνήθως η γνώμη των φορουμάδων (μειονότητα) είναι irrelevant. ARM Macbooks incoming....

 

Apple’s apparently built a smartphone that’s faster than a 2017 laptop

 

Screen_Shot_2017-09-14_at_08.03.14.png

 

Δεν θελω να στο χαλασω, αλλα αυτο το benchmark ειναι επιεικως σκουπιδι. 

 

Οχι οτι το iphone δεν εχει δυνατο cpu και πιθανοτατα το πιο δυνατο σε smartphone, αλλα ελεος, τα νουμερα που δινει ειναι εκτος πραγματικοτητας.

 

Γιατι συμφωνα με αυτο το benchmark, συμφερει να το γυρισουμε σε cpus απο κινητα και στα laptops και στα desktops και στους servers και σε farms. 

 

Aν υπολογισεις οτι το cpu ειναι μολις το 1/4 (και αν) ολου του SOC, αν παρεις μονο αυτο το κομματι (το υπολοιπο soc δεν μας ενδιαφερει) και κατασκευασεις 10 modules με τετοια cpus και τα ενωσεις με ενα γρηγορο interconnection, ζητημα να καταληξεις με ενα desktop cpu που καταναλωνει 30w και συμφωνα με το geekbench, θα ειναι πολυ πιο γρηγορο, απο EPYC 32/64, ακομα και απο πολλαπλα xeon, που κοστιζουν συνολικα μονο τα cpus περισσοτερα απο οτι 20 iphone ολοκληρα,

 

Οποτε να περιμενουμε απο την apple mac pro με πολλαπλα arm modules απο iphone, αντι για epyc οπως ακουγετε. 

 

Και πριν τρεξεις να πεις μα ειναι x86 το macosx και αναγκαζεται η apple να αγοραζει x86 cpus, η ms ειδη τρεχει x86 εφαρμογες σε arm windows.

 

Οποτε μαλλον μπορει να το κανει και η apple ωστε να μην χρειαζεται ουτε την amd, ουτε την intel για cpus.

 

Εμπρος λοιπον, το geekbench σαν ανοιξε τα ματια, σας κλεβει η intel τοσα χρονια.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω λυσει τον τροπο ξεκλειδωματος ολων τον καινουριων smartphones που δυστηχως ακομα δεν μπορουν να βρουν καποιον σωστο τροπο εκτος το touch id (μπροστα)!, Δεν βαζεις καθολου και τελειωσε. Λειτουργει τελέια στο s8 που εχω. ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχετε ξεφυγει καποιοι καποιοι εδω μεσα. μια κακια παρουσιαση ηταν με 3 καινουριες συσκευες ,εκ των οποιων μονο η 1 παρουσιασε 2 καινοτομιες:face id(το οποιο δεν καθιστα καθολου ανετη τη χρηση του κινητου ) και  cameras improvement.ολα τα αλλα ειναι τριχες. και οσοι τα υποστηριζουν δεν εχουν ιδεα.επισης οσοι θεωρουν οτι αυτη η συσκευη αξιζει 1200ευρω(ασχετως απο την οικονομικη κατασταση) τοτε δεν γνωριζουν την αξια του χρηματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχετε ξεφυγει καποιοι καποιοι εδω μεσα. μια κακια παρουσιαση ηταν με 3 καινουριες συσκευες ,εκ των οποιων μονο η 1 παρουσιασε 2 καινοτομιες:face id(το οποιο δεν καθιστα καθολου ανετη τη χρηση του κινητου ) και cameras improvement.ολα τα αλλα ειναι τριχες. και οσοι τα υποστηριζουν δεν εχουν ιδεα.επισης οσοι θεωρουν οτι αυτη η συσκευη αξιζει 1200ευρω(ασχετως απο την οικονομικη κατασταση) τοτε δεν γνωριζουν την αξια του χρηματος.

Το τι θεωρει ο καθενας δεν εχει ΚΑΜΙΑ σημασια. Οι τιμες αυτες ειναι, οποιος μπορει αγοραζει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Προτιμάς/σου αρέσει το iOS ή είσαι οπαδός; Η διαφορά είναι τεράστια

 

Μην ψάχνεις να χρυσώσεις το χάπι (σου). :)

 

Αλλο ασχολουμαι σε ενα φορουμ και αλλο δινω 2 βασικους μισθους για να παρω ενα ΤΗΛΕΦΩΝΟ

 

Ένας με έναν τέτοιο βασικό μισθό, δεν θα δώσει 2 μηνιάτικα για να πάρει ένα τηλέφωνο αλλά ούτε και οτιδήποτε άλλο. Έχει κάποιο νόημα η σύγκριση των τιμών με έναν βασικό μισθό? Να αρχίσουμε να το κάνουμε για όλα τα προϊόντα και να ορίσουμε το βασικό μισθό σαν μονάδα μέτρησης? 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...