Προς το περιεχόμενο

iPhone X. Το μέλλον του smartphone κατά Apple


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόνο αν σταματήσεις να έχεις στην κατοχή σου ένα τηλέφωνο δεν θα έχεις τηλέφωνο. Κάθε χρόνο θα έχεις νέα συσκευή αφού πουλάς την παλιά. Τι ίδιο συμβαίνει αν αγοράσεις cash κάποια συσκευή, μετά από κάποιο χρονικό την πουλάς και αγοράζεις καινούργια (cash). Η μόνη διαφορά είναι ότι στην μια περίπτωση δίνεις δόσεις και στην άλλη μετρητά. 

Οταν κανεις υπoλογισμο για τα 2 χρονια "cash outflow" χρησης του iPhone και υπολογιζεις τιμη πωλησης στα νουμερα σου, τοτε ειναι ΓΕΓΟΝΟΣ  (αφου βασει του σεναριου, το πουλησες) οτι δεν θα εχεις κινητο στα 2 χρονια.

 

Αρα για να βρεθει το κοστος χρησης του κινητου για 2 χρονια με δοσεις , ειναι οπως ειπε ο φιλος (540+600)1140€ και στο τελος των 2 ετων δεν εχεις κινητο.

 

Αν τωρα δεν θελει να το πουλησει στο τελος του 2ου ετους, τοτε το κοστος ειναι 540+1200=1740 για 2 χρονια.

 

 

Αυτα οπως λες σωστα ισχυουν τι προκειται για δοσεις, τι για μετρητοις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μιλας ομως μονο για χρηση και οχι για ουσιαστικη κατοχη(μιας και προυποθετει πωληση του τηλεφωνου).

Δηλαδη στο τελος των 2 χρονων δεν θα εχεις τηλεφωνο, ενω θα εχεις δωσει 1140€.

 

Αυτο ειναι common fallacy.

Δεν το πιάνεις. Κάθε χρόνο θα έχω την νέα συσκευή με μοναδικό κόστος τις μηνιαίες δόσεις. 

 

Ο πληθωρισμός δεν παίζει κανένα ρόλο. 

 

Και ντουκου να αγοράσεις στο πληρώνεις όλη την αξία στην αρχή μην ξεχνάς...και εν τέλει θα πουλήσεις μεταχειρισμένο κι εσυ εφ' όσον έχει υπολλειματική αξία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εστω οτι το πουλας 650 οπως λες αν το πουλησεις, μιλαμε για κανα 70αρι το μηνα ομως, αν τα λες λιγα οκ.. Αν δεν το πουλησεις εισαι στα 100ε, διαφωνεις καπου??Και η χασουρα των 430 παραμενει οπως και να εχει.

Ναι αλλα δεν ειναι σωστος ο τροπος γιατι πρεπει να υπολογίσεις και τη χασουρα σου απο το προηγουμενο μοντελο, εχεις -430 απο το 7plus, μπορει στην τραπεζα να δινεις ~50ε για το νεο που κοστιζει 1200 αλλα εισαι και -430e οποτε αν τα βαλουμε μαζι 1200+430=1630, αυτο 1630/24= ~68

Ναι αλλα μιλας για ενα υποθετικο loop χωρις inflation rates χωρις τοκους χωρις τιποτα ολα flat στο οποιο παντα θα πουλας το παλιότερο μοντελο για να εξοφλείς τις δόσεις του χρόνου που σου απομένουν και παντα θα παιρνεις με δοσεις το επομενο. Αλλιως δεν λειτουργεί ετσι..Χωρις να βαζω μεσα την premium τιμη που πληρώνεις για τις δόσεις.Η καλυτερη επιλογη για εμενα ειναι μετρητα απο σκρουτζομαγαζο μετα απο μερικους μηνες που πεφτουν,  το πουλας μετα το ιδιο οπως ελεγες, αλλα οκ επιλογες ειναι αυτα να μην ξεφυγουμε απο το θεμα εντελως.

Μιλας ομως μονο για χρηση και οχι για ουσιαστικη κατοχη(μιας και προυποθετει πωληση του τηλεφωνου).Δηλαδη στο τελος των 2 χρονων δεν θα εχεις τηλεφωνο, ενω θα εχεις δωσει 1140€.Αυτο ειναι common fallacy.

Βλέπετε τί φτάσαμε να συζητάμε? Ο άνθρωπος σας είπε ότι το αγοράζει με ΑΤΟΚΕΣ ΔΟΣΕΙΣ (οι οποίες εκτός του ότι είναι άτοκες -δεδομένο- το ποσό του κάθε λογαριασμού έχει και περίοδο χάριτος 30 ημερών πριν τοκιστεί). Επομένως πράγματι πρόκειται για διευκόλυνση. Όποιος έχει πιστωτική καλώς. Όποιος δεν έχει πάλι καλώς. Από εκεί και πέρα είναι θέμα επιλογών. Εαν θέλεις κάθε χρόνο να αγοράζεις το καινούριο χωρίς να δίνεις το παλιό και να τα κρατάς συλλογή (λυπάμαι αλλά) ναι είσαι υποχρεωμένος να τα εξοφλείς όλα μετρητοίς (ή να πληρώνεις δόσεις για 5 συσκευές) εαν θες να σου μείνει η κατοχή. Εαν δε σε ενδιαφέρει η κατοχή αλλά να έχεις κάθε χρόνο το καινούριο χωρίς να πληρώνεις μετρητοίς όλο το ποσό (όπως κάνουν έξω) πρέπει να δεχτείς ότι θα επιστρέφεις κάθε χρόνο τη συσκευή και θα πληρώνεις ένα μηνιαίο κόστος (πάγιο) για τη συσκευή αυτή.. Τώρα το πού θα δίνεις αυτό το πάγιο είναι άλλο θέμα.. Στο εξωτερικό οι πάροχοι τηλεφωνίας κοντά στο πάγιο χρήσης σου δίνουν και δελεαστική προσφορά για συσκευή και έτσι έχεις κάθε χρόνο το καινούριο πληρώνοντας κάθε μήνα το συμφωνηθέν ποσό.. Στην Ελλάδα επειδή είμαστε πίσω και οι πάροχοι μας εκμεταλλεύονται (επιδοτήσεις πείνας), αναγκαστικά επιλέγουμε τη λύση της τράπεζας. Μάλιστα πριν κάτι μήνες είχα δει (από την Alpha Bank) ένα πρόγραμμα ετήσιο για να αλλάζεις κάθε χρόνο συσκευή και να έχεις το καινούριο iPhone με ένα μηνιαίο κόστος (επιστρέφοντας το παλιό). Ακόμα και αν σας ξενίζει η ιδέα, αυτά τα προγράμματα δημιουργήθηκαν στα πρότυπα των προγραμμάτων που έχουν έξω (γιατί όπως είπα δεν τους ενδιαφέρει η κατοχή - αλλά η μισθωμένη χρήση).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το πιάνεις. Κάθε χρόνο θα έχω την νέα συσκευή με μοναδικό κόστος τις μηνιαίες δόσεις. 

 

Ο πληθωρισμός δεν παίζει κανένα ρόλο. 

 

Και ντουκου να αγοράσεις στο πληρώνεις όλη την αξία στην αρχή μην ξεχνάς...και εν τέλει θα πουλήσεις μεταχειρισμένο κι εσυ εφ' όσον έχει υπολλειματική αξία...

Μια χαρα το πιανω, απλα πεφτεις στο common fallacy.

 

Ας δουμε το κοστος για 2 χρονια. Προσεξε, μιλαμε για 2 χρονια που εσυ εθεσες.

 

Υπαρχουν 2 περιπτωσεις:

α) να κρατησεις το τηλεφωνο στο τελος των 2 ετων. Κοστος ~540+1200=1740€ (κατοχη)

β) να πουλησεις το τηλεφωνο στο τελος των 2 ετων και να μην εχεις τηλεφωνο. Κοστος ~540+600=1140€ (κατα μια εννοια, απλα μισθωμενη χρηση, γιατι στο τελςο δεν εχεις τηλεφωνο)

 

 

Φυσικα και συμφωνω οτι δεν εχει διαφορα αν μιλαμε για μετρητοις ή για δοσεις στο παραδειγμα που προσπαθουμε να βρουμε το κοστος για 2 χρονια.

 

 

Υ.Γ.:  Μικρη σημειωση οτι με δοσεις ειναι παντα λιγο ακριβοτερο, γιατι το παιρνεις συνηθως στην επισημη τιμη για να εχεις ατοκες κλπ και οχι απο skroutzoμαγαζα που εχουν χαμηλοτερες τιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις, δεν είναι τόσο δύσκολο συγκεντρωθείτε.

 

Αγοράζεις 1080 σε 24 δόσεις των 45/μηνα.

 

Στον 1ο χρόνο έχεις αποπληρώσει τα μισά i.e. 540.

 

Πουλάς έστω 650 και με αυτά αποπληρώνεις επιτόπου τα υπόλοιπα 540 και σου μένουν 110 καβάτζα. 

Κάνεις υπομονή με το προηγούμενο μοντέλο που έχεις. Το κρατάς 2 χρόνια (θα συνεχίσει να μπαινει  φαψεβοοκ μεχρι τοτε μη φοβάσαι) αποταμιεύοντας τα 45/μηνα. Στον ένα χρόνο ΔΕΝ αγοράζεις κινητό και σου μένουν τα 540 που θα αποπλήρωνες. Πουλάς τον δεύτερο χρόνο το ξεχρεωμένο από την 1η ημέρα κινητό σου έστω 450 ευρώ + άλλα 540 ευρώ του δεύτερου χρόνου --> 450 + 540*2 = 1530 και αγοράζεις στα 1080 νέο κινητό και σου μένουν 440 καβάντζα και είσαι και ξεχρεωμένος. ;)

 

Κάπου εκεί σε παίρνει είδηση η Apple και ανεβάζει ξανά την τιμή για να σου πάρει την καβάντζα, φτάνοντας αυτή στο 1τρις και εσύ με ένα άχρηστο animoji machine που σε 2 χρόνια θα είναι απαρχαιωμένο απ΄την ίδια την εταιρία που σου τo πούλησε.

 

giphy.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν κανεις υπoλογισμο για τα 2 χρονια "cash outflow" χρησης του iPhone και υπολογιζεις τιμη πωλησης στα νουμερα σου, τοτε ειναι ΓΕΓΟΝΟΣ  (αφου βασει του σεναριου, το πουλησες) οτι δεν θα εχεις κινητο στα 2 χρονια.

 

Αρα για να βρεθει το κοστος χρησης του κινητου για 2 χρονια με δοσεις , ειναι οπως ειπε ο φιλος (540+600)1140€ και στο τελος των 2 ετων δεν εχεις κινητο.

 

Αν τωρα δεν θελει να το πουλησει στο τελος του 2ου ετους, τοτε το κοστος ειναι 540+1200=1740 για 2 χρονια.

 

 

Αυτα οπως λες σωστα ισχυουν τι προκειται για δοσεις, τι για μετρητοις.

 

Μα για να το πουλήσεις σημαίνει ότι θα αγοράσεις καινούργιο, εκτός και το δώσεις και δεν θα ξανα-έχεις τηλέφωνο και ζήσεις ελεύθερος πια κυνηγώντας ελάφια στο δάσος.

Σαν χρήστης μπορείς να διαλέξεις τι σε συμφέρει ή τι σε εξυπηρετεί, δόσεις ή μετρητά?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FYI

 

Περιμένω να δω Benchmarks απο τον Α11 με τα 4.3 Δις Τρανσίστορς

 

Για όσους δεν γνωρίζουν ο Kyrin 970 της Ηuawei  και θα συμπεριλαμβάνεται στο Mate 10 τον Οκτώμβριο θα έχει 8 CPU Cores, 12 GPU Cores και 5.5 Δις Τρανσίστορς.

 

Kirin 970 is powered by an 8-core CPU and a new generation 12-core GPU. Built using a 10nm advanced process, the chipset packs 5.5 billion transistors into an area of only one cm². Huawei’s new flagship Kirin 970 is Huawei’s first mobile AI computing platform featuring a dedicated Neural Processing Unit (NPU). Compared to a quad-core Cortex-A73 CPU cluster, the Kirin 970’s new heterogeneous computing architecture delivers up to 25x the performance with 50x greater efficiency.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα για να το πουλήσεις σημαίνει ότι θα αγοράσεις καινούργιο, εκτός και το δώσεις και δεν θα ξανα-έχεις τηλέφωνο και ζήσεις ελεύθερος πια κυνηγώντας ελάφια στο δάσος.

Σαν χρήστης μπορείς να διαλέξεις τι σε συμφέρει ή τι σε εξυπηρετεί, δόσεις ή μετρητά?

 

Παμε ξανα:

μιλαμε για το κοστος για αυτα τα 2 ετη, γιατι αυτο θελησε να υπολογισει ο φιλος.

 

Δεν εχει σχεση αν μιλαμε για μετρητοις ή δοσεις.

 

Ο τροπος υπολογισμου(ασχετα απο δοσεις ή μετρητα) ειναι ο εξης:

Υπαρχουν 2 περιπτωσεις:

α) να κρατησεις το τηλεφωνο στο τελος των 2 ετων. Κοστος ~540+1200=1740€ (κατοχη)

β) να πουλησεις το τηλεφωνο στο τελος των 2 ετων και να μην εχεις τηλεφωνο. Κοστος ~540+600=1140€ (κατα μια εννοια, απλα μισθωμενη χρηση, γιατι στο τελος δεν εχεις τηλεφωνο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ giannisradio

 

Προσπαθείς ακόμη να spamάρεις, αλλά κάνεις δεν σου δίνει πλέον σημασία.

Πάντως έχει λογική apple (το last comment), όχι της εταιρείας, ενός (φρούτου) μήλου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παμε ξανα:

μιλαμε για το κοστος για αυτα τα 2 ετη, γιατι αυτο θελησε να υπολογισει ο φιλος.

 

Δεν εχει σχεση αν μιλαμε για μετρητοις ή δοσεις.

 

Ο τροπος υπολογισμου(ασχετα απο δοσεις ή μετρητα) ειναι ο εξης:

Υπαρχουν 2 περιπτωσεις:

α) να κρατησεις το τηλεφωνο στο τελος των 2 ετων. Κοστος ~540+1200=1740€ (κατοχη)

β) να πουλησεις το τηλεφωνο στο τελος των 2 ετων και να μην εχεις τηλεφωνο. Κοστος ~540+600=1140€ (κατα μια εννοια, απλα μισθωμενη χρηση, γιατι στο τελος δεν εχεις τηλεφωνο)

H μπορείς να κάνεις το εξής. 2 μήνες πριν βγεί το καινούργιο A,Β,Γ...Δ τηλέφωνο πουλας το παλιο και την βγάζεις με κανά ψευτοAndroid τηλέφωνο απλά για να κάνεις την δουλειά σου. Οι τιμές συνήθος πέφτους 2-3 εβδομάδες πριν την παρουσίαση του κάθε καινούργιου τηλεφώνου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α1) Παρομοιες τιμες εχουν και στην Ιταλια ή στην Γερμανια. Τωρα αν ειναι 30-70€ χαμηλοτερα(κυριως λογω διαφορας ΦΠΑ) δεν κανει μεγαλη διαφορα στα ~1200€

Α2) Δεν καταλαβαινω ακριβως το point σου. Απλα αναφερθηκαν οι τιμες για να ξερουμε ποσο θα κοστιζει για οποιον ενδιαφερεται και ποια η διαφορα με τα προηγουμενα μοντελα.

Β) Επισημο apple store εχουν και στη Γερμανια και στην Ιταλια, οπου και εκει παρομοιες τιμες παιζουν και η διαφορα των 30-70€ ειναι κυριως λογω διαφορετικου ΦΠΑ.

Γ) Γενικοτερα, βλεπω οτι εχεις εναν εκνευρισμο και αρχισες να κανεις quote διαφορους και να ειρωνευεσαι.Χαλαρωσε και θα σου περασει ο εκνευρισμος.

Α1) Επομένως το θέμα είναι καθαρά λόγω εισαγωγικής πολιτικής της Ε.Ε. Ξέρετε με ποιους πρέπει να τα βάζετε λοιπόν.

Α2) Επειδή κατάλαβα τον λόγο που το έγραψες απάντησα και εγώ !

Β) Όπως σου έγραψα και στο Α1, το θέμα ξεφεύγει από απλή μετατροπή συναλλάγματος. Για εμένα δεν αλλάζει το γεγονός ότι με την σημερινή ισοτιμία ευρώ/δολλαρίου, αν αυτή τη στιγμή φέρω/μου φέρουν το iPhone X 64GB Factory Unlocked & Sealed εγώ θα πληρώσω 834,65 Eυρώ και όχι 1200 (επίσημη τιμή λιανικής) εντός ΕΕ... Ποιος φταίει? Θες η Ελλάδα, θες η Ιταλία, θες η Γερμανία, θες η ΕΕ? Δεν με απασχολεί. Εγώ το αποτέλεσμα κοιτάω. Περιμένω και τις επίσημες τιμές λιανικής να σου παραθέσω το Ελληνικό/Ευρωπαικό ''καπέλο΄΄στις τιμές για όλα τα μοντέλα :-) ..  Google is your friend  :shifty: 

347te83.jpgΓ) Κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλα εγω με το iphone X για πρώτη φορα βιώσα ένα τρομακτικό πρωτόγνωρο  συναίσθημα την ώρα της παρουσίασης. 
..Ημουν στον καναπέ με τη γυναίκα μου- φρεσκοπαντρεμένος γαρ-  και περίμενα να δω το μελλοντικο μου απόκτημα..  Αφού σχεδόν έχει τελειωσει η παρουσίαση, γυρναω την κοιτάω... - ε μάλλον θα το πάρω, της λέω. Να το πάρεις αγαπη μου, λεει.. Ποσο έχει? Ε κανένα 1000αρικο λεω δεν θα έχει..; 
 Με κοιτάει κι εκείνη... γελάει... ξαναγελαει... γελάει άλλη μια φορα... σιωπη μετα. 
Τρόμαξα... δεν είχα ξανανιώσει κάτι τέτοιο... 
 
 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α1) Επομένως το θέμα είναι καθαρά λόγω εισαγωγικής πολιτικής της Ε.Ε. Ξέρετε με ποιους πρέπει να τα βάζετε λοιπόν.

Α2) Επειδή κατάλαβα τον λόγο που το έγραψες απάντησα και εγώ !

Β) Όπως σου έγραψα και στο Α1, το θέμα ξεφεύγει από απλή μετατροπή συναλλάγματος. Για εμένα δεν αλλάζει το γεγονός ότι με την σημερινή ισοτιμία ευρώ/δολλαρίου, αν αυτή τη στιγμή φέρω/μου φέρουν το iPhone X 64GB Factory Unlocked & Sealed εγώ θα πληρώσω 834,65 Eυρώ και όχι 1200 (επίσημη τιμή λιανικής) εντός ΕΕ... Ποιος φταίει? Θες η Ελλάδα, θες η Ιταλία, θες η Γερμανία, θες η ΕΕ? Δεν με απασχολεί. Εγώ το αποτέλεσμα κοιτάω. Περιμένω και τις επίσημες τιμές λιανικής να σου παραθέσω το Ελληνικό/Ευρωπαικό ''καπέλο΄΄στις τιμές για όλα τα μοντέλα :-) ..  Google is your friend  :shifty: 

347te83.jpgΓ) Κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια..

Α1) Δεν αναφερθηκαν τιμες σε δολλαρια σο ποστ και στην συζητηση που κανουμε με τους υπολοιπους. Αν θελεις, μπορεις να συζητησεις για την  "εισαγωγική πολιτική της Ε.Ε", δεν με πολυενδιαφερει.

Α2) Μαλλον ο εκνευρισμος σου δεν σε αφηνει να καταλαβεις την συζητηση που κανουμε με τον Neg, fotis13 κ.α για την τιμη.

Β) Την μετατροπη συναλλαγματος εσυ την αναφερεις. Εμεις εδω με τα υπολοιπα παιδια, συζηταμε για την τιμη του στην Ελλαδα και στην Ευρωπη.

 

Γ) Δεν μπορω να ακολουθησω το επιπεδο σου. Θα σου περασει ο εκνευρισμος και θα ηρεμησεις :

 Γυρίστε στη σπηλιά σας android users   

...

Eγώ @fotis13 μας λυπάμαι που διαβάζουμε τα σοφίσματα του κάθε άσχετου που δεν έχει ιδέα..

...

Μην τους τα λες αυτά @billdanos τους χαλάς το παραμύθι 

...

 Ποιος σου είπε να το προτιμήσεις? Όπως είσαι τρέχεις, και γρήγορα να αγοράσεις ένα xiaomi 12πυρηνο να νιώσεις καλύτερα.

...Αν δε λυπάστε εμάς, λυπηθείτε τον ευατό σας..

 

...Εξού και το παραλήρημα τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλα εγω με το iphone X για πρώτη φορα βιώσα ένα τρομακτικό πρωτόγνωρο  συναίσθημα την ώρα της παρουσίασης. 

..Ημουν στον καναπέ με τη γυναίκα μου- φρεσκοπαντρεμένος γαρ-  και περίμενα να δω το μελλοντικο μου απόκτημα..  Αφού σχεδόν έχει τελειωσει η παρουσίαση, γυρναω την κοιτάω... - ε μάλλον θα το πάρω, της λέω. Να το πάρεις αγαπη μου, λεει.. Ποσο έχει? Ε κανένα 1000αρικο λεω δεν θα έχει..; 

 Με κοιτάει κι εκείνη... γελάει... ξαναγελαει... γελάει άλλη μια φορα... σιωπη μετα. 

Τρόμαξα... δεν είχα ξανανιώσει κάτι τέτοιο...

Σε καταλαβαίνω απόλυτα φίλε μου παρόμοιο συναίσθημα βίωσα και εγώ εχθές μόνο που δεν υπήρχε μόνο τρόμος αλλά και πόνος.....γιατί μετά το γέλιο ήρθε η σιωπή και μετά........η παντοφλα………………

Η Apple θα πρέπει να κυκλοφορήσει ειδική σήμανση στο κουτί που θα αναφέρει ότι η συγκεκριμένη συσκευή άντενδεικνειται για παντρεμένους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α1) 

Α2) 

Β) 

 

Γ) Δεν μπορω να ακολουθησω το επιπεδο σου. Θα σου περασει ο εκνευρισμος και θα ηρεμησεις :

Μη βιάζεσαι να απαντήσεις με κενές παραθέσεις και ελλιπή σχόλια.. Ήρεμα.. Όταν έχεις έτοιμη απάντηση ανέβασε την. Αρκετά ασχολήθηκα. Το παιχνίδι της ειρωνίας το διδαχθήκαμε από εσάς και παρ'όλα αυτά δε το εφαρμόζουμε.. Ωστόσο, και το ποτήρι του πιο υπομονετικού ανθρώπου κάποια στιγμή γεμίζει με αυτά που γράφονται εδώ μέσα... Kαλή συνέχεια @haha. Έχετε μεγάλο αγώνα μπροστά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...