Προς το περιεχόμενο

iPhone X. Το μέλλον του smartphone κατά Apple


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρεις μετά από 600 μηνύματα μπορώ να καταλήξω και εγώ σε συμπέρασμα. Υπάρχουν αυτοί που ξέρουν από τεχνολογία και ξοδεύουν τα λεφτά σε κάτι που αξίζει και αυτοί που έχουν τα λεφτά, από τεχνολογία μάλλον δεν ξέρουν που τους πάνε τα τέσσερα και αγοράζουν τα Iphone για την μόστρα κυρίως.

 

Σχετικό είναι αυτό. Επειδή κάποια ανδροιδες έχουν 5 useless gimmicks δεν πάει να πει ότι είναι και τίποτα WoW. Ότι θα μπορούσες να πάρεις το ίδιο hardware με λιγότερα λεφτά, ναι δεν διαφωνώ. Άμα μπορούσα να πάρω το S8 με iOS μάλλον θα το αγόραζα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η κριτική προς το FaceID από που προκύπτει; Όχι η κριτική τύπου "μμμ προτιμώ το αποτύπωμα". 

  • Προτιμώ να μην σηκώνω κάθε 3 κ λίγο το κινητό στο πρόσωπο για να το ξεκλειδώσω.
  • Προτιμώ να μην κάνω και επιπλέον κινηση swype για να το ξεκλειδώσω
  • Προτιμώ να μην βγάζω το κινητό επάνω στο γραφείο αν θέλω διακριτικά να κοιτάξω κάτι στο κινητό μου
  • Προτιμω να μην βγάζω κράνος, γυαλιά ηλίου, μάσκες (απο ιατρικές μέχρι για σκι) για να ξεκλειδώνω το κινητο
  • Προτιμώ να μην βλέπει τη φάτσα μου το τηλέφωνο... 

zuck_431106.png

  • Προτιμώ το βγάζει που το βγάζει το touch id να μην χρειάζεται να πληρώσω και από πάνω τα μαλλιά της κεφαλής μου για ένα χειρότερο σύστημα αναγνώρισης

Σου φτάνουν ή θες και άλλα?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανω στο "να μην χρειαστεί να σηκωσω το κινητο" να πω οτι με εχει βολεψει αφανταστα το bixby που κάνεις κυριολεκτικά πολλα πραγματα μονο με ηχητικές εντολες. Και εχει φωνητικό password για να ανοιξει το κινητό αναγνωριζοντας μονο την φωνη σου αν ειναι κλειδωμενο πριν εκτελέσει την φωνητικη εντολη που του εδωσες ή απλα για να ανοιξει κ να παει στο desktop χωρις να κανει κατι.. Τρομερα βολικο..

 

Για να μην ξεφυγουμε ομως απο το θεμα, το face id της apple λέγεται οτι ειναι πανω κατω σαν το kinect το οποιο το χρησιμοποιώ στο pc σαν καμερα για να ανοιξει το κινητο και αν ειναι όντως σαν αυτο ειναι πολυ καλο, γρηγορο και ασφαλες στην αναγνώριση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  • Προτιμώ να μην σηκώνω κάθε 3 κ λίγο το κινητό στο πρόσωπο για να το ξεκλειδώσω.
  • Προτιμώ να μην κάνω και επιπλέον κινηση swype για να το ξεκλειδώσω
  • Προτιμώ να μην βγάζω το κινητό επάνω στο γραφείο αν θέλω διακριτικά να κοιτάξω κάτι στο κινητό μου
  • Προτιμω να μην βγάζω κράνος, γυαλιά ηλίου, μάσκες (απο ιατρικές μέχρι για σκι) για να ξεκλειδώνω το κινητο
  • Προτιμώ να μην βλέπει τη φάτσα μου το τηλέφωνο... 

 

  • Προτιμώ το βγάζει που το βγάζει το touch id να μην χρειάζεται να πληρώσω και από πάνω τα μαλλιά της κεφαλής μου για ένα χειρότερο σύστημα αναγνώρισης

Σου φτάνουν ή θες και άλλα?

 

Μου είπες τί προτιμάς. Δε μου είπες γιατί δε θα δουλεύει και θα είναι κακοφτιαγμένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις σχετικά λίγες μέχρι στιγμή πληροφορίες για το πως ακριβώς δουλεύει το FACE id, μάλλον ότι θα δουλεύει και χωρίς να το σηκώσεις κάθετα με το πρόσωπο σου. Δηλαδή αν το φέρεις κοντά σου στο γραφείο, διαγώνια κάτω και κοιτάξεις θα σε αναγνωρίζει και θα ξεκλειδώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

  • Προτιμώ να μην σηκώνω κάθε 3 κ λίγο το κινητό στο πρόσωπο για να το ξεκλειδώσω.
  • Προτιμώ να μην κάνω και επιπλέον κινηση swype για να το ξεκλειδώσω
  • Προτιμώ να μην βγάζω το κινητό επάνω στο γραφείο αν θέλω διακριτικά να κοιτάξω κάτι στο κινητό μου
  • Προτιμω να μην βγάζω κράνος, γυαλιά ηλίου, μάσκες (απο ιατρικές μέχρι για σκι) για να ξεκλειδώνω το κινητο
  • Προτιμώ να μην βλέπει τη φάτσα μου το τηλέφωνο... 
zuck_431106.png

  • Προτιμώ το βγάζει που το βγάζει το touch id να μην χρειάζεται να πληρώσω και από πάνω τα μαλλιά της κεφαλής μου για ένα χειρότερο σύστημα αναγνώρισης
Σου φτάνουν ή θες και άλλα?

Τώρα άμα ποσταρω video clip με την Άννα Βίσση, θα είμαι εγώ το troll ε? :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είπες τί προτιμάς. Δε μου είπες γιατί δε θα δουλεύει και θα είναι κακοφτιαγμένο

Μην πας στα άκρα... κακοφτιαγμένο είναι όχι γιατί δεν λειτουργεί αλλά απλά γιατί λειτουργεί χειρότερα από την προηγούμενη touch id τεχνολογια λόγω πρακτικότητας για τους λόγους που ανέφερα...

 

Και σίγουρα δεν είναι για να σε χρεωσει και από πάνω ένα κάρο λεφτα...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πας στα άκρα... κακοφτιαγμένο είναι όχι γιατί δεν λειτουργεί αλλά απλά γιατί λειτουργεί χειρότερα από την προηγούμενη touch id τεχνολογια λόγω πρακτικότητας για τους λόγους που ανέφερα...

 

Και σίγουρα δεν είναι για να σε χρεωσει και από πάνω ένα κάρο λεφτα...   ;)

Μην το συγκρίνεις με το Touch. Να συγκρίνεις με άλλα face recognition. Το software της Apple φαίνεται να είναι πολύ μπροστά. Όσο και αν δε μου αρέσει το face recognition ως τώρα, το αναγνωρίζω αυτό. Εγώ μίλησα για κάποιους που λένε οτι θα είναι "μάπα" και δε θα λειτουργεί και ξερω γω τί αλλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα ξαφνικά, επειδή δεν έχετε να πείτε τίποτα άλλο, πέσατε σε κατάθλιψη γιατί δεν το έχει το touch id το iPhone x και κάνετε λες και το face id είναι ο μόνος τρόπος ξεκλειδωματος!

Αστο Βασιλη δε σωζεται με τιποτα αυτο, μεγαλυτερη πατατα απο την αφαιρεση του touch id δεν υπαρχει.

 

Πανω στη μηχανη με το κρανος πως θα το ξεκλειδωσω? Με φουλ φεις σκουφο στα χιονια? Οταν θελω να το ξεκλειδωσω κρυφα μεσα στην τσεπη μου για μια ματια στα γρηγορα? Οταν θελω να το ξεκλειδωσω μεσα στον σινεμα κατω απο την καρεκλα για να δω κατι γρηγορο και να το κλεισω?

 

Αστο αυτο, δεν σωζεται με τιποτα σου λεω, θα το επαναφερουν αργα η γρηγορα σε επομενη εκδοση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Face ID είναι μάλλον χειρότερο ως προς την ευκολία σε σχέση με το Touch ID, αλλά η λύση θα είναι ίδια όπως τώρα αν με βρεγμένα δάκτυλα πας να ξεκλειδώσεις το iDevice. Βάζεις το passcode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστο Βασιλη δε σωζεται με τιποτα αυτο, μεγαλυτερη πατατα απο την αφαιρεση του touch id δεν υπαρχει.

 

Πανω στη μηχανη με το κρανος πως θα το ξεκλειδωσω? Με φουλ φεις σκουφο στα χιονια? Οταν θελω να το ξεκλειδωσω κρυφα μεσα στην τσεπη μου για μια ματια στα γρηγορα? Οταν θελω να το ξεκλειδωσω μεσα στον σινεμα κατω απο την καρεκλα για να δω κατι γρηγορο και να το κλεισω?

 

Αστο αυτο, δεν σωζεται με τιποτα σου λεω, θα το επαναφερουν αργα η γρηγορα σε επομενη εκδοση.

Στα χιόνια και στη μηχανή με τα γάντια, να σε δω να ξεκλειδώνεις με το touch id.

Για τις 2 τελευταίες περιπτώσεις υπάρχει και το passcode.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...