Προς το περιεχόμενο

iPhone X. Το μέλλον του smartphone κατά Apple


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, gRim είπε

Δείχνω την σημαντική πτώση της τιμής του S8 και λες αυτό είναι πολύ καλό για τον νέο αγοραστή ενώ μιλάμε για μεταπωλιτική αξία και για αυτούς που είχαν αγοράσει το κινητό στη διπλάσια τιμή πριν 11 μήνες 

grim, γραφοντας ανακριβειες και πραγματα που ουδεποτε ειπα, απλα εκτιθεσαι.

Δεν ειπα ποτε οτι ειναι θετικο πραγμα η γρηγορη πτωση για αυτους που αγοραζουν το κινητο day one. Ειπα οτι ειναι θετικο για τους περισσοτερους που δεν αγοραζουν day one και ετσι τα αγοραζουν σε χαμηλοτερες τιμες. Εδω τι εγραψα χαρακτηριστικα για αυτους που αγοραζουν day one:

1 ώρα πριν, haHa είπε

ο περισσοτερος κοσμος δεν αγοραζει το κινητο day one*.

Ενδεικτικα, το galaxy s8 εκανε 2 μηνες μετα την κυκλοφορια του 580€.

Αυτο ειναι το πολυ θετικο με τα περισσοτερα κινητα:

οτι πεφτει πολυ γρηγορα η τιμη αγορας τους και ετσι ο περισσοτερος κοσμος τα αγοραζει σε χαμηλοτερες τιμες.

Για τους λιγους που αγοραζουν day one τα κινητα, δεν συμφερει γιατι πεφτει το πρωτο 2μηνο αρκετα η αξια τους.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 minutes ago, haHa said:

grim, γραφοντας ανακριβειες και πραγματα που ουδεποτε ειπα, απλα εκτιθεσαι.

Δεν ειπα ποτε οτι ειναι θετικο πραγμα η γρηγορη πτωση για αυτους που αγοραζουν το κινητο day one. Ειπα οτι ειναι θετικο για τους περισσοτερους που δεν αγοραζουν day one και ετσι τα αγοραζουν σε χαμηλοτερες τιμες. Εδω τι εγραψα χαρακτηριστικα για αυτους που αγοραζουν day one:

Με δουλεύεις; Τι διαφορετικό έγραψες;  Συμφέρει που πέφτει η τιμή τους νέους αγοραστές (χάρηκα πολύ) αλλά όχι αυτούς που πλήρωσαν παραπάνω day one  και έχουν χάσει αρκετή μεταπωλητική αξία (γιατί να μην ισχύει το ίδιο και για του κατόχους iphone όπου εκεί κρίνεις με τιμή day one και ενώ σου έχει πει ο άλλος ότι δεν το είχε αγοράσει τόσο;). Ευχαριστώ που με γλύτωσες από τον κόπο να κάνω quote αυτά που είπες. Όρεξη είχα να κάτσω να γράφω ανακρίβειες για κάτι που ειπώθηκε 2 μηνύματα πριν...

Όπως και να έχει θες να πιστεύεις ότι έχουν καλύτερη μεταπωλητική αξία τα android επειδή ένα μέλος πούλησε όσο πούλησε το κινητό του; Be my guest δεν θα κάτσω και να σκάσω όπως και να έχει :D  Ένα άλλο μέλος έγραφε ότι πούλησε το iphone 7 plus 700 ευρώ και πήρε το X (polakis21) να αρχίσω να γράφω κι εγώ στατιστικά με βάση αυτό εάν δεν σου κάνει το παράδειγμα με το S7 του φίλου μου :P;  

 

 

Επεξ/σία από gRim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, gRim είπε

Με δουλεύεις; Τι διαφορετικό έγραψες;  

Με μπερδεψε αυτο που εγραψες: "Δείχνω την σημαντική πτώση της τιμής του S8 και λες αυτό είναι πολύ καλό για τον νέο αγοραστή ενώ μιλάμε για μεταπωλιτική αξία και για αυτούς που είχαν αγοράσει το κινητό στη διπλάσια τιμή πριν 11 μήνες "

οπου χρησιμοποιωντας το "και για αυτους" σημαινει λανθασμενα οτι ηταν πολυ καλο και για αυτους που το αγορασαν day one.

Ηταν λαθος εκφραση, οποτε εγινε παρεξηγηση.

21 λεπτά πριν, gRim είπε

Με δουλεύεις; Τι διαφορετικό έγραψες;  Συμφέρει που πέφτει η τιμή τους νέους αγοραστές (χάρηκα πολύ) αλλά όχι αυτούς που πλήρωσαν παραπάνω day one  και έχουν χάσει αρκετή μεταπωλητική αξία (γιατί να μην ισχύει το ίδιο και για του κατόχους iphone όπου εκεί κρίνεις με τιμή day one και ενώ σου έχει πει ο άλλος ότι δεν το είχε αγοράσει τόσο;). Ευχαριστώ που με γλύτωσες από τον κόπο να κάνω quote αυτά που είπες. Όρεξη είχα να κάτσω να γράφω ανακρίβειες για κάτι που ειπώθηκε 2 μηνύματα πριν...

Δεν κρινω με τιμη day one, ειπαμε ο υπολογισμος ειναι με τιμη Δεκεμβριου 2015( 2 μηνες μετα την παρουσιαση του) και η χασουρα ειναι 580€:

1 ώρα πριν, haHa είπε

Τον υπολογισμο ουσιαστικα τον εκανα με τιμη Δεκεμβριου 2015(ο zaytsev ειπε οτι ειχε κλεισει 2 χρονια, οποτε δεν ηταν Ιανουαριου 2016, αλλα πιο πριν) για το iPhone 6S plus που ηταν στα 950€ στο skroutz και το γνωριζω γιατι το εχει αγορασει φιλος μου τον Δεκεμβρη 2015, 2+ μηνες μετα την παρουσιαση του.

Πιο ακριβες θα ηταν να ελεγα 580€ χασουρα, αλλα πιστευω το χοντρικα 600€ ειναι αντιπροσωπευτικο.

Το διορθωνω και θα λεω 580€ για να ειμαστε ακριβεις.

Και γιατι δεν παιρνουμε υποψη την τιμη των 850€ που αναφερει ο zaytsev; Γιατι οπως ειπα και παραπανω, δεν ηταν τιμη που μπορουσε ο καθενας να εχει σε ενα μαγαζι στο skroutz, αλλα ηταν εκπτωση/δυνατοτητα αγορας σε χαμηλοτερη τιμη κλπ που ειχε ο zaytsev.

Ισχυει αυτο που εγραψα παραπανω:

1 ώρα πριν, haHa είπε

(Το αν εγω ή εσυ ή zaytsev μπορουμε να παρουμε ενα κινητο με εκπτωση/σε χαμηλοτερη τιμη απο αυτην που υπαρχει σε καταστηματα/skroutz δεν ενδιαφερει τον υπολοιπο κοσμο με τον οποιο κανουμε συζητηση για να δουμε ποση αξια χανει ενα κινητο. Τον υπολοιπο κοσμο τον ενδιαφερει η τιμη που μπορει να το αγορασει, πχ στο skroutz.)

--------------------------

21 λεπτά πριν, gRim είπε

Όπως και να έχει θες να πιστεύεις ότι έχουν καλύτερη μεταπωλητική αξία τα android επειδή ένα μέλος πούλησε όσο πούλησε το κινητό του; Be my guest δεν θα κάτσω και να σκάσω όπως και να έχει :D  Ένα άλλο μέλος έγραφε ότι πούλησε το iphone 7 plus 700 ευρώ και πήρε το X (polakis21) να αρχίσω να γράφω κι εγώ στατιστικά με βάση αυτό εάν δεν σου κάνει το παράδειγμα με το S7 του φίλου μου :P;  

Για πολλοστη φορα:

δεν ειμαι εγω που εφερα το παραδειγμα του iphone 6s plus, o zaystev ειναι που εφερε το παραδειγμα μεταπωλησης του iphone 6s plus και πανω σε αυτο καναμε συζητηση με αλλα μελη.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 minutes ago, haHa said:

Δεν κρινω με τιμη day one, ειπαμε ο υπολογισμος ειναι με τιμη Δεκεμβριου 2015( 2 μηνες μετα την παρουσιαση του) και η χασουρα ειναι 580€:

Και γιατι δεν παιρνουμε υποψη την τιμη των 850€ που αναφερει ο zaytsev; Γιατι οπως ειπα και παραπανω, δεν ηταν τιμη που μπορουσε ο καθενας να εχει σε ενα μαγαζι, αλλα ηταν εκπτωση/δυνατοτητα αγορας σε χαμηλοτερη τιμη κλπ που ειχε ο zaytsev.

Τα 850€ ηταν τιμη προσφορας που ειχε ο zaytsev και δεν ηταν διαθεσιμο σε αλλους.

Ισχυε αυτο που εγραψα παραπανω:

Δεν σχολίασες και άλλα που έγραψα..όπως το πόσο πουλήθηκε η συσκευή του άλλου μέλους που έγραψα ή γιατί να λέμε για τα android ότι δεν συμφέρει να τα αγοράσει κάποιος day one και να μην ισχύει το ίδιο και για τα iphone... Ξέρω ότι σχολίασες με αφορμή το παράδειγμα του zaytsev και σου ξαναλεώ ότι δεν μπορεί να κρίνεις την μεταπωλητική αξία από αυτό και μόνο. Μπορείς να κρίνεις μόνο εάν έκανε καλά και το πούλησε τόσο...αλλά εσύ το πήγες παραπέρα.

Όπως και να έχει έχουμε συμφωνήσει σε άλλα θέματα αλλά σε αυτό δεν πρόκειται και δεν αξίζει να γράφουμε τα ίδια και τα ίδια... Για μένα εάν θέλεις να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα όσον αφορά την μεταπωλητική αξία παρακολουθείς και συγκρίνεις την εξέλιξη των τιμών καινούργιων συσκευών και ρίχνεις μία ματιά στις αγγελίες να συγκρίνεις τιμές. Δεν πιάνεσαι από την περίπτωση ενός μόνο μέλους. Το ότι κάποιος την πούλησε 300 ευρώ (δεν ξέρουμε και σε τι κατάσταση ήταν) δεν σημαίνει ότι δεν θα μπορούσε να πουληθεί 400 ευρώ και μπορεί άμα κάποιος την έχει αγοράσει φθηνά να πει ας την βάλω χαμηλά να τελειώνω (το έχω κάνει με σφραγισμένη συσκευή).

edit: Όταν απάντησα δεν είχες κάνει edit το μήνυμα σου και μου εμφανίστηκαν οι απαντήσεις σου μετά.

Επεξ/σία από gRim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, gRim είπε

Δεν σχολίασες και άλλα που έγραψα..όπως το πόσο πουλήθηκε η συσκευή του άλλου μέλους που έγραψα ή γιατί να λέμε για τα android ότι δεν συμφέρει να τα αγοράσει κάποιος day one και να μην ισχύει το ίδιο και για τα iphone...

Όπως και να έχει έχουμε συμφωνήσει σε άλλα θέματα αλλά σε αυτό δεν πρόκειται και δεν αξίζει να γράφουμε τα ίδια και τα ίδια... Για μένα εάν θέλεις να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα όσον αφορά την μεταπωλητική αξία παρακολουθείς και συγκρίνεις την εξέλιξη των τιμών καινούργιων συσκευών και ρίχνεις μία ματιά στις αγγελίες να συγκρίνεις τιμές. Δεν πιάνεσαι από την περίπτωση ενός μόνο μέλους. Το ότι κάποιος την πούλησε 300 ευρώ (δεν ξέρουμε και σε τι κατάσταση ήταν) δεν σημαίνει ότι δεν θα μπορούσε να πουληθεί 400 ευρώ και μπορεί άμα κάποιος την έχει αγοράσει φθηνά να πει ας την βάλω χαμηλά να τελειώνω (το έχω κάνει με σφραγισμένη συσκευή).

+1

Φυσικα παιζουν διακυμανσεις στην μεταπωληση.

Απλα το παραδειγμα που ο ιδιος ο zaytsev εφερε ειναι χαρακτηριστικο για  το fallacy που υπαρχει:

εσυ πανω-κατω καταλαβαινεις οτι εχασε αρκετη αξια απο τα 950€(τιμη στο skroutz 2 μηνες μετα την παρουσιαση του) και μεταπωληση στα 370€ 2 χρονια μετα, αλλα ο zaytsev εχει πεσει στο fallacy και θεωρει οτι δεν εχασε αρκετη αξια, γιατι οπως αλλωστε λεει:

"επειδή κάποια γατάκια λένε σε άλλο θέμα ότι τα παλιά iPhone χάνουν αξία, 6S Plus 64GB, μπήκε η αγγελία 12:05, βρέθηκε αγοραστής 12:24, λίγο μετά τις 2 το μεσημέρι ήρθε και το πήρε στα 370€. Not bad για τηλέφωνο που έχει κλείσει 2 χρόνια χρήσης (ξέρω, κορόιδο ήταν...)"

και

"Για το τι θα έπιαναν αρκετά κινητά μετά από 2 χρόνια χρήσης, άσε να το γράψουμε στα ανέκδοτα."

 

Ειναι προφανες οτι εχει πεσει στο fallacy που αναφεραμε.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, gRim said:

 Με την λογική σου πάντως ένα φίλος μου χάρισε το S7 edge του στην γκόμενα του και πήρε το S8. Έχασε δηλαδή περί το 100% της αξίας του και 500 ευρώ :P.

Νομιζω οτι μπερδευτηκες υπερβολικα πολυ. Αυτη που περιγραφεις δεν ειναι η λογικη του hAhA αλλα του zaytsev, μιας και εκεινος εφερε το παραδειγμα του για το ποσο το πουλησε. Σε εκεινον ηταν που επρεπε να πεις οτι "αν δηλαδη το χαριζες στη γκομενα" κλπα κλπα, και οχι στον hAhA, ο οποιος απλα σχολιαζει το παραδειγμα που του ετεθη. Αλλα αφου ειναι στο στρατοπεδο σου, κανε πλατες :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, gRim said:

αλλά από την μία βάζεις τιμή που πούλησε και από την άλλη δεν βάζεις τιμή που αγόρασε αλλά πόσο έκανε η συσκευή στην Ελλάδα day one. Όταν εγώ έβαλα την εξέλιξη τιμών του S8 από skroutz για σύγκριση με το iphone 7 είπες μα ποιος αγοράζει έτσι κι αλλιώς day one

Εδω διακρινω μια πιρουετα, την κοινως λεγομενη και ως κολοτουμπα. Απτην μια δεν εχει σημασια ποσο το πουλησε ο zaytsev και ο καθε zaytsev, απτην αλλη μετραει ομως ποσο το αγορασε? Αν το παω στη λογικη σου, εγω το αγορασα 0€ γιατι μου το καναν δωρο, ο διπλα μπηκε στο Πλαισιο το βραδυ και το εκλεψε και ουτω καθεξης. Δεν ειναι σοβαρα παραδειγματα αυτα. Η επισημη τιμη ειναι αυτη που ειναι, και αυτη παιρνουμε σαν δεδομενη. Η τιμη πωλησης δεν ειναι δεδομενη οπως σωστα ανεφερες, αλλα μιας και αυτην μας εδωσε ο zaytsev ως "φοβερο deal που δειχνει την τρομακτικα καλη αξια μεταπωλησης", αυτη σχολιαζουμε, και καταληγουμε οτι τελικα δεν ειναι και τοσο καλη. 

Και ναι, αυτος που αγορασε day one iphone εχει ελαφρως καλυτερη αξια μεταπωλησης (ποσοστιαια) απο αυτον που αγορασε day one android, αλλα αν αγορασεις απτο 2μηνο και μετα χανεις πολυ περισσοτερα απτο iPhone απο οτι απτο android. O λογος ξεκαθαρος, το iPhone διατηρει υψηλη τιμη μεχρι να βγει το επομενο μοντελο, οπου και εκει κανει μεγαλη πτωση, ενω το android χανει τιμη σταδιακα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, billdanos είπε

Σκοπός είναι να είμαστε ευχαριστημένοι από τη χρήση της συσκευής όσο την έχουμε και όχι τόσο με την αξία μεταπώλησης.

Αυτο θα ισχυε αν μιλαγαμε για συσκευες χαμηλοτερης αξιας και φυσικα για χωρες με καλυτερο οικονομικο επιπεδο. Στην Ελλαδα ομως της κρισης και ανεργιας του 2018 πλεον οταν μιλαμε για κινητο των 1200-1400ευρω οπως αυτο του θεματος, τοτε πιστεψε με αγαπητε αλλα οι περισσοτεροι που αγοραζουν τετοιες συσκευες(οχι μονο το 10ρι αλλα και αλλες αντιστοιχες)το πρωτο πραγμα που σκεφτονται ειναι την μεταπωλητικη του αξια,γιατι πολλοι ειναι αυτοι που αλλαζουν τις συσκευες που κυκλοφορουν απλα γιατι το εχουν σαν hobby.

Λογικο φυσικα αλλιως αν δεν αγοραζαν οι περισσοτεροι ακριβως λογω αυτου του hobby δεν θα ειχαν ανοιξει και τοσα σκρουτζομαγαζα αποκλειστικα με βασικο τους προιον τα κινητα.

Το εχω ξαναγραψει και πιο παλια οτι πλεον ο λογος που ο περισσοτερος κοσμος αλλαζει τετοιες συσκευες(κυριως σε συντομο σχετικα διαστημα)δεν ειναι γιατι δεν τους καλυπτει αλλα γιατι τ ις βαριουνται(ειτε android,ειτε ios).

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Haha  το πηρες το google  pixel 2  XL ?

Γιατι το εχει ενας απο τους κολητους μου  και το δουλεψα 1 μερα  .Αν  δεν το εχει παρει ,παρτο χτες .

Δεν μου αρεσει και με προβληματιζει η οθόνη του. 

Ζηλεύω ομως την καμερα του! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, haHa είπε

Δεν μου αρεσει και με προβληματιζει η οθόνη του. 

Ζηλεύω ομως την καμερα του! 

Καλα απο ομορφια ειναι κακασχημο ,ολα τα αλλα ομως ειναι σε υψηλοτατα επιπεδα .

Το λεω γιατι εκει τερματιζει αφου δεν σου κανει το ios  πηρες το Χ και το εδωσες αμεσως .

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Καλα απο ομορφια ειναι κακασχημο ,ολα τα αλλα ομως ειναι σε υψηλοτατα επιπεδα .

Το λεω γιατι εκει τερματιζει αφου δεν σου κανει το ios  πηρες το Χ και το εδωσες αμεσως .

Το android δεν σου κανει μαλλον ηθελες να πεις, οχι το ios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Zaytsev είπε

...έβαλα πιό πάνω, ότι το S6 έχασε την ίδια αξία. Η διαφορά μας είναι, ότι το S6 θα μείνει καιρό εκεί να περιμένει να πουληθεί, ενώ το δικό μου μπήκε αγγελία 12:02 κι έφυγε 12:24.

Επίσης σημαντικό είναι πως δε σε είδα να σχολιάσεις στο θέμα της Samsung με το πρόβλημα στη φόρτιση, αντίθετα μπαίνεις στα θέματα της Apple και κράζεις για κινητά που δεν πρόκειται να πάρεις ποτέ. Φανατικός hater από κούνια.

εγω το s7edge το πουλησα σε ακριβως 5 λεπτα ,δεν προλαβα να βγω απο το site

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, strawman said:

Νομιζω οτι μπερδευτηκες υπερβολικα πολυ. Αυτη που περιγραφεις δεν ειναι η λογικη του hAhA αλλα του zaytsev, μιας και εκεινος εφερε το παραδειγμα του για το ποσο το πουλησε. Σε εκεινον ηταν που επρεπε να πεις οτι "αν δηλαδη το χαριζες στη γκομενα" κλπα κλπα, και οχι στον hAhA, ο οποιος απλα σχολιαζει το παραδειγμα που του ετεθη. Αλλα αφου ειναι στο στρατοπεδο σου, κανε πλατες :P

Δες τι έχω γράψει για την apple και το feature να υποσυγχρονίζει τους επεξεργαστές ανάλογα με το επίπεδο φθοράς της μπαταρίας ή για το ios 11 και μετά κρίνε (έχει ολοκληρωθεί το indexing και μπορείς να δεις όλα μου τα μηνύματα πηγαίνοντας στο profile μου). Με έχουν κατηγορήσει και για apple hater στο παρελθόν.. Τώρα εάν εσύ θες να φαντάζεσαι στρατόπεδα στο insomnia και ότι είμαι σε ένα από αυτά κανένα πρόβλημα :D

Το πρόβλημα μου δεν ήταν στο να σχολιάσει ο hahA πόσο πούλησε τη συσκευή του ο zaytsev και να τον κρίνει αλλά στην λογική του ότι αφού το πούλησε τόσο ο zaytsev είναι κανόνας και ισχύει για όλα τα iphone! Διότι όταν εγώ έγραψα για την μεταπωλητική αξία γενικά των iphone ότι είναι υψηλή o hahA μου ανέφερε πάλι το παράδειγμα του zaytsev και τίποτα άλλο βγάζοντας απ' έξω τα διαγράμματα εξέλιξης τιμών από το skroutz ή άλλα παραδείγματα που το κινητό πουλήθηκε σε υψηλότερη τιμή και ειδικά όταν υπάρχουν ένα σωρό άλλοι παράγοντες όταν μιλάμε για μεταχειρισμένες συσκευές (ζημιές, μπαταρία, υπόλοιπο εγγύησης κτλ...). Κάνω copy paste αυτό που έγραψα στο τελευταίο μου μήνυμα προς τον hahA για να δεις ότι μια χαρά ήξερα τι σχολίαζα: "Ξέρω ότι σχολίασες με αφορμή το παράδειγμα του zaytsev και σου ξαναλεώ ότι δεν μπορεί να κρίνεις την μεταπωλητική αξία από αυτό και μόνο. Μπορείς να κρίνεις μόνο εάν έκανε καλά και το πούλησε τόσο...αλλά εσύ το πήγες παραπέρα."

3 hours ago, strawman said:

Εδω διακρινω μια πιρουετα, την κοινως λεγομενη και ως κολοτουμπα. Απτην μια δεν εχει σημασια ποσο το πουλησε ο zaytsev και ο καθε zaytsev, απτην αλλη μετραει ομως ποσο το αγορασε? Αν το παω στη λογικη σου, εγω το αγορασα 0€ γιατι μου το καναν δωρο, ο διπλα μπηκε στο Πλαισιο το βραδυ και το εκλεψε και ουτω καθεξης. Δεν ειναι σοβαρα παραδειγματα αυτα. Η επισημη τιμη ειναι αυτη που ειναι, και αυτη παιρνουμε σαν δεδομενη. Η τιμη πωλησης δεν ειναι δεδομενη οπως σωστα ανεφερες, αλλα μιας και αυτην μας εδωσε ο zaytsev ως "φοβερο deal που δειχνει την τρομακτικα καλη αξια μεταπωλησης", αυτη σχολιαζουμε, και καταληγουμε οτι τελικα δεν ειναι και τοσο καλη. 

Και ναι, αυτος που αγορασε day one iphone εχει ελαφρως καλυτερη αξια μεταπωλησης (ποσοστιαια) απο αυτον που αγορασε day one android, αλλα αν αγορασεις απτο 2μηνο και μετα χανεις πολυ περισσοτερα απτο iPhone απο οτι απτο android. O λογος ξεκαθαρος, το iPhone διατηρει υψηλη τιμη μεχρι να βγει το επομενο μοντελο, οπου και εκει κανει μεγαλη πτωση, ενω το android χανει τιμη σταδιακα. 

Καταρχήν πίστευες ότι το παράδειγμα με τον φίλο μου και το galaxy s7 edge το ανέφερα σοβαρά και όχι για να δείξω ότι δεν μπορούμε να κρίνουμε την μεταπωλητική αξία από το πόσο πούλησε τη συσκευή του μονάχα ένα άτομο :o

Σχολίασα το (αντιγράφω όπως είναι) "Η πλειονοτητα δεν αγοραζει κινητα day one(ας πουμε χοντρικα οτι εννοουμε το πρωτο μηνα, διμηνο), αλλα τον υπολοιπο καιρο." του hahA που καταρχήν αυτό δεν θεωρείται δεδομένο και πολύ πιθανόν δεν ισχύει κιόλας αλλά το χρησιμοποίησε με σκοπό να βγάλει σαν αρχική τιμή του S8 τα 580 ευρώ άρα και πολύ μικρότερη την χασούρα. Αρχικά όμως ο hahA είχε υπολογίσει την χασούρα για το iphone 6s με τιμή αγοράς 999 Ευρώ (2 σελίδες πίσω είναι δεν χρειάζεται να κάνω quote και επίσης δεν κόστιζε ποτέ τόσο η συσκευή σύμφωνα με το skroutz) και υπολόγιζε με βάση αυτό και μετά είπε ας μην υπολογίζουμε day one και το υπολόγιζε 950 ευρώ ενώ σύμφωνα με το skroutz είχε φτάσει 890. Αυτό θεωρείται πιρουέτα ή μαγείρεμα;

Όσο για την κολοτούμπα...Καταρχήν συμφωνώ ότι οι υπολογισμοί γίνονται με βάση την αρχική τιμή που πωλείται και όχι πόσο την αγόρασε κάποιος! Γέλασα κι εγώ πολύ με κάποιους που έλεγαν ότι το iphone X τους βγήκε τσάμπα και δεν είναι ακριβό και όταν τους ρωτούσες πως το κατάφεραν ώστε να το πάρεις κι εσύ σου έλεγαν πούλησα τόσο την προηγούμενη συσκευή μου...είχα και κάτι δωροεπιταγές με το κορυφαιότερο όλων να είναι το μου έδωσε 200 ευρώ η πεθερά μου..ΑΛΛΑ εάν επιλέξεις να βγάλεις συμπεράσματα από μία και μόνο περίπτωση για όλα τα iphone θα λάβεις υπόψιν τους παράγοντες που ισχύουν για αυτή την περίπτωση και όχι όπως σε συμφέρει..διότι εγώ για παράδειγμα έχω σκοτώσει σφραγισμένες συσκευές που της πήρα σχεδόν τσάμπα..δεν σημαίνει ότι μόνο τόσο πουλιόνταν..Χώρια ότι δεν έχουμε υπολογίσει άλλους παράγοντες όπως σε τι κατάσταση ήταν εμφανισιακά η μεταχειρισμένη συσκευή, την κατάσταση της μπαταρίας, σε ποιο μέρος πωλήθηκε (κάτι αναφέρθηκε για εκτός Ελλάδας χωρίς να είμαι σίγουρος), πόσα μοντέλα μετά από αυτή έχουν κυκλοφορήσει, υπόλοιπο εγγύησης κτλ κτλ...

Επεξ/σία από gRim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...